دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

ابراز clone stamp در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به معرفی ابراز clone stamp در فتوشاپ می پردازیم. در نوار ابزار فتوشاپ ، ابزار clone stamp یکی از ابزارهای مهم است که برای روتوش تصویر نیز بکار می رود.

در بخش آموزش نوار ابزار فتوشاپ به معرفی نوار ابزار photoshop پرداختیم. اما در این قسمت ، این ابزار را بصورت کامل تشریح خواهیم کرد.

ابراز clone stamp فتوشاپ به شما اجازه می دهد قسمتی از تصویر را روی قسمت دیگر آن کپی کنید. نحوه ی استفاده از این ابراز بسیار راحت است و این ابراز یکی از ابراز های برنامه فتوشاپ است که شما اغلب با آن سرو کار خواهید داشت.
clone stamp از ابتدا یک ابراز متداول و آشنا در فتوشاپ بوده است. عکاسان و طراحان از آن برای رفع کردن قسمت های ناخواسته ی یک عکس یا جایگزین کردن آن تکه با قسمت دیگر، استفاده می کنند. اغلب از آن برای رو توش کردن عیب ها و نواقص روی صورت افراد استفاده می کنند اما میتوان از آن برای هر چیز و یا هر فایل تصویری استفاده کرد.

عکس ها از پیکسل های کوچک تشکیل شده اند و clone stamp آن ها را کپی و تکثیر می کند. اگر لازم مجبور بودید از قلم مو استفاده کنید، محدوده صاف، بدون بعد، بدون تیرگی و سایه می بود و با سایر قسمت های تصویر، ترکیب نمی شد.
در اصل، clone stamp پیکسل ها را با پیکسل جایگزین می کند و به نحوی عمل می کند که ردی از روتوش باقی نماند. Clone stamp در انواع نسخه های فتوشاپ الهام بخش سایر ابراز های بسیار مفید روتوش بوده است، از جمله pattern stamp, healing brush (آیکون band-aid) و patch tool. نحوه ی کار کردن با هر یک از آنها مانند clone stamp است، پس اگر شما استفاده از این یک ابزار را یاد بگیرید، کار کردن با سایر ابزار ها کار راحتی است.

به دست آوردن نتیجه ی عالی از clone stamp  نیازمند تمرین است و مهم است که شما به اندازه ی کافی از آن استفاده کنید تا کاملا بر آن مسلط شوید. بهترین روتوش، آن است که به نحوی انجام شود که انگار هیچ اتفاقی رخ نداده است.

انتخاب کردن ابراز clone stamp

ابراز clone stamp در فتوشاپ

برای تمرین کردن کار با این ابزار، یک عکس را در فتوشاپ باز کنید. برای این کار این آدرس را دنبال کنید file˃open. عکس را در کامپیوتر خود جستجو کنید، نام فایل را انتخاب کنید و روی open کلیک کنید. برای تمرین از هر عکسی می توانید استفاده کنید اما اگر عکسی دارید که نیاز به روتوش دارد، از آن استفاده کنید.

ابراز clone stamp در نوار ابزار فتوشاپ شما قرار دارد. اگر نوار ابزار را نمی بینید (مجموعه ای افقی از آیکون ها)، به windows>tools بروید تا آن را بالا بیاورید. روی ابراز stamp کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید. ظاهر آن شبیه به یک مهر پلاستیکی قدیمی است.

نکته: همیشه میتوانید با نگه داشتن نشانه گر روی یک ابزار و صبر کردن تا اینکه نامش ظاهر شود، بفهمید آن ابزار چیست.

گزینه های قلم مو را انتخاب کنید

ابراز clone stamp در فتوشاپ

زمانی که روی ابراز clone stamp فتوشاپ کلیک کنید، میتوانید گزینه های قلم مو را تنظیم کنید. این گزینه ها در بالای صفحه قرار دارند (مگر اینگه شما فضای کار کردن پیش فرض را تغییر داده باشید).

اندازه ی قلم مو، shape، opacity، flow و blending modes را میتوانید تغییر دهید تا نیاز های خود را بر طرف کنید.

اگر تمایل دارید یک قسمت خاص را کپی کنید، opacity، flow و blending mode را به صورت تنظیم پیش فرض رها خواهید کرد که 100 درصد است و حالت عادی. تنها باید اندازه و شکل قلم را انتخاب کنید.

نکته: میتوانید با کلیک راست کردن روی تصویر، به سرعت اندازه و شکل قلم را تغییر دهید.

برای آشنایی با عملکرد این ابزار، opacity 100 درصد را باقی بگذارید. همینطور که بیشتر از این ابزار استفاده کنید، حس می کنید که آن را تنظیم می کنید. برای نمونه، برای روتوش کردن صورت یک شخص، opacity 20 درصد یا پایین تر، به آرامی پوست را با یک تیرگی یکنواخت و یک دست ترکیب می کند. ممکن است لازم باشد که آن را بیشتر کپی کنید اما تاثیر، بهتر خواهد بود.

قسمتی را برای کپی کردن انتخاب کنید

ابراز clone stamp در فتوشاپ

Clone stamp ابزار بسیار مفیدی است زیرا به شما اجازه می دهد تا با استفاده از هر نوع قلمی، قسمتی از عکس را در قسمت دیگری کپی کنید. از این روش میتوان برای ترفند هایی از جمله پوشاندن نواقص (با کپی کردن از سایر قسمت های پوست)،  یا حذف کردن درخت ها از منظره ی کوه (با کپی کردن قسمت هایی از آسمان روی آنها) استفاده کرد.

برای انتخاب کردن قسمتی که میخواهید از آن کپی کنید، موس خود را روی قسمتی ببرید که میخواهید تکثیر کنید و (در ویندوز) alt+click یا (در مک) option+click کنید.

نکته: با انتخاب کردن همتراز شده در انتخاب های ابزار clone tamp، در هنگام روتوش کردن، هدف شما، حرکت نشانه گر را دنبال خواهد کرد. این کار اغلب خوش آیند است زیرا از نقطه های مختلفی برای هدف استفاده می کند.  برای اینکه هدف ثابت باقی بماند، تیک جعبه‌یAlined  را بردارید.

تصویر خود را با یک لایه رنگ بپوشانید

ابراز clone stamp در فتوشاپ

اکنون زمان روتوش کردن تصویر شما فرا رسیده است.

روی قسمتی که میخواهید جایگزین یا اصلاح کنید، کلیک کرده و بکشید، و شما ناحیه ای را که در مرحله ی 4 انتخاب کرده اید  خواهید دید تا عکس شما را بپوشاند. با تنظیمات قلم متفاوت سر و کله بزنید و سعی کنید قسمت های مختلفی از عکس خود را جایگزین کنید، تا تسلط کامل نسبت به آن پیدا کنید.

نکته: فراموش نکنید که این ابزار را میتوان بیش از اصلاح کردن عکس ها، برای اصلاح کردن تصویر ها استفاده کرد. ممکن است بخواهید به سرعت قسمتی از یک شکل را کپی کنید یا تصویر گرافیکی مربوط به پس زمنیه ی یک وبسایت را اصلاح کنید.

منبع : lifewire


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر