دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

پروژه اندروید با اندروید استودیو

در این بخش از آموزش اندروید به ساخت اولین پروژه با اندروید استودیو می پردازیم.

مسلما بعد از یادگیری یک سری از مباحث جاوا و اندروید و نصب مشکل اندروید استودیو، ایجاد یک پروژه اندروید میتواند برایتان بسیار لذت بخش باشد.بعد از نصب اندروید استودیو، اس دی کی و جی دی کی اکنون قادر خواهید بود اولین پروژه ی خود را استارت بزنید و وارد دنیای لذت بخش اندروید شوید.

در صفحه ی اول که به صفحه ی welcome معروف است شما چند گزینه را مشاهده میکنید که در ادامه به شرح تک تک آن ها میپردازیم.

پروژه جدید New project

از این گزینه برای شروع ایجاد یک پروژه ی جدید استفاده میکنیم.در این بخش میتوانید یک سری از اکتیویتی و لی اوت های پیش فرض را انتخاب کنید و نسخه ی مینیمم و ماکسیسمم پروژه ی خود را ایجاد کنید.که به شرح آن در همین مطلب خواهیم پرداخت.

Import project

با استفاده از گزینه Import project  قادر خواهید بود تا پروژه های آماده یا پروژه هایی که با استفاده از دیگر برنامه ها مانند اکلپیس توسعه داده شده اند را باز کنید.

Open project

از این گزینه برای باز کردن پروژه های قبلی که توسعه داده اید به کار میرود.

ایجاد یک پروژه ی جدید

برای ایجاد یک پروژه ی جدید از صفحه ی welcome گزینه new project را انتخاب میکنیم .

در این مرحله از ساخت یک اپلیکیشن مهترین ویژگی هایی که در نظر داریم را مشخص میکنیم.

آموزش اندروید

application name

در بخش application name  نامی را که قبلا برای اپلیکیشن خود در نظر گرفته ایم را وارد میکنیم.این نام همان نامی است که در قسمت نام اپلیکیشن ما در مارکت ها و اسمات فون کاربر نمایش داده میشود.مرسوم است که این نام را با حرف بزرگ آغاز کنیم.

module name

بخش بعدی module name  است که تقریبا همان اپلیکیشن نیم در آن نوشته شده است با این تفاوت که فاصله های بین کلمات برداشته شده اند.کاربرد module name  در این است که هر جایی در محیط اندروید استودیو که با نام اپلیکیشن سر و کار داشته باشیم این نام نمایش داده خواهد شد و در اندروید استودیو اپلیکیشن به این نام معرفی خواهد شد.

بخش دیگری که وجود دارد بخش package name است که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم.پکیج نیم باید نامی انحصاری باشد و به صورت پیشفرض به صورت com.example.packagenameوارد شده است.

آموزش اندروید

project location

قسمت بعدی project location است که محلی را که پروژه ی شما در آن قرار گرفته است را نشان میدهد این در صورتی است که میتوانید آن را به راحتی با آدرسی که در نظر دارید عوض کنید.پیشنهاد میکنیم فولدرهای پیشفرضی را برای ذخیره ی اندروید استودیو در رایانه خود ایجاد کنید تا هر پروژه ای را که در اندروید استودیو ذخیره میکنید در یک دسته بندی خاص قرار دهید تا در آینده که تعداد پروژه هایی که برای تمرین ایجاد کرده اید زیاد شد بتوانید آن ها را مدیریت کنید.

minimum required sdk

قسمت minimum required sdk  قسمتی است که باید حداقل ورژنی که قرار است اپلیکیشن شما روی آن نصب شود را در آن مشخص کنید البته این قسمت در ورژن های جدید اندروید استودیو حذف شده است.

.مثلا برای آنکه اندروید 2.1 را به عنوان حداقل ورژن مورد نظر قرار دهیم باید api 7 را انتخاب کنیم.به این طریق اپلیکیشن شما حداقل روی دستگاه هایی اجرا خواهد شد که اندروید 2.1 را داشته باشند.

target sdk

در قسمت target sdk باید نسخه ای که قرار است اپلیکیشن شما با آن اجرا شود را انتخاب کنید .

در واقع این ورژنی که در این قسمت انتخاب خواهید کرد بهترین ورژنی خواهد بود که اپلیکیشن شما روی آن کار خواهد کرد و مطمئن خواهید بود که اپلیکیشن شما به خوبی روی آن اجرا خواهد شد

.باید توجه داشته باشید که این عدد نمیتواند عددی کمتر ورژن مینیمم باشد که در مرحله ی قبل انتخاب کرده ایم.به طور کل میتوان گفت که target sdk  پلتفرم انتخابی ما برای توسعه ی اپلیکیشن اندرویدی است.

در پایین صفحه گزینه ای برای استفاده از زبان کوتلین و c++ وجود دارد که میتوانید برای این کار آن ها  را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه next  و رفتن به صفحه ی بعد میتوانید نوع اکتیویتی مورد نظر خود را انتخاب کنید.میتوانید از activity blank  استفاده کنید که در این صورت یک اکتیویتی خالی توسط اندروید استودیو ایجاد میشود .

گزینه ی add no activity  یک پروژه ی بدون اکتیویتی را ایجاد میکند که شما باید خودتان اکتیویتی مورد نظرتان را ایجاد کنید و تفاوت آن با empty Activity در این است که در empty activity  یک اکتیویتی خالی وجود دارد وجود دارد و محتوای اکتیویتی خالی است ولی در no activity هیچ اکتیویتی به صورت پیشفرض ساخته نخواهد شد.

آموزش اندروید

همچنین یک سری دیگر از اکتیویتی ها به صورت پیشفرض وجود دارد که میتوانید برای سهولت کار و نیازی که دارید از آن ها استفاده کنید.که از این میان میتوان به navigation drawer activity  اشاره کرد که بسیار پر کاربرد است و بسیاری از اپلیکیشن ها وجود دارند که از آن استفاده میکنند و وجود آن یکی از حسن های اندروید استودیو محسب میشود.قبل از اینکه این اکتیویتی در این قسمت اضافه شود کار نسبتا زمان بری برای توسعه دهندگان اندروید برای ساخت این قسمت وجود داشت.

آموزش اندروید

Login activity

یکی از اکتیویتی های پرکاربردLogin activity  است که در صورتی که اپلیکیشن شما به آن نیاز داشته باشید بهتر است از همین ابتدا آن را انتخاب کنید.

آموزش اندروید

بعد از این مرحله و در صفحه ی بعد میتوانید در صورتی که یک اکتیویتی پیش فرض انتخاب کرده باشید نام آن را انتخاب کنید.همچنین میتوانید نام لی اوت آن را که در بر دارنده ی بخش گرافیکی آن است را هم برگزینید.

به طور کلی اندروید استودیو در نسخه های جدید خود امکانات جالبی را در مقایسه با قبل ارائه کرده است.البته این امکانات بعد از چند روز استفاده از آن برای برنامه نویس ها عادی میشود و آن را یک حسن نخواهند دید ولی به هر حال باید به این نکات اشاره کرد.

آموزش اندروید


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر