دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

آشنایی با ویژگی های سیستم عامل اندروید

به دور از اینکه بدانیم سیستم عامل اندروید دقیقا چیست و یا بدتر اصلا معنی سیستم عامل را بدانیم روزانه به طور قابل توجه وقت و هزینه ی خود را صرف استفاده از این سیستم عامل محبوب میکنیم.ولی قطعا یک برنامه نویس اندروید باید در مورد این سیستم عامل اطلاعات دقیقی را داشته باشد.

قطعا این اطلاعات کمک بزرگی را به یک برنامه نویس اندروید خواهد کرد.سیستم عامل اندروید اولین سیستم عامل موبایلی است که به طور کامل توانسته انتظاراتی که از آن میرفت را انجام دهد و این راه را با سر افرازی پشت سر بگذارد.قبل از آن هم سیستم عامل هایی مانند جاوا و یا سیمبین وجود داشتند که بعد از مدتی کاملا از دور خارج شدند.

اپن سورس بودن اندروید

یکی از مزایای سیستم عامل اندروید اپن سورس بودن است به این صورت که استفاده از کدهای آن برای همگان رایگان است.این مزیت میتواند یکی از دلایل رشد اندروید و محبوب شدن آن باشد.زمانی که ما با چیز اپن سورسی سر و کار داشته باشیم قطعا به بهبود و پیشرفت آن علاقه نشان میدهیم و برای سیستم عاملی مانند اندروید این میتواند به یک علاقمندی جهانی تبدیل شود.یکی از دلایل دیگر که برای اپن سورس بودن آن میتوان در نظر گرفت کاهش هزینه های آن است.

مورد استفاده توسط کمپانی های معروف

سیستم عامل اندروید پس از مدتی چنان محبوبیت و قدرتی از خود نشان داد که پس از مدتی بسیاری از شرکت های تولید کننده ی تلفن همراه به استفاده از آن روی آوردند و هم اکنون شرکت هایی مانند سامسونگ،اچ تی سی ،سونی،ال جی و ... به طور گسترده از آن استفاده میکنند و بازار بسیار مناسبی را در سطح جهانی دارا میباشند.

استفاده ی گسترده در دستگاه ها و گجت های گوناگون

سیستم عامل اندروید تنها به گوشی های موبایل محدود نمیشود و از آن در ابزار ها و گجت های پوشیدنی بسیاری استفاده میشود.مانند ساعت ها،سیستم های امنیتی منازل،سیستم های اعلان هوشمند و ...جای تعجب نیست که اگر بعد از مدتی شاهد رباط هایی باشید که با استفاده از سیستم عامل اندروید کنترل شوند چون این سیستم عامل به شدت در حال گسترش میتواند باشه .همچنین این سیستم عامل به صورت آزمایشی در یک سری از خودرو ها به کار میرود که این میتواند خبر خوشی برای دوست داران این سیستم عامل باشد.

نیازی نیست که نگران از دور خارج شدن اندروید باشید

پس با توجه به این نکات من اجازه دارم به تمام برنامه نویسانی که نگران هستند و این سوال را دارند که امکان دارد اندروید تا چند سال آینده به طور ناگهانی از میدان خارج شود پاسخ قطعی دهم که به هیچ وجه امکان نخواهد داشت.این سیستم عامل مانند سیستم عاملهایی مانند جاوا نخواهد بود و به هیچ وجه محدود نیست.همانطور که اطلاع دارید گوگل سرمایه گذاری های قابل توجهی در این بخش کرده است و اگر توجه کنید هر سالی که پشت سر میگذاریم شاهد افزایش رشد چشمگیر استفاده از اسمارت فون ها و سیستم های اندروید خواهیم بود.

حتی اگر در تبلیغات در سطح کشور هم دقت کرده باشیم تولید کنندگان صنایع دیجیتالی سعی در آن دارند که به نوعی از اندروید در محصولات خود استفاده کرده باشند و نام هوشمند را برای آن قرار دهند.مثلا در تبلیغی که در تلویزیون هم پخش میشد شرکت تابا آیفون تصویری هوشمندی را به بازار کرده بود که با استفاده از یک اپلیکیشن اندروید به راحتی قابل کنترل بود و شما میتوانستید درب منزل خود را به راحتی با اسمارت فون خود باز یا بسته کنید.

پس همانطور که متوجه شدید سیستم عامل اندروید،کاربرد آن، و بازاری که در جهان ایجاد کرده است نسبتا پایدار است و به این راحتی ها از میان نخواهد رفت.

زبانی اصلی که اندروید برای این سیستم عامل در نظر گرفته است زبان قدرتمند جاوا است که علاوه بر رایگان و اپن سورس بودن دارای محبوبیت زیادی در میان برنامه نویسان میباشد.محیط برنامه نویسی قدرتمندی مانند اندروید استودیو به صورت گسترده از این زبان پشتیبانی میکند.

در کل تصور اندروید بدون جاوا کمی مشکل و تا حدی به دور از تصور است اما این به آن معنا نیست که نتوان با استفاده از زبان های دیگر به برنامه نویسی اندروید پرداخت.اندروید از زبان های بسیاری پشتیبانی میکند مثلا شما میتوانید با استفااده از زبان بیسیک به تنهایی به توسعه ی اپلیکیشن های اندروید بپردازید.و یا حتی یک سری از زبان های تحت وب هم کاربرد بسیاری در توسعه ی اپلیکیشن اندروید خواهند داشت.

به هر حال متداول ترین زبانی که برای توسعه ی اندروید به کار میرود جاوا است که با کمک xml میتوان به صورت بی نقص از آن استفاده کرد.

پشتیبانی توسط شرکت قدرتمند گوگل

برنامه اندروید استودیو و بصورت کلی سیستم عامل اندروید توسط شرکت قدرتمند گوگل پشتیبانی میشود و با توجه به این مورد دیگر نیازی نیست که توضیح بیشتری در این رابطه داده شود!!!

اندروید هر از چند گاهی نسخه های مختلفی از سیستم عامل خود را منتشر میکند.که آن را میتوان در سایت developer.adnroid مشاهده کرد .البته صرفا میتوان مشاهده کرد و این به ما مردمان کشور عزیزمان هیچ ربطی ندارد چون دچار تحریم هستیم ولی همانطور که تبحر خاصی در زمینه ی دور زدن تحریم ها داریم میتوانیم از یک قند شکن برای اطلاع آنی و سریع از این نسخه ها استفاده کنیم.

نسخه های جدید اندروید عمدتا امکانات جدیدی را در بر میگیرند و یا مشکلاتی را که در نسخه های قبل وجود دارد رفع میکنند .نامهایی که برای نسخه های اندروید انتخاب میشود اکثرا نام یکی از دسر هاست.مثل ice cream sandwitch که به معنای بستنی نونی است.یا jelly bean که یعنی آب نبات پاستیلی یا همون چیزی که بهش جیلی بیلی هم میگفتن و یه مدتی رو بورس بود تو ایران!

برای برنامه نویسی اندروید میتوانیم از محیط های برنامه نویسی متعددی استفاده کنیم که از معروف ترین آنها میتوانیم اندروید استودیو و اکلیپس را نام ببریم.البته استفاده از اکلپیس کم کم به کاری غیر عادی تبدیل شده است ضمن اینکه گوگل هم دیگر از آن پشتیبانی نخواهد کرد ولی به هر حال هر کدام از این محیط ها ویژگی منحصر به فرد خود را دارند مثلا اکلیپس به مراتب سرعت بهتری را برای بیلد کردن خواهد داشت و به صورت کلی برای سیستم های ضعیف بهینه تر است و از مزایای اندروید استودیو هم نیاز به گفتن نیست و شما به محیط منظم تر و اصولی تری دسترسی خواهید داشت.

به هر حال دیگر استفاده از اکلیپس منطقی نیست و به هیچ وجه توصیه نمیشود.در صورتی که به برنامه نویسی با زبان جاوا علاقمند باشید باید گزینه ای به نام اندروید استودیو را انتخاب کنید.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر