تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

همه چیز در مورد مایکروسافت

همه چیز در مورد مایکروسافت

شرکت مایکروسافت یکی از شرکت های موفق آمریکا در حوزه برنامه نویسی و تولید نرم افزار و سیستم عامل میباشد و امروز یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت های دنیا میباشد و درآمد این شرکت بی نظیر است.

تاریخچه شرکت مایکروسافت :

پائول آلن و بیل گیتس، دوستان دوران کودکی بودند که با شور و شوق فراوانی برای رایانه برنامه‌نویسی می‌کردند و به دنبال ایجاد یک کسب و کار بودند. در ژانویه ۱۹۷۵، سامانه‌های تله میتری (MITS) به نام آتاری ۸۸۰۰ از شرکت میکرو تولید شد.

پائول آلن متوجه شد که آن‌ها می‌توانند برای آتاری ۸۸۰۰، Basic بسازند و پس از تماس با بیل گیتس آن‌ها از این شرکت تقاضای استخدام کردند. پائول آلن به عنوان شبیه‌ساز و بیل گیتس به عنوان مترجم استخدام شدند.

پس از تولید Basic، میکرو دستگاه آتاری Basic را تولید کرد و بازاریابی کرد. سرانجام در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۷۵، شرکت مایکروسافت با مدیر عاملی بیل گیتس تأسیس شد. در آگوست ۱۹۷۷، مایکروسافت با مجله اسکی در ژاپن توافق کرد و در نتیجه اولین دفتر بین‌المللی خود را در ژاپن تأسیس کرد. مایکروسافت در ژانویه ۱۹۷۹، به یک مرکز جدید در واشینگتن در ایالات متحده آمریکا نقل مکان کرد.

مایکروسافت با سیستم عامل خود در سال ۱۹۸۰ یعنی زنیکس، وارد بازار کار سیستم عامل شد. سپس مایکروسافت سیستم عامل MS-DOS را تولید کرد. سرانجام مایکروسافت در مذاکرات با تحقیقات دیجیتال شکست خورد و در نوامبر ۱۹۸۰ سیستم عامل جدیدی با نام CP/M تولید کرد که در آینده در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفت.

مایکروسافت با درآمدهای بسیارش ۲۱۰ شرکت را خرید و هم چنین یک بخش چاپ و نشر به نام مایکروسافت پرس تولید کرد. سرانجام پائول آلن در ماه فوریه پس از مبتلا شدن به بیماری هوجکین استعفاء داد.

شروع فعالیت‌ مایکروسافت :

در ۱۹۹۴ مایکروسافت انکارتا را به راه انداخت که نخستین دانشنامه قابل اجرا روی کامپیوتر بود. مایکروسافت با همکاری دریم ورکس در سال ۱۹۹۵ برای تولید سرگرمی‌های چندمنظوره یک شرکت جدید تأسیس کردند.

پیش از ارائه ویندوز ۹۵، مایکروسافت یک شرکت تجارت محور قلمداد می‌شد اما ویندوز ۹۵ موجب شد که دیگر آن را یک شرکت مشتری محور بدانند.

در سپتامبر ۱۹۹۵ دولت چین ویندوز را به عنوان سیستم‌عامل رسمی کشورش انتخاب کرد و از مایکروسافت خواست نسخه چینی ویندوز را برایشان آماده کند. اواسط دهه۹۰ بیل گیتس تصمیم گرفت مایکروسافت را وارد دنیای اینترنت کند و "MSN" به وجود آمد. این یک سرویس آنلاین بود که قرار بود با آمریکن آنلاین (Aol) رقابت کند. بعد با همکاری ان‌بی‌سی، ایستگاه کابلی خبری «MSNBC» و مجله آنلاین «Slate» به سردبیری مایکل کینسلی را تأسیس نمود. راه‌اندازی وب‌تی‌وی که امکان اتصال تلویزیون به شبکه را فراهم می‌کرد، از دیگر اقدامات مایکروسافت در سال ۱۹۹۶ بود.

در ۱۹۹۷ اینترنت اکسپلورر ۴ همراه ویندوز به بازار آمد. اما دادگستری آمریکا به این دلیل که مایکروسافت با این کار از توافق‌نامه‌ای که در سال ۱۹۹۴ امضاء کرده، تخطی نموده‌است، از آن‌ها خواست که دیگر اینترنت اکسپلورر و ویندوز را همراه هم به بازار نفرستند. در سال ۱۹۹۸ ویندوز ۹۸ به همراه اکسپلورر SP۴/۰ SP۱ و FAT۳۲ به عنوان فایل سامانه عرضه گشت. در عین حال، جنجال‌های زیادی در پی افشای یادداشت‌های داخلی مایکروسافت در اینترنت به وجود آمد: «نرم‌افزارهای اوپن سورس تهدیدی جدی برای مایکروسافت به حساب می‌آیند.» این اسناد که به اسناد هالووین معروف شده‌اند، بخشی از این خطرات را عنوان کرده و در عین حال از فعالیت‌های مایکروسافت علیه لینوکس پرده برمی‌دارد.

مایکروسافت نیز ضمن این که به صحت این اسناد اعتراف کرد، آن‌ها را صرفاً تحقیقات مهندسی دانست.

گسترش فعالیت‌های مایکروسافت :

در آوریل ۲۰۰۰ حکم پرونده ایالات متحده و مایکروسافت صادر شد.این حکم شرکت را مجبور می‌کرد که به دو پاره تقسیم شود. البته بخشی از این تصمیم در دادگاه استیناف لغو شد. مایکروسافت که اهداف تجاری و خانگی را توأمان نشانه رفته بود، ویندوز ایکس پی را سال ۲۰۰۱ آماده کرد. مایکروسافت برای رقابت با سونی و نینتندو، با سرمایه‌گذاری میلیاردی و تولید و پخش ایکس باکس وارد عرصه بازی‌های کامپیوتری شد.

تا سال ۲۰۰۵، ایکس باکس در بازار فروش آمریکا در رده دوم پس از پلی استیشن ۲ سونی و قبل از گیم کیوب نینتندو قرار داشت. (در بازار جهانی بعد از هر دو بود) اما با این وجود، با فروش ۲۲ میلیون دستگاه در مقایسه با فروش بیش از ۱۰۰میلیون دستگاه پلی استیشن ۲، ضرر سنگینی معادل ۴ میلیارد دلار متحمل شده‌است. مایکروسافت در مدت ۳ سال کار ساخت «NET.» مقدماتی و سرور ویندوز ۲۰۰۳ را هم به پایان رساند.

در سال ۲۰۰۴ به دنبال شکایت اتحادیه اروپا، مایکروسافت به پرداخت ۶۱۳ میلیون دلار جریمه محکوم شد و متعهد گردید که توافقات قطعی خود با سایر رقبا را افشا کند. همچنین ملزم شد نسخه‌ای از ویندوز را تهیه و آماده کند که فاقد مدیا پلیر باشد.

آمار و ارقام مایکروسافت :

طبق اطلاعات به دست آمده در سال ۲۰۱۶میلادی شرکت مایکروسافت دارای ۱۱۴ هزار کارمنده بوده است. درآمد شرکت بیش از ۸۵ میلیارد و سود خالص بیش از ۱۶ میلیارد دلار می باشد. این ارقام باعث شده است تا مجموع دارایی های شرکت به بیش از ۱۹۳ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.(البته تا سال۲۰۱۶ )

حقوق کارمندان مایکروسافت :

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده حقوق کارکنان شرکت مایکروسافت از ۱۹۰ هزار دلار تا ۴۶۴ هزار دلار در سال می باشد. کمترین میزان حقوق مربوط به میران خلاق شرکت و بیشترین میزان حقوق مربوط به مدیران کل یا ژنرال منیجر می باشد. رئیس شرکت(ساتیا نادلا) مدیر عامل این شرکت در آخرین سال مالی خود در کل مبلغ ۱۸.۳ میلیون دلار به دست آورده است. اما کار او فوق العاده پر ریسک است. اگر مایکروسافت به اهداف فروش خود نرسد، این شخص میلیون ها دلار از دست می دهد.

اصول هفتگانه موفقیت مایکروسافت :

بی شک نقش بیل گیتس در موفقیت شرکت جهانی مایکروسافت بر هیچ کسی پوشیده نیست. وی در بیان علل موفقیت خود و شرکتش اصول هفتگانه زیر را عنوان میکند:

اصل اول :

در زندگی ، همه چیز عادلانه نیست ، بهتر است با ین حقیقت کنار بیایید .

اصل دوم :

دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قائل نیست.در این دنیا از شما انتظار نمی رود که قبل از آن که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید ، کار مثبتی انجام دهید .

اصل سوم :

پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام کسی به شما رقم فوق العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد.به همین ترتیب قبل از آنکه بتوانید به مقام معاون ارشد ،با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

اصل چهارم :

اگر فکر می کنید که آموزگارتان سختگیر است،سخت در اشتباه هستید،پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیر تر از آموزگارتان است چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

اصل پنجم:

آشپزی در رستوران ها با غرور و شان شما تضاد ندارد،پدر بزرگ های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار " یک فرصت " بود.

اصل ششم :

اگر درکارتان موفق نیستید ، والدین خود را ملامت نکنید ، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

اصل هفتم :

قبل از آنکه شما متولد بشوید ، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می رسند ملال آور نبودند.

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی