تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ می رویم و با افکت اسکیس به صورت پروژه محور آشنا می شویم..

یکی از موضوعات قدیمی خودآموز فتوشاپ، تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ از عکس می باشد. این یکی از روش های ساده و سریع است که منجر به نتیجه ی قابل قبول می شود و این خودآموز را برای افراد تازه کار قابل استفاده می کند.

فتوشاپ از ابتدا تا الان، فیلتر های درون برنامه ای زیادی را عرضه کرده است که افکت های اسکیس (پیش طرح، به صورت طراحی با مداد) و هنری مختلفی را تولید می کنند؛

اما هیچ یک نتیجه ی کاملا واقعی تولید نمی کنند. در این خودآموز برخی مراحل زیرکانه را مطرح می کنم که یک عکس را به طرح مدادی با دست کشیده شده تبدیل می کنند و حتی میتوان خیلی دقیق آن را تنظیم کرد تا تصویر واقعی جلوه کند.

افکتی که ما در این خودآموز ایجاد می کنیم، به شکل خطوط و سایه های طراحی مدادی در می آید. در دنیای واقعی، حتی حرفه‌ای ترین هنرمندان هم باید برای تولید چنین سبک هنری ساعت ها وقت صرف کنند، اما قدرت فتوشاپ به ما اجازه می دهد که در عرض چند دقیقه به نتیجه ی نسبتا مشابه دست یابیم.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

این موضوع باعث می شود بتوانید در طراحی های خود که نیازمند تم هنری هستند، از نمای طراحی مدادی استفاده کنید.

ابتدا عکسی را که میخواهید به عنوان منبع از آن استفاده کنید، در فتوشاپ باز کنید. این افکت بیشترین کارایی را نسبت به تصاویری دارد که پس زمینه ای واضح، با نور و فوکوس مناسب دارند؛ در نتیجه اگر با عکس های آتلیه ای حرفه‌ای مثل این عکس آرشیوی از Shutterstock کار کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

لایه ی پس زمینه را روی ایکون New Layer در پانل Layers بکشید یا از میانبر CMD+J استفاده کنید تا یک لایه ی جدید کپی کنید. این آدرس را دنبال کنید Image > Adjustments > Invert (یا CMD+I را فشار دهید) و سپس کلیک راست کنید و Convert to Smart Object را انتخاب کنید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

در زیر منوی Filter، Gaussian Blur را انتخاب کنید و شعاع را به 40 پیکسل تغییر دهید. استفاده از Smart Object این فیلتر را به عنوان یک فیلتر هوشمند به کار می گیرد، در نتیجه میتوانیم تنظیمات را در صورت لزوم انجام دهیم، نه اینکه به صورت دائمی افکت را به کار گیریم.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

حالت آمیختگی مربوط به لایه ی پس زمینه ی کپی شده را به Color Dodge تغییر دهید، که به طور چشمگیری کنتراست را تقویت می کند و جزئیات دانه دانه ی تصویر را بیرون می آورد.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

روی آیکون Adjustment Layer در پایین پانل Layers کلیک کنید و Levels (سطوح) را انتخاب کنید  اسلایدار‌های سایه ها و رنگ های حد وسط (midtones) را کمی به سمت راست بکشید تا کمی عکس را تیره تر کنید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

یک لایه ی تنظیم (adjustment Layer) دیگر اضافه کنید، این بار گزینه های سیاه و سفید را انتخاب کنید. تنظیمات پیش‌فرض برای از بین بردن رنگ و ایجاد ظاهر مدادی استاندارد کافی است.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

از میانبر CMD+A استفاده کنید تا همه ی موارد را انتخاب کنید، سپس این آدرس را دنبال کنید Edit > Copy Merged (یا CMD+Shift+C).این کار تکه ای از تمامی لایه های قابل مشاهده را ایجاد می کند. CMD+V را فشار دهید تا این کپی را در بالای مجموعه ی لایه هاpaste   کنید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

این آدرس را دنبال کنید Filter > Filter Gallery، سپس از زیر منوی stylizer، glowing edges (درخشان کننده ی لبه ها) را بیابید. تنظیمات را به 1 Edge Wight و بیشترین میزان Brightness و Smoothness تغییر دهید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

با رفتن به Image > Adjustments > Invert (یا میانبر CMD+I) لایه را برعکس کنید تا به این وسیله، رنگ های سیاه را به سفید، و رنگ های سفید را به سیاه تغییر دهید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

حالت آمیختگی مربوط به لایه ی درخشان کننده ی لبه ها را به Multiply تغییر دهید تا پس زمینه ی سفید را شفاف کند، سپس تیرگی (opacity) را تا 50 یا 60 درصد کاهش دهید تا در نتیجه تاثیر این خطوط اسکیس (طراحی مدادی) اضافی که ایجاد می شوند را کاهش دهد.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

روی آیکون New Layer در پایین پانل Layers کلیک کنید، سپس CMD+Backspace را فشار دهید تا لایه را با رنگ سفید پر کند (رنگ پس زمینه ی پیش فرض). به Filter Gallery بازگردید اما این بار Texturizer (مشخص کننده و برجسته کننده سطح تصویر) را انتخاب کنید. تنظیمات را به Sandstone تغییر دهید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

حالت آمیختگی این لایه را به Multiply تغییر دهید تا این اثر هنری نمایان شود؛ سپس تیرگی لایه را تا 50 درصد کاهش دهید تا افکت بافت کاغذی دقیق تر و ظریف تری ایجاد کنید.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

برای اینکه طراحی با مداد رنگی به دست آید، لایه ی تنظیم (adjustment layer) سیاه و سفید را خاموش کنید تا افکت desaturation (مربوط به سیاه و سفید کردن تصویر) را از بین ببرد.

تبدیل عکس به نقاشی مدادی در فتوشاپ

نتیجه ی نهایی، افکت اسکیس مدادی واقع گرایانه، با خطوط و سایه های واقعی است. لایه ی سایه روشن معکوس و تیره شده کار اصلی را با تقویت کردن کنتراست انجام می دهد، اما افکت های اضافی مثل علامت های طرح درخشان کننده ی لبه ها (glowing edges) و بافت کاغذی، این اثر هنری را قابل باور تر می کنند. استفاده از Smart Object نیز به این معناست که میتوانید میزان Gaussian Blur را تنظیم کنید تا نتیجه را به صورت نهایی تنظیم کنید.

نرم افزار photoshop قابلیت های زیادی دارد که در شیرازلرن قصد داریم قابلیت های مختلف فتوشاپ را آموزش دهیم.

منبع : Spoon Graphics


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر