دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

ابزار SLICE TOOL در فتوشاپ :

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ نوار ابزار می رویم و کار با ابزار SLICE TOOL در فتوشاپ را بصورت کامل آموزش می دهیم.

از ابزار SLICE TOOL در فتوشاپ برای تکه تکه تصویر استفاده می کنیم. در این بخش از آموزش PHOTOSHOP با ابزار SLICE آشنا خواهیم شد.

تکه تکه کردن تصویر به شما اجازه می دهد در هر زمان تکه ای از یک تصویر بزرگ را در یک صفحه ی وب بارگزاری کنید. نحوه ی انجام این کار را در زیر مشاهده می کنید.

هنگامی  که در اینترنت با تصاویر سر و کار دارید، زمان هایی می رسد که میخواهید تصویری بزرگ را، چه به عنوان تصویر اصلی در فضای وب یا برای پس زمینه بارگزاری کنید.

مشکل اینجاست که بلافاصله با مشکلات متعددی رو به رو خواهید شد. قبل از هر چیز، با اندازه ی واقعی فایل مشکل خواهید داشت. دوم، رزولوشن آن است. سوم، فشردگی.

اگر فایل بزرگ باشد، مدت زمان زیادی طول می کشد تا بارگزاری شود، به ویژِه این موضوع در مورد آن دسته افراد صدق می کند که سرعت اینترنت پایینی دارند. میتوانید با فشرده کردن، اندازه ی فایل را کاهش دهید اما تنها تا جایی می توانید این کار را انجام دهید که کیفیت تصویر شروع به پایین آمدن، نکند.

راه حل مشکل شما این است که تصویر را تکه تکه کنید، که به شما اجازه می دهد هر بار یک تکه از تصویر را بارگزاری کنید، تا زمانی که کل تصویر روی صفحه ی شما نمایان شود.

نحوه ی تکه تکه کردن تصویر با SLICE :

در اینجا به طور خلاصه با نحوه ی  تکه تکه کردن تصویر آشنا خواهید شد:

هنگامی که تصویری دارید که خیلی طول می کشد تا بارگزاری شود، از ابزار Slicing در فتوشاپ استفاده می کنید تا تصویر را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. تصویر به عنوان فایل جداگانه ذخیره می شود و با استفاده از دستور Save for Web بهینه می شود.

علاوه بر این، فتوشاپ HTML  یا CSS را برای نمایش تصویر تکه تکه شده ضروری کرده است. هنگامی که از این تصویر در صفحه ی وب استفاده شود، هر تصویر در مرورگر با استفاده از HTML یا CSS که قبل تر مطرح شد بار دیگر به هم متصل می شود تا تصویر کاملا صاف باشد. در زیر نمونه ای از تصویر تکه تکه شده را مشاهده می کنید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

اصول تکه تکه کردن با SLICE :

در این قسمت با اصول تکه تکه کردن با SLICE آشنا می شویم.

برای این که مطالب ساده باشند، تنها با ابزار Slice روی یک لایه کار می کنیم.  در اینجا با تصویری کار می کنم که 960x722px است. برخی موارد را باید قبل از شروع کار بدانید:

  • هنگام ساختن تکه ها ، میتوانید این کار را با استفاده از ابزار Slice یا با استفاده از لایه ها انجام دهید.
  • تکه ها را میتوانید با استفاده از ابزار Slice Select انتخاب کنید.
  • میتوانید تکه ها را با سایر تکه ها حرکت دهید، هم اندازه کنید یا در یک امتداد قرار دهید. علاوه بر این، میتوانید نامی برای تکه، نوع و URL انتخاب کنید.
  • میتوانید هر تکه را با استفاده از قسمت تنظیمات در جعبه ی Save for Web بهینه سازی کنید.

به منظور شروع کار، C را روی کیبورد خود فشار داده و روی  slice tool کلیک کنید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

هنگامی که تکه ها را ایجاد می کنید، یکی از تنظیمات را انتخاب کنید: Normal, Fixed Aspect Ratio و Fixed Size.

  • Normal: این مورد به تکه ای تبدیل خواهد شد که به جایی که  کشیدن جعبه را روی تصویر شروع و تمام می کنید، بستگی دارد.
  • Fixed Aspect Ratio: این حالتی است که با استفاده از اعداد صحیح، ارتفاع و پهنا را تنظیم می کنید. به صورت دقیق‌تر، اگر میخواهید تکه ای با نسبت سه به یک ایجاد کنید، 3 را برای ارتفاع و 1 را برای پهنا وارد می کنید.
  • Fixed Size: این در حالتی است ارتفاع و پهنای را به صورت پیکسل وارد می کنید.

هنگام تکه تکه کردن تصویر، گزینه های مختلفی دارید. اگر دقت مهم نیست، میتوانید تصویر را به صورت دستی تکه تکه کنید و اگر ضروری است، تکه های کامل شده را با استفاده از Slice Select Tool در جهت های مختلف حرکت دهید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

اگر دقت مهم است، از راهنمایی ها استفاده کنید تا بخش های مهم را در تصویر تنظیم کنید.

در قسمت بالای منوی  Slicing، روی C یا Slice tool کلیک کنید تا آن را فعال کنید و در منوی Slice بالای تصویر، روی قسمت Slices From Guides کلیک کنید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

تکه ها به صورت خودکار برای شما کشیده شده اند. در نتیجه میتوانید با Slice Select Tool مکان تکه ها را تغییر دهید.

ویرایش اطلاعات تکه :

پس از اینکه تکه ها ایجاد شدند، میتوانید به دو طریق اطلاعات مربوط به تکه را ویرایش کنید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

اولین کاری که باید انجام دهید این است که  روی Slice Select Tool کلیک کنید، روی تکه ای که میخواهید ویرایش کنید کلیک کنید، و سپس در نوار منو، روی آیکون کنار دکمه ی Show Auto Slices کلیک کنید.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

گزینه دیگر این است که در منوی موقتی (popup) روی تکه کلیک راست کنید، و روی Edit Slice Options کلیک کنید.

هر دو انتخاب، جعبه تبادل دوطرفه مربوط به Slice Option  را بالا می آورند.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

همانطور که میبینید، تنظیمات بسیاری وجود دارند. میتوانید نام تکه را تغییر دهید، میتوانید URL به آن اختصاص دهید، در نتیجه هنگامی که در مرور گر روی ان کلیک می کنید، شما را به مکان متفاوتی می برد، میتوانید Target را تنظیم کنید (_blank, _self, _parent, _top) ، متن پیام، تگ Alt  ، ابعاد تکه و موارد دیگر.

ذخیره تصاویر برای وب :

هنگامی که به طرح بندی و آرایش مطلوب دست یافتید، این آدرس را دنبال کنید: File˃Save for Web.

کار با SLICE TOOL در فتوشاپ

در اینجا، میتوانید نوع فایل و میزان فشردگی را برای هر تکه تنظیم کنید یا طبق همان چیزی که در جعبه تبادل دوطرفه مربوط به Save for Web نوشته شده است، پیش بروید. هنگامی که به تنظیمات مطلوب دست یافتید، روی دکمه ی Save (ذخیره) کلیک کنید.

این روند، باعث بالا آمدن جعبه ی تبادل Saved Optimized As می شود. در پایین جعبه تنظیمات مهمی وجود دارند.

  • Format: شما سه گزینه دارید که عبارت اند از: HTML and Image، Image Only و HTML Only.
  • Settings: گزینه های شما عبارت اند از: Custom، Background Image، Default Settings، XHTML و Other.
  • Slices: گزینه های شما عبارت اند از: All Slices، All User Slices و Selected Slices.

در این خودآموز از HTML and Images, Default Settings  و  All Slice استفاده می کنم. هنگامی که به تنظیمات دلخواه دست یافتید، پوشه ای که میخواهید فایل ها را در آن ذخیره کنید، انتخاب کرده و روی دکمه ی Save کلیک کنید. این روند، یک فایل HTML  ایجاد می کند و تمامی 6 تصویر را در یک پوشه ذخیره می کند.

اینجا نمای صفحه ی جدا از فایل HTML در Adobe Dreamweaver را مشاهده می کنید. همانطور که مشاهده می کنید، این کد واضح است و به راحتی میتوان از آن استفاده کرد.

نتیجه گیری :

همانطور که مشاهده می کنید، در صورتی که یک تصویر بزرگ دارید، تکه تکه کردن تصویر برای شما مفید واقع خواهد شد. با تقسیم کردن آن به قسمت های کوچکتر، ابتدا بخش هایی از تصویر شروع به بارگزاری شدن می کنند و به کاربر اطلاع می دهند که چیز های بیشتری در راه هستند. این روند برای افرادی که سرعت اینترنت پایینی دارند مفید است.

امیدواریم این آموزش از سایت شیرازلرن مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

منبع : creativebloq


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر