دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

پهنای باند چیست

پهنای باند چیست

 تمام آنچه باید در مورد پهنای باند بدانید و نحوه ی محاسبه ی مقداری که نیاز دارید.

 عبارت پهنای باند معنا های فنی مختلفی دارد اما از زمان متداول شدن اینترنت، به طور کلی به مقدار اطلاعاتی که یک وسیله ی ارسال پیام(مثل اتصال اینترنت) میتواند در واحد زمان جا به جا کند، اشاره می شود.

یک اتصال اینترنت با پهنای باند بزرگتر میتواند مجموعه ای از دیتا (مثل یک فایل ویدیویی) را بسیار سریعتر از یک اتصال اینترنت با پهنای باند کوچکتر انتقال دهد.

پهنای باند معمولا به صورت بیت بر ثانیه ، مثل 60 Mbps یا 60 Mb/s بیان می شود تا سرعت انتقال دیتای 60 میلیون بیت (مگابیت) در هر ثانیه را توضیح دهد.

چرا درک کردن پهنای باند مهم است

در واقعیت، یادگرفتن معنای پهنای باند و نحوه عمل کردن آن برای شبکه ی اینترنت شما، به شما کمک می کند تنظیمات خود را تغییر دهید تا در هنگامی که نیاز دارید، اتصال اینترنت سریعتری در یافت کنید.

ممکن است اگر اتصال اینترنت شما یک دفعه کند تر از سایر روز های دیگر باشد، نسبت به پهنای باند کنجکاو باشید. ممکن است گمان کنید که باید پهنای باند بیشتری بخرید یا اینکه چیزی که پولش را می دهید، به دست نمی آورید.

یا، احتمالا تصمیم دارید کنسول بازی یا خدمات ویدیو آنلاین بخرید و نیاز به درک دقیق از این دارید که آیا میتوانید این کار را بکنید در حالیکه تاثیر منفی روی مابقی شبکه ی شما نداشته باشد. برای اکثر افراد، آن فعالیت ها با اختلاف جزو بیشترین مصرف کنندگان پهنای باند به شمار می روند.

چقدر پهنای باند دارید؟ (و چه مقدار نیاز دارید؟)

پهنای باند چیست

 سایت های تست سرعت اغلب، اما نه همیشه، بهترین شیوه برای محاسبه ی این مقدار هستند.

اینکه چه مقدار پهنای باند نیاز دارید، به این بستگی دارد که تصمیم دارید با اتصال اینترنت خود چه کاری انجام دهید. خب هرچه بیشتر بهتر، که البته به بودجه شما بستگی دارد.

به طور کلی، اگر قصد دارید هیچ کاری نکنید جز چک کردن فیسبوک و تماشای ویدیو، یک طرح پر سرعت درجه پایین احتمالا مناسب است.

اگر چند تلویزیون دارید که به صورت آنلاین به نتفلیکس وصل می شوند، چندین کامپیوتر و تبلت دارید، و یک سری وسایل دیگر دارید که خیلی مشخص نیست چه کاری انجام می دهند، پیشنهاد من این است که هرچه مقدار پهنای باند که میتوانید بخرید. پشیمان نخواهید شد.

پهنای باند تا حد زیادی مثل لوله کشی است.

 لوله کشی واقعا قیاس خوبی برای پهنای باند است.

دیتا به اندازه ی پهنای باند در دسترس است و آب هم به اندازه ی لوله.

به عبارت دیگر، هرچه پهنای باند افزایش پیدا کند، به همان میزان، مقدار دیتایی میتواند در یک مقدار زمان جریان پیدا کند؛ دقیقا مثل قطر لوله که افزایش پیدا می کند و مقدار آبی که در یک مقدار زمان میتواند جریان پیدا کند.

مثلا یک فیلم را به صورت آنلاین نگاه می کنید، یک نفر دیگر بازی ویدیویی چند نفره آنلاین بازی می کند و چند نفر دیگر همزمان فایل دانلود می کنند یا از گوشی های همراه خود برای تماشای ویدیو های آنلاین استفاده می کنند. احتمالا اگر که به طور مداوم قطع و وصل نشود، هرکسی حس می کند که یکمی سرعت کم است. این به پهنای باند ربط دارد.

اگر دوباره به مقایسه با لوله کشی برگردیم، لوله ی آبی یک خانه (پهنای باند) را در نظر بگیرید که وقتی شیر و دوش حمام باز می‌شوند (دانلود شدن دیتا در دستگاه هایی که استفاده می شوند)، فشار آب در هر نقطه (سرعت در هر دستگاه) کاهش می یابد - دوباره تکرار می کنم، چون تنها یک مقدار آب (پهنای باند) برای خانه شما در دسترس است (شبکه).

حالا از جنبه ی دیگر به این موضوع نگاه می کنیم: پهنای باند یک مقدار ثابت است و بر اساس چیزی است که بهای آن را پرداخت می کنید. هنگامی که ممکن است یک فرد به صورت آنلاین یک ویدیوی با کیفیت بالا را بدون هیچگونه تاخیر یا قطع وصلی مشاهده کند، به محض اینکه شما دانلود های خود را به شبکه اضافه کنید، هریک از شما نسبتی از ظرفیت کامل را دریافت می کنید.

به طور مثال، اگر تست سرعت، سرعت دانلود من را 7.85 Mbpsتشخیص دهد، به این معناست که اگر فرضا هیچ دخالتی صورت نگیرد یا هیچ اپلیکیشن مصرف کننده ی پهنای باندی در کار نباشد، میتوانم یک فایل 7.85 مگابیتی را (یا 0.98 مگابایت) در یک ثانیه دانلود کنم. با کمی حساب و کتاب متوجه می شوید که من میتوانم با این پهنای باند مجاز، 60 مگابایت اطلاعات را در یک دقیقه دانلود کنم، یا 3528 مگابایت را در یک ساعت دانلود کنم که معادل با یک فایل 3.5 گیگابایتی (GB) است... تقریبا نزدیک به یک  فیلم کامل با کیفیت DVD.

پهنای باند چیست

در نتیجه، در حالیکه به صورت نظری میتوانستم یک فیلم 3.5 GB را در یک ساعت دانلود کنم، اگر شخص دیگری به صورت همزمان سعی کند فایلی به همان اندازه را دانلود کند، دو ساعت طول می کشد تا دانلود کامل شود زیرا، دوباره تکرار می کنم، شبکه تنها اجازه ی دانلود مقدار x را در زمان مشخص می دهد، و در حال حاضر باید به دانلود دیگر هم اجازه دهد از پهنای باند استفاده کند.

به صورت فنی، شبکه الان 3.5+3.5 گیگ، در مجموع 7 گیگ را در نظر می گیرد که باید دانلود شود. ظرفیت پهنای باند تغییر نمی کند زیرا آن سطحی است که شما پولش را به شرکت خدمات اینترنتی خود پرداخت کرده اید، در نتیجه همان مفهوم به کار می رود: یک شبکه ی 7.85 مگابیتی، دو ساعت طول می کشد تا یک فایل 7 گیگابایتی را دانلود کند، درست مثل اینکه یک ساعت طول می کشد تا نصف آن مقدار را دانلود کند.

تفاوت بین Mbps و MBps

 درک این مسئله مهم است که پهنای باند را میتوان با هر واحدی بیان کرد (بایت، کیلوبایت، مگابایت، گیگابایت و غیره.) ممکن است شرکت خدمات اینترنتی شما از یک عبارت استفاده کند، سرویس تست از یک عبارت دیگر و سرویس ویدیو آنلاین از یک عبارت دیگر استفاده کند. شما باید بدانید که این عبارات چطور به هم ربط دارند و اگر میخواهید از پرداخت بیش از اندازه برای سرویس اینترنت، یا بدتر از آن، سفارش دادن سرعت بسیار پایین برای کاری که میخواهید انجام دهید، دوری کنید، باید بدانید چطور آنها را به یکدیگر تبدیل کنید.

به طور مثال، 15 MBs با 15 Mbs برابر نیست (به حرف کوچک b دقت کنید). اولین کلمه را 15 مگابایت میخوانیم ، در حالیه دومی 15 مگابیت. این دومقدار با یک ضریب 8 با یکدیگر تفاوت دارند زیرا هر بایت معادل 8 بیت است.

اگر هردوی آنها را به مگابایت بخواهیم حساب کنیم (MB)، آن وقت 15MBsو 1.875MBs داشتیم (زیرا 15 تقسیم بر 8 برابر است با 1.875). با این حال، اگر آنها را به مگابیت بنویسیم (Mb)، اولین عبارت 120Mbs و دومی 15Mbps است.

نکته: این مفهوم را میتوانید برای هر واحد دیتایی که با آن رو به رو شدید به کار ببرید. اگر تمایل ندارید که خودتان به صورت دستی حساب کنید، میتوانید از یک تبدیلگر آنلاین استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر در خصوص پهنای باند

 برخی از نرم افزار ها به شما اجازه می دهند مقدار پهنای باندی که آن برنامه مجاز است استفاده کند را محدود کنید، که اگر میخواهید برنامه هنوز کار کند اما از تمام سرعت استفاده نکند، بسیار مفید است. این محدود کردن عمدی پهنای باند اغلب کنترل پهنای باند نامیده می شود.

پهنای باند چیست

بعضی از نرم افزار های مدیریت دانلود مثل Free Download Manager از کنترل پهنای باند پشتبانی می کنند، و خب تعداد بیشماری از سرویس های پشتیبان آنلاین، سرویس های ذخیره ی ابری، اکثر برنامه های پخش آنلاین و برخی روتر ها این کار را انجام می دهند. اینها همگی برنامه ها و خدماتی هستند که با مقدار بسیار زیاد پهنای باند سر و کار دارند، در نتیجه منطقی است که گزینه ای داشته باشید تا دسترسی آنها را محدود کنید.

گزینه ی کنترل پهنای باند در Free Download Manager

 به عنوان مثال، میخواهید یک فایل واقعا بزرگ به اندازه ی 10 گیگابایت را دانلود کنید. به جای اینکه آن را طی چند ساعت دانلود کنید و تمام پهنای باند قابل دسترس را در اختیار بگیرد، میتوانید از نرم افزار مدیریت دانلود استفاده کنید و برنامه را به نحوی تنظیم کنید که دانلود را تنها به 10 درصد از پهنای باند قابل دسترس محدود کند. البته این کار باعث می شود به طور چشمگیری زمان دانلود افزایش پیدا کند اما در عوض پهنای باند بسیار بیشتری را برای سایر فعالیت های حساس به زمان مثل تماشای آنلاین ویدیو باقی می گذارد.

چیزی شبیه به کنترل پهنای باند، bandwidth throttling است. این نیز یک کنترل پهنای باند عمدی است که برخی اوقات توسط شرکت های خدمات اینترنتی تنظیم می شود تا یا نوع خاصی از ترافیک را محدود کند (مثل تماشای آنلاین نتفلیکس یا به اشتراک گذاشتن فایل) یا در زمان خاصی از روز تمامی ترافیک ها را محدود می کد تا تراکم کاهش پیدا کند.

عملکرد شبکه با چیزی بیش از مقدار پهنای قابل استفاده مشخص می شود. فاکتور هایی مثل تاخیر، تنظیم نامنظم و اتلاف بسته هستند که ممکن است در عملکرد کم تر از حد مطلوب در یک شبکه ی مفروض نقش داشته باشند. برخی دیگر از چیز هایی که باعث کند شدن اینترنت می شوند عبارت اند از سخت افزار قدیمی، ویروس، افزونه های مرورگر و ارتباط وای فای ضعیف.

منبع : lifewire

منبع : lifewire

تگ ها : اینترنت internet
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی