دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

تغییر رنگ چشم با فتوشاپ :

دراین بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ می رویم.

در این خودآموز به شما نشان می دهم که چطور با استفاده از یک لایه ی تنظیم Hue/Saturation در فتوشاپ رنگ چشم را تغییر دهید. تفاوتی ندارد که بدانید کدام رنگ چشم را نیاز دارید یا صرفا قصد سرگرمی و آزمایش کردن داشته باشید، لایه ی تنظیم Hue/Saturation به سادگی، با سرعت و به طور جالب رنگ چشم را تغییر می دهد. و از آنجایی که با لایه ی تنظیم کار می کنیم، تغییرات دائمی در عکس به وجود نمی آوریم. حتی بعد از اینکه کار را تمام کردید، هنوز نسخه ی اصلی، ویرایش نشده با رنگ چشم اصلی را خواهید داشت.

من از photoshop CC برای آموزش استفاده می کنم اما از این خودآموز برای Photoshop CS6 نیز می توانید استفاده کنید. برای اینکه با من همراه باشید، میتوانید از هر تصویری که میخواهید در آن رنگ چشم شخصی را تغییر دهید، استفاده کنید. من از این تصویر که آن را از آرشیو Adobe دانلود کرده ام استفاده می کنم:

آموزش را آغاز می کنیم.

نحوه ی تغییر رنگ چشم با استفاده از فتوشاپ

مرحله ی 1: روی چشم ها زوم کنید

قبل از اینکه شروع کنیم، اجازه دهید با زوم کردن، مشاهده ی آنچه انجام می دهیم را ساده تر کنیم. ابزار Zoom را از نوار ابزار انتخاب کنید:

چند مرتبه روی فضای بین چشم ها کلیک کنید تا همزمان هر دو چشم ها را زوم کنید. بعد از اینکه تصویر را بزرگ کردید، برای اینکه چشم ها در مرکز صفحه ی شما قرار بگیرند، دکمه ی H را روی کیبورد فشار دهید تا نشانه گر را به Hand Tool در فتوشاپ تغییر دهد و سپس کلیک کنید و تصویر را به موقعیتی که میخواهید بکشید.

مرحله ی 2: ابزار Lasso را انتخاب کنید

برای اینکه رنگ چشم را تغییر دهید اما سایر قسمت های تصویر دست نخورده باقی بمانند، در ابتدا نیاز داریم که دور چشم ها را انتخاب کنیم. ابزار Lasso را از نوار ابزار انتخاب کنید.

مرحله ی 3: انتخاب کردن چشم ها

دور یکی از چشم ها را انتخاب کنید. کل چشم را نیاز نداریم، تنها عنبیه (محدوده ی رنگی) در مرکز. اگر نتیجه ی انتخاب شما عالی نیست، نگران نباشید. بعدا این موارد را تمیز می کنیم.

وقتی اولین چشم را انتخاب کردید، کلید Shift را فشار داده و نگه دارید. یک علامت به اضافه ی کوچک (+) در سمت راست پایین نشانه گر ابزار Lasso پدیدار می شود. نگه داشتن کلید Shift به فتوشاپ می گوید که قسمتی را که قصد دارید انتخاب کنید، به قسمتی که قبلا انتخاب کرده اید اضافه کند. چشم دوم را انتخاب کنید . اکنون هر دوی چشم ها باید انتخاب شده باشند:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

کلید Shift را فشار داده و نگه دارید، سپس چشم دیگر را انتخاب کنید.

مرحله ی 4: یک لایه ی تنظیم Hue/Saturation اضافه کنید

برای تغییر رنگ چشم، از لایه ی تنظیم Hue/Saturation استفاده خواهیم کرد. در پانل لایه ها، روی آیکون New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

کلیک کردن روی آیکون New Fill or Adjustment Layer.

Hue/Saturation را از لیست انتخاب کنید:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

انتخاب کردن لایه ی تنظیم Hue/Saturation

مرحله ی 5: انتخاب گزینه ی Colorize

کنترل ها و تنظیمات برای لایه ی تنظیم Hue/Saturation  در پانل Properties فتوشاپ نمایان می شوند. گزینه ی Colorize را با کلیک کردن درون جعبه چک (checkbox) فعال کنید.

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

انتخاب کردن Colorize در کنار دکمه ی پانل Properties .

به محضی که Colorize را انتخاب کنید، چشم های شخص به رنگ قرمز در می آید. قرمز احتمالا آن رنگی نیست که دنبالش بودید، در نتیجه یاد میگیریم که چطور آن را تغییر دهیم:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

رنگ چشم ها به سرعت تغییر می کند، گرچه رنگ قرمز انتخاب خوبی نیست.

مرحله ی 6: با استفاده از اسلایدر Hue، رنگ جدیدی برای چشم انتخاب کنید.

برای انتخاب کردن رنگ متفاوت برای چشم ها، اسلایدر Hue را بکشید.Hue چیزی است که اکثر ما فکر می کنیم رنگ واقعی است، و کشیدن اسلایدر از چپ به راست ما را در سر تا سر طیف رنگ ها می چرخاند، از قرمز در سمت چپ تا نارنجی، زرد، سبز، آبی، جوهر قرمز و غیره تا بر گشتن به قرمز در سمت راست. همینطور که اسلایدر را میکشید، تغییر رنگ چشم را در تصویر مشاهده می کنید. من مقدار Hue را برای آبی 200 قرار می دهم اما شما میتوانید هر رنگی که دوست دارید را انتخاب کنید:

طوری که رنگ چشم جدید تا الان به نظر می رسد را میتوانید مشاهده کنید. رنگ بسیار تیره است، در نتیجه آن را اصلاح می کنیم:

مرحله ی 7: میزان خلوص رنگ جدید را کاهش دهید

هنگامی که با اسلایدر Hue یک رنگ چشم جدید انتخاب کردید، اسلایدر Saturation را به سمت چپ بکشید تا تیرگی رنگ را تا زمانی که بیشتر طبیعی شود، کاهش دهید. مقدار Saturation بین 10 و 15 معمولا خوب از آب در می آید.

مرحله ی 8: حالت آمیختگی را به رنگ تغییر دهید

در پانل لایه ها، لایه ی تنظیم Hue/Saturation بالای تصویر روی لایه ی Background  قرار می گیرد. در همین زمان، حالت آمیختگی لایه ی تنظیم روی Normal تنظیم شده است که به این معناست که نه تنها رنگ چشم، بلکه سایر روشنی ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای اینکه تنها رنگ چشم را تغییر دهید، حالت آمیختگی را از Normal  به Color تغییر دهید.

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

تغییر حالت آمیختگی لایه ی تنظیم به رنگ.

ممکن است بسیار جزئی باشد اما پس از اینکه به حالت آمیختگی رنگ تغییر دادید، باید جزئیات اصلی بیشتری را در چشم مشاهده کنید. در این مورد، اکنون چشم ها نسبت به زمانی که حالت آمیختگی روی Normal تنظیم شده بود، کمی روشن تر به نظر می رسند.

مرحله ی 9: ماسک لایه را انتخاب کنید

یکی از ویژگی های عالی لایه های تنظیم در فتوشاپ این است که شامل لایه ی ماسک داخلی هستند و چه آن را بشناسیم چه نشناسیم، از زمانی که لایه ی تنظیم Hue/Saturation را اضافه کردیم، داشتیم از آن استفاده می کردیم. فتوشاپ از انتخاب اولیه ابراز Lasso برای ایجاد ماسک برای ما استفاده می کند و ما میتوانیم نمونه ی کوچک شده ی ماسک لایه را در پانل لایه ها مشاهده کنیم.

توجه کنید که نمونه ی کوچک شده تا حد زیادی با رنگ سیاه و دو قسمت کوچک از رنگ سفید پر شده است. رنگ سیاه قسمتی را نشان می دهد که لایه ی تنظیم Hue/Saturation تاثیری روی تصویر ندارد. به عبارت دیگر، آن محدوده ها هنوز رنگ اصلی خود را نشان می دهند. آن دو قسمت سفید، همان قسمت هایی هستند که با استفاده از ابزار Lasso در قسمت چشم ها انتخاب کردیم. این ها تنها محدوده هایی هستند که تصویر با استفاده از لایه ی تنظیم رنگ آمیزی شده است.

همچنین توجه داشته باشید که نمونه ی کوچک شده یک حاشیه ی روشن سفید اطرافش دارد. این حاشیه به ما می گوید که ماسک لایه در حال حاضر انتخاب شده است. اگر حاشیه را در اطراف نمونه ی کوچک شده مشاهده نمی کنید، روی نمونه ی کوچک شده کلیک کنید تا ماسک را انتخاب کنید:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

مطمئن شوید که ماسک لایه انتخاب شده است.

مرحله ی 10: ابزار Brush را انتخاب کنید

اگر انتخاب اولیه ی ابزار Lasso شما عالی نبود (مال من که نبود)، مقداری از رنگ جدید شما احتمالا به قسمت سفید چشم وارد می شود و احتمالا وارد پلک چشم نیز می شود. اگر به دقت به یکی از چشم های درون عکس نگاه کنیم، مقداری رنگ آبی اطراف حاشیه ی عنبیه میبینیم که به درون محدوده ی سفید و مقدار کمی هم وارد پلک شده است.

برای تمیز کردن آن قسمت ها، تمام چیزی که نیازی داریم، رنگ آمیزی روی ماسک لایه است. ابزار Brush  را از نوار ابزار انتخاب کنید.

مرحله ی 11: رنگ پیش زمینه را سیاه قرار دهید

برای پنهان کردن رنگ اطراف عنبیه، نیاز به رنگ آمیزی کردن با رنگ سیاه داریم. فتوشاپ از رنگ پیش زمینه ی ما به عنوان رنگ قلم مو استفاده می کند، و ما میتوانیم رنگ های فعلی پیش زمینه و پس زمینه ی خود را در نمونه رنگ کنار کلید نوار ابزار مشاهده کنیم. حرف D را روی کیبورد فشار دهید تا رنگ پیش زمینه و پس زمینه را به رنگ پیش فرض باز گردانید. این کار رنگ پیش زمینه را سفید و رنگ پس زمینه را سیاه قرار می دهد.

سپس حرف X را روی کیبورد فشار دهید تا رنگ ها را جا به جا کنید، و با این کار پیش زمینه (و رنگ قلم مو) را سیاه کنید.

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

اکنون رنگ پیش زمینه سیاه قرار داده شده است.

مرحله ی 12: در هر چشم، اطراف عنبیه را رنگ آمیزی کنید

در هر چشم، اطراف عنبیه را رنگ آمیزی کنید تا هر گونه مشکلی که در آن محدوده وجود دارد را بر طرف کنید. برای دست یابی به بهترین نتیجه، از قلم موی کوچک و حاشیه نرم استفاده کنید. میتوانید با فشار دادن کلید کروشه ی چپ (}) اندازه ی قلم مو را از کیبورد تنظیم کنید تا قلم مو را کوچک تر کنید یا با کروشه ی راست ({) آن را بزرگتر کنید. برای تغییر میزان سختی قلم مو،  هنگامی که کروشه ی چپ را فشار می دهید، Shift را نگه دارید تا گوشه ی قلم مو را نرم تر کنید نگه داشتن Shift در هنگام فشار دادن کروشه ی راست باعث سخت تر شدن گوشه ها می شود.

از آنجایی که ما روی ماسک لایه رنگ آمیزی می کنیم، نه مستقیما روی خود تصویر، هنگامی که رنگ آمیزی می کنیم، قلم موی خود را نمی بینیم. در عوض، رنگ چشم جدید از جاهایی که روی آن رنگ آمیزی کرده ایم ناپدید می شود.

همچنین ما نمیخواهیم رنگ وارد مردمک (مرکز سیاه چشم) شود، در نتیجه در صورت نیاز اندازه ی قلم مو را تغییر داده و داخل مردمک را با رنگ سیاه رنگ آمیزی کنید تا رنگ از محدوده را پاک کنید. هنگامی که کار خود را با چشم اول تمام کردید، به سراغ چشم دیگر بروید و آن را نیز پاک کنید:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

رنگ زدایی داخل مردمک.

اصلاح اشتباهات

اگر اشتباه کردید و مقداری از رنگ های داخل عنبیه را تصادفا از بین بردید، X را روی کیبورد خود فشار دهید تا رنگ پیش زمینه و پس زمینه را باهم جا به جا کنید. این کار باعث می شود رنگ پیش زمینه به سفید تغییر کنید. با رنگ سفید روی محدوده رنگ آمیزی کنید تا رنگ را باز گردانید. سپس X را یک مرتبه دیگر فشار دهید تا رنگ پیش زمینه به سیاه تغییر کند و رنگ آمیزی را ادامه دهید.

مقایسه ی رنگ چشم جدید با رنگ چشم اصلی

برای مقایسه ی رنگ چشم جدید با رنگ چشم اصلی، لایه ی تنظیم  Hue/Saturation را با کلیک کردن روی آیکون visibility آن در پانل لایه ها غیر فعال کنید.

با غیر فعال کردن لایه ی تنظیم  Hue/Saturation، رنگ چشم اصلی دوباره پدیدار می شود:

نحوه تغییر رنگ چشم با فتوشاپ

رنگ چشم جدید

روی کلیک کردن روی آیکون visibility کلیک کنید تا لایه ی تنظیم  Hue/Saturation را روشن کنید و رنگ چشم جدید را مشاهده کنید.

منبع : photoshopessentials


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر