دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

شرکت HP

شرکت HP

اگر شما اندکی هم با فناوری اطلاعات ولوازم و تکنولوژیهای مربوط به ان اشنایی داشته باشید بی شک نام و برند اچ پی (hp) را میشناسید.نامی که به پشت بسیاری  از لوازم اصلی و جانبی رایانه های همراه یا رومیزی درج شده و از کیفیت قابل توجهی برخورداراست.اگر کنجکاوید بیشتر درباره این برند محبوب بدانید با ما همراه باشید.

تاریخچه ی شرکت اچ پی

دیوید پکارت و ویلیام هیولت دو دانشجوی هم کلاس رویا پرداز از دانشگاه استنفورد آمریکا بودند که دررشته ی مهندسی برق تحصیل میکردند.یکی از اساتید انها بنام پرفسور ترمن پروژه ای را برعهده ی آن دو گذاشت.پروژه ای که بعد ها راه و مسیر این دو دانشجو را متحول ساخت.

دیوید و ویلیام درسال 1934 فارغ التحصیل شدند.و دوسه سال بعد با تشویق استاد خود دست به تاسیس شرکت اچ پی زدند.

شروع به کار این دو جوان با سرمایه اندکی حدود 540 دلار و محل فعالیت انها گاراژ کوچکی در کالیفرنیا بود.نامی که ان دو برای شرکت انتخاب کردند برگرفته از نام خانوادگی آنها بود .«هیولت و پکارت»

درابتدای سال 1940تعداد کارکنان شرکت سه نفر بودند و درامد انها 34هزار دلار بود.

شرکت HP

راه موفقیت اچ پی

اولین محصول تولید شده ی دراین گاراژ یک دستگاه اوسیلاتور بسیار ساده بود. بعد ها نام این دستگاه اچ پی 200آ نام گذاری شد .این وسیله ساده برای تست دستگاه ها و لوازم الکترونیکی استفاده میشد به یک موفقیت بزرگ درآن دوره تبدیل شد چراکه شرکت دیزنی 8 دستگاه از آن را سفارش داد.این محصول ساده ی مشترک دیوید و ویلیام انقدر خوب به نظر می آمد که نظر مهندسین و متخصصان الکترونیک را جلب کرد.و نام اچ پی را تاحدودی شناخته کرد.

در شروع جنگ جهانی دوم آمریکا برای مدیریت و کنترل جنگ افزار ها سفارش طراحی و ساخت ابزار دقیقی را به این شرکت دادند.

این روند رو به رشد شرکت اچ پی (hp) همچنان ادامه داشت تا اینکه موفق به ساخت اولین ساختمان اختصاصی خود شدند.انها باایجاد تنوع درمحصولات توانستند به سود بسیار خوبی دست یابند و سیستم مدیریتی جدیدی را به اجرا رسانند.

طبق این سیستم که به نواوری و خلاقیت و تشویق کارمندان تاکید داشت میتوانست شرکت را به راندمان کاری بیشتری سوق دهد.همه کارمندان باعث رشد روزافزون این شرکت و ترقی آن شدند.

دهه ی 50میلادی ؛دهه پیشرفت شرکت اچ پی

ازجمله اقدامات و تغییرات مهمی که دراین دهه متوجه شرکت اچ پی  بود واگذاری سهام شرکت توسط دیوید و ویلیام به کارمندان بود که تعجب و شگفتی بسیاری را برانگیخت.

شرکت HP

دایر کردن دفاتر متعدد در اروپا

افزایش قابل توجه کارمندان و سود شرکت دراین دهه که از 215 نفر به بیش از ده برابر یعنی 2/378 نفر و سود شرکت به رقم غیر قابل باور 48 میلیون دلار رسید.

شروع دهه ی 60 همچون دهه 50 پراز موفقیتهای ریز و درشت برای شرکت اچ پی بود.این شرکت ضمن تولید محصولات الکترونیکی خود شعب خودرا نیز گسترش داد.ورود به حوزه ی کاری تجهیزات الکترونیکی پزشکی و تجهیزات الکترونیکی برای آنالیز کردن امواج و سیگنالها یکی دیگر از پلیه های ترقی برای این شرکت آمریکایی به شمار میرود.

اولین کامپیوتر شرکت hp نیز درسال 1974ساخته و توسعه داده میشود.که نام آن اچ پی 2116آ بود.

درامد این شرکت درسال1977مرز یک میلیارد راهم شکست درحالیکه تعداد کارکنان آن 35هزار نفر بودند و این یک مرکزیت توجه را برای شرکت به ازمغان اورد.

نو اوری های پیوسته ی شرکت سرانجام به تولید اولین رایانه ی شخصی درسال1980؛ اولین رایانه ی دستی درسال 1982 و اولین رایانه ی تماس دستی درسال1983انجامید.

درسال 1984 اولین چاپگر لیزری ابداع و به بازار عرضه شد.این ابداع مهم برای شرکت اچ پی یکی از نقاط  عطف بود.

درسال 1988 شرکت اچ پی توانست درجایگاه 49 فهرست 500 شرکت برتر فورچون قراربگیرد.این رتبه درسال 2004 میلادی به رتبه ی 11 ارتقا پیدا کرد. و دلیل این ارتقا چشمگیر ادغام شرکت اچ پی و شرکت کمپک توسط  خانم کارلی فیورینا که رهبری شرکت را در دست داشت ؛بود.

شرکت HP

جایگاه شرکت اچ پی درحال حاضر

صحبت درباره ی جایگاه شرکت hp درقرن 21نوعی زیره به کرمان بردن است .چراکه این برند شناخته شده را از تعدد محصولات با کیفیت دربازارهای جهانی میتوان بطور کامل شناسایی کرد.

امروزه شرکت اچ پی یکی از پیشروهای ساخت و تولید انواع چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید دردنیای دیجیتال شناخته شده است.

درحال حاضر ادغام شدن این شرکت با شرکت کمپک آن را به رقیب سرسخت شرکت ام بی آی در حوزه ی تکنولوژی و فناوری اطلاعات تبدیل کرده است.بطوریکه دربیش از 160کشور جهان فعالیت میکند.

شرکت HP

درامد شرکت اچ پی

درسه ماهه ی دوم سال 2017 میلادی درامد این شرکت از دو بخش کامپیوتر های شخصی و پرینترها به حدی رسید که این شرکت توانست بهتر از حدس ها و گمان ها عمل کند.

افزایش 10درصدی فروش کامپیوتر های شخصی دراین شرکت باعث شده است که طبق گزارش موسسه ی آی دی سی ؛ اچ پی بتواند عنوان پرفروشترین  برند را ازشرکت لنوو پس گیرد.

منبع : شیرازلرن

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی