دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

عناصر Adjustments در فتوشاپ

 هنگامی که بحث در مورد ویرایش یا پس پردازش در فتوشاپ است، پانل Adjustments یکی از قدرتمند ترین ابزار هایی است که در دسترس می باشد. 19 ابزار تنظیم ویژه ی ویرایش عکس در این پانل کوچک جای گرفته اند که اکثر آنها فوق العاده مفید و کاربردی هستند.

در حقیقت، چند هفته پیش ما خودآموزی در مورد ایجاد نمای فیلم ضربه خورده ارائه کردیم. هرچیزی که برای ایجاد آن افکت به کار رفت، از پانل adjustments بود. با این حال، این تنها بخش کوچکی از کل موضوع است. در این پست میخواهم 5 مورد از برترین لایه های تنظیمی فتوشاپ را برای شما توضیح دهم که باید برای ارتقای مهارت های ویرایش عکس از آنها استفاده کنید.

ابزار Curves

Curves

احتملا رایج ترین ابزار ویرایش عکس ابزار Curves است. میتوان از این ابزار برای تنظیم نور و تاریکی استفاده کرد، رنگ ها و سایه روشن را ویرایش کرد و حتی میتوان از آن برای اضافه کردن افکت کم رنگ یا لرزش به عکس استفاده کرد.

بیشترین کارایی ابزار Curves برای موارد زیر است:

  • تنظیمات نور ظریف یا زننده
  • هاشور و کم رنگی قدیمی
  • تنظیم رنگ جزئی به صورت قرمز، سبز و آبی

همه ی این کار را میتوان با تنظیم کردن منحنی (curve) انجام داد. در اینجا به طور خلاصه کاری را که در چند ثانیه میتوانید با ابزار Curves انجام دهید را مشاهده می کنید.

نور، سایه، رنگ ها و کنتراست همگی با یک ابزار ویرایش شدند. به این دلیل است که ابزار Curves در این لیست اولین ابزار در نظر گرفته شده است.

Gradient Maps

Gradient Maps

ابزاری که با اختلاف بسیار ناچیز در رتبه ی دوم قرار می گیرد، Gradient Maps است، البته نباید با ابزار Gradient اشتباه گرفته شود.

Gradient Maps رنگ هایی هستند که روی تصویر کشیده می شوند. شبیه به افکت سیاه و سفید کار می کند اما ترکیبی از هر رنگ را شامل می شود. قدرت واقعی Gradient Maps زمانی نشان داده می شود که شما حالت آمیختگی را تنظیم کنید.

به محض اینکه gradient map را باز کنید، این ویرایشگر را مشاهده می کنید. برای ویرایش رنگ ها، در سمت راست یا چپ روی آیکون کوچک رنگ دابل کلیک کنید. سپس میتوانید آن را برای یک گرادیانت تمیز و نرم، روی هر رنگی تنظیم کنید.

 

بدون هیچ حالت آمیختگی، همانند تصویر بالا به نظر خواهد رسید. بعد از تغییر Blend Mode به Soft Light و تغییر Opacity (تیرگی) به 80 درصد، این نتیجه را به دست می آورید.

سمت چپ پایه است و سمت راست بعد از به کارگیری Gradient Map می باشد. همانطور که مشاهده می کنید، با چند کلیک، یک افکت قدیمی نرم و سریع را به وجود می آورد که آن را به ابزار بسیار مفیدی تبدیل می کند.

Photo Filters

Photo Filters

Photo Filters در فتوشاپ، معادل فیلتر های عکاسی است. بسیار شگفت انگیز است که آن توانایی را با کلیک کردن روی چند دکمه در اختیار داشته باشیم.

این فیلتر ها بیشتری کارایی خود را در ترکیب با سایر افکت ها دارند و میتوانند برای اضافه کردن ته رنگ ظریف به عکس های شما، بسیار موثر عمل کنند.

هنگامی که از لایه ی تنظیم Photo Filter استفاده می کنید، میتوانید از میان  لیستی از رنگ ها انتخاب کنید و سپس غلظت افکت را تنظیم کنید. من معمولا از گزینه های پیشنهادی رنگ ها استفاده می کنم و سپس بر اساس آنها غلظت را تنظیم می کنم.

طی چند ثانیه قادر بودم نمای سرد ظریفی را برای این عکس ایجاد کنم. اگر به سایه روشن گرم یا سرد نیاز دارید، از این لایه ی تنظیم استفاده کنید و میزان غلظت را بالا و پایین کنید.

Hue/Saturation

Hue/Saturation

ابزار Hue/Saturation چیز بسیار عالی است که برای اضافه کردن یا کاستن رنگ از تصویر لازم است. برای استفاده در افکت های قدیمی، تصاویر مبهم و تاریک و تصاویر بسیار روشن مثل HDR بسیار عالی است.

با استفاده از این ابزار می توانید یک تصویر تاریک/مبهم را به یک تصویر روشن تر و با رنگ های بیشتر تبدیل کنید.

لایه تنظیم Hue/Saturation امکانات بسیاری برای ارائه دارد.

The Exposure Tool

The Exposure Tool

نوردهی، اولین جنبه ی روشن سازی، یکی از مهمترین بخش های عکاسی است. به همان نسبت در فتوشاپ هم مهم است و اگر درست به کار رود، باعث می شود عکس های شما بهتر به نظر برسند.

 سه مورد از بیشترین استفاده های من از ابزار exposure را در زیر می بینید.

  • روشن کردن یک تصویر تاریک یا تیره
  • تاریک کردن یک تصویر بیش از اندازه پر نور شده
  • اضافه کردن نور سفید ظریف به افکت عکس قدیمی

من از این تنظیمات برای ویرایش عکس و افزایش جزئیِ روشنایی آن استفاده کردم.

همانطور که مشاهده می کنید تفاوت جزئی است اما Exposure Tool میتواند برای تنظیم ظریف روشنایی و رنگ بسیار موثر عمل کند. با این وجود باید بسیار احتیاط کنید چون احتمال اینکه از آن درست استفاده نکنید زیاد است. تنها با اعتدال از آن استفاده کنید تا نور بیش از اندازه به تصویر خود ندهید.

من همچنین بیان کردم که Exposure Tool توانایی بالقوه ای برای فکت های عکس قدیمی دارد. من از این تنظیمات برای تابش ظریف سفید روی عکس ها استفاده کردم.

با تنظیم آفست جزئی میتوانید تابش نور سفید نرمی را در تصویر هایتان داشته باشید و نمای قدیمی واقعی تری به آنها بدهید.

منبع : creativemarket


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر