تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

نکاتی در مورد فرمول ها در اکسل

استفاده از نوار Formula به عنوان ماشین حساب

اگر نیاز به انجام سریع محاسبات دارید می توانید از نوار Formula به عنوان ماشین حساب استفاده کنید. برای مثال فرمول زیر را بدون فشردن Enter در یک سلول درج کنید:

=(145*1.05)/12

اگر Enter را فشار دهید، اکسل اقدام به درج این فرمول در آن سلول می کند اما چون این فرمول همیشه نتیجه‌ی مشابهی را بر می گرداند ممکن است ترجیح دهید به جای خود فرمول، نتیجه‌ی آن را ذخیره کنید. برای انجام این کار کافی است تنها کلید F9 را فشار دهید تا نتیجه فرمول بالا در نوار Formula نمایان شود و با فشردن کلید Enter این نتیجه در سلول فعال ذخیره می شود.

کپی دقیق و بدون تغییر فرمول ها

وقتی فرمولی را کپی می کنید، اکسل در هنگام چسباندن آن در محل جدید، به صورت خودکار اقدام به تنظیم ارجاه های سلولی می کند. اما گاهی اوقات ممکن است بخواهید که فرمول بدون تغییر کپی شود. یک روش انجام این کار، تبدیل ارجاع های سلولی به مقادیر مطلق است اما این شیوه همیشه مطلوب نیست. یک روش بهتر برای انجام این کار، انتخاب فرمولدر حالت Edit و سپس کپی کردن آن در حافظه کلیپ برد به عنوان یک عبارت متنی است. مراحل زیر، مثالی از چگونگی یک کپی بدون تغییر از فرمول موجود در سلول A1 و انتقال آن به سلول A2 را نشان می دهد:

روی سلول A1 کلیک دوبل کنید یا دکمه F2 را فشار دهید تا وارد حالت Edit شود.

با درگ کردن ماوس، فرمول را انتخاب کنید. البته می توانید با فشردن کلید های ترکیبی Shift+Home نیز تمام فرمول را انتخاب کنید.

کلید ترکیبی Ctrl+C یا دستورزیر را اجرا کنید. با این کار متن انتخابی که همان فرمول مورد نظر است در کلیپ برد کپی می شود.

Home →Clipboard→ Copy

برای خروج از حالت Edit کلید Esc را فشار دهید.

سلول A2 را انتخاب کنید.

برای چسباندن عبارت متنی در سلول A2 کلید های ترکیبی Ctrl+V  یا دستور زیر را اجرا کنید:

Home →Clipboard→ Paste

چون فرمول هایی که به این شیوه کپی می شوند به عنوان یک عبارت متنی انتقال می یابد، پس در محل جدید، ارجاع های سلولی آنها بدون تغییر باقی می ماند.

تبدیل فرمول ها به مقادیر

اگر دامنه ای از فرمول داشته باشید که همیشه نتیجه‌ی مشابهی را باز می‌گردانند و به اصطلاح فرمول‌های مرده نامیده می شوند، ممکن است بخواهید تا آنها را به مقادیر تبدیل کنید. فرض کنید دامنه‌ی A1:A20 حاوی فرمول هایی باشد که نتایج محاسبه شده‌ی آنها هرگز تغییر نمی‌کنند یا نمی خواهید که تغییر کنند. برای مثال اگر از تابع RANDBETWEEN برای ساخت مجموعه‌ای از اعداد تصادفی استفاده کنید و نخواهید هر بار کلید Enter را فشار دهید اکسل دباره آن مقادیر را محاسبه کند، می توانید فرمول‌ها را طی مراحل زیر به مقادیر تبدیل کنید:

1- دامنه‌ی A1:A20 را انتخاب کنید.

2- کلید‌های ترکیبی Ctrl+C یا دستور زیر را اجرا کنید.

Home →Clipboard→ Copy

3- کلید های ترکیبی Ctrl+V  یا دستور زیر را اجرا کنید.

Home →Clipboard→ Paste

4- برای لغو حالت Copy کلید Esc را فشار دهید.


نویسنده : --

تگ ها : آموزش اکسل
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر