دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

بلاک چین چیست

بلاک چین چیست

بلاک چین ( Blockchain ) عبارت است از پایگاه اطلاعاتی عمومی، نامتمرکز و دیجیتالی شده ی تمامی معاملات مربوط به واحدهای پولی که رمز گذاری شده است.

در حالی که به صورت مداوم بلوک های اطلاعاتی تکمیل شده(تازه ترین معاملات)، ثبت می شوند و طبق ترتیب تاریخی به آن اضافه می شوند، به شرکت کنندگان بازار اجازه می دهد حساب معاملات با واحد پولی دیجیتال را بدون دفترداری مرکزی داشته باشند و آن را دنبال کنند.

هر گره (یک کامپیوتر متصل به شبکه) یک نسخه کپی از بلاک چین ( Blockchain )  که به صورت خودکار دانلود شده است را دریافت می کند.

بلاک چین ها که در اصل به عنوان روشی برای حسابداری واحد پول مجازی بیت کوین ایجاد شده اند، و از فناوری پایگاه اطلاعاتی توزیع شده (DLT) استفاده می کنند، امروزه در کاربرد های مختلف تجاری دیده می شوند.

با اینکه میتوان هرگونه سندی را دیجیتالی کرد، کدبندی کرد و به صورت کاربردی وارد آن بلاک چین کرد، اما در حال حاضر این فناوری به طور عمده برای تایید معاملات در واحد های پولی دیجیتال استفاده می شود.

انجام چنین کاری، ثبتی را انجام می دهد که قابل تغییر نیست؛ علاوه بر این، اعتبار ثبت را به جای یک مرجع ذی صلاح متمرکز، میتوان به وسیله ی کل جامعه ای که از بلاک چین استفاده می کنند تایید کرد.

تجزیه و تحلیل بلاک چین

یک بلوک (واحد اطلاعاتی)، قسمت فعلی بلاک چین است که برخی از تازه ترین معاملات یا همگی آنها را ثبت می کند.

هنگامی بلوک تکمیل شد، به عنوان دیتابیس دائمی وارد بلاک چین می شود.

هر بارکه یک بلوک تکمیل شود، یک بلوک جدید ایجاد می شود. تعداد بیشماری از چنین بلوک هایی در بلاک چین وجود دارند که در ترتیب صحیح تاریخی و خطی به هم متصل هستند (مثل اتصال ها در یک زنجیر).

هر بلوک یک قسمتی از بلوک قبلی را شامل می شود. بلاک چین در مورد آدرس های متفاوت کاربر و باقی مانده ی حساب او از اولین بلوک تا آخرین بلوک تکمیل شده، اطلاعات کاملی دارد.

بلاک چین به صورتی طراحی شده است که این معاملات تغییر ناپذیر هستند، به این معنا که نمیتوان آن را حذف کرد.

بلوک ها از طریق رمزنگاری اضافه می شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ رخنه ای درآنها وجود ندارد.

این اطلاعات قابلیت توزیع دارند اما نمیتوان آنها را کپی کرد. با این وجود، برخی معتقدند که اندازه ی بلاک چین که به طور دائم رشد می کند باعث مشکل می شود و مشکلاتی را در خصوص ذخیره سازی و همگام سازی به وجود می آورد.

بلاک چین و بیت کوین

بلاک چین احتمالا اختراع فنی اصلی بیت کوین است.

بیت کوین تحت نظارت یک مرجع ضی‌صلاح مرکزی نیست.

در عوض هنگامی که شخصی برای خدمات یا کالا به دیگری پرداخت انجام می دهد، کاربران بیت کوین معاملات را تایید می‌کنند.

با این کار، نیاز به طرف سوم برای پردازش یا ذخیره سازی پرداخت ها از بین می رود. معامله ی تکمیل شده به صورت عمومی درون بلوک ها و در نهایت درون بلاک چین ثبت می شوند، که سایر کاربران بیت کوین آن را تایید و ذخیره می کنند.

یک بلوک جدید به طور میانگین هر ده دقیقه یک بار از طریق استخراج به بلاک چین می پیوندد.

بر اساس پروتکل بیت کوین، دیتابیس بلاک چین توسط تمامی گره های شرکت کننده در سیستم به اشتراک گذاشته می شوند.

به‌محض پیوستن به شبکه، هر کامپیوتر متصل شده ای، یک نسخه کپی از بلاک چین دریافت می کند که ثبت ها را دارد و همچنین به عنوان مدرک اثبات هر معامله ای که تاکنون انجام شده، می باشد.

در نتیجه میتواند در مورد اینکه یک آدرس به خصوص، در هر زمانی از گذشته چه مقدار ارزش به آن تعلق داشته است، اطلاعات کاملی را فراهم کند. Blockchain.info دست‌یابی به کل بلاک چین بیت کوین را فراهم میکند.

گسترش بلاک چین ها

اگر بانکداری مرسوم را جهت مقایسه در نظر بگیریم، بلاک چین همانند تاریخچه ی کاملی از معاملات یک موسسه ی مالی است و هر بلوک همانند یک صورت حساب بانکی است.

اما از آنجایی که این یک سیستم دیتابیس توزیع شده است و به عنوان دفتر حساب الکترونیک باز سرویس دهی می کند، بلاک چین باعث ساده تر شدن عملیات های تجاری برای تمامی طرفین می شود.

به این دلایل، این فناوری نه تنها موسسات مالی و بورس، بلکه افراد زیادی در حیطه ی موسیقی، جواهرات، بیمه و دستگاه های اینترنت اشیاء (IOT) را به خود جذب می کند.

همچنین طرفداران مطرح می کنند که این نوع از سیستم دفترداری الکترونیک را میتوان به صورت سودمند در سیستم های رای گیری، نام نویسی وسایل یا اسلحه توسط دولت ایالتی، سوابق پزشکی، یا حتی تایید مالکیت اشیاء عتیقه یا آثار هنری نیز به کاربرد.

با وجود پتانسیل این فناوری دیتابیس توزیع شده (DLT) برای ساده کردن عملیات های تجاری فعلی، مدل های جدید بر مبنای بلاک چین، در حال حاضر شروع به جایگزین کردن شبکه های پرداخت و حسابداری پرهزینه و ناکارآمد مربوط به صنعت مالی کرده‌اند.

فناوری بلاک چین میتواند میلیارد ها دلار را قابل استفاده کند: طبق گزارشی از گلدمن زاکس (Goldman Sachs ) این فناوری میتواند سالیانه تا 6 میلیارد دلار را برای کارگزاران بورس صرفه جویی کند.

درحالیکه بانک ها در ابتدا به خاطر نگرانی در مورد کلاهبرداری های پنهانی تردید داشتند که این فناوری ها را امتحان کنند، اما شروع به بررسی این موضوع کرده اند که بلاک چین چطور میتواند با فراهم کردم امکان سیستم های برقراری بک‌آفیس برای پردازش بسیار سریعتر تجارت ها، انتقال ها و سایر معاملات، صرفه جویی بسیار زیاد در هزینه ها انجام دهد.

در حقیقت اولین معامله ی بین المللی بلاک چین در 14 اکتبر 216 تکمیل شد.

کارگزاران آن معامله، بانک دارایی ملی استرالیا (Commonwealth Bank of Australia) و ولز فارگو و کمپانی (WFC) بودند.

معامله ی 35 هزار دلاری شامل تاجر استرالیایی پنبه، شرکت بازاریابی پنبه بریگان (Brighann Cotton Marketing) می شد که 88 عدل پنبه از شعبه ی ایالات متحده اش در تگزاس به بندر شین‌دو در چین فرستاد.

بلاک چین ها و شرکت های فناوری

استارتاپ های فناوری درحالیکه از ایده ی حذف کردن واسطه ها و حرکت به سمت مردمی کردن و نا متمرکز کردن خوششان آمده است، فناوری بلاک چین را با هدف مختل کردن صنایع مختلف، به کار می گیرند.

در میان استارتاپ هایی که فناوری بلاک چین را برای دستگاه های IOT تقویت می کنند، میتوان 21 Inc. را نام برد.

استارتاپ مبتنی بر سیلیکون ولی (Silicon valley) در سال 2015، بودجه ی کلی 116 میلیون دلار را دریافت کرد.

براساس گفته ی آن موسسه، این بودجه دهی برای جایگذاری چیپ های استخراج بیت کوین درون دستگاه های IOT متصل و تلفن های همراه استفاده خواهد شد.

BTCJam یک پلتفرم وام دهی شخص به شخص که مرکز آن در سانفرانسیسکو قرار دارد، در فراهم کردن وام های مبتنی بر بیت کوین تخصص دارد.

طی سال گذشته، این کمپانی بیش از 15 میلیون دلار را وام داده است.

Storj صرفا یک کمپانی است که در حال حاضر مفهوم ایجاد فناوری مبتنی بر ذخیره ی ابری بر شبکه ی تقویت شده با بلاک چین را بررسی می کند.

هدف این کمپانی بهبود امنیت در عین افزایش وابستگی کاربران بر سیستم مرکزی فراهم کننده‌ی فضای ذخیره می باشد.

کمپانی استورج (Storj) حتی این فرصت را در اختیار کاربران میگذارد تا همانند شیوه ای که صاحبان املاک اتاق های اضافی را در ایربی‌ان‌بی (Airbnb)اجاره می دهند ، ظرفیت فضای ذخیره ای که نیاز ندارند را اجاره دهند.

ProofofExistence یکی از اولین کمپانی های غیر مالی برای بهینه سازی بلاک چین، یک پلتفرمی برای اجرای قرارداد هاست. از DLT برای ذخیره ی اطلاعات رمزنگاری شده استفاده می  کند تا در نتیجه معاملاتی را فراهم کند که نتوان آنها را کپی کرد تا به سندی منحصر به فرد اتصال پیدا کند.

حتی موسسات پایه گذاری شده به این موضوع علاقه مند شده اند. کمپانی مایکروسافت (MSFT) نیز اخیرا به وسیله ی شراکت با موسسه ی بلاک چین ConsenSys علاقه خود نسبت به بلاک چین را ابزار کرده است.

در دسامبر 2015، مایکروسافت و ConsenSys، بلاک چین اتریم را به عنوان سرویسی (EBaaS) در آژور (Azure)، پلتفرم محاسبه ی ابری مایکروسافت، اعلام کردند تا با یک کلیک فضای ابری برای مشتریان و توسعه دهندگان فراهم کنند.

در ژوئن 2016، آن دو شرکت شروع به ایجاد یک سیستم هویت مبتنی بر بلاک چین اپن سورس برای مردم، محصولات، اپلیکیشن ها و خدمات کردند.

مزیت های بلاک چین

کارایی هایی که از DLT ناشی می شوند، میتوانند باعث صرفه جویی های زیادی شوند. سیستم های DLT این امکان را برای کسب و کار ها و بانک ها فراهم می کنند تا کارایی عملیات های داخلی را افزایش دهند و به طور چشمگیری هزینه ها، اشتباهات و تاخیر های ناشی از روش های سنتی را برای اصلاح و تعدیل ثبت ها کاهش دهند.

طرفداران می گویند که به کارگیری گسترده ی DLT منجر به صرفه جویی زیاد هزینه در سه حیطه می شود:

  1. نگهداری پایگاه های اطلاعاتی الکترونیک نسبت به سیستم های سنتی حسابداری بسیار ارزان تر است؛ سرشماری کارمندان به طور قابل ملاحظه ای در بک آفیس کاهش می یابد.
  2. سیستم های DLT که تقریبا به طور کامل خودکار هستند، منجر به خطاهای بسیار کمتر و حذف مراحل تایید تکراری می شوند.
  3. به حداقل رساندن تاخیر پردازش به این معناست که سرمایه ی کمتری در معرض خطر معاملات در انتظار قرار می گیرد.

علاوه بر این، با کاهش میزان سرمایه ای که کارگزار/دلال مجبور است متحمل شود تا از تجارت های نامنظم و عقب افتاده حمایت کند، چند میلیون صرفه جویی می شود.

شفافیت بیشتر و راحتی در حسابرسی باید به صرفه جویی در هزینه های اجابت مقررات ضد پولشویی نیز منجر شود.

بلاک چین باعث حذف تمامی دخالت های انسانی در پردازش می شود که این امر به طور ویژه برای تجارت های خارج از کشور مفید است که معمولا به سبب مشکلات منطقه ی زمانی و این حقیقت که تمامی طرفین باید پردازش پرداخت را تایید کنند، بیشتر طول می کشند.

سیستم های بلاک چین قادر هستند قرارداد ها و پرداخت های هوشمند منعقد کنند که زمانی انجام می شود که شرایط به خصوصی برآورده شده باشند.

به طور مثال، معامله ی پنبه ی بلاک چین که قبل تر مطرح شد، از قرارداد هوشمند استفاده کرد که به صورت خودکار در هنگامی که بار حمل شده با کشتی به  فرسنگ های جغرافیایی ویژه‌ای رسید، پرداخت های جزئی را انجام داد.

نوآوری های بلاک چین در صنعت سرمایه گذاری

R3 CEV یک کمپانی اختراع فناوری مالی، و یک کنسرسیوم مربوط به بیش از 80 مورد از بزرگترین موسسات مالی، مشغول تحقیق بودجه دهی به روش های مربوط به کنترل سرعت، دقت و کارایی بلاک چین است.

در سال 2016، این کمپانی با موفقیت پنج فناوری مشخص بلاک چین را به صورت همزمان آزمایش کرد و این کار را با استفاده از چندین فراهم کننده فناوری ابری در یک آزمایش  خاص انجام داد و در حال حاضر پلتفرم کوردا (Corda)، یک پلتفرم دیتابیس توزیع شده ی "در سطح مالی" برای استفاده ی تجاری را بازاریابی می کند.

در سال 2017، پس از سه سال کار و تلاش، Goldman Sachs Group Inc. (بورس نیویورک: GS) حق اختراع SETLcoin را کسب کرد که باعث ایجاد زمان های برقراری تجارت تقریبا لحظه ای می شود.

در سال 2016، 4 بانک بزرگ با یکدیگر همکاری کردند تا یوتیلیتی ستلمنت کوین (USC: utility settlement coin)، یک واحد ارزی دیجیتال که استفاده از آن (عمدتا برای خرید امکانات امنیتی)، به وسیله ی بلاک چین ثبت می شود را ایجاد کنند. این بانک ها که تحت رهبری UBS Group AG  (بورس نیویورک:UBS) هستند، Bank of New York Mellon Corporation (بورس نیویورک:BK)، Deutsche Bank AG (بورس نیویورک:DB) و Banco Santander S.A. (بورس نیویورک:SAN)، همراه با کارگزار ICAP PLC (LON: IAP). در سال 2017، شش بانک دیر به آنها پیوستند: Barclays Bank, Credit Suisse Group AG (CS)، Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC Holdings PLC (HSBC)، MUFG و State Street Corp (بورس نیویورک:STT). کنسرسیوم در سال 2018 ارائه می شود.

با این وجود، برای محقق شدن آن، یک سیستم مبتنی بر یو اس سی یا رقیب آن نیاز خواهد داشت که تاییدیه ی موسسات تجاری، بانک های مرکزی و قانون گذاران را کسب کند. و، گرچه بلاک چین تا حدودی آماده است اما این فناوری هنوز به طور کامل برای شلوغ ترین ساعات آماده نیست.

موانع بر سر راه به کارگیری فناوری بلاک چین

موانع DLT امروزه تنها موانع فنی نیستند. چالش های واقعی، سیاسی، تاییدیه ی مقرراتی و هزاران هزار ساعت طراحی نرم افزار سفارشی و برنامه نویسی نهایی و پشتیبان هنوز نیاز دارند که دیتابیس های بلاک چین را به شبکه های تجاری فعلی متصل کنند.

مشکلاتی که هنوز باید به آنها اشاره کرد را در زیر مشاهده می کنید:

DLT مجبور است با سایر بخش های پردازش عملیاتی به صورت یکپارچه اتصال پیدا کند. بلاک چین باید نصب سریع‌تر و آموزش را فراهم کند و زمان حل مشکل را کاهش دهد.  دستیابی به افزایش کارایی باید به اندازه ی کافی برای تمامی طرفین آسان/ارزان باشد تا آن را به دست آورند و تقویت کنند.

امنیت نیز یک نگرانی باقی می ماند. بانک های مرکزی متعدد، از جمله فدرال رزرو،  بانک کانادا و بانک انگلستان، تحقیقات در مورد واحد های ارزی دیجیتال را آغاز کرده اند.

بر اساس گزارش تحقیق از بانک انگلستان در فوریه 2015: برای توصیه کردن سیستمی که میتواند فناوری پایگاه اطلاعاتی توزیع شده را بدون به خطر انداختن توانایی یک بانک مرکزی برای کنترل واحد ارزی خود و امن کردن این سیستم در مقابل حمله ی سسیستمی بهینه کند، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

بانک ها نسبت به مدل اپن سورس برای هویت علاقه مند نیستند. هم بانک ها و هم قانون گذاران میخواهند کنترل دقیقی داشته باشند. ایجاد مجازگر پاسپورت هویت دیجیتال، مرحله ی حیاتی بعدی به شمار می رود.

قانونگذاری نیز در ایجاد محیط دیجیتال باز برای تجارت و معاملات مالی لازم و ضروری است. گواهی های فیزیکی فعلی باید دیجیتال شوند تا مزیت های کامل مربوط به سیستم های الکترونیکی کامل را، به دست آورند.

سایر سوال هایی که باید پاسخ داده شوند: چه کسی مسئول نگهداری و مدیریت بلاک چین است؟ چه کسی شرکت کننده های جدید را در بلاک چین میپذیرد؟ چه کسی معاملات را تایید می کند؟ و چه کسی مشخص می کند که چه کسی کدام معامله را می‌بیند؟

سرمایه گذاری در بلاک چین ها

سرمایه گذارانی که علاقه دارند از فناوری بلاک چین استفاده کنند، اکنون بیش از هر زمان دیگری انجام این کار را آسان می‌یابند.

در سال 2015، سرمایه گذاری خطرپذیر در مورد گروه واحد ارزی دیجیتال به راه افتاد، که قصد داشتند چیزی را بسازند به نام، "بزرگترین پورتفوی سرمایه گذاری فاز اولیه در واحد ارزی دیجیتال و اکوسیستم بلاک چین".

علاوه بر این، بر اساس گزارش منتشر شده توسط کمپانی آمریکایی اجاره نرم افزار به نام NASDAQ Private Market، میزان سرمایه خطرپذیری که به موسسه هایی واریز شده است که از واحد ارزی رمزنگاری شده استفاده می کنند، پیش بینی شده بود که از مرز یک میلیارد دلار میگذرد. کمپانی ها به قدری به این فناوری علاقه مند شده اند که بسیاری از آنها به تدریج ایده‌ی ایجاد کردن بلاک چین های اختصاصی خود را در سر پرورانده اند.

با این وجود، استارت‌آپ های بلاک چین بدون مشکل نیستند.

یکی از مهمترین نکات این است که اکثر مصرف کنندگان، در حقیقت مفهوم شدیدا پیچیده ی فناوری بلاک چین را درک نمیکنند.

به منظور رفع کردن این مشکل، کمپانی ها باید راهی پیدا کنند تا به زبان ساده و قابل فهم، به صورت دقیق توضیح دهند چه کاری انجام می دهند و اینکه چگونه میخواهند به موضوعاتی شبیه به امن کردن معاملات آنلاین و حریم خصوصی مصرف کننده رسیدگی کنند.

نتیجه ی نهایی

فناوری بلاک چین با فراهم کردن موقعیتی باورنکردنی برای نا‌متمرکز کردن، این قابلیت را ارائه می کند که کسب و کار ها و عملیات ها هم انعطاف پذیر و هم ایمن باشند.

باید صبر کنیم تا ببینم که آیا کمپانی ها موفق می شوند فناوری بلاک چین را گسترش دهند تا محصولات و خدماتی فراهم کنند که مصرف کننده اعتماد می کند و می پذیرد یا نه.

با این حال، این نکته ای است که سرمایه گذاران باید در نظر بگیرند. تقاضا برای خدمات مبتنی بر بلاک چین رو به افزایش است و این فناوری با سرعتی زیاد در حال بالغ شدن و پیشرفت کردن است.

کاربرد های فناوری بلاک چین نامحدود هستند. در حال حاضر، بسیاری از این کاربرد ها هنوز در فاز پیشرفت یا در فاز آزمایش بتا هستند.

با سرازیر شدن پول های بیشتر در استارت‌آپ های مبتنی بر بلاک چین، بی شک در آینده شاهد این خواهیم بود که خدمات و محصولات DLT پر رونق تر شوند.

منبع : investopedia.com

منبع : investopedia.com

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی