دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

پوشه های اصلی اندروید استودیو

بعد از ایجاد پروژه در اندروید استودیو در سمت چپ محیط برنامه به یک سری فایل و فولدر برخورد خواهید کرد که باید کاربرد هر یک از آن ها را بدانید تا به برنامه نویسی اندروید بپردازید.

آموزش اندروید

پوشه های اندروید استودیو

در حالت کلی یک سری پوشه وجود دارد که با آن سر و کار خواهیم داشت که از مهترین آن ها میتوان به src ,libs,build  بپردازیم .مهمترین فولدری که وجود دارد فولدر src  است که کد ها و فایل هایی که برای توسعه ی برنامه ی اندرویدی خود نیاز است را باید در آن قرار دهیم.در زیر شاخه ی این فولدر،فولدرهای مهمی مانند java  و res قرار دارند. در ادامه به بررسی تک تک فولدر ها میپردازیم.

پوشه Libs

این پوشه همانطور که از نام آن پیداست مخصوص فایلهای کتابخانه است و مخفف کلمه ی library است.بسیاری از مواقع برای توسعه ی اپلیکیشن خود نیاز داریم تا از کتابخانه های مختلف در پروژه هایمان استفاده کنیم .این کتابخانه ها را باید در این پوشه قرار دهیم .

معمولا این فایل ها با فرمت jar  وجود دارند و میتوانیم بعد از دانلود آن ها و قرار دادن در این پوشه از آن استفاده کنیم.البته در اندروید استودیو با روش دیگری هم میتوانیم از کتابخانه های مختلف استفاده کنیم ولی این راه یکی از ساده ترین راه هایی است که وجود دارد.از میان کتابخانه های معروف میتوان به volley یا کتابخانه picaso  اشاره کرد.

پوشه Java

این پوشه مخصوص قرار دادن فایل های جاوا است. و اکتیویتی هایی که ایجاد میکنیم را در این قسمت قرار میدهیم .به علت وجود اکتیویتی ها دراین پوشه میتوانیم بگوییم که تقریبا بیشترین استفاده از بین پوشه ها را این پوشه خواهد داشت.

پوشه Res

در برنامه نویسی اندروید عمدتا با این پوشه سر و کار بسیاری را خواهیم داشت.به این علت که تقریبا تمام فایل های گرافیکی در این قسمت قرار میگیرند.این پوشه حاوی فایل های لی اوت،آیکون برنامه،عکس ها و مدیاهایی است که قرار است در اپلیکیشن مان از آن استفاده کنیم.

فایل های xml  که برای نمایش گرافیک برنامه به کار میروند در فولدری به نام layout  قرار دارند که زیر مجموعه ی res  قرار میگیرند.

تمام فایل هایی که در پوشه ی res قرار میگیرند دارای یک id  هستند که شما میتوانید به راحتی آن ها را در فایل جاوا فرا بخوانید.

پوشه Assets

این پوشه به صورت پیشفرض وجود ندارد ولی شما باید آن را ایجاد کنید کاربرد این پوشه تا حدودی شبیه به پوشه یres  است ولی تفاوتی که میان این دو پوشه وجود دارد این است که پوشه ی assets محتویاتی را در بر میگیرد که نیاز به id  دارند.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که این پوشه به مراتب کاربرد بیشتری از فولدرres  خواهد داشت.به این صورت که میتوانیم از این پوشه برای هر فایلی که قرار است در برنامه خود استفاده کنیم بهره ببریم.این فایل ها میتواند شامل فایلهای دیتابیس که در آن اطلاعاتی را ذخیره کرده ایم باشد.یا حتی میتوانیم فایل هایی مانند فیلم را در آن قرار دهیم.

همچنین یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کنیم این است که از فولدر assets میتوانیم برای قرار دادن فایل های html  هم استفاده کنیم.به طور کلی این پوشه دراندروید استودیو بسیار اهمیت دارد و در مواقع بسیاری از آن استفاده میشود.

آموزش ساخت فولدر و فایل ها در اندروید استودیو

در اندروید استودیو برای اینکه بتوانید به ساخت اپلیکیشن بپردازید قبل از اینکه به سراغ چیزی بروید باید یک با ساخت فولدر،فایل های xml ،جاوا و delete  کردن و rename  کردن آن ها آشنا باشید.هر مقدارهم که به زبان جاوا و کلاس های اندروید آشنا باشید بدون یادگیری این قسمت نمی توانید کاری از پیش ببرید.

ساخت فولدر

آموزش اندروید

بسیاری از مواقع پیش می آید که نیاز دارید فایل هایی را در یک پوشه ای که مورد نیاز است قرار دهید ولی آن فولدر به صورت پیش فرض ساخته نشده است.برای ایجاد یک فولدر در اندروید استودیو میتوانید به صورت زیر اقدام کنید:

برای اینکه در داخل فولدری مانند res  یک فولدر دیگر بسازید باید روی آن راست کلیک کرده و از گزینه ی new   فولدر را انتخاب کنید. بعد از آن همانطور که خواهید دید صفحه ای باز میشود که از آن میتوانید برای نام گذاری پوشه ی جدید که زیر شاخه ی res  قرار میگیرد استفاده کنید.نکته ی خاصی در انتخاب نام فولدر وجود ندارد ولی در برخی موارد نیاز است که یک فولدر خاص را ایجاد کنید و نام خاصی را برای آن انتخاب کنید.بعد از این مرحله میتوانید دکمه ی finish را انتخاب کنید و شاهد ایجاد فولدر مورد نظر در زیر مجموعه ی res  باشید.

پاک کردن فایل یا پوشه

گاهی نیاز خواهید داشت که یک پوشه را پاک کنید.یا حتی یک اکتیویتی که به آن نیاز ندارید را از اندروید استودیو دور بیندازیند.برای اینکار میتوانید روی فایل یا فولدر مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه ی refactor  و از زیر شاخه ی آن گزینه ی safe delete  را انتخاب کنید.

با این کار خواهید توانست فایل را با موفقیت پاک کنید ضمن اینکه با انتخاب گزینه ی safe delete این اطمینان را خواهید داشت که با حذف یک فایل در اپلیکیشن سایر قسمت های آن آسیبی نخواهند دید.در صورتی که فایلی که حذف میکنید در قسمت های دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد از این مورد اطلاع خواهید یافت.

نحوه ایجاد فایل xml

آموزش اندروید

فایل های xml  مربوط به بخش های گرافیکی اپلیکیشن ما می باشند که به راحتی میتوانید آن ها را ایجاد کنید.البته قبل از آن باید بدانید که در کدام قسمت باید آن ها را ایجاد کنید .در فولدری که قصد دارید فایل xml  را ایجاد کنید راست کلیک کنید و از file گزینه ی new  را انتخاب کنید.

در زیر مجموعه ی new  فایل های زیادی را مشاهده میکنید که باید از میان آن ها xml  را انتخاب کنید .در زیر شاخه ی xml  هم دو مورد وجود دارد که از میان آن ها باید layout xml file  را انتخاب کنید.دراین قسمت شما باید نام فایل xml  خود را وارد کنید.برای این نام شما نمیتوانید از فاصله استفاده کنید.معمولا متداول است که نام اکتیویتی مربوط به لی اوت را به صورت بر عکس برای فایل layout  به کار میبرند.مثلا در صورتی که نام اکتیوتیان FirstActivity باشد شما میتوانید نام activity_first  را برای layout  آن انتخاب کنید.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر