دلایل شکست استارتاپ های ایرانی

دلایل شکست استارتاپ های ایرانی

تب راه اندازی استارتاپ‌ چند سالی است که در کشور داغ شده است و بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در فکر راه انداختن استارتاپ هستند.

طبق آمار بیش از ۹۰٪ استارتاپ ها شکست می‌خورند و استارتاپ‌ های ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در این مقاله قصد داریم به دلایل شکست استارتاپ های ایرانی بپردازیم.

1- هنوز ایده پیاده سازی نشده به دنبال سرمایه می روند.

اولین اشتباه در راه اندازی استارتاپ جستجو برای جذب سرمایه گذار در ابتدای راه است. زمانی که شما فقط ایده‌ای خام در ذهن دارید، جستجو برای جذب سرمایه گذار فقط می‌تواند اوضاع را پیچیده تر کند. اولین کاری که یک استارتاپ باید بکند، راه اندازی اولیه کسب‌وکار است تا بتواند مشتریان اولیه‌اش را جذب کند.

آمارهای جهانی نشان می دهد بیشتر استارتاپ های موفق ، بدون سرمایه شروع کرده اند. زمانی که به موفقیت هایی رسیده اند به دنبال سرمایه رفته اند.

2- به فکر کسب درآمد نیستند

هر کسب و کاری نیازمند کسب درآمد است تا بتواند چرخ کسب وکار را بچرخاند.

یکی دیگر از عوامل شکست استارتاپ های ایرانی این است که بیشتر به دنبال مسائل جانبی هستند و به درآمد خود فکر نکرده اند یا تیم تجربه کافی ندارد تا بتواند به درآمد برسد.

مثلا افراد یک تیم فقط برنامه نویس است و تجربه ای در زمینه کسب و کار ندارد.

3- نداشتن یک مشاور خوب

مربی یا مشاور خوب اهمیت بسیار ویژه‌ای در رشد و موفقیت یک استارتاپ دارد.

اگر تجربه کافی ندارید باید از یک فرد باتجربه استفاده کنید و مشاوره بگیرید.

4- ایده مناسبی انتخاب نمی کند

یکی دیگراز دلایل شکست استارتاپ های ایرانی این است که ایده ای را پیاده سازی و اجرا می کند که جامعه به آن نیاز ندارد. یعنی انتخاب ایده نامناسب.

شاید شما فکر کنید ایده شما می تواند گرهی ازمشکلات مردم باز کند اما جامعه به آن نیاز نداشته باشد. باید ببینیم آیا جامعه به ایده شما پاسخ می دهد و از آن استقبال می شود.

5- نداشتن یک تیم خوب دلیل شکست استارتاپ ایرانی

یکی دیگراز دلایل شکست استارتاپ های ایرانی نداشتن یک تیم خوب است. در تیم یک نفر باید مدیر باشد و از همه باتجربه تر باشد. تیم نیز باید مدیریت آن فرد را بپذیرد.

متاسفانه خیلی ازافراد تمایل دارند به تنهایی کار کنند و به همین دلیل نمی توانند به موفقیت برسند. چرا که همه کارها را یک نفر نمی تواند انجام دهد.

یک استارتاپ نیاز به افراد و تخصص های مختلفی دارد مثل برنامه نویس ، گرافیست ، بازاریاب

نکته :

اگر به دنبال موفقیت هستید از شکست نترسید. اما به گونه ای عمل نکنید که شکست شما باعث نابودی شما شود.

سعی کنید کارها را مرحله ای انجام دهید. یک ایده را یکباره پیاده سازی نکنید. عجله نکنید.

منبع : شیرازلرن

تگ ها : استارتاپ استارتاپ ایرانی شکست
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی