دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

تجربه کاربری یا UX

تجربه کاربری یا UX

تجربه کاربری User Experience یا باختصار UX شامل رفتارها ، نگرش ، احساسات یک کاربر در مورد یک محصول ، کار با یک سایت یا اپلیکیشن و غیره می باشد.

تعریف تجربه کاربری

تعاریف مختلفی در مورد تجربه کاربری وجود دارد.

تجربه کاربری یعنی اینکه وقتی فردی با محصول شما روبرو می شود چه احساسی دارد. آیا از محصول شما راضی است. آیا محصول یا خدمات شما توانسته کاربر یا مشتری را راضی کند.

تجربه کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند.

مثلا خیلی از افراد از تصاویر باکیفیت و حجم سنگین در سایت خود استفاده می کنند تا سایتی زیبا داشته باشد و کاربر تجربه کاربری بهتری داشته باشد اما این تصاویر باعث دیر لود شدن سایت شان می شود و باعث نارضایتی مشتری و کاربر می شود.

فریلنسر

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری یاUser experience design روندی است که به منظور افزایش رضایت مشتری یا کاربر  از محصول یا خدمات که از طریق ارتقاء کیفی مانند سهولت و بهبود قابلیت استفاده میسر می شود.

طراحی تجربه کاربری باعث بالاتر رفتن فروش شما خواهد شد.

با تحقیق و ارزیابی کالا یا خدمات خود می توانید تجربه کاربری را بهبود ببخشید.

در تعریف راهکارهای طراحی تجربه کاربری غالبا کاربر در مرکز توجه قرار گرفته و به احساسات، عادات رفتاری و ویژگی‌های شخصیتی او نیز توجه می‌شود.

اگر بخواهیم در مورد تجربه کاربری مثال بزنیم ، می توانیم به فرآیند فروش سایت توجه کنیم . خیلی از افراد و کاربران از طولانی شدن فرآیند فروش عصبی شده و فروش از سایت را متوقف می کنند و اگر این مسئله زیاد اتفاق بیفتد می تواند سایت را با مشکل مواجه کند.

فریلنسر

یا مثال دیگری بزنیم : منوی سایت بسیار مهم است . باید تمام قسمت های مهم در منوی بالای سایت قرار بگیرد تا کاربر براحتی متوجه امکانات و قسمت های مهم سایت شود.

در طراحی تجربه کاربری باید انتظارات مشتری در نظر گرفته شود. می توانید از طریق کامنت ها و بخش نظرات متوجه انتظارات مشتری شوید.

اگر به انتظارات مشتری توجه نکنید مطمئنا با مشکل مواجه خواهید شد و در صورت داشتن رقیب جدی احتمال از بین رفتن کسب و کار شما وجود خواهد داشت.

تجربه کاربری در محصولات غیر آنلاین

تجربه کاربری تنها در کسب و کار اینترنتی (آنلاین) وجود ندارد. هر کالا یا خدماتی چه آنلاین و چه غیر آنلاین باید به تجربه کاربری توجه کند. مثلا اگر شما یک موبایل خریداری کنید و از آن راضی نباشید احتمال دارد دیگر از آن برند خریداری نکنید و حتی دیگران را از خرید آن برند منع کنید.

فریلنسر

توانایی طراح تجربه کاربری

یک طراح تجربه کاربری باید بتواند مشکلات را پیدا کرده و برای آن راه حل بدهد.

باید از انتظارات مشتری ها آگاهی داشته باشد.

یک طراح تجربه کاربری باید ایده های جدید ارائه دهد و باعث رونق کسب و کار شود.

منبع : شیرازلرن

تگ ها : تجربه کاربری UX
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی