تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

Manifest چیست و چه کاربردی دارد؟

در این بخش از آموزش اندروید به سراغ Manifest  می رویم و به شما خواهیم گفت Manifest  چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که وارد دنیای برنامه نویسی اندروید میشوید قطعا یک سری از نام ها وجود دارد که به صورت مرتب آن ها را خواهید شنید.و یک سری فایل ها وجود دارند که دائما با آنها سر و کار خواهید داشت یکی از این فایل ها manifest  خواهند بود.این فایل در دایرکتوری اصلی برنامه وجود دارد .

این فایل کاربرد های مختلفی دارد که از میان آن ها میتوان به اجازه ی دسترسی اپلیکیشن به قسمت های مختلف دستگاه کاربر اشاره کرد.در واقع شما هر دسترسی که به دستگاه کاربر که قرار باشد داشته باشید باید اجازه ی آن را از کاربر بگیرید.این کار را میتوانید هنگامی که یک اپلیکیشن را دانلود و اقدام به نصب میکنید مشاهده کنید که دسترسی ها مختلفی را که به آن نیاز دارد در ابتدای نصب به شما اعلام میکند.

شما این دسترسی ها را باید در فایل manifest تعریف کنید.مثلا در صورتی که بخواهید به فایل های شخصی کاربر دسترسی پیدا کنید یا در اپلیکیشن خود از اینترنت استفاده کنید باید دسترسی های لازم را در manifest   وارد کنید.در غیر اینصورت نمی توانید از آن ها استفاده کنید.

در ادامه به معرفی دقیق تر و برخی کاربرد های فایل manifest  می پردازیم.

Manifest

Allow backup

یکی از کدهایی که در مانیفست قرار دارد allow backup است که اجازه ی بکاپ گیری یا عدم بکاپ گیری را به کاربر میدهد .در صورتی که قصد داشته باشید که امکان استفاده از این قابلیت را به کاربر خود دهید باید از مقدار true برای این مولفه استفاده کنید و در صورتی که بنا بر هر دلیلی قصد این را نداشتید که کاربر بتواند از backup  استفاده کند باید مقدار این مولفه را برابر false قرار دهید تا امکان تهیه ی بک آپ برای کاربر وجود نداشته باشد.

البته این مقدار به صورت پیشفرض در اندروید استودیو برابر true  قرار دارد و لزوما نیازی نیست که آن را تغییر دهید.

Icon

مهمترین قسمتی که برای شناسایی یک اپلیکیشن وجود دارد آیکون آن است .بعد از اینکه آیکون مناسب خود را طراحی کردید باید آن را در فولدر res  و زیر شاخه ای که در آن وجود دارد(فولدر drawble) قرار دهید البته نکته ای که وجود دارد این است که فولدرهای drawble  هر کدام مناسب عکسی با سایزهای متفاوت است که شما باید در این رابطه اطلاعات کاملی را داشته باشید با مطالعه ی مطالبی که در این رابطه وجود دارد میتوانید به کاربرد آن پی ببرید.به طور کلی هر یک از این فولدر ها مناسب عکسی مناسب با یک سری از عکس هاست. به هر حال بعد از این که آیکون خود را در این فولدر ها قرار دادید باید در فایل manifest  محل قرار گیری آن را مشخص کنید.

App name

در هنگام ایجاد پروژه مسلما به یاد دارید که موظف هستید نام اپلیکیشن خود را انتخاب کنید.این نام که به کاربران اپلیکیشن شما نشان داده میشود در این قسمت از فایل manifest  ذخیره میشود این به این علت است که هر زمانی که نیاز داشتید بتوانید آن را تغییر دهید.البته بهتر است به طور مستقیم آن را در این قسمت وارد نکنید و آن را در فایل string ذخیره کنید و با استفاده از id  آن را در این قسمت فراخوانی کنید.

این به این دلیل است که ممکن است در قسمت های مختلف پروژه ی خود بخواهید از نام اپلیکیشن استفاده کنید و این ممکن است باعث بروز خطا و عدم تطابق نام فایل ها شود.به همین علت پیشنهاد میشود که به طور مستقیم از نام آن استفاده نکنید و در عوض آن را از فایل string  فراخوانی کنید.

Support  rtl

یکی دیگر از مشخصه هایی که در فایل manifest  وجود دارد support rtl است که به پشتیبانی از زبان های راست چین مانند فارسی اشاره میکند شما میتوانید با مقدار دهی true  به این مولفه آن را فعال کنید و در صورتی که قصد نداشته باشید اپلیکیشنتان از راست چین پشتبیانی کند میتوانید مقدار false را برای آن انتخاب کنید.البته باید توجه کنید که در صورتی که آن را false  قرار دهید قادر به استفاده از زبان فارسی به صورت صحیح نخواهید بود.

البته از این بابت لازم نیست نگرانی خاصی داشته باشید و این مقدار به صورت پیشفرض برابر با true است و با محتوای راست چین هیچ مشکلی نخواهد داشت.

Theme

با استفاده از این مولفه خواهید توانست تمی (THEME) را که در بخش style  قرار داده اید فراخوانی کنید و آن را آدرس دهی کنید.این کار به سادگی با این مولفه انجام خواهد پذیرفت که بعد از ایجاد پروژه بصورت خودکار در این قسمت وجود خواهد داشت ولی در صورتی که بخواهید آن را عوض کنید باید به سراغ این قسمت از فایل مانیفست بروید.

Minsdkversion

زمانی که پروژه ی خود را ایجاد میکنید موظف هستید که این قسمت را یعنی مینیمم ورژنی که قرار است اپلیکیشن شما ساپورت کند را وارد کنید.این ورژن در مانیفست ذخیره میشود و شما به راحتی میتوانید این عدد را تغییر دهید.

Targetsdkversion

این مولفه هم در هنگام ایجاد پروژه انتخاب میشود.و بعد از ایجاد پروژه از فایل manifest  قابل تغییر خواهد بود.در مقابل این مولف عددی قرار دارد که به راحتی میتوانید آن را به sdk target version مورد نظر خود تغییر دهید.

Manifest

Uses permission

قسمت مهم بعدی که وجود دارد بخش uses permission  همانطور که توضیح دادیم در این قسمت اجازه ی اعمالی را که قرار است بر روی گوشی کاربر اعمال کنیم را دریافت خواهیم کرد.

مثلا فرض کنید که قصد از اینترنت گوشی کاربر استفاده کنید.این کار زمانی انجام پذیر خواهد بود که در قسمت uses permission آن را وارد کنید.اینکار به راحتی با قرار دادن مقدار android.permission.internet  قابل انجام خواهد بود.

یا ممکن است بخواهید در پس زمینه ی برنامه از گوشی کاربر اس ام اسی ارسال کنید .زمانی میتوانید این کار را انجام دهید که اجازه ی آن را در قسمت use permission  دریافت کرده باشید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که میتوانید بدون اینکه اجازه ی ارسال اس ام اس را در manifest  مشخص کنید هم به ارسال اس ام اس بپردازید.این کار زمانی انجام میپذیرد که شما ارسال اس ام اس را با استفاده از intent ها انجام دهید.

در این صورت کاربر شاهد عمل ارسال اس ام اس به صورت کاملا واضح خواهد بود و باید توسط اپلیکیشن پیش فرض اندروید این کار را انجام دهد که مسلم است نیازی نیست تا اجازه ای از کاربر دریافت کنید.

همچنین برای ارسال ایمیل و یا استفاده از تماس تلفنی گوشی کاربر نیز این قانون بر قرار است .زمانی که از intent  برای این کار استفاده میکنید در واقع این کاربراست که در نهایت دکمه ی ارسال ایمیل یا تماس را خواهد فشرد و فقط شما به وسیله ی اپلیکیشن خود کاربر را به سمت اکتیویتی پیش فرض گوشی که مثلا ایمیل یا تماس خواهد بود هدایت میکنید.

تنها نقشی که شما در این عملیات خواهید داشت این است که مثلا متن ایمیل و دریافت کننده را با استفاده از اینتنت مشخص میکنید و کاربر با استفاده از اپلیکیشن هایی که دارد این کار را به راحتی انجام میدهد.

پس به طور کلی با کاربرد use permission ها آشنا شدید.در صورتی که این بخش را به درستی انجام ندهید شاهد این خواهید بود که اپلیکیشنتان اجرا نمیشود.مثلا در مورد دسترسی به اینترنت اگر این مورد را در بخش دسترسی ها و یا همان uses permission وارد نکنید اپلیکیشن شما اجرا نخواهد شد.پس حتما قبل از هرکاری این بخش را به درستی چک کنید که درست وارد شده باشد.

Activity

یکی از وظایفی که شما در توسعه ی اپلیکیشن خواهید داشت این است که باید با ساخت هر activity حتما آن را در manifest  تعریف کنید.این درست مانند uses permission  می ماند با این تفاوت که فقط لازم است اکتیویتی هایی که میسازید را در این بخش وارد کنید.اگر شما دارای یک اکتیویتی باشید که در این قسمت وارد نشده باشد باید شاهد بسته شدن اپلیکیشن خود قبل از باز شدن آن اکتیویتی باشید.

پس پیشنهادی که داریم این است که حتما بعد از اینکه هر activity  را در اپلیکیشن خود ساختید حتما آن را در بخش activity  فایل manifest  خود وارد کنید تا شاهد اختلال در عملکرد اپلیکیشن خود نباشید.

Manifest

دراین مطلب به معرفی تیتر وار فایل مانیفست پرداختیم امیدواریم که بتوانید از این فایل مهم در اندروید استودیو به درستی استفاده کنید.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر