دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

اگر طی چند سال اخیر حتی کمی هم اخبار مربوط به فناوری را دنبال کرده باشید، اینترنت اشیاء  (IoT) به گوشتان خورده است. IoT که از آن نام بردیم، قرار است شیوه ی برقراری ارتباط ما با فناوری را کاملا دگرگون کند و در نهایت به طور اساسی شیوه ی زندگی کردن ما را تغییر خواهد داد.

همانطور که شکل های جمع آوری شده توسط Statista نشان می دهد، رشد IoT طی چند سال اخیر افزایش یافته و طی دو یا سه سال آینده، به این خاطر که هم کسب و کار ها و هم مصرف کننده ها در سطح وسیع خود را با فناوری های هوشمند وفق می دهند، رشد بسیار شدیدی خواهد یافت.

آمار های بیشتری را در Statista خواهید یافت.

این موضوع خیلی خوب به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اما همه ی اینها این سوال را مطرح می کند که فراتر از صحبت های بازاریابی که مدیر عامل ها ارائه می دهند و عبارت تخصصی روز در وبلاگ های فناوری، اینترنت اشیاء واقعا چیست؟

اینترنت اشیا

Cloudwards.net قرار است در این مقاله نحوه ی عملکرد اینترنت اشیاء را بررسی کند و به این موضوع بپردازد که آیا واقعا قرار است همانطور که مردم می گویند زندگی ما را تغییر دهد یا نه. ما توضیحات را با کمترین لغات تخصصی ارائه خواهیم داد و هر از گاهی از تصاویر استفاده می کنیم تا توضیحات واضح تر شوند. همچنین یک ویدیو  که در بر دارنده ی برخی از مهم ترین موضوعات مربوط به اینترنت اشیاء است را میتوانید به زبان انگلیسی در یوتیوب مشاهده کنید.

برای اینکه شروع درستی داشته باشیم، ابتدا به این موضوع می پردازیم که IoT چیست؟

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیا

به طور خلاصه، "اشیاء" در اینترنت اشیاء شامل هر شی در خانه می شود که به اینترنت متصل می شود. واقعا به همین سادگی. در نتیجه به یک ترموستاتی فکر کنید که میتوان آن را با اپلیکیشن از طریق گوشی هوشمند کنترل کنید (که در صبح های سرد زمستان بسیار مفید است) یا یک قهوه جوش که هر زمانی که تشخیص دهد از خواب بیدار شده اید، خود را روشن کند.

آنها مثال های بسیار پیش پا افتاده ای هستند اما از آنها استفاده می کنیم چون وجود دارند و مردم می توانند آنها را خریداری کنند: یک فروشنده ی کالا ی انرژی آلمانی یک اپلیکیشنی را راه اندازی کرده است که به شما اجازه می دهد گرمای خانه را از طریق گوشی خود کنترل کنید، در حالی همچنین قهوه جوشی وجود دارد که به لطف توانایی اش برای اندازه گیری، تشخیص می دهد چه موقع بیدار می شوید و عادت شما را به خاطر می سپارد.

نمونه های پیشرفته تری که ممکن است طی چند سال آینده در خانه ی خود مشاهده کنید، میتواند یخچالی باشد که با اسکن کردن تراشه های RFID (سیستم های تشخیص هویت و ردیابی الکترونیک خودکار) هنگامی که شیر تمام شده است به شما یادآوری می کند (یا وقتی انقضا تمام شود، خبر می دهد) یا در گاراژی که وقتی تشخیص می دهد وارد خیابان خودتان شده اید، باز می شود.

هنگامی که به پروژه های تحت توسعه ی IoT نگاه می کنیم، نمونه های بیشماری وجود دارند که انتخاب کنیم، و همه ی آنها یک وجه اشتراک دارند: در همه ی موارد، وسیله ی داخل خانه ی شما، در دفتر کار شما و در جیب شما همگی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و بر اساس آن اطلاعات، تصمیم های محدودی بگیرند.

ما می گوییم محدود، زیرا به هر حال آنها هنوز ماشین هستند. در حالی که نسبت به تصمیم گیری باینری ناب سال گذشته پیشرفت های زیادی داشته ایم، کامپیوتر ها ذاتا هنوز احمق هستند و میتوانند تنها کار خود را از طریق دسته ای از مشکلات انجام دهند: بعد تر به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

با توضیحاتی که ارائه شد، اکنون باید بدانید که اینترنت اشیاء در واقع به چه معناست. اکنون به کاربرد های آن می پردازیم.

کاربرد های اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیا

اولین و بهترین مزیت IoT در صنعت یافته می شود. به طریقی، فراورده ی آن که در اینجا تلاش زیادی کرده است، همانطور که به دستگاه ها اجازه می دهد به جای اینکه از طریق انسان ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، این کار را به طور مستقیم انجام دهند، از هر لحاظ باعث افزایش تولید شده است. در نتیجه در حال حاضر برخی کارخانه ها به طور پایه ای از دستگاه هایی استفاده می کنند که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که چه چیزی نیاز دارند و چه زمانی آن را نیاز دارند.

گرچه این فکر ممکن است باعث ناامیدی ساختار اصلی کارگران اتحادیه شود، اما قطعا برای افرادی که آن کسب و کار ها را راه اندازی می کنند بسیار خوب است چون به آنها اجازه می دهد محصولاتی با هزینه ی کمتر تولید کنند. پیشرفت روبات ها که قرار است طی چند دهه ی آینده در مقیاس زیاد، به شدت روی بازار کار تاثیر بگذارد، به سبب فناوری IoT است.

از نظر مردم عادی این تغییرات کمتر مشخص هستند - بجز پیامد های بی کاری- اما میتوانیم انتظار داشته باشیم که هر روز اشیاء بیشتر و بیشتری با استفاده از تلفن همراه شما، از راه دور قابل کنترل باشند. نهایتا چرا خود را با کنترل از راه دور تلویزیون آزار دهید وقتی یک دستگاه دیجیتال دارید که میتواند همیشه از طریق وای فای درون جیب شما یا دست شما اطلاعات منتشر کند؟

از آنجایی که امروزه تراشه ها به اندازه ی سوزن ته گرد هستند، تقریبا هر شئ قابل تصوری میتواند بخشی از اینترنت اشیاء باشد، تمام آنچه نیاز دارید این است که دلیلی پیدا کنید که چرا یک میز یا صندلی باید تراشه داشته باشد و تمام آنچه نیاز دارید این است که آن را بسازید. همینطور که دستگاه ها در کارخانه ها جای انسان ها را می گیرند، تراشه ها هم کوچک تر می شوند: در حال حاضر یک فرم فاکتور(form factor) با اندازه ی 10 نانومتر، آخرین تکنولوژی محسوب می شود، اما در همین لحظه ای که شما این مطلب را مطالعه می کنید، سامسونگ روی پردازش های 8 نانومتری کار می کند.

در نتیجه، اگر فکر می کنید که ترموستات کنترل شده با گوشی و یخچالی که حافظه داشته باشد خوب است، صبر کنید تا پمپ های دیابت خودکار را ببینید که هنگامی که ذخیره به آن می گوید که شما یک بسته شکلات را باز کرده اید، به شما انسولین می دهد. در مورد یک مغازه چه می گویید که هیچ پرسنل انسانی ندارد اما با این حال صورت برداری های خود را به نحو احسن انجام می دهد؟ احتمال بر این است که به صورت بینهایت یک عبارت را اختراع کند.

از آنجایی که جزئیات لازم بسیار کوچک هستند - و به لطف انقلاب در ساخت تراشه ها، اگر برد های مدار DIY مثل Raspberry Pi را در نظر نگیریم که بسیار بسیار ارزان هستند- هرکسی میتواند چیز هایی را سر هم کند و یک دستگاه IoT در زیرزمین خود بسازد. این تغییر بسیار زیادی در محاسبه کردن و طریقه ای که ما با دنیای دیجیتال ارتباط برقرار می کنیم، می باشد.

اینترنت اشیاء به چه صورت کار می کند؟

اینترنت اشیا

اکنون که بیان کرده ایم IoT چیست و چه کار هایی میتوانید با آن انجام دهید، به این موضوع می پردازیم که نحوه ی کارکرد آن چیست. اینترنت اشیاء به صورت ذاتی یک ابر بسیار بزرگ است. گرچه تراشه ی کوچک در قهوه جوش مثل یک سنگ هیچ هوشی ندارد، به لطف ارتباط وای فای آن با یک کامپیوتر درست - یا سیستم متصلی از آنها- به اندازه ی یک ابر کامپیوتر هوشمند است، و به آن اجازه می دهد بیش از مغز خودش فکر کند.

در نتیجه تصور کنید که خودتان هستید، اما دفعه ی بعدی که با یک معادله ی بزرگ مواجه شدید - که هیچگاه آن را بلد نبوده اید- میتوانید مغز استیون هاوکینگ را برای چند ثانیه قرض بگیرید. همه ی کار هایی که با آن توانایی می توانید انجام دهید را تصور کنید. به دستگاه های دیجیتال حسادت کنید، زیرا آنها میتوانند دقیقا آن کار را انجام دهند.

اگر در این سناریو به همان قهوه جوش هوشمند فکر کنیم، آن دستگاه تمام آنچه انتظار دارید را دارد- شیشه، فیلتر، همه ی آنها- اما همچنین با سخت افزار کامپیوتر تجهیز شده است، به احتمال زیاد یک برد مدار هوشمند با یک پردازشگر هوشمند (به طور فنی نه یک پردازشگر بلکه یک ریزتراشه SoC) یک نوع کارت شبکه، به احتمال زیاد نوعی از سنسور که اگر قهوه در قوری باشد به آن کمک می کند اطلاع دهد.

در این سناریو قوری قهوه بخش فیزیکی از IoT است، چیزی که در خانه دارید. در صدر آن ابر قرار دارد که در آن تمام دستگاه ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. همچنین پروتکل ارتباطی هم در محل وجود دارد، در نتیجه خودرو شما نمیتواند به دستگاه قهوه شما پیام بفرستد یا برعکس.

 

همه ی این موارد از طریق نوعی دستگاه کنترل، که احتمالا یک اپلیکیشنی روی گوشی یا تبلت شماست، کنترل می شوند. به صورت ایده آل این میتواند یک برنامه باشد که مرور اجمالی تمامی دستگاه های IoT که دارید را در اختیار شما می گذارد اما در عمل احتمالا برای هر دستگاهی که دارید، یک اپلیکیشنی را اجرا خواهید کرد، حداقل تا زمانی که دانشمندان راهی برای ترکیب آنها بیابند.

درک کردن این مفاهیم پشت اینترنت اشیاء زیاد دشوار نیست، اما آنها چیز هایی نیستند که IoT را به آن چیزی که قدرتمند و تاثیر گذار است تبدیل کرده است. به این منظور، باید بررسی کنیم که با اطلاعاتی که جمع آوری می کند، چه کار میکند.

اینترنت اشیاء، تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشینی

اینترنت اشیا

همانطور که میتوانید تصور کنید، به این خاطر که دستگاه های IoT همیشه متصل هستند، این ریسک وجود دارد که به طور شدید از اطلاعات پر شوند. همانطور که هیچ هوشی ندارد، تفکر را به نوعی ابر واگذار می کند، چه شبکه ی دستگاه های ریز بیشمار باشد، یک ابر کامپیوتر بزرگ و گردن کلفت یا ترکیبی از آنها.

تفاوتی ندارد که همه ی این اطلاعات کجا پردازش می شوند، آنقدر مقدار زیادی از آن وجود دارد که مغز این دستگاه نیاز دارد که بررسی کند و تصمیم بگیرد چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیست. قهوه جوش شما میتواند از اطلاعات ساعت زنگی شما استفاده کنند تا ببینند که چه زمانی در صبح بیدار می شوید اما اینکه بداند خودرو شما بنزین کمی دارد، هیچ فایده ای برای آن ندارد.

از طریق پردازش تحلیل ها، که معمولا میبینید به آن می گویند تجزیه و تحلیل، یک مغز IoT میتواند تصمیم بگیرد که چه چیزی را نیاز دارد بداند و چه چیزی را نیاز ندارد بداند. معمولا برنامه نویس های انسانی این پردازش را راهنمایی می کنند اما بیشتر و بیشتر به وسیله ی خود دستگاه ها از طریق چیزی که یادگیری ماشینی نامیده می شود ترغیب می شوند.

یادگیری ماشینی نوعی هوش مصنوعی است که میتواند از محیط اطرافش و اطلاعاتی که به آن داده می شود یاد بگیرد و پیامد ها را به صورت خیلی محدود به انتخاب هایش اضافه می کند. بدون یادگیری ماشینی، مجبور خواهید بود به طور دستی به تک تک دستگاه های IoT ، برای هر سناریو ممکن، برنامه بدهید؛ که برای قهوه جوش امکان پذیر است اما مثلا برای خودرو امکان پذیر نیست.

اگر به IoT فکر کنید، سعی کنید و آن را روی یک سه پایه تصور کنید: اگر یکی از پایه ها نباشد، همه چیز فرو می ریزد. اگر یادگیری ماشینی یکی از پایه ها باشد، ابر و فناوری مینیاتوری کردن تراشه، پایه های دیگر هستند.

همانطور که ممکن است بدانید، افرادی هستند، بعضی از آنها بسیار بسیار باهوش، که بابت گام های بلندی که در هوش مصنوعی بر می داریم، نگران هستند. شایان ذکر است که یادگیری ماشینی نوعی هوش مصنوعی است و هوشی که آن افراد بابت آن نگران هستند، شدت بسیار زیادی دارد. گرچه هرگز نباید گفت هرگز، اما احتمال اینکه قوری قهوه ی شما سعی کند شما را بکشد، بسیار پایین است.

ریسک های اینترنت اشیاء چیست؟

صرف نظر از تهدید اسکای نت، یک خطر واقعی به صورت ذاتی در اینترنت اشیاء وجود دارد. با این حال، آنقدر جذاب نیست که خودروی خودکار شما سعی کند شما را به قتل برساند، در نتیجه گزارش نمی شود که حقیقت داشته باشد. همیشه این سوال مطرح است که وقتی اطلاعات زیادی، در این مورد اطلاعات فوق العاده زیاد در خطر هستند: مثلا چه اتفاقی برای آن اطلاعات رخ می دهد؟

با قرار دادن دستگاه IoT در خانه، اساسا یک باگ را نصب می کنید، باگی که اطلاعات را از سایر دستگاه ها جمع آوری می کند، حتی ممکن است شما را ببیند و صحبت های شما را بشنود.  به خودی خود آنقدر بد نیست، با همه ی این تفاسیر باید هدف خود را به انجام برساند اما چه اتفاقی برای اطلاعاتی که جمع آوری می کند رخ می دهد؟

این سوال طی مذاکره ی مجلس سنای ایالات متحده در مورد ISP که مجوز دارد تا جاسوسی مشتریان خود را بکند مطرح شد و حقیقت این است که تمامی این اطلاعات آن بیرون هستند: هرچه دستگاه های  IoT بیشتری در منزل داشته باشید، احتمال اینکه اطلاعات مشخصی مربوط به زندگی شما در جایی ذخیره شود بیشر است. گرچه خیلی جدی نیست اما واقعا وجود دارد.

در حقیقت برخی متخصصان IoT به آن آموزش داده اند که برای بازاریابی اطلاعات را جمع آوری کند که با شناخت عادات شما، ساده تر است که تبلیغات مخصوص به شما را برایتان در نظر بگیرند. اگر حتی شما نگرانی خیلی کمی هم در رابطه با حریم شخصی خود داشته باشید، احتمالا این فکر ترسناکی به نظر می رسد.

در واقع، زمانی که جزئی تر بررسی کنید، همه ی ما چیز هایی داریم که جایی پنهان کنیم و وقتی اطلاعات در هر گوشه و کناری در جریان باشد، پیدا کردن آنها بسیار ساده تر است. اگر به آن جنبه نگاه کنیم، چه تاثیری روی رفتار شما می گذارد اگر بدانید دستگاهی که با پول خودتان آن را خریداری کرده اید، جاسوسی شما را می کند؟ آیا هنوز هم میتوانید به همان شکل که همیشه میخواستید زندگی خود را پیش ببرید؟

حرف آخر

اینترنت اشیاء واقعا پیشرفت شگفت انگیری است که احتمالا قرار است زندگی ما را بهبود ببخشد: این فناوری همین الان هم تغییرات مثبت گسترده ای را در صنعت، سلامتی، لجستیک و خانه هایمان به وجود آورده است. با وجود همه ی این پیشرفت ها، جنبه ی تاریکی هم وجود دارد که باید به آن رسیدگی کنیم.

نکته ای که وجود دارد این است که وقتی بحث در مورد امنیت دیجیتال پیش می آید، هکر های کلاه سفید همیشه یک قدم عقب تر هکر های کلاه مشکی هستند: تنها اثباتی که نیاز دارید، حمله ی هکری WannaCry است که به مدت چند ساعت شرکت ها و دولت های مختلفی را از دور خارج کرد.

تصور کنید چنین اتفاقی برای تک تک دستگاه هایی که دارید رخ دهد: قهوه جوش شما یک جرعه قهوه نمی ریزد مگر اینکه چند دلار به یک تبهکار اینترنتی بپردازید و خودرو شما استارت نمیخورد مگر اینکه تعدادی ویروس را از روی حافظه ی آن پاک کنید.

گرچه اینترنت اشیاء اختراع شگفت انگیزی است که پیشرفت های زیادی را هم برای زندگی هایمان و هم برای شیوه ای که کسب و کار ها صورت می گیرد آورده است، اما نباید ریسک های مرتبط با آن را نادیده گرفت یا کم اهمیت پنداشت.

چه بیکاری به خاطر اتوماسیون باشد چه حتی اطلاعات شخصی بیشتری از شما در بازار آزاد به فروش برسد یا صرفا تبهکاران بتواند از جهات مختلفی زندگی شما را به هم بریزند، IoT چیزی است که مصرف کنندگان نباید بدون اطلاع از تمامی خطر های موجود، آن را به صورت کورکورانه بپذیرند.

در مورد اینترنت اشیاء چه فکری می کنید؟ آیا هم نکات مثبت و هم نکات منفی که مطرح کردیم را به انتشار می گذارید؟ از طریق کامنت های زیر با ما در ارتباط باشید.

منبع : cloudwards.net

منبع : cloudwards.net

تگ ها : اینترنت internet
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی