دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

اینترنت اشیا چیست

اینترنت اشیا چیست

از برس های موی گرفته تا ترازو ها، دستگاه های مصرف کننده و وسایل صنعتی، تراشه هایی درون آنها جایگذاری شده است تا دیتا را جمع آوری کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند.

تستر های هوشمند، دما سنج های مقعدی و قلاده های تناسب اندام برای سگ ها، تنها بخشی از موارد عجیب و غریبی هستند که به عنوان بخشی از اینترنت اشیاء (IOT) به فضای وب متصل می شوند.

 دستگاه ها و اشیاء متصل شده در کارخانه ها توانایی لازم را دارند که چهارمین انقلاب صنعتی را رقم بزنند و کارشناسان پیش بینی می کنند که در سال 2020، بیش از نیمی از کسب و کار های امروزی روی IoT راه اندازی خواهند شد.

آنچه باید در مورد جهانی که روز به روز بیشتر متصل می شود بدانید را در اینجا خواهید یافت.

 اینترنت اشیا

به صورت کلی، واژه IoT در بر دارنده ی تمام چیز هایی است که به اینترنت متصل هستند، اما به طور روز افزون برای تعریف کردن اشیائی استفاده می شود که اطلاعاتی را باهم رد و بدل می کنند.

متیو ایوانس (Matthew Evans)، برنامه نویس ارشد IoT در techUK می گوید : در حقیقت اینترنت اشیاء از وسایلی تشکیل شده است - از سنسورهای ساده گرفته تا گوشی های هوشمند و پوشاک - که به هم متصل شده اند.

به وسیله ی ترکیب کردن این وسایل متصل با سیستم های خودکار، امکان دارد بتوان "اطلاعات جمع آوری کرد، آن را تحلیل کرد و اقدامی را به وجود آورد" تا به شخصی کمک شود کاری را انجام دهد یا روندی را بیاموزد.

در واقعیت، این موضوع از آینه های هوشمند گرفته تا رادار های درون مغازه ها و فراتر از آن گسترش می یابد.

 کارولین گورسکی (Caroline Gorski)، رئیس IoT در Digital Catapult توضیح می دهد که: این در مورد شبکه هاست، در مورد وسایل است و در مورد دیتا است. IoT در اتصال های خصوصی محدود اینترنت به وسایل اجازه می دهد با سایر وسایل ارتباط برقرار کنند و اینترنت اشیاء آن شبکه ها را گردآوری می کند.

این امکان را برای وسایل فراهم می‌کند تا نه تنها در سیلو های بسته بلکه در انواع مختلفی از شبکه سازی باهم ارتباط برقرار کنند و جهانی را ایجاد می کند که بیش از پیش متصل است.

 چرا وسایل متصل نیاز دارند که اطلاعات را به اشتراک بگذارند؟

بحثی مطرح شده است که تنها به این خاطر که چیزی قابلیت اتصال به اینترنت دارد، به این معنا نیست که باید به اینترنت متصل شود، اما هر وسیله دیتا را برای هدف خاصی جمع آوری می کند که ممکن است برای یک خریدار مفید باشد و روی اقتصاد گسترده تر تاثیر داشته باشد.

 در کاربرد های صنعتی، سنسور روی خط های تولید میتواند کارایی را بالا ببرد و ضایعات را کاهش دهد. یک پژوهشی برآورد کرده است که 35 درصد از تولید کنندگان ایالات متحده در سازمان خود از دیتای فراهم شده از سنسور ها استفاده می کنند.

به طور مثال، موسسه ی آمریکایی Concrete Sensors وسیله ای طراحی کرده است که میتواند درون سیمان قرار بگیرد و اطلاعاتی را در مورد وضعیت مواد فراهم کند.

 ایوانس می گوید: IoT این موقعیت را برای ما فراهم می کند که در انجام کارهایمان موثر تر عمل کنیم، در مصرف زمان و پول و ارسال در روند صرفه جویی کنیم.

به کمپانی ها، مقامات مردمی و دولتی اجازه می دهد در مورد نحوه ی ارائه ی خدمات و محصولات تجدید نظر کنند.

 گورسکی در ادامه بیان کرد: کیفیت و دامنه ی دیتا در اینترنت اشیاء موقعیتی را برای تعامل های واکنشی و بیشتر مفهوم سازی شده با وسایل ایجاد می کند تا توانایی برای تغییر را ایجاد کند. در صحنه متوقف نمی شود.

مرحله ی بعدی IoT چیست؟

حتی افرادی که یکی از هزاران محصولات هوشمند خانگی را خریداری کرده اند - از لامپ های حبابی گرفته تا کلید ها، سنسور های حرکتی- معتقدند که IoT هنوز اول راه است.

محصولات همیشه به راحتی به یکدیگر متصل نمی شوند و موضوعات امنیتی مهمی وجود دارند که باید مد نظر قرار بگیرند.

 گزارشی از سامسونگ بیان می کند که ما نیاز داریم تا قبل از 2020 تمامی وسایل متصل را امن کنیم و این ضروری است.

اسناد اقتصاد آزاد این موسسه حاکی از آن است که "این خطرناک است که فناوری اینقدر پیشرفت می کند. این موسسه اعلام کرد که بیش از 7.3 میلیارد دستگاه نیاز دارند قبل از 2020 توسط تولید کنندگان آنها امن شوند.

 برایان سولیس (Brian Solis)، از Altimeter Group، کسی که در تحقیق کمک کرده است گفت، "ما به آینده ای می نگریم که در آن کمپانی ها با استفاده از IoT، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در داروین گرایی دیجیتال زیاده روی می‌کنند تا به سرعت به شکلی که تا به حال ندیده ایم تکامل پیدا کنند".

 بات‌نت های IoT که با استفاده از شبکه ای از دستگاه های تاریخ گذشته ایجاد شده اند، در سال 2016 وبسایت ها و خدمات بزرگ را آفلاین کردند.

بعدتر یک موسسه ی چینی 4.3 میلیون دوربین متصل شده ی ناامن را پس گرفت. راحتی در پایین کشیدن اینترنت با استفاده از دستگاه های IoT زمانی آشکار شد که به جای اهداف بدخواهانه، آشکار شد که از بات‌نت در ایجاد کردن بازی ماینکرافت (Minecraft) استفاده شده است.

 اما آیا دخالت های پنهانی وجود ندارند؟

هرچیزی که به اینترنت متصل باشد را میتوان هک کرد و محصولات IoT از این قانون نانوشته مستثنی نیستند.

سیستم های ناامن IoT باعث شد تولید کننده اسباب بازی VTech تصاویر و فیلم های کودکانی که از دستگاه های متصل شده آن استفاده می کردند را از دست بدهد.

مسئله ی نظارت و بررسی نیز مطرح است. اگر هر محصولی متصل شود، این امکان وجود دارد که کاربران به صورت خودسرانه نظارت کنند.

اگر یک یخچال متصل میزان استفاده ی غذا و مصرف آن را ردیابی کند، غذاهای بیرون بر را میتوان برای افراد گرسنه ای که هیچ غذایی ندارند در نظر گرفت.

اگر یک ساعت هوشمند بتواند تشخیص دهد چه زمانی رابطه جنسی برقرار می کنید، چه چیزی افرادی را که از آن اطلاعات علیه فردی که ساعت را دستش می کند، متوقف می‌کند.

جیمز کلپر (James Clapper)، مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده در سال 2016 بیان کرد، " در آینده، ممکن است خدمات هوشمند از اینترنت اشیاء برای احراز هویت، بررسی، نظارت، ردیابی موقعیت و هدف گذاری برای استخدام استفاده کنند تا به شبکه ها اعتبار نامه های کاربر دسترسی پیدا کنند". بعد تر ویکی‌لیکس (Wikileaks ) ادعا کرد که CIA مشغول بهره برداری امنیتی از یک تلویزیون سامسونگ متصل بوده است.

 ما به استاندارد های قابل اعتماد نیازمندیم.

در وسط ایجاد کردن شبکه ی IoT قابل اعتماد و گسترده یک مشکل قرار دارد: استاندارد های سازگار. اشیاء متصل شده باید بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا دیتا انتقال دهند و چیزی که ثبت کرده اند را به اشتراک بگذارند.

اگه همه آنها بر اساس استاندارد های متفاوتی راه اندازی شوند، در امر ایجاد ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات با مشکل مواجه می‌شوند.

انجمن استاندارد های مهندسین برق و الکترونیک تعداد زیادی از استاندارد هایی که برای کاربرد های مختلف وضع شده و در حال بررسی می باشند را به صورت فهرست در آورده است.

شرکت جامعه اینترنت می گوید: نیاز های اضافی برای استاندارد سازی در حال نمایان شدن هستند. اگر استانداردسازی رخ دهد، به دستگاه ها و اپلیکیشن های بیشتری اجازه می دهد که متصل شوند.

مایکروسافت برای آزمودن و حل کردن این مشکل در مقیاس تجاری، سیستم خودش را برای دستگاه های IoT معرفی کرده است.

تککرانچ (Techcrunch) گزارش می دهد که این سیستم، پلتفرم مرکزی مدیریت شده ای را به کسب و کار ها می دهد تا دستگاه های IoT را نصب کنند. مایکروسافت ادعا می کند این سیستم به سادگی شبکه های IoT را ایجاد می کند.

 گورسکی حتی میان آنهایی که در مورد IoT اطلاعات خیلی زیادی دارند آن را به عنوان بازار نسبتا رشد نیافته تشریح کرد اما گفت سال 2016 ممکن نقطه ی عطفی بوده باشد. ARM, Intel, Amey، سیستم های Bae و Accenture از استاندارد Hypercat پشتیبانی می کنند و این موسسات در حال حاضر بر سر فرمتی برای به نمایش گذاشتن مجموعه های URLs اتفاق نظر دارند.

 ایوان می گوید: ما میدانیم که IoT در کوتاه مدت روی هر چیزی تاثیر می گذارد که هزینه ی بالایی برای جدا نکردن وجود دارد و برای مشکلات روز به روز ساده تری خواهد بود - مثل پیدا کردن جای پارک خودرو در محدوده های شلوغ، متصل کردن سیستم تفریح و سرگرمی برقی در منزل و استفاده از دوربین یخچال برای چک کردن اینکه شیر بیشتری نیاز دارید یا نه.

در نهایت چیزی که آن را هیجان انگیز می کند این است که ما هنوز دقیقا در خصوص موارد استفاده اطلاعی نداریم و فقط این را می دانیم که ممکن است تاثیر زیادی روی زندگی های ما داشته باشد.

منبع : wired.co.uk

منبع : wired.co.uk

تگ ها : اینترنت internet
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی