تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

آموزش کار با Eraser Tool در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ از سایت شیرازلرن به سراغ آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ می رویم. این بخش شامل Eraser و Background Eraser  و Magic Eraser میباشد.

فتوشاپ ابزار های بسیار زیادی دارد که ممکن است سر در گم شویم که باید از کدام یک برای انجام افکت خاص یا کار خاص استفاده کنیم.

احتمالا پاک کن کوچکی که در نوار ابزار وجود دارد را دیده اید و در مورد کارایی آن فکر کرده اید. Eraser Tool در فتوشاپ بسیار مفید است اما بی شک اشکالاتی نیز دارد.

هنگامی که Eraser Tool را انتخاب می کنید، سه گزینه پیش روی شماست،  Eraser(پاک کن)، Background Eraser (پاک کننده پس زمینه) و Magic Eraser (پاک کننده جادویی).

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

قصد دارم تفاوت آنها با یکدیگر را برای شما توضیح دهم تا به شما کمک کنم که تصمیم بگیرید از کدامیک میخواهید استفاده کنید. با این حال، توجه کنید که Eraser tool یک ابزار مخرب است.

به این معناست که هرگاه از Eraser tool استفاده می کنید؛ کاری که انجام می دهید، دائمی است. هیچ راهی برای باز گرداندن آن نیست، جز اینکه به فتوشاپ بگویید آن را "Undo" (بازگشت به حالت قبل توسط خود نرم افزار) کند. اگر پس از اینکه فایل را ذخیره کردید متوجه شوید که اشتباه کرده اید، احتمالا مجبورید از ابتدا آغاز کنید. Eraser tool را یک پاک کننده ی واقعی در نظر بگرید. اگر چیزی را در دنیای واقعی پاک کنید، آن چیز از دست رفته است.

ممکن است از خود بپرسید که چطور میتوان بدون اینکه مخرب عمل کنید، از شر چیز هایی که نمیخواهید در تصویرتان باشند، خلاص شوید. این کار به سادگی اضافه کردن Layer Mask (ماسک لایه) به یک لایه است که میخواهید آن را تغییر دهید و استفاده از Brush tool برای پوشاندن چیزی که میخواهید پنهان کنید، می باشد.

قادر خواهید بود که به سرعت هر گونه اشتباهی را با استفاده از ماسک لایه، تغییر دهید. همچنین ماسک لایه به شما نشان می دهد که چه چیزی پنهان شده است.

اگر از قلم مو و ماسک معمولی با رنگ سیاه استفاده کنید، میتوانید همان تاثیری را مشاهده کنید که Eraser tool دارد.

اگر مشکل دیگری نباشد، در انتهای این مقاله می فهمید که به نظر می رسد Eraser tool مفید است، اما کاری که انجام می دهد را میتوان به شکل های بهتر انجام داد، مثلا با ماسک لایه.

اگر هنوز قصد دارید از Eraser tool استفاده کنید، در حالتی که لازم است از ابتدا شروع کنید، لایه ای که روی آن کار می کنید را باید حتما کپی کنید.

ابزار Eraser در فتوشاپ:

ابزارEraser  در اصل یک قلم مو است. درست همانند هر قلم موی دیگری ، میتوانید اندازه، سختی و فاصله بندی آن را تغییر دهید.

همچنین میتوانید حالت را از قلم مو به مداد یا قطعه تغییر دهید. با این حال، به جای نقاشی کردن روی پیکسل های تصویر شما، Eraser tool پیکسل های ناخواسته را حذف می کند.

آن پیکسل ها دیگر به طور دائمی پاک شده اند و تنها را باز گرداندن آن ها این است که از "Undo" استفاده کنیم. گرچه فکر می کنید در حال پاک کردن هستید، اینطور به نظر می‌رسد که واقعا با رنگ پس زمینه نقاشی می کنید، مگر اینکه قفل روی لایه ی پس زمینه را بردارید.

قفل روی لایه خود را بر دارید تا بتوانید آن را پنهان کنید و سپس میتوانید طرح شطرنجی را در زیر آن ببینید. در تصویر زیر، لایه را از حالت قفل در نیاورده ام، در نتیجه در جایی که انتظار داریم طرح شطرنجی را ببینیم، رنگ سفید را مشاهده می کنیم.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

 اکنون که قفل لایه را بر می دارم (با دابل کلیک کردن روی آن)، میتوانم باز گردم و از پاک کن استفاده کنم تا طرح شطرنجی را ببینم.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

 همچنین اگر لایه ای که روی آن کار می کنید را کپی کرده اید، مطمئن شوید که لایه ی کپی را هم پنهان می کنید وگرنه تاثیر پاک کن را نخواهید دید. کلید میانبر برای Eraser tool، “E” می باشد.

ابزار Background Eraser  در فتوشاپ :

در این بخش از آموزش PHOTOSHOP به سراغ ابزار Background Eraser  می رویم.

ابزارBackground Eraser  با Eraser tool تفاوت دارد. به محض اینکه کلیک کنید، ابزار و نشانه گر به یک دایره و یک + در واسط آن تغییر خواهند کرد.

به صورت پیش فرض، Background Eraser با نمونه برداری رنگی که مستقیما زیر + در مرکز دایره است، کار می کند.

در نتیجه فتوشاپ کل آن رنگی که زیر دایره بزرگتر قرار می گیرد را پاک می‌کند.

حتی اگر دایره به سمتی از تصویر که نمیخواهید پاک کنید، گسترش یابد، فتوشاپ آن را تا زمانی که + به رنگ متفاوتی برخود کند، پاک نمی کند. در تصویر زیر، من به صورت تصادفی با ابزار Background Eraser، با + از روی سگ کوچولو رد شدم. اگر + به سگ کوچولو برسد، آن را پاک می کند. به طور دائمی پیکسل ها و رنگ های آن را نمونه برداری می کند.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

توجه کنید که چقدر خوب اطراف گوشش را قبل از حادثه ناگوار، پاک می کند.

به یاد داشته باشید که از آنجایی که من مشغول کلیک کردن و کشیدن برای چیزی بوده ام که در تصویر پاک شد، کل چیزی که پاک شده است، یک کار است.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

برای undo کردن اشتباه در بالای سر سگ کوچولو، مجبورم تمام کاری که تا الان انجام دادم را undo کنم. هنگام کار با Background Eraser گزینه هایی هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

اولین گزینه، مربوط به تغییر اندازه ی قلم مو است. دومین گزینه (که با دو قطره چکان با گرادیانت پایین شروع می کند) به شما اجازه می دهد انتخاب کنید که آیا میخواهید Background Eraser به صورت مداوم (continuously) کار کند، تنها یک بار(once)  کار کند یا در نمونه (swatch) کار کند.

اولین گزینه، مداوم، چیزی بود که برای عکس سگ کوچولو استفاده شد.

هنگامی که میخواهید پس زمینه‌ی چند رنگ را پاک کنید، گزینه ی مداوم، بسیار خوب عمل می کند. با کلیک کردن روی یک رنگ مشخص می کنید که میخواهید این رنگ پاک شود، و این گزینه آن را پاک می کند.

هنگامی که کلیک کرده باشید، + هر جا باشد، آن رنگ را فتوشاپ ذخیره کرده و میداند که هنگامی که دایره را اطراف تصویر می چرخانید، باید آن رنگ را پاک کند.

گزینه ی نمونه پس زمینه، به شما اجازه می دهد یک نمونه رنگ پس زمینه در پانل ابزار ها (Tool palette) مشخص کنید و سپس، Background Eraser تنها آن رنگ را پاک می کند. 

قسمت بعدیLimits (محدودیت ها) است، که سه گزینه دارد، Contiguous (پیوسته)، Discontiguous (ناپیوسته)، Find Edges (پیدا کردن لبه ها) .گزینه‌ی Contiguous تنها پیکسل هایی را پاک می کند که که به پیکسل های زیر + متصل هستند.

اگر لازم است چیزی را پاک کنید که مانعی مثل مو یا شاخه دارد، گزینه ی Contiguous بی نتیجه است.

گزینه ی Discontiguous هر پیکسلی با رنگی مطابقت داشته باشد که در حال پاک کردن آن هستید را پاک می کند، حتی اگر در همان محدوده ای که + قرار دارد، نباشند.

گزینه ی Find Edges (پیدا کردن لبه ها) همانطوری عمل می کند که از اسمش پیداست.

پیکسل ها را تا لبه هایی که پیدا می کند، حذف می کند. بخش بعدی  در گزینه های Background Eraser، تنظیمات Tolerance (دامنه ی تغییرات) است.

کلا به این معناست که هرچه تنظیمات Tolerance بالاتر باشد، فتوشاپ انواع بیشتری از رنگ های نمونه برداری شده را پاک می کند.

اگر رنگ پس زمینه ی شما همانند رنگی است که نمیخواهید پاک شود، پس باید از Tolerance پایین استفاده کنید.

بهرحال تمرین خوبی است که از تنظیمات پایین شروع کرده و با تمرین تنظیمات بالا را استفاده کنید. قسمت Protect Foreground Color (محافظت از رنگ پیش زمینه)، به شما اجازه می دهد رنگ پیش زمنیه را در پانل ابزار ها انتخاب کنید و سپس فتوشاپ هنگام پاک کردن، از آن رنگ محافظت می کند.

اگر چیزی که میخواهید محافظت کنید، شبیه به رنگ پس زمینه است، اما تنها مقدار اندکی تفاوت دارد، باید جعبه چک مربوط به Protect Foreground Color را وارسی کنید.

ابزارMagic Eraser  در فتوشاپ :

ابزار Magic Eraser در PHOTOSHOP شبیه به ابزار Magic Wand عمل می کند، از آن جهت که بر اساس کنتراست اطراف در پیکسل ها، محدوده ی بزرگتری را انتخاب می کند.

در حقیقت، Magic Eraser دقیقا همانند ابزار Magic Wand و فشار دادن دکمه ی delete عمل می کند. Magic Eraser بسیار ساده است.

کل کاری که باید انجام دهید این است که جایی که میخواهید چیزی را حذف کنید، کلیک کنید و فتوشاپ تمام پیکسل ها را که در آن محدوده همرنگ با چیزی هستند که شما کلیک کردید، حذف می کند.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

در تصویر بالا، من یک مرتبه با استفاده از Magic Eraser روی پس زمینه ی قرمز کلیک کردم و نتیجه را می توانید ببینید.

آموزش کار با Eraser Tool  در فتوشاپ

توجه کنید که چه انتخاب منقطعی است و هنوز کمی حاشیه ی قرمز اطراف استکان باقی می گذارد. تصویر زیر، نسخه ی دست نخورده ی استکان است، در نتیجه میتوانید کل رنگ قرمزی که فتوشاپ حذف نکرده بود را مشاهده کنید.

یک نکته ی قابل توجه این است که نمیتوانید از ابزار Eraser روی Smart Object استفاده کنید، مگر اینکه تصویر به raster (به صورت پیکسل) تبدیل شود.

منبع : pluralsight


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر