تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

توسعه ی اپلیکیشن برای صفحه نمایش های مختلف

در این بخش از آموزش اندروید به سراغ توسعه ی اپلیکیشن برای صفحه نمایش های مختلف و طراحی ریسپانسیو اپلیکیشن می رویم.

هنگامی که شروع به ایجاد یک اپلیکیشن میکنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که به طور معمول یک اپلیکیشن در همه ی دستگاه ها به یک شکل اجرا نخواهد شد و در صورتی که نکات لازم را در طراحی قسمت گرافیکی یک اپلیکیشن در نظر نگرفته باشید اپلیکیشن شما ممکن است در بعضی از دستگاه ها بسیار بی کیفیت یا نا مرتب به نظر برسند و با چیزی که شما طراحی کرده بودید فاصه ی زیادی داشته باشند.

طراحی ریسپانسیو اپلیکیشن

همانطور که شاهد آن هستید از ابتدای ظهور اندروید تا کنون هزاران گوشه به بازار عرضه شده است که دارای اندازه ی صفحه نمایش متفاوت و dpi  یا تراکم پیکسلی متفاوتی هستند.حتی باید به این نکته توجه کنید که سایز یه تبلت با یک اسمارت فون 4 اینچی تفاوت بسیاری را خواهد داشت.

آموزش اندروید

قطعا برای این که چنین مشکلی برای اپلیکیشن شما بروز نکند باید با ترفند و اصولی آشنا باشید که در هنگام طراحی اپلیکیشن خود از بروز مشکلات آن در آینده جلوگیری کنید.همچنین بعد از این که تمام این کارها را به کار بردید باید اپلیکیشن خود را حداقل در چند گوشی مختلف تست کنید تا مشکلات این چنینی که ممکن است وجود داشته باشد را مشاهده کنید.

فولدرهای drawable

آموزش اندروید

در اندروید استودیو یک سری فولدر وجود دارند که با استفاده از آن ها خواهید توانست برای صفحه نمایش های مختلف فایل هایی را قرار دهید.تقریبا برای هر عکسی که برای اپلیکیشن خود تهیه میکنید باید چند سایز داشته باشید تا آن را در فولدر های مختلف drawable قرار دهید.فایل هایی که در این پوشه ها قرار میگیرند به طور خودکار در سایز های مختلف صفحه نمایش به نمایش در می آیند.

آموزش اندروید

به طور کلی فولدر drawable برای صفحه نمایش های کوچک با dpi کم مورد استفاده قرار میگیرند و بزرگترین عکس ها را باید در پوشه drawable-xhdpi قرار گیرد.در صورتی که صفحه نمایش کاربر در رنج صفحه نمایش های کوچک قرار بگیرد این کار توسط پوشه های مورد نظر صورت میگیرد.پوشه های drawble  به صورت پیش فرض دارای یک سری عکس هستند که آیکونی که اندروید به صورت پیش فرض برای اپلیکیشن تان در نظر میگیرد در این فولدر ها قرار دارد.میتوانید با مشاهده ی آن ها با طرز کار این فولدر ها آشنا شوید.

فولدر های layout

فولدرهای layout  هم مانند فولدرهای drawable  میباشند. به این صورت که شما میتوانید فولدر های دیگری ایجاد کنید که در صورت مواجه اپلیکیشن شما با صفحه نمایش های مختلف از خود واکنش متفاوتی نشان دهد.

مثلا با ایجاد فولدر layout-large میتوانید فایل های layout  خود را برای صفحه های نمایش بزرگ در آن قرار دهید .در این صورت زمانی که صفحه نمایش دستگاه مورد نظرتان بزرگ بود این فایل ها به صورت خودکار بر روی دستگاه مورد نظر ایجاد خواهند شد.

یا با ایجاد فولدر  layout-small میتوانید لی اوت هایی که برای صفحه نمایش های کوچک هستند را کد نویسی کنید و در آن قرار دهید.

به طور کلی تفاوت فولدر های layout   و drawable  در این است که فولدرهای layout  مخصوص فایل های لی اوت با طراحی متفاوت برای صفحه نمایش های مختلف است ولی فولدر drawable  عمدتا برای عکسهای مختلف با سایزهای متفاوت به کار میرود.به این صورت که شما میتوانید عکس هایی با سایزهای مختلف ایجاد کنید تا در صفحه نمایش هایی به سایزهای مختلف به کار روند.

یکی دیگر از نکات دیگری که در توسعه ی اپلیکیشن اندروید وجود دارد استفاده از واحد مناسب برای تکست ها،دکمه ها و سایر چیزهای گرافیکی اندروید است.

بسیار مشاهده میشود که طراحی رابط کاربری اندروید از واحدی مانند dpi  باید استفاده بشود.این واحد در واقع مخفف dots per inch  است.به هیچ وجه استفاده از این واحد توصیه نمیشود چون ممکن است در یک دستکاهی مثلا dpi  150 باشد ولی دستگاه دیگر دارای dpi 300  باشد در این صورت قطعا شاهد نتایج مختلفی در اجرای اپلیکیشن مان در دستگاه های مختلف خواهیم بود.

واحد دیگری که پیشنهاد میشد در اپلیکیشن های خود از آن استفاده کنیم واحد اندازه گیری dip است.این واحد مخفف device independent pixel  است.

در صورتی که از این واحد استفاده کنیم دیگر لازم نیست تا نگران آن باشیم که مثلا یک متن که با این واحد قرار داده شده است در دستگاه های مختلف به صورت متفاوت نشان داده شوند.با استفاده از این واحد اطمینان خواهیم داشت که تمام متن مورد نظر و عناصر گرافیکی که با این واحد تعریف کرده ایم به طور متناسب در دستگاه های مختلف اندازه ی آن کوچک یا بزرگ میشود.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر