دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

ساختن اکتیویتی جدید در اندروید استودیو

در این بخش از آموزش اندروید به سراغ ساختن اکتیویتی  جدید در اندروید استودیو می رویم.

فایل های جاوا مهمترین بخش یک اپلیکیشن هستند که بیشتر کد ها در آن قرار میگیرند.اکتیویتی در واقع یک کلاس از کلاس های اندروید است که ما در برنامه ی خود آن را import  میکنیم .

برای ساختن اکتیویتی  جدید در اندروید استودیو ، روی فولدر res و سپس layout راست کلیک کنید.بعد از گزینه ای به نام New  را خواهید دید که بعداز انتخاب آن میتوانید گزینه ی activity را انتخاب کنید.بعد از انتخاب آن گزینه های زیادی را خواهید دید که به activity های مختلف اشاره میکند.

ساختن اکتیویتی  جدید در اندروید استودیو

برای ساختن اکتیویتی  خالی در اندروید استودیو میتوانید گزینه ی empty activity  را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه صفحه ای برای شما باز خواهد شد که خواهید توانست اسم اکتیویتی خود را در آن وارد کنید.

ساختن اکتیویتی  جدید در اندروید استودیو

ضمن اینکه قابلیت جالبی که در آن وجود دارد این است که میتوانید همراه با ساخت اکتیویتی خود layout  آن را نیز همزمان بسازید و نام آن را در این قسمت وارد کنید.

مورد دیگری که در این قسمت وجود دارد package name است که در صورتی که پکیج های مختلفی در اختیار داشته باشید متیوانید یکی از آن ها را به دلخواه انتخاب کنید.این قسمت به صورت پیشفرض با نام پکیج اپلیکیشنتان پر شده است.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که در این صفحه امکان انتخاب زبان برنامه نویسی kotlin  نیز وجود دارد.این قابلیت در نسخه های جدید اندروید استودیو به برنامه اضافه شده است.اگر قصد فعال سازی آن را داشته باشید میتوانید از بخش source language  که انتهای صفحه وجود دارد گزینه kotlin  را انتخاب کنید.این گزینه به صورت پیش فرض با زبان جاوا تکمیل گردیده است.

با پر کردن قسمت هایی که گفته شد تقریبا کار شما به پایان میرسد.میتوانید با انتخاب گزینه ی FINISH اکتیویتی خود را ایجاد کنید.

تغییر نام فایل یا فولدر

بعضی اوقات بعد از این که فایل یا فولدری را ایجاد کردید ممکن است بخواهید نام آن را عوض کنید.مثلا در ابتدای پروژه نام اکتویتی ها را به صورت دلخواه انتخاب میکنید ولی در آخر میبینید که برای داشتن نظم و ترتیب بهتر است  نام آن ها را تغییر دهید.این کار شاید در ابتدا راحت به نظر برسد.

ولی نکته ای که وجود دارد این است که نام اکتیویتی ای که در اول پروژه انتخاب کرده اید ممکن است در اکتیویتی های دیگر و قسمت های دیگر اندروید استودیو مورد استفاده قرار گرفته باشه و شما با تغییر نام آن در واقع در پروژه ی خود اختلال ایجاد کرده باشید.

بهترین کاری که میتوانید در این قسمت استفاده کنید این است که تیک search in comments and string  را در قسمت rename  فعال کنید.به این صورت که ابتدا بر روی فایل مورد نظر خود راست کلیک کنید.بعد از آن گزینه ی refactor را انتخاب کنید .

ساختن اکتیویتی  جدید در اندروید استودیو

در لیستی که در مقابل آن باز میشود میتوانید rename را انتخاب کنید.در این قسمت نامی را که تصمیم دارید برای فایل خود انتخاب کنید تا rename شود را تایپ کنید.تیک مورد نظر که توضیح داده شد در این قسمت قرار دارد که با فعال سازی آن میتوانید در صورتی که بعد از rename  کردن فایل در اندروید استودیو اخلال  ایجاد شود قبل از آن از اینکار مطلع شوید.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر