دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

آموزش اکشن در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ اکشن ها در فتوشاپ می رویم و با ساخت اکشن ، نصب اکشن ، دانلود اکشن و غیره آشنا میشویم. پس با ما باشید.

اکشن ها یکی از قابلیت های پرکاربرد فتوشاپ است به طوری که افراد حرفه ای از اکشن استفاده زیادی میکنند ، اکشن ها به کارتان سرعت می بخشد ، عملیات های تکراری رو به یک  Action تبدیل کنید و بعدا از اکشن استفاده کنید خیلی ساده فقط با چند کلیک .

در این قسمت می خواهم شما را با پنجره ACTIONS آشنا کنم: اکشن ها در فتوشاپ ( ACTION ) از یک سری اعمال تشکیل شده اند با استفاده از اکشن ها (ACTION) شما می توانید مجموعه ای از کارها را یک بار انجام داده و برای دفعات زیاد آنها را تکرار کنید.

اکشن‌ها روشی عالی برای عکاسان است تا خیلی سریع و آسان تکنیک‌های مورد علاقه خود را به دیگران منتقل کنند.

اکشن action در فتوشاپ

ساخت یک اکشن در فتوشاپ

برای ساخت یک اکشن (ACTION) در فتوشاپ می بایست به پالت ACTION بروید. اگر پالت وجود نداشت از منوی WINDOW آن را فعال نمایید.

برای ساخت یک اکشن ابتدا روی دکمه CREATE NA NEW ACTION کلیک کنید دکمه قرمز رنگ فعال می شود حال هر کاری را انجام دهید ذخیره می شود. برای متوقف کردن اکشن روی دکمه STOP کلیک کنید.  اکشن شما ساخته میشود. حال می توانیم اکشن را برای هر تصویر دیگری اعمال کنیم. کافی است روی نام اکشن کلیک کرده و PLAY را بزنید.

اعمال اکشن روی تصویر

در پنجره ACTION یک سری اعمال از پیش انجام شده وجود دارند. این اعمال در زیر شاخه DEFAULT ACTION قرار دارند.

برای درک بهتر این موضوع ابتدا یک تصویر جدید ایجاد می کنیم . برای درک بهتر این قسمت یک تمرین انجام می دهیم. 1- یک صحنه جدید ایجاد نمایید. 2- روی یکی از ACTION کلیک کنید. 3- برای استفاده از ACTION ها می بایست آنها را اجرا کرد. برای اجرای ACTION مورد نظر روی دکمه اجرا کلیک کنید. 4- برای ادامه کار روی دکمه CONTINUE کلیک کنید. 5- همان طور که مشاهده می کنید یک تصویر با استفاده از ACTION های پیش ساخته فتوشاپ ساخته شده اما شما می توانید ACTION های خاص خود را بسازید.

برای این کار ابتدا روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید تا فهرست مربوطه به ACTION های پیش ساخته فتوشاپ بسته شود.

به قسمت زیر پانل مراجعه کنید و بر روی آیکون NEW FOLDER کلیک کنید تا یک پوشه مخصوص ACTIONهای ساخته شما ایجاد شود.

سپس در قسمت NAME نام مورد نظر خودتان را وارد نمایید. حالا نوبت به ساخت ACTION مورد نظرمان رسیده . 2- بر روی دکمه NEW LAYAR در قسمت پایین پانل کلیک کنید. 3- در جعبه متن مشخص شده نام ACTION را وارد می کنیم. در جعبه لیست اول (SET) باید مشخص گردد تا این ACTION مربوط به کدام زیر شاخه می باشد. 4- منوی کرکره ای اول مشخص می شود که کلید میانبر ما چه باشد. 5- در پایان روند کار به این صورت است که پس از کلیک روی دکمه RECORD فتوشاپ از تمام کارهایی که شما انجام می دهید به صورت متوالی الگو برداری می کند .

اکشن action در فتوشاپ

تا زمانی که روی دکمه STOP کلیک کنید. با توجه به قسمت پایین پانل مشاهده می کنید که گزینه RECORD فعال می باشد و به رنگ قرمز تبدیل شده است. تا اینجا با چند پانل مهم و کاربردی آشنا شدید در درس بعد با مهمترین پانل فتوشاپ آشنا خواهید شد.

اکشن action در فتوشاپ

دانلود اکشن های فتوشاپ

برای دانلود اکشن های فتوشاپ می توانید در گوگل ان را جستجو کنید. اکشن های فتوشاپ هم بصورت رایگان و هم پولی در سایت ها موجود است.

نصب اکشن‌های فتوشاپ

اکشن action در فتوشاپ

برای نصب اکشن کافی است به محل نصب فتوشاپ بروید و سپس در پوشه Presets و پوشه Actions فایل با پسوند atn را در آن کپی کرده و سپس فتوشاپ را ریست کنید یعنی ببندید و باز کنید.

اکشن action در فتوشاپ

حال در پالت Actions آن اکشن را روی تصویر اجرا کنید و نتیجه را ببینید. در تصاویر زیر چند اکشن آماده فتوشاپ را می بینید.


نویسنده : هدایت عباسی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر