تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

مدهای تصویر در فتوشاپ

منوی Mode از منوی Image

در این بخش از آموزش فتوشاپ سایت شیرازلرن به سراغ انواع مدها از قبیل مدهای (Bitmap, Grayscale, Cmyk,RGB,LAB) می رویم و با آنها آشنا می شویم. 

در منوی Mode از منوی Image در فتوشاپ مدهای مختلف (Bitmap, Grayscale, Cmyk,RGB,LAB), وجود دارد که با آنها آشنا میشویم.

مدهای تصویر در فتوشاپ

مد Bitmap

مد Bitmap برای نگهداری تصاویر دو رنگ (سیاه و سفید) مناسب است. به همین دلیل تصاویر Bitmap بصورت یک بیتی ذخیره می شود. در این مد نمی توان از فیلترهای فتوشاپ و امکانات لایه ها استفاده کرد. برای تبدیل تصاویر رنگی به Bitmap بایستی ابتدا تصویر را به مد Grayscale تبدیل و سپس به مد Bitmap تبدیل کنید.

مد Grayscale

مد Grayscale برای نگهداری تصاویر سیاه و سفید با 256 سایه خاکستری بکار می رود هر بایت تصویر Grayscale میزان روشنی یک پیکسل از مقدار 0 تا 255 را مشخص می کند.

مد RGB

مد RGB متشکل از سه رنگ اصلی قرمز ، سبز و آبی می باشد و با ترکیب این سه رنگ ، رنگ اصلی به وجود خواهد آمد. مد RGB برای نگهداری و پردازش از 3 کانال B,G,R  استفاده میکند. رنگ هر پیکسل با 3 مقدار هشت بیتی ذخیره می شود که در آن هر کانال ، عددی بین 0 تا 255 است. بنابراین تصاویر RGB ، 24 بیتی بود و تقریبا از 16.7 میلیون رنگ پشتیبانی می کند.

مد Cmyk

این مدل رنگ جهت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد و در این مدل رنگها به حسب درصد رنگهای فیروزه ای (Cyanred) سرخابی (Magenta) زرد (Yellow) و سیاه (Black) تعریف میشود.

مد CMYK در صنعت چاپ و تقریبا در هر جای دیگری استفاده می‌شود که قرار است رنگ‌ها به صورت فیزیکی بر روی کاغذ ظاهر شود . در صنعت چاپ، رنگ‌های مختلف با مد CMYK و از مخلوط کردن چهار رنگ آبی، قرمز، زرد و مشکی ساخته می‌شوند. چون در مد  CMYK ، رنگ‌ها به صورت فیزیکی مخلوط و ساخته می‌شوند، بنابراین در تنوع و تعداد رنگ‌هایی که می‌توان از ترکیب چهار رنگ اصلی ساخت محدودیت‌هایی وجود دارد.

مد  CMYKتصاویر را با چهار کانال هشت بیتی ذخیره سازی می کند بنابراین در این نوع تصویر برای نگهداری اطلاعات هر پیکسل 32 بیت لازم است. در این مدل هر کانال رنگی عددی بین 0% تا 100% است.

مد Lab

مدل Lab جامع ترین مدل رنگی می باشد این مدل طوری طراحی شده که در آن رنگها به دستگاه وابسته نباشد یعنی هر رنگ در صفحه نمایش و در صفحه چاپی به یک صورت ظاهر می شود. این مدل در عمل کاربرد زیادی ندارد.


نویسنده : هدایت عباسی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر