دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

پير اميديار بنیانگذار ebay

پير اميديار بنیانگذار ebay

پير اميديار متولد 1967 درپاریس بنیانگذار و رئیس سایت حراج ebay میباشد . او در سال ۱۹۹۸ و در سن ۳۱ سالگی به عنوان یک میلیاردر شناخته شده است. امیدیار و همسرش پامِلا به عنوان یک نیکوکار نیز شناخته شده هستند.

ثروت پير اميديار :

پير اميديار ۱۴۱ امین شخص ثروتمند در جهان و ۴۷ امین در ایالات متحده آمریکا است. او صاحب ۸ میلیارد دلار آمریکا تا ماه ژوئیه ۲۰۱۴ بود و او دومین ثروتمند ایرانی است.

در حال حاضر، حجم گردش سرمايه از طريق eBay از ۸ ميليارد دلار فراتر رفته است ، درآمد سايت نيز بالغ بر ۲ ميليارد دلار است و تنها در آمريکا بيش از نيم ميليون کاربر ثبت شده دارد.

زندگینامه پی‌یِر امیدیار :

پير اميديار اميديار در سال ۱۹۶۷ از پدری و مادری ایرانی به نام الهه میرجلالی امیدیار در پاریس به‌دنیا آمد. ۶ ساله بود که با خانواده اش به آمریکا رفت و در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت. وی دانش‌آموخته دانشگاه تافتز است.

در دوره‌‎ی لیسانس در یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی اپل به نام کلریس مشغول شد و در آن‌جا برای کمک به برنامه‌نویسان مکینتاش اپل یک برنامه‌ی مدیریت حافظه نوشت.

پیر به همراه سه تن از دوستانش در ۱۹۹۱ یک شرکت نرم‌افزاری به نام Ink Development Corp در زمینه‌ی Pen-Computing رابط کاربری رایانه با استفاده از قلم استایلوس تاسیس کرد. از دل آن، یک وبگاه تجارت الکترونیک به نام eShop بیرون آمد که بعدا خود شرکت هم به همین نام تغییر داده شد. Pen Computing در آن زمان یک فناوری جالب‌توجه بود ولی این سایت eShop آن‌ها بود که توجه شرکت مایکروسافت را به خود جلب کرد. مایکروسافت نهایتا این شرکت را در ۱۹۹۶ از امیدیار و شرکایش خرید.

پی‌یر امیدیار رئیس و مؤسس سایت ebay اولین و معروفترین سایت حراج و خرید و فروش اینترنتی که تا آخر سال ۱۹۹۸ ، 1.2 میلیون عضو ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود کسب کرده بود به طوری که بیش از ۶۰۰۰ کارمند ۴۶ میلیون مشتری ثبت شده و ۴۴۱ میلیون دلار سود خالص در سال ۲۰۰۵ داشته‌است.

وقتي پير اميديار سايت eBay.com را به عنوان يک نوع سرگرمي راه‌اندازي کرد، فکرش را هم نمي‌کرد روزي صاحب بزرگ‌ترين بازار اينترنتي جهان شود که روزانه چهار ميليون حراج در آن صورت مي‌گيرد، هر ۲۴ ساعت نيم ميليون گزينه براي خريد در آن وارد مي‌شود و ارزشي معادل ده ميليارد دلار پيدا مي‌کند.

چند نکته از پیر امیدیار :

امیدیار: اصلا این طور نبود که برنامه‌ریزی کرده باشم تا eBay را به یک تجارت بزرگ تبدیل کنم؛ وقتی این اتفاق خودش افتاد من فقط از آن به‌درستی استفاده کردم.

پیر امیدیار رئیس و موسس سایت ای‌بی و ثروتمندترین مرد ایرانی مي‌گويد :

وقتي به دست‌آوردهاي افراد موفق نگاه مي‌کني و مي‌گويي عجب کار سختي بوده ، مطمئن باش کار سختي بوده و وقتي به کارهايي نگاه مي‌کني که به نظر آسان مي‌رسند، احتمالا آن‌ها هم سخت بوده‌اند. تا وقتي خودت دست به کاري نزني، هيچ وقت نمي‌فهمي که واقعا چه‌طور بوده است. تو در بعضي چيزها شکست خواهي خورد، اين تجربه ي آموزنده‌اي است که تو نياز داري آن را با خودت ببري و در تجربه بعدي‌ات استفاده کني.

موسسeBay تاکيد مي کند، اگر به چيزي خيلي علاقه داشته باشي و سخت کار کني، فکر مي‌کنم موفق خواهي شد. ولي اگر تجارتي را شروع کني تنها به اين اميد که کلي پول پارو کني، احتمالاً موفق نخواهي شد. چون اين دليل اشتباهي براي شروع يک کار تجاري است.

اميديار مي‌گويد من هميشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستند بهتر باشند معتقد هستم.همواره انگيزه نوشتن نرم‌افزارهايي که فايده‌اي داشته باشند يا روي آدم‌هايي که از آنها استفاده مي‌کنند، تأثير بگذارند ، من را به جلو مي‌برد. براي همين من از نرم‌افزارهايي که به درد بازار مصرف مردم مي‌خورد و اين فکر که قادر باشي يک کار خوب انجام بدهي، انگيزه مي‌گرفتم.

ايده eBay نيز اينگونه بود، فکر من فقط کمک به آدم‌هايي بود که مي‌خواستند با همديگر در اينترنت داد و ستد کنند، مردم فکر مي‌کردند اين کار غيرممکن است، آنها مي‌گفتند آخر چطور مي‌توانند از طريق اينترنت به همديگر اعتماد کنند؟ (حواستان باشد داريم از سال ۱۹۹۵ حرف ميزنيم.) چطور مي‌توانند همديگر را بشناسند؟ ولي من فکر مي‌کردم تصورات مردم احمقانه است، چون آدم‌ها اساساً خوب و درستکار هستند.

اين فکر خيلي مرا تحريک کرد، من بايد به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نيست.

شکل گیری ایبی :

شبى در سال ۱۹۹۵ اميديار، مهندس جوان برنامه نويس ايرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوري Pez بود (Pez يک نوع شيرينى است که معمولا در يک ظرف کوچک پلاستيکى به شکل عروسک قرار ميگيرد)، مشغول خوردن شام بود که نامزدش ازآنکه شريکى براى ايجاد يک کلکسيون Pez در سانفراسيسکو ندارد گله کرد. اميديار به او پيشنهاد کرد که از اينترنت براى پيدا کردن شريک تجارى استفاده کند. بنابراين وي در وب سايت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى اين موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web گذاشت، برنامه ايکه او برروى وب سايت شخصى خود ايجاد کرد و به کاربران امکان ليست کردن وسايل مختلف خود از جمله کلکسيون نامزدش را مي داد.

وقتي اميديار به مساله از ديد خودش نگاه کرد، شيفته حل چالش فني راه‌اندازي يک بازار اينترنتي براي حراج شد. حالا همسر اميديار بيشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسيون خود دارد.

کار بر روي eBay از يک روز تعطيل وقتي اميديار ۲۸ ساله بود، شروع شد. روز ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، اولين روز کار سايت حراج اينترنتي اميديار بود. پدربزرگ eBay، سايتي بود به نام Auction Web که حتي ميزبان مستقلي هم نداشت. خدمات اين سايت در ابتدا به رايگان ارايه شد و پس از مدتي براي تامين هزينه‌هاي ميزبان اينترنتي، قرار شد تا از هر حراج کميسيون دريافت شود.

مبدع eBay ، به صورت کاملا اتفاقي يک دستگاه فتوکپي را به صورت آنلاين به فروش گذاشت و خوشبختانه خريدار هم براي آن پيدا شد. وقتي به خريدار اعلام کرد که دستگاه شکسته است، فرد خريدار اظهار داشت که «من يک کلکسيونر فتوکپي‌هاي شکسته هستم». اين زماني بود که اميديار متوجه شد که هر چيزي امکان پذير است.

و اين آغاز بزرگ‌ترين سايت خريد و فروش اجناس دست دوم در جهان بود.…

اميديار با دريافت مبلغ ناچيزي بين ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سايت eBay معرفى کنند. همچنين درصدى از خريدوفروشها به او ميرسيد و به اين ترتيب eBay موجب شد که فروشندگان و خريداران با هم به راحتى به خريد و فروش بپردازند.

بیاموزیم :

کل ايده eBay اين است که با ديگران طوري رفتار کنيد که انتظار داريد با خودتان رفتار کنند. اين گونه است که مردم مي‌توانند با يکديگر تجارت کنند.

در سال ۱۹۹۹، سايت چندين بار دچار وقفه در خدمات‌دهي شد که يکي از آن‌ها ۲۲ ساعت به طول انجاميد. اما اميديار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود، در آن روز شرکت با برقراري ۱۰,۰۰۰ تماس تلفني با کاربران اصلي سايت، از آن‌ها عذرخواهي کرد و به آن‌ها اطمينان داد که همه چيز به سرعت به وضع طبيعي باز مي‌گردد. با همين فعاليت‌هاي اميديار بود که ديگر سايت‌هاي حراج آمدند و رفتند، اما eBay باقي مانده و هم‌چنان در حال رشد است.

از افراد باتجربه کمک بگیرید :

سایتeBay که از ابتدا با هدف ايجاد بازاري براي فروش اجناس و سرويس‌هاي افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال ۱۹۹۸ شروع به گسترش نمود.

پير از خانم مگ وايتمن (Meg Whitman) که فارغ‌التحصيل دانشکده تجارت دانشگاه‌ هاروارد بود براي کمک در اين فرآيند دعوت به عمل آورد.

مگ کارمندان اصلي خود را از کمپاني‌هاي ديسني و پپسي انتخاب کرد و يک تيم مديريتي مجرب با حداقل ۲۰ سال تجربه کاري فراهم کرده و ديدگاه بي‌نظيري براي سازمان بوجود آورد.

ايده ها، پشتکار و برنامه ريزى اين جوان ايرانى تبار، وى را در ليست موفق ترين و ثروتمند ترين افراد جهان قرار داد، اميدوارم ارايه اين نکات که از ميان زندگينامه و سخنان اين جوان خلاق گردآوري و نتيجه گيري شده بود شما را رهنموني باشد براي رسيدن به آينده اي روشن.

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی