تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ آموزش Smart Objects در فتوشاپ می رویم.

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

اخیرا که Linked Smart Object ها در فتوشاپ CC  معرفی شدند، Smart Object ها بیش از پیش قدرتمند و مفید شده‌اند. به طور مثال بسیاری از ابزار ها در Envato Market به عنوان Smart Objects طراحی شده اند، در نتیجه میتوانید ساده تر از قبل با آنها کار کنید.

در این خودآموز، 10 نکته را با شما به اشتراک می گذارم که باید در مورد کار کردن با smart objects در فتوشاپ بدانید. آموزش را آغاز می کنیم.

 1 ایجاد کردن Smart Objects

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

Smart Objects را میتوان به شکل های مختلف ایجاد کرد، و معمولا، نوع Smart Objects که ایجاد می کنید، شدیدا به نحوه و جایی که آنها را ایجاد می کنید بستگی دارد. به طور نمونه، میتوانید Linked Smart Objects یا Embedded Smart Objects ایجاد کنید.  Smart Objects را میتوان به وسیله ی راست کلیک کردن روی پانل لایه ها ایجاد کنید یا به سادگی با کشیدن و انداختن آیتم ها به درون بوم خود آنها را ایجاد کنید.

 

2 حفظ کردن کیفیت تصویر رستر (Raster)

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

حفظ کیفیت لایه ی شما، یکی از مهم ترین ویژگی های  Smart Objects است. کار کردن با لایه های تصویر پیکسل درون فتوشاپ میتواند بسیار مخرب باشد. حتی چیز های ساده مثل چرخاندن لایه ها با ابزار Free Transform میتواند کیفیت را از بین ببرد. زمانی که لایه ی پیکسل را به Smart Object تبدیل می کنید، فتوشاپ یک فایل متصل را در جایی ذخیره می کند که اطلاعات ضروری را برای تصویر اصلی ذخیره می کند. به این شکل، فارغ از اینکه چند مرتبه اندازه ی لایه ی Smart Object را تغییر دهید، میتواند کیفیت تصویر اصلی حفظ کند. این کار شبیه کار کردن با بردار هاست، اما با این تفاوت که افزایش اندازه ی Smart Objects بزرگتر از اندازه ی اصلی آنها، باعث تبدیل کردن به پیکسل می شود و کیفیت را پایین می آورد.

 

3 ذخیره ی تنظیمات Free Transform

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

یکی از موارد خیلی عالی در مورد Smart Objects، نحوه ی ذخیره ی گزینه های Free Transform است که برای آنها به کار میبرید. اگر به طور مثال یک Smart Object را خراب کنید و تبدیل را انجام دهید، اگر بعدا نیاز داشته باشید که تبدیل اصلی را تنظیم کنید، تبدیل اصلی هنوز در دسترس خواهد بود.

 

4 منابع به اشتراک گذاشته شده

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

اگر یک Smart Object را کپی کنید، شیوه ی معمولی در اسناد فتوشاپ، منبع متصل برای هر دو نمونه استفاده می شود. این بدین معناست که میتوانید یک Smart Object را چندین مرتبه کپی کنید و میتوانید آنها را با تغییر فایل منبع به اشتراک گذاشته شده، به روز رسانی کنید.

 

5 Smart Object از طریق کپی

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

اگر لازم است یک Smart Object را کپی کنید اما میخواهید اطمینان حاصل کنید که آن دو نمونه به فایل منبع به اشتراک گذاشته شده متصل نیستند، باید از ویژگی Smart Object Via Copy استفاده کنید. به این طریق میتوانید لایه ی کپی را از Smart Object اصلی جدا کنید. تنها عیبی که این روش دارد این است که اندازه ی فایل شما را افزایش می دهد.

 

6 جایگزین کردن محتوا ها

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

جایگزین کردن محتوای Smart Object بسیار ساده است. کل کاری که باید انجام دهید این است که روی نمونه ی کوچک شده ی لایه دابل کلیک کنید و فایل منبع را ویرایش کنید. این ویژگی مخصوصا زمانی برای شما مفید خواهد بود که از ابزار Free Transform برای کج کردن و چرخاندن Smart Object استفاده کنید.

 

7 Linked Smart Objects

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

این ویژگی بروز رسانی در فتوشاپ CC معرفی شد و امکان استفاده از فایل های منبع خارجی برای Smart Objects را فراهم کرد. این امر، مزیت های فراوانی دارد، اما یکی از بزرگترین مزیت های آن این است که میتوانید از یک تصویر یا بردار در اسناد مختلفی از فتوشاپ به عنوان یک Linked Smart Object استفاده کنید. اگر لایه ی هدف اصلی را اصلاح کنید؛ به صورت خودکار در تمامی فایل های PSD بروز رسانی می شود. یکی دیگر از مزیت های بزرگ Linked Smart Objects این است که اندازه ی فایل سند فتوشاپ را افزایش نمی دهند.

 

8 تبدیل text layer به Smart Objects

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

لایه های متن میتوانند بدون تبدیل کردن آنها به بیت مپ، بزرگ شوند، چرخانده شوند و اریب شوند اما به صورت پیشفرض نمیتوانند به شیوه ی غیر مخرب کج شوند. بهترین راه برای اینکه آنها را قابل ویرایش نگه داریم این است که آنها را به Smart Objects تبدیل کنیم.   این باعث می شود انحراف ها امکان پذیر شوند و امکان دسترسی به متن قابل ویرایش درون منبعِ Smart Object را فراهم می کند. همین روش را میتوان برای Illustrator Smart Objects به کار برد.

 

9 استفاده از فیلتر های هوشمند

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

یکی دیگر از مزیت های بزرگ Smart Objects این است که آنها فیلتر ها را به فیلتر های هوشمند غیر مخرب تبدیل می کنند.    این افکت های قابل ویرایش می توانند جمع شوند و به صورت تک تک کنترل شوند. تنها چند فیلتر هستند که نمیتوان از آنها به عنوان فیلتر هوشمند استفاده کرد که یکی از آنها فیلتر Vanishing Point است.

 

10 ماسک فیلتر هوشمند

آموزش Smart Objects در فتوشاپ

هنگامی که استفاده از فیلتر های هوشمند را آغاز می کنید، متوجه می شوید که یک مستطیل سفید رنگ اضافی در پایین نمونه ی کوچک لایه در پانل لایه ها وجود دارد، این ماسک فیلتر هوشمند است. میتوانید از آن برای مشاهده ی افکت هایی که روی آن لایه ی خاص به کار گرفته اید، استفاده کنید.

 

نتایج

Smart Objects ابزار های بسیار قدرتمندی هستند. میتوان از آنها برای تسریع جریان کاری استفاده کرد اما همچنین کیفیت تصاویر را حفظ کرد و اندازه فایل را کاهش داد. امیدوارم که از این خودآموز چیزی یادگرفته باشید و از این نکته ها برای ارتقای کار خود با Smart Objects در فتوشاپ استفاده کنید.

به برخی از Smart Objects در Envato Market نگاهی کنید تا گستره ی امکانات را مشاهده کنید.

منبع : tutsplus


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر