دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

فناوری بلاکچین چیست

فناوری بلاکچین چیست

 برای اولین بار نتیجه ی عملی این است که راهی وجود دارد که یک کاربر اینترنت میتواند تکه ای منحصر به فرد از دارایی دیجیتال را به کاربر دیگری انتقال دهد.

این انتقال به نحوی صورت می گیرد که امنیت و درستی آن تضمین شده است، هر کسی اطلاع دارد که چنین انتقالی رخ داده است و هیچ کسی نمیتواند قانونی بودن آن را زیر سوال ببرد.

این پیشرفت مهم علمی، پیامد های بسیاری را به دنبال دارد.

اگر به صورت کلی در نظر بگیریم،  بلاکچین نسبت به چیز هایی که با آنها آشنایی داریم، مثل ویکیپدیا، تفاوت آنچنانی ندارد.

 به وسیله ی یک بلاکچین، بسیاری از افراد می توانند یادداشت هایی را وارد پرونده ای از اطلاعات کنند و تعداد زیادی از کاربرها میتوانند کنترل کنند که این پرونده ی اطلاعات به چه نحوی اصلاح و به روز شده است.

به همین شکل، مدخل های ویکیپدیا نیز محصولی از یک منتشر کننده‌ی تنها نیستند. هیچ شخصی اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، اگر دقیق تر نگاه کنیم، تفاوت هایی که فناوری بلاکچین را منحصر به فرد می کنند، نمایان خواهند شد.

در حالیکه هر دو روی شبکه ی توزیع شده (اینترنت) راه اندازی می شوند، اما ویکی پدیا با استفاده از یک مدل شبکه ی کاربر-سرور درون شبکه ی جهانی اینترنت (WWW) ساخته شده است.

 یک کاربر با مجوز های مربوط به حساب خود، قادر است مدخل های ویکی پدیا که روی یک سرور متمرکز ذخیره شده اند را تغییر دهد.
هرگاه که یک کاربر به صفحه ی ویکیپدیا دسترسی پیدا می کند، نسخه ی به روز شده و تایید شده ی مدخل های ویکیپدیا را به دست می آورد.

کنترل دیتابیس ها بر عهده ی مدیران ویکیپدیا می باشد که در نظر می گیرند یک مرجع ذی‌صلاح مرکزی دسترسی ها و مجوز ها را حفظ کند.

ساختار اصلی دیجیتال ویکیپدیا شبیه به دیتابیس های متمرکز و شدیدا محافظت شده‌ای است که دولت ها، بانک ها یا کمپانی های بیمه در اختیار دارند.

کنترل دیتابیس های متمرکز شده، که شامل مدیریت به روز رسانی ها، دسترسی و محافظت در برابر حملات سایبری می شود، بر عهده ی صاحبان آن دیتابیس هاست.

دیتابیس های توزیع شده که فناوری بلاکچین آن ها را به وجود آورده است، به طور اساسی ساختار دیجیتال متفاوتی دارند. این همچنین مهمترین و متمایز ترین ویژگی فناوری بلاکچین است.

 نسخه ی تایید شده ی ویکیپدیا روی یک سرور ویرایش شده است و تمامی کاربران نسخه ی جدید را مشاهده می کنند.

در بلاکچین، هر گرهی در شبکه به نتیجه ی مشابه می رسد، هریک پرونده ی ثبت شده را به صورت مستقل به روز رسانی می کنند و مشهور ترین پرونده ثبت شده به جای اینکه نسخه ی تایید شده باشد، به پرونده ی ثبت شده ی رسمی عملی تبدیل می شود.

معاملات منتشر می شوند و هر گرهی نسخه ی مخصوص خود را از رویداد های به روز شده ایجاد می کند.

این تفاوت است که باعث می شود بلاکچین بسیار مفید باشد. بلاکچین در ثبت و توزیع اطلاعات نوآوری ارائه می کند که برای آسان تر کردن روابط دیجیتال، نیاز به طرف سوم مورد اعتماد را از بین می برد.

با این حال، فناوری بلاکچین با وجود همه ی مزیت هایش، یک فناوری جدید نیست.

در عوض، ترکیبی از فناوری های ثابت شده است که به شیوه ای متفاوت به کار برده شده اند. بلاکچین هماهنگی ویژه ای از سه فناوری بوده است (اینترنت، رمزنگاری با کلید مخفی و یک پروتکلی که ایجاد انگیزه را مدیریت می کند) که ایده ی ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین را بسیار ارزشمند می کند.

نتیجه، یک سیستم معاملات دیجیتال است که به طرف سوم مورد اعتماد نیازی ندارد.

امن کردن روابط دیجیتال تضمین شده است – فراهم شده از یک معماری شبکه ی زیبا، ساده و در عین حال قدرتمند از فناوری خود بلاکچین.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد، یک تایید ذهنی بین طرفین مختلف است و در دنیای دیجیتال، مشخص کردن اعتماد یعنی فراهم کردن هویت (احراز هویت) و فراهم کردن اجازه (صدور مجوز).
به زبان ساده تر، میخواهیم بدانیم، "آیا شما همان کسی که ادعا می کنید هستید؟" و "آیا باید این توانایی را داشته باشید تا کاری را که سعی در انجام آن را دارید، انجام دهید؟"
در بلاکچین، رمزنگاری با کلید مخفی یک ابزار مالکیت قدرتمند ایجاد می کند که نیاز های مربوط به احراز هویت را رفع می کند. داشتن یک کلید مخفی، مالکیت است. همچنین این امکان را فراهم می کند که افراد مجبور نباشند جز اطلاعات مورد نیاز معامله، اطلاعات شخصی بیشتری را منتشر کنند که آنها را در معرض هکر ها قرار می دهد.
تعیین اعتبار کردن کافی نیست. صدور مجوز که شامل داشتن پول کافی، منتشر کردن نوع درست معامله و غیره می شود، به یک شبکه ی شخص به شخص و توزیع شده به عنوان نقطه ی شروع نیاز دارد. شبکه ی توزیع شده، ریسک فساد متمرکز یا شکست را کاهش می دهد.
این شبکه ی متمرکز الزاما باید به دفترداری شبکه ی معامله اختصاص یابد و امن باشد. تایید معاملات، نتیجه ی شبکه ی کلی است که قوانینی که بر مبنای آنها طراحی شده است را اجرا می کند (پروتکل بلاکچین).
تعیین اعتبار و صدور مجوز که به این شکل فراهم شده اند، بدون اتکا کردن به اعتماد (پر هزینه)، در دنیای دیجیتال امکان معاملات را فراهم می کند.

امروزه، کارآفرین ها را در صنایع مختلف، در نقاط مختلف جهان در مورد کاربرد های این پیشرفت اطلاع پیدا کرده اند، روابط دیجیتال غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر شده اند.

فناوری بلاکچین اغلب به عنوان ستون اصلی برای معاملات اینترنتی و پایه ی اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.
در حقیقت، این ایده که کلید های رمزنگاری شده و دیتابیس های منتشر شده میتوانند به کاربران انگیزه دهند تا روابط دیجیتال را امن و رسمی کنند، تصوری است که خیلی سریع و بدون توقف در حال رشد است. هر کسی از دولت گرفته تا موسسات آی تی و بانک های مختلف، همه قصد دارند این لایه ی معامله را ایجاد کنند.

 تعیین اعتبار و صدور مجوز که برای معاملات دیجیتال لازم و ضروری هستند، به عنوان نتیجه ی پیکربندی فناوری بلاکچین پایه گذاری شده اند.

 این ایده را میتوان برای هر گونه نیازی به سیستم مورد اعتماد ثبت، به کار برد.

منبع : coindesk.com

منبع : coindesk.com

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی