دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به سراغ ابزارهای انتخاب در فتوشاپ می رویم و همه آنها را توضیح خواهیم داد. برای انتخاب ابزارهای مختلفی وجود دارد.

ابزار Rectangular marguee در فتوشاپ

ابزار Rectangular marguee در فتوشاپ یکی از ابزارهای انتخاب است که در داخل Tool box می باشد به کمک این گزینه می توانید یک ناحیه از تصویر یا تمامی تصویر جاری در نرم افزار انتخاب نمایید. البته این گزینه یک ناحیه انتخابی مربع یا مربع مستطیل را در اختیار ما می گذارد زمانی که یک ابزار را از نوار ابزار انتخاب می کنید در قسمت Option bor پارامترهای ظاهر می شوند. این پارامترها برای بهتر تنظیم نمودن آن ابزار می باشد درواقع قابلیت هایی را در رابطه با آن ابزار در اختیار ما قرار میدهد. زمانی که Rectangular marguee را انتخاب می نمایید در Option bar پارامترهای ظاهر می شوند که تک به تک آنها را توضیح خواهم داد.

اولین قسمت جایی است که شما نوع انتخاب خود را تعیین خواهید نمود که به صورت پیش فرض بر روی گزینه اول قرار دارد در این قسمت چهار نوع حالت مختلف وجود دارد. که به شرح زیر می باشد:

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

Newseleotion

به کمک این گزینه که به صورت پیش فرض نیز فعال است می توان یک ناحیه را برای انتخاب تعیین نمود البته با این تفاوت که زمانی که یک قسمت را انتخاب می نمایید دوباره جای دیگری می خواهید انتخاب نمایید قسمت قبلی از بین میرود در ضمن به وسیله این گزینه شما می توانید ناحیه منتخب را حرکت دهید و به جای مورد نظر خود منتقل نمایید. به این صورت که با رفتن Pointer ماوس روی قسمت منتخب شكل Pointer عوض می شود و این نشان دهنده آن است که شما می توانید آن قسمت را حرکت دهید.

Add to selection

به کمک این گزینه می توانید به ناحیه منتخب قسمت های دیگر نیز اضافه نمایید و دیگر با انتخاب نمودن دوم انتخاب اول از بین نمی رود. و همچنین در این گزینه و سه گزینه بعدی امکان حرکت دادن قسمت منتخب وجود ندارد.

Subfract from selemtion

به کمک این گزینه می توانید از قسمت منتخب به صورت دلخواه کم نمود یعنی زمانی که شما یک قسمت را انتخاب می نمایید اگر بیشتر از ناحیه مورد نظر انتخاب نمودید به کمک این گزینه می توانید آن قسمت را کم نمایید . مانند گزینه دوم این گزینه نیز امکان حرکت دادن ندارد.

با استفاده از Subfract from selemtion یا کم کردن انتخاب می توانید قسمتی از انتخاب را کم کنید. حالت اولیه انتخاب مستطیلی است که با استفاده از این ابزار می توانید حالت انتخاب را تغییر دهید.

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

Intersect with selection

با استفاده از Intersect with selection با انتخاب دوم ، انتخاب اول از بین می رود.

به وسیله این گزینه می توان ناحیه انتخابی به داخل یک ناحیه دیگر محدود نمود به این صورت که زمانی که شما یک قسمت را انتخاب نمودید به کمک این گزینه می توانید آن را در کادری که می کشید محدود نمایید.

Feather

به وسیله این فیلد عددی شما می توانید ناحیه انتخابی را نرم نمایید یعنی میزان حد فاصل قسمت انتخابی و قسمت ها غیر منتخب را از نظر تعداد پیکسل زیاد نمایید و ناحیه منتخب نرمی را در دست داشته باشید.

Style

در این قسمت می توانید نوع و شیوه انتخاب را تعیین نمایید . این قسمت دارای منوی کرکره ای می باشد که این منو سه گزینه را به شرح زیر در اختیار دارد:

Normal

به کمک این گزینه که به صورت پیش فرض می باشد به صورت آزادانه شما می توانید انتخاب داشته باشید.

Fixed aspect ratio

به کمک این گزینه شما می توانید میزان نسبت ضلع های کادر انتخابی را تعیین نمایید که در حالت پیش فرض به صورت یک به یک می باشد یعنی کادر مربعی را ایجاد می نماید. با تغییر دادن عددهای درون دو فیلد عددی Width و Height می توانید تنظیمات را مشخص نمایید البته خاطرنشان کنم در این قسمت انتخاب به صورت آزادانه قابل انجام است یعنی اندازه معیین برای کادر انتخابی تعیین نشده است.

Fixed size

به کمک این گزینه می توانید اندازه کادر انتخابی را محدود نماید و دیگر کادر انتخابی را به طور آزادانه نمی توانید حرکت دهید. در اینجا دو فیلد عددی Height , width وجود دارد که می توان اندازه را به آن داد و کادر مورد نیاز را مشاهده نمود. در این جا تمام فرمان های و کلیدهای مرتبط با گزینه Marguee rectangular آموختید و فقط یک نکته باقی ماند که با نگه داشتن کلید Shift بر روی کی برد می توانید یک کادر مربع را به صورت سریع در دست رس داشته باشید البته با راست کلیک کردن بر روی همین گزینه زیر مجموعه باز میشود که در زیر به توضیح آنها خواهم پرداخت :

اولین گزینه همان گزینه می باشد که توضیح دادیم دومین گزینه Elliptical tool marguee می باشد این گزینه یک کادر انتخابی به صورت دایره و بیضی در اختیار ما قرار میدهد این گزینه هم دارای تنظیمات گزینه اول می باشد. و فقط کادر انتخابی آن به صورت دایره و بیضی می باشد.

ابزار Elliptical Marquee در فتوشاپ

از ابزار Elliptical Marquee در فتوشاپ برای انتخاب دایره ای یا بیضوی استفاده می شود. مثلا برای انتخاب توپ ، آفتاب و غیره از آن استفاده می شود. گزینه های این ابزار مانند Rectangular marguee میباشد.

برای انتخاب دایره ای از کلید shift در صفحه کلید استفاده کنید و سپس انتخاب کنید.

ابزار Lasso در فتوشاپ CC

سومین ابزار موجود در جعبه ابزار گزینه Lasso می باشد گزینه Lasso یا کمند می تواند به صورت آزادانه یک ناحیه را انتخاب نماید. این گزینه نیز مانند marguee Rectangular داری همان Optionbar می باشد . و پارامتر ها آنها هم آسان است. زمانی که بر روی این گزینه راست کلیک نمایید دو گزینه دیگر نیز ظاهر می شوند که تمامی آنها از نظر Option bar یکسان می باشند.

ابزار Polugonal lasso در فتوشاپ

به کمک این گزینه می توانید ناحیه انتخابی چند گوش و زاویه داری را داشته باشید.

ابزار Magnetic lasso در فتوشاپ

به وسیله این گزینه می توانید ناحیه انتخابی را براساس نوعی جاذبه داشته باشید به این صورت که نوع جاذبه براساس طیف رنگی می باشد یعنی اگر زمانی شما یک قسمت که دارای طیف رنگی قرمز تا نارنجی است این قسمت به صورت یک ناحیه کامل انتخاب خواهد شد. تا اینجا به طور کاملا کامل با این سه ابزار کلیدی آشنا شدید در درس بعدی با تعداد زیادی از ابزار آشنا خواهید شد برای راحت تر بودن در مسیر آموزش ها دروس قبل را به طور کامل بخوانید تا درس بعد با حجم زیادی از مطالب روبرو نشوید.

آموزش نوار ابزار در درس قبل شما با تعدادی از ابزارهای کلیدی و مهم آشنا شدید به علت این که ابزارها که در درس قبل توضیح داده شد بسیار مهم و کلیدی بودند در یک جلسه به صورت جامع به آنها پرداختیم در این قسمت تعداد بیشتری از ابزار جعبه ابزار آشنا خواهید شد .

ابزار magic wand در فتوشاپ

این ابزار نیز جز دسته ابزارهای انتخاب می باشد . اما با این تفاوت که به کمک این گزینه می توان یک قسمت که از نظر طیف رنگ تقریبا" بر اساس در صد داده شده یکی می باشند را انتخاب نمود ( البته در صد داده شده در انتخاب تاثیر اصلی را دارد و هر چه این درصد بالاتر باشد محدوده منتخب بزرگتر و رنگهای بیشتری را انتخاب می کند.

ابزار Single row marguee در فتوشاپ

به کمک این گزینه شما یک کادر انتخابی به قطر یک پیکسل در اختیار دارید و همچنین این کادر انتخابی به صورت افقی می باشد. و قسمت Option bar هم تفاوتی نکرده است .

ابزار Single column marguee در فتوشاپ CC

این گزینه نیز مانند گزینه بالا یک کادر انتخابی با قطر یک پیکسل را ایجاد می نماید. ولی تفاوت این گزینه با گزینه قبل این است که گزینه قبل به صورت افقی بوده ولی این گزینه ناحیه را به صورت عمودی انتخاب می کند.

گزینه دوم در قسمت Tool box ابزار Move می باشد به کمک این ابزار شما می توانید یک لایه یک قسمت یا یک ناحیه انتخابی را حرکت دهید این گزینه کلید میانبرش معادل V از روی کی برد می باشد. این گزینه نیز در قسمت Option bar دارای پارامترهای می باشد که در زیر به آنها خواهم پرداخت البته این دو گزینه به صورت پیش فرض فعال نمی باشند.

ابزار  Quick Selection در فتوشاپ

ابزار Quick Selection در فتوشاپ یکی از مفیدترین ابزارهای انتخاب می­باشد با استفاده از این ابزار می­توانید بخش هایی از تصویر که دارای رنگهای مشابه می­باشند را انتخاب نمائید.


نویسنده : هدایت عباسی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر