همه چیز در مورد فولکس واگن

همه چیز در مورد فولکس واگن

فولکس واگن )به آلمانی : (Volkswagen ( به صورت مخفف VW) شرکت خودروسازی آلمانی است که مهمترین برند متعلق به گروه فولکس واگن است. این گروه هم اکنون بزرگترین شرکت خودروسازی جهان محسوب می شود.

این کارخانه درسال 1930 به درخواست رهبر وقت آلمان نازی ، آدولف هیتلر بنا نهاده شد. او از فردیناند پورشه تقاضا کرد خودرویی بسازد که عموم مردم آلمان توانایی خرید آن را داشته باشند ، بنابراین شرکت تاسیس شده ، فولکس واگن نامیده شد که در زبان آلمانی به معنای خودروی مردم است.

فولکس واگن بقای خود را بعد از جنگ جهانی اول به یک افسر نیروی زمینی بریتانیا با نام ایوان هیرست مدیون است. بعد از جنگ که کارخانه فولکس واگن آسیب های جدی دیده بود ، توسط سربازان آمریکایی اشغال شد و سپس به هیرست تحویل داده شد.

در ابتدا تصمیم بر آن بود که با توجه به آسیب های جدی که به کارخانه وارد شده بود آن را انبار وسایل جنگی کنند ، اما هیرست مخالف این کار بود و پس از رایزنی های بسیار با مقامات توانست آن ها را متقاعد کند که بازسازی کارخانه می تواند مفید باشد و در اولین مرحله توانست 20,000 سفارش از نیروی زمینی بریتانیا برای ساختن خودرو بگیرد.

شرکت فولکس واگن در سال 1937 توسط جبهه کارگری آلمانی حزب نازی تاسیس شد. در اوایل دهه 1930 میلادی خودروهای موجود در کشور آلمان اکثرا خودروهای لوکس و گران قیمت بودند و یک فرد متوسط در جامعه آلمان به زحمت می توانست برای خود خودرو خریداری کند.

این فضای خالی در بازار خودروی آن زمان آلمان باعث شد که بسیاری از خودروسازان به صورت مستقل پروژه « خودروی مردم » را آغاز کنند که از آن جمله می توان مرسدس 170 اچ را نام برد. در سال 1933 در حالی که تمام پروژه های مستقل در حال پیگیری بودند و بعضا به نتایج خوبی نیز رسیده بودند ، آدولف هیتلر رسما از تاسیس پروژه « خودروی مردم » حمایت شونده توسط حزب نازی پرده برداشت.

هدف این پروژه تولید خودرویی بود که توانایی حمل دو فرد بزرگسال و سه کودک را داشته باشد و اکثر مردم توانایی خرید آن را نیز داشته باشند. در حقیقت هیتلر اعلام کرد که قیمت خودروی مردم 990 رایش مارک ( معادل 396 دلار آمریکا در دهه 1930 ) خواهد بود که در آن زمان برابر قیمت یک موتورسیکلت بود و اکثر مردم توانایی خرید ان را داشتند.

در سال 1936 نمونه های اولیه خودرو که از یک موتور چهار سیلندر خطی خنک شونده با هوا که در عقب ماشین بود بهره می گرفت آماده شده بود. در سال 1937 خودرو مذکور تحت برند فولکس واگن با کد شرکت کی دی اف تولید شد که بعد ها با نام فولکس قورباغه ای (فولکس واگن بیتل) شناخته شد.

این شرکت در ماه ژانویه سال 1948 به آلمان پس داده شد و هاینریش نوردهوف به عنوان رئیس آن انتخاب شد. او که پسر یک بانکدار بود در گذشته برای شرکت های اوپل و ب ام و کار می کرد و در زمینه اتومبیل های آمریکایی و روش تولید انبوه آن ها نیز اطلاعات خوبی داشت و کاملا با علم صادرات اتومبیل آشنا بود.

در نتیجه در سال 1948 یک چهارم تولیدات این شرکت را به خارج از آلمان صادر کرد. او همچنین با صادر کردن دو مدل به ایالات متحده آمریکا چندین میلیون دلار سود برای شرکت به دست آورد. فردیناند پورشه در آن زمان به عنوان مهندس مشاور شرکت فعالیت داشت و توسط شهرتی که در این شرکت کسب کرد توانست بعدها کارخانه بزرگ تولیدکننده اتومبیل های اسپورت خود به نام پورشه را تاسیس کند.

در دهه 1950 این شرکت به تقویت بازارهای خود در آمریکا پرداخت و توانست نیمی از محصولات خود را به آن صادر نماید. با تأسیس شعبه دوم فولكس واگن در شهر تورنتو واقع در استان اونتاریو، این شركت در سال 1953 میلادی ، جهانی شد. به همین ترتیب، شعبه‌های فولكس واگن در برزیل و ایالات متحده آمریكا نیز در سال 1955 میلادی شروع به فعالیت كردند. این شركت خیلی زود به آفریقای جنوبی، سوئد و چین نیز راه یافت. در سال 1960 نام شركت به Volkswagenwerk Aktiengesellschaft تغییر پیدا كرد. این شرکت در سال 1979 تعدادی معادل 330 دستگاه خودرو تولید کرد.

در سال 1961 تعداد 1500 دستگاه از مدل بیتل با حجم موتور 1493 سی سی تولید شد.

تولید 5 میلیون خودرو توسط فولکس واگن :

در ماه دسامبر سال 1961 تولیدات این شرکت به پنج میلیون رسید و پس از آن دیگر تولیدات این شرکت به کمتر از یک میلیون دستگاه خودرو کاهش پیدا نکرد. در طی دهه 1960 مدل های دیگر مانند فولکس واگن تی آی و نیز مدل فولکس واگن سالن 411 به بازار عرضه شدند.

از سال 1965 مدل هایی از تولیدات شرکت آئودی نیز ارائه می شد. هنریش نوردهوف در ماه آوریل سال 1969 پس از بازنشستگی ، درگذشت و با تغییر مدیریت ، این شرکت دچار مشکلات شدید شد که البته به مرور و با گذشت زمان ، موفق به حل آن ها شد.

نسل بعدی خودروهای فولکس واگن :

نسل بعدی اتومبیل های فولکس واگن خودروهای دیفرانسیل جلوی فولکس واگن پاسات الهام گرفته از مدل آئودی 80 و محصول سال 1973 بودند. در ماه ژوئن سال 1979 با تولید یک اتومبیل گلف، تولید کل شرکت فولکس‌واگن به ۳۵ میلیون‌اُمین اتومبیل رسید و این شرکت آنرا جشن گرفت.

سپس شرکت امتیاز ساخت مدل‌های فولکس‌ واگن پاسات و پولو را به شرکت سیات در اسپانیا واگذار نمود. همچنین در سال 1982 قرار دادی با دولت چین امضا کرد تا مدلی از فولکس ‌واگن پاسات به نام فولکس واگن سانتانا در کشور چین تولید شود.

مدل فولکس ‌واگن سانتانا توسط شرکت نیسان نیز تولید شد. اگر چه تولید خودروی اسپورت برای این شرکت سوددهی نداشت، اما این شرکت برای رقابت با دیگر کارخانه‌ها، مجبور به تولید آن‌ها بود. از این مدل‌ها می‌توان به اتومبیل 16 سوپاپ فولکس واگن سانتانا سیریکو با حداکثر سرعت 209 کیلومتر در ساعت اشاره کرد.

با وجود تداوم روند توسعه فولكس واگن، اولین اقدام اصلی آن خارج از آلمان تحت همكاری با خودروساز اسپانیایی « SEAT, S. A.» صورت گرفت. نام این شركت بار دیگر به نشانه توسعه بین‌المللی به (Volkswagen AG) « Volkswagen Aktiengesellschaff » تبدیل شد. تا سال 1990 میلادی، این شركت با عبور از SEAT ، اولین شركت تابع غیر آلمانی خود را تأسیس می‌كند. پس از این اقدام ، جهانی شدن فولكس واگن كاملا واضح و مبرهن بود.

نسل سوم خودروهای فولکس واگن :

در سال 1991 شرکت فولکس واگن نسل سوم از خودروی گلف خود را با نام فولکس واگن گلف ام کا3 تولید و عرضه نمود که در همان سال ، به عنوان خودروی سال اروپا شناخته شد. در انتهای سال 1997 نیز فولکس واگن گلف ام کا4 تولید شد این مدل پایه طراحی و ساخت مدل هایی چون : فولکس واگن بیتل جدید، سیات تولدو، سیات لئون، آئودی ای3، آئودی تی تی و اشکودا اکتاویا بود. مدل فولکس واگن کورادو نیز طرح کوپه خودروی گلف است.

سال 2002 مدل فولکس واگن تورگ در کارخانه های فولکس واگن مستقر در براتیسلاوا، اسلواکی و روسیه تولید و به بازار عرضه شد.در سال 2007 کارخانه مستقر در پرتغال فولکس واگن مدل فولکس واگن ای او اس را طراحی و تولید کرد. نسل ششم از گلف نیز در سال 2008 تحت نام تجاری فولکس واگن گلف ام کا6 عرضه شد.

در اواسط سال 2008 خودروی اس یووی فولکس واگن تیگوان و خودروی کوپه فولکس واگن پاسات سی سی رونمایی شدند. در سال 2008 فولکس واگن روتان در کلاس مینی ون عرضه شد که تولید آن همچنان ادامه دارد. در انتهای سال 2010 تعداد محدودی از خودرو یک لیتری فولکس واگن تولید شدند.

در سال 2003 نیز این شركت سهام «Skoda Auto » را خرید. طی سال ها فولکس واگن توانسته است به یکی از معتمدترین خودروسازان جهان بدل شود. فولکس قورباغه ای همچنان یکی از رکوردداران فروش در سطح جهان است و خودروهایی مانند فولکس واگن پاسات و فولکس واگن گلف نیز شهرت جهانی دارند.

تحقیق و توسعه :

این شرکت همچنین در میان تمامی خودروسازهای جهان، بیشترین میزان سرمایه گذاری را در بخش تحقیق و توسعه هزینه می کند.

درآمد فولکس واگن :

در سال 2012 شرکت فولکس واگن بیش از 5 میلیون و هفتصد دستگاه خودرو تولید کرده و بیش از 103 میلیارد یورو درآمد داشته که سود خالصی معادل 6/3 میلیارد یورو را نصیب این شرکت نموده است.

تعداد کارمندان فولکس واگن :

در شرایط كنونی بیش از 300 هزار كارمند در سرتاسر جهان به استخدام این شركت درآمده‌اند. فولكس‌ واگن ركورد فروش 9.7 میلیون دستگاه خودرو را اخیراً ثبت كرد. فولكس واگن رسیدن به آمار فروش سالانه 10 میلیون دستگاه خودرو را در سر می‌پروراند كه چندان غیرمحتمل نیز نیست.

دامنه فعالیت‌های جهانی این شركت به 153 كشور می‌رسد. توابع اصلی فولكس واگن را AUDI AG, Bentley Motors Ltd, Automobili Almborghini S. p. A. , Bugatti Automobiles, Suzuki Motor Corporations و Ducati Motor Holding S. p. A. تشكیل می‌دهند. Volkswagen AG یك فهرست اولیه در بازار سهام فرانكفورت و چند فهرست ثانویه در بازار‌های سهام لندن، نیویورك و سوییس دارد.

پرفروش ترین خودروساز جهان در سال 2017 :

در ژانویه 2017 شرکت خودروسازی فولکس واگن اعلام کرد با سبقت گرفتن از رقیب ژاپنی خود، تویوتا، به پرفروش ترین خودروساز جهان تبدیل شده است. فولکس واگن با انتشار تازه ترین آمار فروش خود در سال 2016 میلادی اعلام کرد توانسته حدود 10 میلیون و 310 هزار خودرو در این مدت در کشورهای مختلف جهان به فروش برساند.

سرمایه گذاری فولکس واگن در ورزش :

در كنار ساخت خودرو، این شركت به سرمایه‌گذاری گسترده در حوزه اسپانسری مسابقات ورزشی نیز می‌پردازد. فولكس واگن در رویداد‌های ورزشی مهمی از قبیل بازی‌های المپیك تابستانی سال 2008، بازی‌های المپیك زمستانی سال 2014 و مدرسه فوتبال «آكادمی دیوید بكام» سرمایه‌گذاری كرده است. فولكس واگن همچنین صاحب تیم فوتبال باشگاه ورزشی BFL Wolfsburg هست.

برتری و تنوع اهداف كلیدی این شركت به شمار می‌روند. با وجود شروع متواضعانه و ویرانی‌های كارخانه اصلی آن حین جنگ جهانی دوم، ضمن حفظ ماهیت خود، فولكس واگن در حوزه نوآوری جهانی و تخصیص سهمی عظیم از بازار و صنعت خودرو پیشتاز است.

88 سال فعالیت فولکس واگن :

طی دوران فعالیت 88 ساله‌اش (تا 2018) ، این برند 10 مدیرعامل را به خود دیده است كه حكایت از ثبات آن دارد. این اتفاق به نوبه خود به تعهد فولكس واگن نسبت به ترسیم آینده‌ای روشن برای برند اشاره می‌كند.

خودرو انقلابی فولکس واگن :

فولکس واگن به تازگی اعلام کرده که ۲ میلیارد دلار از بودجه خود را بر روی خودرو های الکتریکی سرمایه گذاری می کند.

این ۲ میلیارد دلار طی ۱۰ سال آینده صرف ساختن ۵۰۰ ایستگاه شارژ خودرو در اروپا و همچنین ساخت خودرو های الکتریکی خواهد شد. آن ها همچنین تایید کرده اند که قصد دارند تا سال ۲۰۲۵ به آمار فروش ۵۰۰۰ خودرو الکتریکی در ایالت کالیفرنیا برسند و تا سال ۲۰۲۰ حداقل سه مدل خودرو الکتریکی که شامل یک مدل کراس اوور هم می شود، را وارد بازار کنند.

این خودروساز آلمانی پیش تر شاسی بلند الکتریکی خود را در نمایشگاه خودرو پاریس به نمایش گذاشته بود. فولکس واگن گفت: “این خودرو همانند مدل “بیتل” یک مدل انقلابی است.”

منبع : --

تگ ها : خودرو
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی