تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

اکتیویتی ها در اندروید

در این بخش از آموزش اندروید رایگان به سراغ مبحث مهم اکتیویتی (activity) می رویم.

یک از مهترین مسائلی که برنامه نویسی اندروید وجود دارد و باید به آن توجه کنید activity ها هستند.زمانی که شما از یک اپلیکیشن اندروید استفاده میکنید در واقع با یک تا ده ها اکتیویتی سر و کار خواهید داشت .مثلا زمانی که اپلیکیشن اینستاگرام را نصب میکنید این یک اکتیویتی است که در آن صفحه ای برای وارد کردن یوزر و پسورد در اختیارتان قرار داده شد.

روند اجرای یک اکتیویتی

وقتی شما دکمه ی بازگشت را در گوشی خود میفشارید در واقع به کار این اکتیویتی پایان داده اید و این اکتیویتی به صورت خودکار بسته میشود.زمانی هم که یوزر و پسورد خود را وارد میکنید و دکمه ی لاگین را میفشارید وارد یک اکتیویتی جدید میشوید.در واقع اکتیویتی جدید جایگزین اکتیویتی قبلی میشود و دو activity با هم باز نخواهند بود.

اپلیکیشن ها در واقع یک نوع اکتیویتی هستند.

باید بدانید که در برنامه نویسی اندروید در اکثر اوقات ما با یک activity سر کار داریم و شما باید کدهایی را بنویسد که قرار است در activity مورد نظرتان اجرا شود.تقریبا تمام چیزی که در قالب اپلیکیشن استفاده میکنید یا قرار است آن را توسعه دهید activity است.اگر دلتان بخواهد شاید بتوانیم از برنامه نویسی activity به جای برنامه نویسی اندروید استفاده کنیم البته به شرطی که متعصبان این حرفه لطمه ای وارد نشود و بهشان بر نخورد!

سوالی که برایتان پیش خواهد آمد این است که چگونه میتوانیم یک اکتیویتی را بصورت بصری به کاربر خود ارائه دهیم؟این کار میتواند با استفاده از یک سری کد جاوا انجام شود که این روش بصورت کلی متدوال نیست و معمولا از آن استفاده نمیشود .

برای قسمت گرافیکی و بصری باید از xml استفاده شود.

آموزش اندروید

البته خیلی از مواقع پیش می آید که برای قسمت بصری هم با استفاده از کدهای جاوا لازم باشد محتوای بصری را تغییر دهیم و یا قسمتی را ایجادکنیم.ولی این که صرفا بخواهیم از کدهای جاوا برای تمام محتوای بصری استفاده کنیم به امری نشدنی تبدیل خواهد شد.

در این مواقع است که xml به کمکمان خواهد آمد xml ها در واقع بخش بصری کار میباشند که با کد های java در تعامل قرار میگیرند.کدهای xml به خودی خود پویا نیستند و این کار با استفاده از کدهای جاوا صورت میگیرد.مزیت استفاده از xml در اندروید این است که کدها به دو دسته تقسیم میشوند که این میتواند بخش گرافیکی را از سایر کد ها جدا کند و ما در زمان دیباگ کردن بتوانیم آسان تر این کار را انجام دهیم.

کاربرد xml تا حدودی مانند کاربرد html به همراه css در دنیای برنامه نویسی وب است به این صورت که نمیتوان به تنهایی در برنامه نویسی از آنها استفاده کرد و به تنهایی کامل نیستند.

اکتیویتی ها از زمانی که شما اپلیکیشنی را باز میکنید و تا زمانی که از آن اکتیویتی خارج میشوید دارای یک دوره ای هستند که میتوانید آن ها را کنترل کنید در این رابطه در مطالب بعد توضیح خواهیم داد . در این مطلب صرفا تلاش شد تا با مفهوم اکتیویتی آشنا شوید.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر