تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

ابزار Spot Healing Brush

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ نوار ابزار فتوشاپ و ابزار Spot Healing Brush می رویم.

نحوه ی استفاده از ابزار Spot Healing Brush، تفاوت میان Spot Healing Brush و Healing Brush (بله، باهم تفاوت دارند!) و فهمیدن اینکه کی از یکی از آنها جای دیگری استفاده کنیم.

Spot Healing Brush شبیه به Healing Brush است، اما تفاوت هایی در نحوه ی عملکرد آنها وجود دارد که در نتیجه منجر به نتیجه ی متفاوت هم می شود.

مکان

ابزار Spot Healing Brush

 Spot Healing Brush در نوار ابزار عمودی، کنار Healing Brush، Patch Tool، Content-Aware Move Tool و Red Eye Tool قرار دارد.

مقایسه ی Spot Healing Brush و Healing Brush

هردوی این ابزار ها به کاربر اجازه می دهند آیتم ناخواسته را با یک تکسچر (بافتtexture: )، رنگ یا مقداری که تمایل دارد، جایگزین کند. هردوی این ابزار ها، جهت آسان تر کردن روتوش، حد وسط رنگ ها و مقدار های اطراف را تعیین می کنند و آنها ها را باهم همانند می کنند.

با این حال، بافت را به گونه ای متفاوت نسبت به یکدیگر نمونه بر داری می کنند. Healing Brush به کاربر اجازه می‌دهد یک منبع خاص را برای انتقال انتخاب کند. اما Spot Healing Brush چنین کاری نمی کند.

ابزار Spot Healing Brush

در عوض، Spot Healing Brush ، فضای بیرون از قلم مو کاری را چک می کند، اندازه های آنجا را تحلیل می کند و در روتوش کردن، آنها را همراه با رنگ ها و مقدار ها تفسیر می کند. میزان موفقیت این ابزار در این روند به اطلاعات موجود در محدوده های اطراف بستگی دارد.

تصاویر ردیف بالا به شما نشان می دهند که هنگامی که منبع انتخاب شده یک پس زمینه ی سفید و ساده است، Healing Brush چطور از قلم مو هایی که اندازه های مختلف دارند استفاده می کند.

همانطور که می بینید، فتوشاپ با استفاده از Spot Healing Brush، مربع ها را در روتوش کردن تفسیر می کند و سعی می کند اثر هنری را با استفاده از بافت، رنگ و مقدار، بپوشاند.

هنگامی که در محدوده ای کار می کنید که انواع مختلفی از بافت ها و شکل ها وجود دارند، از آنجایی که کاربر نمیتواند چیزی که استفاده شده را انتخاب کند و فتوشاپ نمیداند تصویر باید به چه شکل باشند، ممکن است نتیجه ی دلخواه را کسب نکنید.

عملکرد Spot Healing Brush در محدوده هایی مثل پس زمینه های استودیو یا آسمان که بافت گسترده و یکپارچه ای دارند، کاملا قابل پیش بینی است.

گزینه های Spot Healing Brush

اندازه ی قلم مو

اولین گزینه در سمت چپ نوار گزینه ها، مربوط به پیش تنظیمات قلم مو است. هیچ پیش تنظیمات قلم مویی برای Spot Healing Brush وجود ندارد، اما اگر تصمیم دارید برخی از آنها را ایجاد کنید، میتوانید از اینجا به پیش تنظیمات دسترسی پیدا کنید. گزینه ی بعدی مربوط به اندازه ی قلم مو (Brush Size) است.

ابزار Spot Healing Brush

این گزینه همانند Healing Brush است. میتوانید با استفاده از اسلایدر ها در نیمه ی بالایی منوی موقت (flyout menu) اندازه (size)، سختی (hardness) و فاصله بندی (spacing) را تنظیم کنید.

جهت و فشار قلم مو را میتوان یا با وارد کردن مقادیر عددی در قسمت زاویه و گردی (Angle and Roundness) یا با فشار دادن و چرخاندن  آیکون ها در نشان دهنده ی قلم مو، درست سمت چپ قسمت Angle  و  Roundnessتنظیم کرد.

نوار موقتی (flyout) در پایین به صورت پیش فرض قرار گرفته تا با استفاده از فشار قلم (pen pressure: تعیین ضخامت قلم)، اندازه ی قلم مو را در انتخاب اندازه ی اصلی کنترل کند.

میتوانید در این منو آن را در حالت off قرار دهیم که اندازه ی قلم را به اندازه ی انتخاب شده در منوی اصلی محدود می‌کند، یا میتوانید انتخاب کنید که با استفاده از Stylus Wheel (برای آن دسته هنرمندانی که از قلمی استفاده می کنند که شبیه به رنگ پاش سنتی است) رنگ پاش سنتی را کپی کنید.

حالت آمیختگی

گزینه مربوط به حالت، به کاربر اجازه می دهد انتخاب کند که اثر هنری بر اساس حالت آمیختگی، به چه نحوی به کار گرفته شود.

ابزار Spot Healing Brush

گزینه های Normal, Replace, Mulitply, Screen, Darken, Lighten, Color و Luminosity شکل اثر هنری را تحت تاثیر قرار می دهند. تنها یک حالت مختص Spot Healing Brush است، Replace، که لبه سخت را برای استفاده در ایجاد اتصال سریع، بدون لبه های پر مانند، منتقل می کند.

با این حال، اگر روی یک لایه کار می کنید، حالت آمیختگی لایه نسبت به انتخاب در نوار منوی اصلی مهم تر است. زیرا اکثر هنرمندان از لایه ها استفاده می کنند، و این نکته ی مهمی است که باید توجه کرد.

بافت قلم مو

مرحله ی بعد، گزینه های مربوط به انتخاب نوع و بافت برای فتوشاپ است تا هنگام کار کردن با Spot Healing Brush از آنها استفاده کند. مطابقت تقریبی (Proximity Match) به طور مستقیم از پیکسل ها در اطراف محدوده استفاده می کند تا به عنوان جایگزین از آن استفاده کند.

گزینه ی Create Texture از پیکسل ها در محدوده ای که جایگزین شده اند استفاده می کند تا بافت ایجاد کند.

ابزار Spot Healing Brush

گزینه ی Content Aware محتوای تصویر مجاور را تحلیل می کند و سعی می کند محدوده ای که در حال روتوش شدن است را تا جای ممکن به صورت یکپارچه جایگزین کند و اجزای کلیدی و مهم مثل هایلایت ها، سایه ها و لبه های اشیاء را نگه دارد.

هنگامی که از این ابزار استفاده می کنید، اندازه ی سطحی که پوشیده شده و جهت قلم کشیدن، روی نتیجه ی کار اثر می‌گذارد در نتیجه اگر در اولین مرتبه، چیزی را که میخواستید به دست نیاوردید، undo کنید (ctrl+z)، و سعی کنید این بار در جهت دیگری قلم بکشید یا قسمتی که باید جایگزین شود را کم تر یا بیشتر رنگ بزنید.

من معمولا هر یک از انواع (type) را تست می کنم تا برای پروژه ای که در دست دارم، بهترین نوع را انتخاب کنم.

عملکرد Spot Healing Brush زمانی محدود می شود که به لبه ی کنتراست تیز برسد. (همانند Healing Brush).

این مرتبه گزینه ی Content Aware بسیار خوب عمل کرد، تقریبا به خوبی کاری که Patch Tool انجام می داد. با این حال، Patch Tool نتایج عالی ارائه می داد و کمتر ریسک داشت.

همچنین گزینه ای به نام Sample All Layers وجود دارد که به کاربر اجازه می دهد لایه ی جدیدی را روی فایل تصویر ایجاد کند تا روی آن کار کند.

به کار گرفتن اثر هنری در لایه ی روی تصویر، انعطاف پذیری زیادی را در ایجاد اثر هنری اضافه می کند. برای دست‌یابی به حداکثر قابلیت این ابزار، میتوان حالت های آمیختگی لایه را بهینه کرد، میتوان ماسک های لایه را استفاده کرد و میتوان تیرگی (opacity) را تنظیم کرد.

ابزار Spot Healing Brush

کنترل کردن فشار

ابزار Spot Healing Brush

آخرین گزینه در نوار گزینه های Spot Healing Brush، انتخاب این است که به پیش تنظیمات قلم مو اجازه دهید فشار روی تنظیم کننده های اندازه را کنترل کند (موقعیت خاموش) یا پیش تنظیم را نادیده بگیرد و همیشه از فشار برای اندازه استفاده کند (موقعیت روشن).

این گزینه زمانی مفید است که کاربر میخواهد از پیش تنظیمات قلم مو استفاده کند که تاکید می کند shape dynamics برای اندازه وجود نداشته باشد اما شما به هر حال میخواهید از آن ویژگی استفاده کنید.

از آنجایی که اکثر کار های من در فتوشاپ به روتوش کردن تصویر اختصاص دارد؛ به طور کلی از چند قلم موی اصلی مورد علاقه ام استفاده می کنم، یکی با فشار برای اندازه گیری حساسیت و دیگری بدون آن.

برای این روند کاری، این گزینه را حالت خاموش رها کنید.

ابزار Spot Healing Brush در عمل

در اینجا نمونه ای از تصویر را مشاهده می کنید که با استفاده از ابزار Spot Healing Brush تمیز و عالی شده است:

کار من در لایه ی روی فایل تصویر انجام شد. با Proximity Match روی شن رنگ زده شد.

عملکرد خوبی داشت زیرا تمامی نقاط زبر را ساحل روان فراگرفته بود و فتوشاپ هیچ مشکلی در مطابقت دادن بافت ها نداشت.

ابزار Spot Healing Brush

گاری موجود در ساحل، افرادی که پیاده در ساحل قدم میزدند و ماهیگیر، با استفاده از گزینه Content Aware پاک شدند زیرا محدوده ی اطراف آنها ساختار های ویژه ای داشتند.

خیلی خوب عمل کرد، تعدادی از لبه ها موج دار و نقاط زبر هستند اما کل کار در عرض چند ثانیه انجام شد و تنها چند ثانیه طول می کشد تا جزئیات کار تمام شود.

ابزار Spot Healing Brush

برخی هنرمندان سعی می کنند مو های زائد را با استفاده از Spot Healing Brush از بین ببرند و من باید اعلام کنم که برای چنین کاری، از این ابزار استفاده نمی کنم زیرا در بهترین حالت، پرز های پخش شده ی نرمی را در جایی که مو های زائد با لبه ی مو بر خورد می کنند، خواهید داشت (ابزار مورد علاقه من برای چنین کاری، Clone Stamp است)، اما در اینجا میتوانید ببینید که Spot Healing Brush در تنظیمات Content Aware بهترین عملکرد را به شما ارائه می کند.

Spot Healing Brush برای کار کردن با پوست هایی که نقاط ناخواسته ی زیادی دارد، انتخاب خوبی است.

ابزار Spot Healing Brush

بزرگترین نقاط با Spot Healing Brush با گزینه ی Content Aware حذف شدند. با این حال، خطوط کناری روشن روی بدن باید دوباره شکل دهی شود و هایلایت های آینه ای(specular highlights) ، ساختار حفره داری را به خاطر پوست روشن فرد، ایجاد می کنند.

کار ما با استفاده از ابزار های Dodge و  Burn به اضافه ی یک فیلتر متمرکز نرم که تنها روی قسمت های زبر قلم کشید، تمام شد.

و در نهایت، Spot Healing Brush برای شروع به پاک کردن آکنه، در هنگامی که پوست برای نمونه برداری کم نرم است، انتخاب خوبی است.

کل کار را برای شما انجام نمی دهد اما در مورد نقاط بزرگ، به شما کمک می کند.

در این مثال، نقاط با استفاده از Healing Brush در نوع Create Texture حذف شدند.

ابزار Spot Healing Brush

از آنجا، رنگ رفتگی های ظریف به خاطر پوست ورم کرده ی اطراف نواقص، با استفاده از ابزار های Dodge and    Burn (استفاده از لایه های روشن و تاریک برای انعکاس) روتوش شدند و هایلایت های آینه ای روغنی دوباره شکل دهی شدند و با استفاده از ترکیبی از ابزار قلم مو در حالت های عادی (normal) و در رنگ، به اضافه ی استفاده از لایه  روشن و استفاده از لایه ی تاری، کم رنگ شدند.

نتیجه، حذف کامل آکنه است در حالی که برای باورپذیر کردن ساختار پوست، ساختار حفره دار باقی مانده است.

خلاصه

فناوری Healing Brush پیشرفته است و به راحتی هم میتوان از آن استفاده کرد.

هنگامی که نقاط ضعف و قدرت هر یک از ابزار های فتوشاپ را بشناسید، چیزی را که میخواهید خلق کنید، به دقیق ترین حالت ممکن و بهترین شیوه ی ممکن خلق می کنید.

از ابزار های نظیر Spot Healing Brush و Healing Brush برای حل مشکلات نقاط کوچک استفاده کنید زیرا برای شما مقدمه از انجام کار های دشوار را فراهم می کنند که نیازمند ترکیبی از ابزار هاست.

همانطور که قبل تر مطرح کردم، گزینه ی Type مهم است زیرا یکی از نوع ها برای یک کار، احتمالا بسیار بهتر از دیگری است، در نتیجه در ساختن لایه درنگ نکنید و قبل از اینکه یکی از آنها را برای پروژه ای که در دست دارید انتخاب کنید، آنها را کاملا چک کند.

برای کار کردن با فتوشاپ، تمرین خوبی است که تا جای ممکن روی لایه ها کار کنید و هنگامی که از کار خود راضی شدید، آن لایه ها را باهم ترکیب کنید. من ابتدا یک کپی پس زمینه ایجاد می کنم تا اثر هنری را با آن ترکیب کنم، در نتیجه میتوانم یک نسخه ی اصلی در فایل نگه دارم.

هنگامی که کار تمام شد، من یک فایل PSD با پس زمینه اصلی دارم، کپی پس زمینه به همراه اثر هنری ترکیب شده و احتمالا چند لایه روی آن که ممکن است سیاه و سفید یا سایر افکت های ویژه را داشته باشند، به عنوان گزینه ی فرعی دارم.

سپس، فایل را باز می کنم و Save As را می زنم، نام دیگری برای فایل انتخاب می کنم که نشان می دهد که فایل نهایی است و آن را به عنوان فایل TIFF ذخیره می کنم.

در حالی که Spot Healing Brush به Healing Brush شباهت های زیادی دارد، اما کاربرد های منحصر به خودش را دارد.

منبع : breathingcolor


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر