دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

نصب اندروید استودیو 3

در این جلسه از آموزش اندروید به مبحث نصب اندروید استودیو 3 و برنامه های مورد نیاز میپردازیم.

یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران در ابتدای یادگیری برنامه نویسی اندروید با آن روبرو میشوند نصب محیط برنامه نویسی و برنامه های ضروری برای اجرای آن روی سیستم عامل مورد نظر است.

در بسیاری از مواقع دیده شده که فرد به علت عدم توانایی در نصب اندروید استودیو و یا برخورد با یک مشکل کوچک به کلی از این راه عقب نشینی کرده و بیخیال برنامه نویسی اندروید میشود.

پس همیشه به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است به مشکلات متعددی برخورد کنید بهترین کاری که در این مواقع میتوانید انجام دهید این است که مشکل خود را در وب جستجو کنید کاربران زیادی هستند که قبل از این مشکل شما برایشان پیش آمده و با مطرح کردن در سایت ها به جواب خود رسیده اند.شما میتوانید از این پرسش و پاسخ ها برای کمک به خود استفاده کنید.

نصب jdk در ویندوز

قبل از هر کار برای نصب اندروید استودیو باید به نصب "jdk" یا (Java Se Development kit) بپردازیم.همانطور که اطلاع دارید زبان جاوا زبانی بومی یا به اصطلاح "Native" نیست و برای اجرای آن ما به واسطی نیاز خواهیم داشت که کد های ما را در محیط ویندوز کامپایل کند.این کار را jdk در ویندوز انجام میدهد.

آموزش نصب jdk را در مباحث قبلی کامل توضیح دادیم.

یکی از ابهاماتی که به وجود می آید این است که برخی تصور میکنند علاوه بر نصب Jdk باید ران تایم jre را هم نصب کنند.ولی باید به این نکته توجه کنید که نیازی به این کار نیست و شما به تنها ران تایم یا واسطی که برای نصب اندروید استودیو یا حتی محیط های برنامه نویسی اندروید مانند اکلیپس خواهید داشت jdk خواهد بود.

نصب اندروید استودیو 3

اندروید استودیو 3 دارای تغییرات قابل توجهی شده است.در نسخه های پیشین اندروید استودیو سرعت گریدل (بیلد سیستم اندروید استودیو) بسیار کند تر از سرعت نسخه ی کنونی بوده است.به صورتی که واقعا در ویندوز به کاری زجر آور تبدیل شده بود.ولی خوشبختانه در نسخه های جدید خود سرعت آن به طور قابل توجه ای افزایش یافته است.

البته به طور کلی اندروید استودیو در محیط ویندوز سرعت بسیار پایین تری نسبت به سیستم عامل رقیب خود یعنی لینوکس دارد و پیشنهاد میشود اگر امکان نصب لینوکس بر روی سیستم خود را دارید قبل از هر کاری حتما این کار را انجام دهید.شاید ابتدای کار سخت به نظر برسد ولی قطعا وقتی تفاوت سرعت اندروید استودیو در ویندوز و لینوکس را احساس کردید از خود قدر دان خواهید بود.

خوشبختانه در نسخه جدید اندروید استودیو از قابلیت instant app پرده برداری شده است!

یکی دیگر از مشکلاتی که در ورژن های جدید اندروید استودیو رفع شده است مشکل دیر ران شدن اپلیکیشن هاست که در گذشته چند دقیقه اجرای آن ها طول میکشید.این در حالی است که در محیط برنامه نویسی اکلیپس این کار به طور قابل توجهی سریعتر انجام میشد.خوشبختانه گوگل در نسخه های جدید اندروید استودیو قابلیت instant app را قرار داده که قابل اجرا بر روی یک سری از نسخه های api است و به طور حتم بزرگترین حقی است که گوگل در برابر برنامه نویسان آن را ادا کرده است.

تحریم های ظالمانه!

متاسفانه برای نصب اندروید استودیو هم به طور مستقیم از سایت گوگل نمیتوانید اقدام به دانلود کنید.به طور کلی میتوان گفت تقریبا تمام امکاناتی که برنامه نویسان ایرانی به آن نیاز دارند توسط شرکت های مختلف خارجی برای ما ایرانیان تحریم شده اند.

شما به ناچار مانند گذشته دو راه خواهید داشت .یا اینکه به روشی iP خود را تغییر دهید، یا اینکه به طور کل از سایت ایرانی این نرم افزار را دانلود کنید که در روش دوم بازهم تاکید خواهیم کرد که حتما به نسخه ای که دانلود خواهید کرد دقت فرمایید.

نسخه های اندروید استودیو

اندروید استودیو برای ویندوز در 2 نسخه ی 32 و 64 بیت انتشار یافته است که نسخه ی 64 بیتی آن به شدت قدرتمند تر از نسخه ی 32 بیتی آن است و امکان استفاده از حداکثر حافظه ی رم و حداکثر ظرفیت سی پی یو در آن امکان پذیر است.

به هر حال باید سخت افزار کامپیوترتان از سیستم عامل 64 بیت پشتیبانی کند و همچنین سیستم عاملی که نصب کرده اید نیز نسخه ی 64 بیت آن باشد.

بعد از دانلود اندروید استودیو میتوانید به راحتی آن را از حالت فشرده خارج کرده و نصب نمایید.این مرحله نکته و تنظیمات خاصی را نخواهد داشت .ابتدا چند صفحه خواهد آمد که با کلیک روی دکمه ی next وارد صفحات بعد خواهید شد.سپس بعد از چند صفحه روی دکمه ی installکلیک میکنید تا عملیات نصب آغاز شود بعد از آن صفحه ای جدید برای اعلام موفقیت آمیز بودن نصب دریافت خواهید کرد که با کلیک بر روی گزینه ی finish آن را به اتمام خواهید رساند .همچنین میتوانید تیک start android studio را فعال کنید تا بعد از نصب به صورت خودکار اندروید استودیو انجام شود.

چند دقیقه طول میکشد تا اندروید استودیو اجرا شود بعد از آن شما شاهد صفحه ای خواهید بود که میتوانید در آن پروژه ی جدید خود را آغاز کنید ولی قبل از هر کاری باید به نصب فایل های ضروری برای ادامه کار بپردازید.در پایین این صفحه گزینه ی configure و سپس sdk manager را انتخاب کنید تا وارد قسمت sdk manager شوید.در این قسمت میتوانید فایل های مورد نیاز خود را دانلود کنید.

آموزش اندروید

در انتها نیز با چنین گزینه ای روبرو می شویم و نصب پایان می پذیرد.

آموزش اندروید

توجه داشته باشید که بدون نصب sdk قادر به استفاده از اندروید استودیو نخواهید بود.در مطلب بعد به صورت کامل به نصب sdk در دو صورت آنلاین و آفلاین میپردازیم.

آموزش اندروید

حال در قسمت بعد به سراغ نصب sdk میرویم.

نصب اندروید استودیو 3 کمی مشکل است پس با حوصله ادامه دهید.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر