دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی اندروید استودیو

اندروید استودیو امروزه توسط شرکت گوگل مورد پشتیبانی قرار گرفته است و از چندین زبان به طرق مختلف پیشتیبانی میکند و میتوان گفت که امکانات جالب و قابل توجهی را برای برنامه نویسی اندروید در نظر گرفته است که از میان آن میتوان به تغییرات قابل توجه در قسمت های گرافیکی طراحی xml و ... پرداخت که قطعا در نمونه های دیگر وجود نداشته است و در نوع خود کم نظیر است.

همچنین اندروید استودیو و sdk های اندروید به طور مرتب توسط شرکت های مربوطه اپدیت میشود و دارای پشتیبانی قوی ای هستند.چندین سال پیش اگر در یک زمینه ی خاص برنامه نویسی میکردید با مشکلات مختلفی مواجه میشدید که اکثر آن ها به دلیل پیشتیبانی ضعیف آن ها محسوب میشود ولی اندروید استودیو از این قاعده مستثنی است و به طور کامل نیاز توسعه دهندگان را تا جایی که امکان پذیر باشد بر آورده کرده است.

چه زبانی را برای برنامه نویسی اندروید انتخاب کنیم؟

زبانی که گوگل از آن به صورت گسترده پشتیبانی میکند زبان جاوا است و به تازگی زبان کوتلین هم معرفی شده است.بسیار از برنامه نویسانی که کار توسعه ی اندروید را بر عهده دارند از اندروید استودیو استفاده میکنند و عقیده دارند که بهترین زبان برای این کار جاوا است.

برای همین ممکن است دچار سردرگمی هایی در ابتدای راه شوید برای همین تصمیم گرفته ایم تا در این مطلب به معرفی مهمترین زبان هایی که در اندروید استودیو مورد استفاده قرار میگیرد اشاره کنیم شاید بتواند برایتان مفید واقع شود.شما قبل از هر چیز باید بدانید که زبان های اصلی برنامه نویسی اندروید استودیو چه ویژگی هایی دارند و به چه دلیل توصیه میشوند.

جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که به طور گسترده توسط برنامه نویسان اندروید مورد استفاده قرار میگیرد.این زبان بیشترین شباهت را به زبان c++ را دارد به طوری که اگر با سینتکس c++ آشنا باشید میتوانید به راحتی و با صرف زبان اندکی مقدمات جاوا را به خوبی یاد بگیرید.اما تفاوتی که این زبان با c++ دارد در این است که از شی گرایی آسان تری بهره میبرد.

فایده ای که زبان جاوا دارد و آن را از برخی زبان ها متمایز میکند این است که وابسته به یک سیستم عامل خاصی نیست و شما میتوانید در هر جایی که لازم داشته باشید این کد ها را اجرا کنید .

برای اینکه یک برنامه جاوا را بر روی سیستم عامل خاصی اجرا کنید باید اطمینان حاصل کنید تا سیستم عامل مورد نظر دارای jvm باشد و مطئمن باشید که به درستی نصب شده باشد.jvm همان ماشین مجازی جاوا است که برای کامپایل کردن کدهای جاوا در سیستم عامل های مختلف در نظر گرفته شده است و وظیفه ی اجرای آن را بر عهده دارد.

از این زبان در جاهای دیگری هم استفاده میشود مثلا زبان جاوا یکی از پرکاربردترین زبان های سمت سرور محصوب میشود و در این زمینه طرفداران بسیاری دارد..همچنین دلیل استفاده ی گسترده از جاوا را میتوان به مدیریت بهینه در استفاده از منابع نسبت داد.

اما با همه ی اینها مهترین دلیل برای استفاده از جاوا برای توسعه ی اپلیکیشن های اندروید چیست؟

یکی از مهمترین دلیل ها که حتما بخواهید از جاوا استفاده کنید همین فرا گیر بودن آن است .زمانی که در توسعه ی اندروید و طی کردن ساخت اپلیکیشن به مشکلی برخوردید میتوانید به راحتی مشکل خود را در فروم ها و آموزش های مختلفی که برای جاوا وجود دارد استفاده کنید.

درصورتی که بخواهید از زبان دیگری استفاده کنید باید خودتان تمام دردسر های آن را به جان بخرید و یک تنه کل مسیر را طی کنید .البته بازهم به زبانی که انتخاب میکنید بستگی دارد مثلا در صورتی که بخواهید از زبانی مانند بیسیک استفاده کنید محیط های برنامه نویسی ای مانند بیسیک فور اندروید وجود دارند که میتوانید از آن استفاده کنید این زبان قطعا از زبانی مانند پایتون برای توسعه ی اندروید مناسب تر خواهد بود ولی بازهم به شما این اطمینان رو خواهم داد که مانند جاوا نمیتوانید به آموزش های گسترده دست پیدا کنید.چون واقعا بحث استفاده از جاوا در برنامه نویسی اندروید جدا از دیگر زبان هاست و نمیتوانید به راحتی به مقایسه ی آن بپردازید.

Kotlin

استفاده از این زبان مدت هاست که باب شده است و بسیاری از توسعه دهنده گان به توسعه ی اپلیکیشن خود با کوتلین علاقه نشان داده اند ولی موضوعی که وجود دارد این است که تا همین چندی پیش گوگل به صورت رسمی kotlin را پشتیبانی نمیکرد و این میتوانست سدی باشد برای کسانی که علاقه دارند تا از این زبان استفاده کنند.

ولی به تازگی و با گذشت زبان سرانجام گوگل تصمیم خود را گرفت تا از زبان برنامه نویسی kotlin به صورت رسمی پشتیبانی کند و تمام نگرانی ها را برای دوست داران این زبان محبوب به پایان برساند.این امر بیشتر میتواند برای کسانی مورد توجه قرار بگیرد که تاکنون به برنامه نویسی اندروید نپرداخته اند و اکنون قصد دارند تا به صورت حرفه ای وارد این حوزه شوند.در صورتی که شما هم از این دسته اید جزء طرفداران پر و پا قرص جاوا هم نیستید این پیشنهاد را میکنیم که قبل از هر چیز برای انتخاب این زبان به عنوان زبانی برای توسعه ی برنامه های اندروید حتما فکر کنید.

البته همانطور که گفتیم باید جزء کسانی که روی جاوا تعصب دارند نباشید چون خیلی از افراد با هزاران دلیل و برهان هم حاضر نیستند از جاوا دل بکنند و تا جایی که ممکن است در تمام پروژه های خود در تمام زمینه ها از جاوا استفاده میکنند.حتی دلیل روی آوردنشان به اندروید استودیو هم میتواند همین علاقه ی شدیدشان به جاوا باشد!

به هر حال kotlin دارای ویژگی های بسیاری است .این زبان در سال 2017 میلادی به صورت رسمی معرفی شد و از همان اول به شدت مورد استقبال قرار گرفت . ویژگی مثبتی که این زبان دارد و باعث شده که اندروید استودیو نیز در نسخه های جدید خود آن را مورد استفاده قرار دهد و همچنین این که گوگل به صورت رسمی از آن پشتیبانی کند این است که این زبان مانند زبان جاوا برای روی ماشین مجازی جاوا قابل اجرا خواهد بود و از این نظر هیچ تفاوتی با جاوا نخواهد داشت و میتوان گفت که برای خود یک نوع زبان جاوا است.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر