تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

استارتاپ

استارتاپ

استارتاپ چیست؟

شرکت نوپا یا استارتاپ (Startup) ) ، معمولاً مبتنی بر ایده‌هایی ریسک‌پذیر هستند . استارتاپ ها اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

سرمایه‌گذارها بطور کلی به آن دسته از کار نوپاهایی جلب می‌شوند که نسبت خطر به سود بالایی دارند. خیلی از این شرکت ها توسط بنیانگذارانشان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

چالش استارتاپ:

از چالش‌های راه‌اندازی یک استارتاپ یا کسب و کارنوپا ، سرمایه، نیروی انسانی و هزینه اجاره دفتر و منشی است؛ برای همین بسیاری از استارتاپ‌ها برای کاهش این هزینه‌ها از خدمات دفتر مجازی استفاده می‌کنند.

شروع استارتاپ :

استارتاپ ها معمولا با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌ شوند و به سرعت رشد می‌کنند و به درآمد می‌رسند.

استارت آپ یا استارتاپ چند سالی است که در ایران رونق گرفته است. برگزاری رویداد های مختلف و گردهمایی های متعدد در طول سال های اخیر کمک کرده تا همزمان با دیگر کشور ها، کاربران ایرانی نیز در تب و تاب استارت آپ راه انداختن قرار بگیرند.

تعریف ساده یک استارتاپ:

استارتاپ یک کسب و کاری است که قسمتی از آن مبتنی بر فناوری است. هر کسب و کار که بر پایه فناوری است، لزوما استارتاپ نیست، ولی همه استارتاپ‌ها به طرزی از وب، موبایل، اینترنت و تکنولوژی های جدید استفاده می‌کنند تا رشد بالایی داشته باشند و به تعداد کاربران بالایی برسند.

استارتاپ ویکند چیست؟

استارت آپ ویکند یک همایش و رویداد آموزشی- تجربی در سراسر دنیا است که همانطور که از نامش پیداست معمولا در انتهای هفته برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی 54 ساعت ایده یا پروژه هایی را مطرح و آماده نمایند.

هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید.

شکل گیری ایده :

معمولا برای شکل گیری یک استارتاپ بایستی یک تیم همکاری کنند شامل : برنامه نویس ها، طراحان، بازاریاب ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی . این افراد می توانند دور هم جمع شوند و هر کس ایده ای را مطرح کند و محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز نمایند.

استارتاپ ها لازم است با برداشتن قدم‌های کوچک‌تر، حساب شده‌تر و با ریسک پایین‌تر جلو بروند.

چه ایده ای می تواند استارتاپی باشد؟

یک نکته مهم این است که ، چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کنیم و به سوددهی برسیم.

معمولا افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار( Business model) آشنا هستند که در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری بدهند.

یک ایده خوب باید این ویژگی ها را داشته باشد : نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی

در بخش حرفه ای های شیرازلرن بسیاری از شرکت هایی را معرفی کرده ایم که استارتاپ های موفقی بوده اند و درآمد میلیاردی دارند.شرکت هایی که با یک ایده ساده شروع شده اند و کم کم رشد کرده اند و در چند سال به موفقیت های بی نظیری رسیده اند.

مقیاس پذیری :

نا متناسب بودن رشد بالای یک کسب و کار، نسبت به هزینه‌های آن، مقیاس پذیری نام دارد.

آنچه گفته شده به چه معنی است؟ یعنی اگر به فرض درآمد کسب و کار شما نسبت به سال گذشته 10 برابر شده باشد ولی هزینه هایتان ثابت مانده باشد، احتمالا به مقیاس پذیری رسیده اید.

یا برعکس، اگر به فرض با 2 برابر شدن درآمد کسب و کار شما، هزینه‌هایتان نیز 2 برابر شود، این کسب و کار مقیاس پذیر نیست . توجه داشته باشید مقیاس پذیر بودن یا نبود ربطی به موفقیت کسب و کار شما ندارد و در حالت دوم سود شما نیز قاعدتا 2 برابر شده و کسب و کارتان رو به رشد و پیشرفت است. ولی مقیاس پذیر نیست.

استارتاپ واتس اپ، که 450 میلیون کاربر جذب کرده بود، به قیمت 13 میلیادر دلار فروخته شد و 50 تا کارمند بیشتر نداشت. این شرکت‌ها مقیاس پذیر‌ اند، و دقیقا ارزش بالای آنها هم بخاطر مقیاس پذیری آنها است.

در حال حاضر هیچ فرمول ثابتی برای راه اندازی و رشد یک سرویس استارتاپی وجود ندارد. هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید که اگر فلان کار را شروع کنید و کیفیت محصولتان خوب باشد، بی شک در ظرف 3 یا 4 سال می‌توانید مثل زاکربرگ دنیا را بگیرید و میلیادر شوید.

همه استارتاپ‌ها در حال جستجو برای پیدا کردن مدل تجاری ای هستند که مقیاس پذیر باشد و مشتریان زیادی جذب آن شود.

دلایل اشتیاق ایرانی ها به استارتاپ :

دلیلی که شور و شوق زیادی در ایران پیرامون مباحث استارتاپی است، جمعیت بالا، تحصیل کرده و جوان، به علاوه نفوذ اینترنتی بالای این کشور نسبت به کشورهای منطقه است. همچنین به دلیل راه اندازی اینترنت پرسرعت و رشد بسیار بالای استفاده از تلفن‌های هوشمند، فضای مانور و گسترش بالایی در اختیار کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک و استارتاپ ها قرار گرفته است. امیدواریم موفقیت آنها باعث انگیزه بیشتر در نسل بعدی از کارآفرینانی شود که صرفا به کارمندی و یا داشتن یک کسب و کار کوچک قانع نیستند.

سال گذشته وب سایت هفته نامه اکونومیست، برترین استارت آپ های جهانی را در 50 کشور دنیا از نظر ارزش دلاری بررسی کرد. گوگل با ارزش 410 میلیارد دلار در صدر جهان قرار داشت.

منبع : --

تگ ها : استارتاپ startup
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی