تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ سایت شیرازلرن می خواهیم با لایه ها (layer) در فتوشاپ CC آشنا شویم و آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ را بیاموزیم. پس با ما باشید.

در فتوشاپ، تصویر را می توانیم به لایه های مختلف تقسیم کنیم و روی آن کار کنیم بدون اینکه روی قسمت های دیگر تاثیر گذاشته شود.

کاربرد لایه ها در فتوشاپ

یکی از ویژگی های جذاب فتوشاپ لایه ها و لایه بندی تصاویر است. لایه ها به شما این امکان را می دهد تا بدون هیچ نگرانی روی تصاویر کار کنید. لایه ها این امکان را می دهد که روی هر قسمت از تصویر بصورت جداگانه کار کنید و تغییرات و افکت ها را روی یک بخش از تصویر اعمال کنید. در مورد لایه ها هر چه بگوییم باز کم است چون بدون لایه ها امکان یاخت تصاویر جذاب وجود ندارد.

می توانید لایه (layer) جدید ایجاد کنید. لایه را حذف کنید. روی لایه افکت های جذاب اعمال کنید و غیره.

ایجاد لایه جدید یا new layer

برای ایجاد لایه (layer) جدید می توانید از چند راه استفاده کنید. از طریق منوی layer و new و layer را انتخاب کنید.

برای هر تغییر کوچک لایه ای ایجاد کنید تا مجبور نشوید برای یک اشتباه کوچک تمام مراحل را از ابتدا طی کنید. استفاده از لایه ها بسیار مهم است.

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

پالت لایه ها

در پالت لایه ها می توانید لایه های مختلف را ببینید ، آنها را حذف کنید ، تغییر نام دهید ، آنها را نامرئی کنید و هر کار دیگر.

برای فعال کردن پالت لایه ها در فتوشاپ CC می توانید از منوی window و گزینه layer را فعال کنید یا تیک بزنید.

تغییر نام لایه یا rename

در پالت لایه ها (layer) در فتوشاپ CC می توانید روی نام لایه دو بار کلیک کرده و آن را تغییر نام دهید. تغییر نام برای راحتی کار ضروری است. با زیاد شدن لایه ها امکان اشتباه وجود دارد. برای هر لایه در فتوشاپ ، نام مناسب انتخاب کنید.

حذف لایه یا delete layer

برای حذف لایه در پالت لایه ها در فتوشاپ کافی است روی لایه کلیک راست کنید و گزینه delete layer را کلیک کنید . لایه حذف می شود. در هنگام حذف لایه دقت کنید تا اشتباهی لایه دیگری را حذف نکنید. چنانچه اشتباهی لایه ای را حذف کردید می توانید با زدن دکمه های Ctrl+z ، لایه را برگردانید.

شفافیت لایه یا opacity

برای شفافیت لایه در فتوشاپ و پالت لایه می توانید از گزینه opacity استفاده کنید. با opacity می توانید لایه را شفاف کنید . شفاف کردن لایه برای ساختن تصاویر جذاب زیاد استفاده می شود.وقتی لایه ای را شفاف می کنیم می توانیم لایه زیری را ببینیم.

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

دادن افکت به لایه یا layer style

برای دادن افکت به لایه (layer) در فتوشاپ CC می توانیم روی لایه دابل کلیک کنیم و از گزینه های layer style استفاده کنیم. با استفاده از layer style می توانیم افکت های جذابی به تصاویر و متن های خود بدهیم.

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

پوشه بندی لایه یا group

برای پوشه بندی لایه ها (layer) می توانیم از پالت لایه ها create a new group که به شکل پوشه یا folder می باشد را کلیک کنیم تا یک پوشه ساخته شود. می توانیم نام دلخواهی نیز به آن بدهیم. مزیت پوشه بندی لایه ها این است که می توانیم لایه ها را ساماندهی کنیم. تغییراتی را نیز روی کل لایه های داخل پوشه اعمال کنیم.

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

کپی لایه یا Duplicate layer

برای کپی کردن یک لایه با نام جدید می توانید روی لایه کلیک راست کرده و Duplicate layer را کلیک کنید. گزینه Duplicate layer بسیار کاربردی است. مثلا می خواهید روی لایه تغییراتی انجام دهید ولی از خرابی لایه می ترسید . می توانید یک کپی بگیرید و روی لایه کپی کار کنید. علامت چشم باعث دیدن لایه می شود می توانید علامت چشم لایه اصلی را بردارید.

جابجا کردن لایه

برای جابجا کردن لایه می توانید با درگ لایه آن را جابجا کنید و آن را بالا و پایین کنید. جابجا کردن لایه تاثیر مستقیم روی تصویر شما دارد.

لایه فعال

هنگامی که تغییری بر روی تصویر اعمال می کنید این تغییر بر روی لایه فعال اعمال و ذخیره می شود.برای اعمال تغییرات ابتدا با کلیک روی لایه ، آن را انتخاب کنید و بعد در تصویر تغییر ایجاد کنید.

ترتیب لایه ها

معمولا لایه ی جدید در بالای لایه فعال ایجاد می شود ، و لایه های زیرین را تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل بعضی مواقع لازم است جای لایه ها رو تغییر بدهید. برای جابجایی لایه ها ، لایه مورد نظر را با کلید سمت چپ موس بگیرید و جابجا کنید.

ادغام چند لایه در فتوشاپ CC

برای ادغام چند لایه در فتوشاپ CC می بایست چند لایه را انتخاب کنیم برای این کار با گرفتن کلید CTRL صفحه کلید و کلیک روی لایه ها آن ها را انتخاب و روی یک لایه کلیک راست کنید و سپس Merge Layers را انتخاب کنید یا می توانید از منوی layer این گزینه را انتخاب کنید.

آموزش کار با لایه ها در فتوشاپ

ادغام همه لایه ها در فتوشاپ

برای ادغام همه لایه ها در فتوشاپ CC می بایست در منوی layer گزینه Flatten Image را انتخاب کنید. معمولا در انتهای کار این کار را انجام می دهیم و فایل خروجی را ذخیره می کنیم. با انتخاب گزینه Flatten Image همه لایه ها یکی می شوند و به یک لایه واحد تبدیل می شوند. وقتی لایه ها باز است اندازه فایل نیز بیشتر است . وقتی لایه ها ادغام میشوند اندازه فایل کم میشود.

در نظر بگیرید از Flatten Image در انتهای کار استفاده کنید.

ذخیره کردن فایل با لایه های باز

برای ذخیره کردن فایل با لایه های باز باید از پسوند psd استفاده کنید. اگر با پسوند jpg یا png استفاده کنید لایه ها بسته شده و دیگر نمی توانید لایه ها را تغییر دهید. برای ذخیره لایه ها بصورتی که بتوانید از آنها بعدا استفاده کنید بایستی لایه ها را با پسوند psd استفاده کنید.


نویسنده : هدایت عباسی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر