تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ سایت شیرازلرن به سراغ تغییر سایز عکس در فتوشاپ می رویم.

تغییر اندازه ی عکس یکی از رایج ترین مواردی است که در تمامی فتوشاپ ها کاربرد دارد. در حقیقت حتی افرادی که هیچ چیزی در مورد فتوشاپ نمی دانند هم سعی می کنند اندازه ی تصاویر خود را تغییر دهد که نشان دهنده ی این است که چقدر این روند ساده و راحت است.

چگونه اندازه ی تصویر را در فتوشاپ تغییر دهیم؟

در این خودآموز یاد می گیریم که چگونه اندازه ی تصاویر را تغییر دهیم و همچنین یک قانون کلی را یاد می گیریم که تصاویر با اندازه ی جدید هنوز لبه های تیز و مشخصی داشته باشند. من از فتوشاپ CS5 استفاده می کنم اما این مراحل را با تمامی نسخه هایی که اخیرا منتشر شده اند میتوانید انجام دهید.

در اینجا من تصویری دارم که در صفحه ی کامپیوتر من باز است.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

عکس اصلی.

این عکسی است که از سفری به مکزیک گرفته شده است. البته نسخه ی اصلی عکس بسیار بزرگتر از چیزی بود که ما در اینجا استفاده می کنیم اما من اندازه ی آن را تغییر داده ام و آن را کوچکتر کرده ام تا در این صفحه بهتر جا بگیرد. چطور این کار را انجام دادم؟ ساده است. برای تغییر اندازه ی یک عکس در فتوشاپ، از دستور Image Size استفاده می کنیم که میتوانیم با رفتن به قسمت بالای منوی Image در نوار منو، در بالای صفحه Image Size را انتخاب کنیم.

این آدرس را دنبال کنید Image > Image Size.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

همانطور که در زیر مشاهده می کنید، این باعث می شود جعبه ی تبادل Image Size بالا بیابد.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

جعبه ی تبادل Image Size.

این اسکرین شات از جعبه ی تبادل Image Size بلافاصله بعد از اینکه من عکس اصلی را باز کردم ، قبل از اینکه اندازه ی آن را برای نمایش در این صفحه تغییر دهم، گرفته شده است. اگر به دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که جعبه ی تبادل به دو بخش اصلی تقسیم شده است-Pixel Dimensions (ابعاد پیکسل ها) و Document Size (اندازه ی سند)- که هر کدام اندازه گیری های متفاوتی را نشان می دهند.  از آنجایی که این خودآموز کلا در مورد تغییر اندازه ی تصویر است، ما باید فقط روی بخش بالایی ، Pixel Dimensions، تمرکز کنیم چون همان چیزی است که ابعاد واقعی و فیزیکی تصویر را (در مقیاس پیکسل) کنترل می کند.

در نتیجه با دقت بیشتری به بخش Pixel Dimensions  نگاه می کنیم که دو چیز را در مورد تصویر به ما می گوید. اول، اگر مستقیما به سمت راست کلمه ی "Pixel Dimensions" نگاه کنیم، میتوانیم اندازه ی فعلی تصویر را مشاهده کنیم. در این مورد، به من می گوید که عکس من 14.6 M است (M بیانگر مگابایت یا میلیون بایت است).

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

اندازه ی فعلی تصویر در سمت راست کلمه ی "Pixel Dimensions" نشان داده شده است.

اگر بخواهید اندازه ی نسخه ی اصلی را با نسخه ی تغییر اندازه داده شده مقایسه کنید، اطلاع از اندازه ی تصویر مفید است اما در حقیقت به تغییر اندازه ی عکس شما کمکی نمی کند. برای انجام آن، به اطلاعات دیگری که بخش Pixel Dimensions در اختیار ما می گذارد نیاز داریم- Width (پهنا) و Height (ارتفاع) تصویر:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

پهنا و ارتفاع فعلی تصویر در مقیاس پیکسل.

در اینجا میبینیم که عکس اصلی من 2608 پیکسل پهنا و 1952 ارتفاع داشت. با آن اندازه من مشکلی برای چاپ کردن یک 8x10 نداشتم اما به نسخه ی کوچکتر نیاز داشتم، نسخه ای که در این صفحات بهتر جا بگیرد. خب پس من چطور آن را کوچکتر کردم؟ به سادگی اعداد در جعبه ی Width و Height را به آن اعدادی تغییر دادم که نیاز داشتم. من پهنای جدید تصویر را 900 پیکسل و ارتفاع آن را 647 پیکسل تنظیم می کنم (البته این صرفا یک مثال است، شما میتوانید هر اندازه ای که مایل باشید وارد کنید):

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

وارد کردن مقدار های جدید پهنا و ارتفاع برای تصویر.

برای تغییر مقدار های پهنا و ارتفاع، به سادگی درون یکی از دو جعبه (Width یا Height) دابل کلیک کنید، که عددی که در حال حاضر درون جعبه نشان داده می شود را پر رنگ می کند و سپس مقدار جدید را وارد کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، دکمه ی OK را بزنید و فتوشاپ اندازه ی تصویر شما را به ابعاد جدیدی که خودتان مشخص کردید تغییر می دهد.

همچنین میتوانید به جای تایپ کردن مقدار پیکسل، با درصد اندازه ی تصویر اصلی، اندازه ی تصویر را تغییر دهید. اگر به سمت راست جعبه ی مقدار Width و Height  نگاه کنید، متوجه می شوید که در حال حاضر روی پیکسل تنظیم شده است اما اگر روی کلمه ی "pixels" یا روی پیکانی که سمت راست آن کلمه است کلیک کنید، یک منوی موقت ظاهر می شود که اجازه می دهد نوع اندازه گیری را به درصد تغییر دهید.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

تغییر اندازه گیری از پیکسل به درصد.

هنگامی که درصد را برای نوع اندازه گیری انتخاب کردید، بخش Pixel Dimensions پهنا و ارتفاع تصویر شما را به عنوان درصد نشان می دهد نه پیکسل. تغییر اندازه ی تصویر با استفاده از درصد به همان شکلی که مقدار پیکسل را وارد می کردید انجام می شود. تنها درون جعبه ی مقدار Width یا Height دابل کلیک کنید و درصد های جدید را بنویسید. هنگامی که این کار را انجام دادید، دکمه ی OK را بزنید و فتوشاپ اندازه ی تصویر شما را به درصد جدیدی که خودتان مشخص کردید تغییر می دهد.

متوجه می شوید که اگر تنظیمات پیش فرض را تغییر نداده باشید، هنگامی که مقدار جدید پهنا یا ارتفاع را وارد کنید، مقدار دیگر به طور خودکار تغییر می کند. به عبارت دیگر، اگر سعی کنید مقدار را برای پهنای تصویر خود تغییر دهید، ارتفاع همراه با آن تغییر می کند. این بدین علت است که فتوشاپ به صورت پیشفرض نسبت اصلی دست نخورده ی تصویر را در هنگام تغییر دادن اندازه ی آن نگه می دارد که معمولا همان چیزی است که شما میخواهید. در حالت عادی، پهنای عکس را بدون تغییر ارتفاع، تغییر نمی دهید، در غیر اینصورت تصویر غیر عادی می شود. فتوشاپ با نشان دادن آیکون اتصال در سمت راست مقدار ها، به ما می فهماند که مقدار های پهنا و ارتفاع مربوط به تصویر در حال حاضر به یکدیگر متصل هستند.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

این آیکون به ما می گوید که مقدار های پهنا و ارتفاع در حال حاضر به یکدیگر متصل هستند.

اگر به کنار دکمه ی جعبه ی تبادل Image Size نگاه کنید، گزینه ی Constrain Proportions (نسبت های ثابت) را خواهید دید که کنترل می کند که آیا ارتفاع و پهنا به هم متصل هستند یا نه. به صورت پیشفرض، این گزینه انتخاب شده است، اما اگر بخواهید پهنا و ارتفاع را جدا از هم تغییر دهید، خیلی راحت تیک این گزینه را بر دارید:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

گزینه ی Constrain Proportions نسبت درست نخورده را حفظ می کند اما درصورت نیاز میتوان آن را غیر فعال کرد.

تغییر اندازه و کیفیت تصویر

ممکن است تغییر دادن اندازه تصاویر در فتوشاپ ساده باشد اما نکته ی بسیار مهمی وجود دارد که وقتی بحث در مورد حفظ کیفیت تصویر باشد، باید آن را به ذهن بسپارید. به طور کلی، چیز خاصی نیست که عکس را کوچکتر از اندازه ی اصلی کنید اما هر موقع ممکن است از بزرگتر شدن آن دوری کنید. یک مثال را بررسی می کنیم.

مثلا من باید پهنا و ارتفاع عکس را 50 درصد کوچکتر کنم. به این منظور، در جعبه ی تبادل Image Size، به سادگی مقدار پهنا و ارتفاع را 50 درصد کاهش می دهم:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

کاهش اندازه ی تصویر.

روی OK در گوشه ی بالا سمت راست جعبه ی تبادل Image Size کلیک می کنم که فتوشاپ در آن نقطه جعبه ی تبادل را می بندد و اندازه ی تصویر مرا تغییر می دهد. از آنجایی که من هم پهنا و هم ارتفاع را 50 درصد کوچکتر کردم، اکنون تصویر یک چهارم اندازه ی اصلی است:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

تصویر پس از تغییر اندازه ی 50 درصد پهنا و ارتفاع.

همانطور که میبینیم، اکنون تصویر کوچکتر است اما کیفیت تصویر کلی کاملا ثابت باقی مانده است. با این حال، ببینیم اگر این تصویر کوچک شده را بگیریم و سعی کنیم آن را به اندازه ی اصلی باز گردانیم چه اتفاقی رخ می دهد. به این منظور، با رفتن به منوی تصویر در بالای صفحه و انتخاب Image Size، دوباره جعبه ی تبادل Image Size را باز می کنم، سپس مقدار های پهنا و ارتفاع را 200 درصد تنظیم می کنم:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

تغییر مقدار های پهنا و ارتفاع به 200 درصد.

روی OK کلیک می کنم تا مقدار ها را تایید کنم و از جعبه ی تبادل Image Size خارج شوم که فتوشاپ در آن تصویر را بزرگ می کند و آن را چهار برابر اندازه ای که تا یک لحظه پیش بود می کند:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

تصویر پس از افزایش اندازه ی آن به 200 درصد.

کیفیت تصویر نسخه ی بزرگ شده را با نسخه ی اصلی مقایسه می کنیم:

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

عکس اصلی.

با بزرگتر کردن تصویر قصد دارم آن را به اندازه ی اصلی باز گردانم، اما وقتی کیفیت را با کیفیت نسخه ی اصلی مقایسه می کنیم، نسخه ی بزرگ شده، به طور واضح خوب به نظر نمی رسد. جزئیات زیادی را در تصویر از دست دادیم و نرم و تار به نظر می رسد. اگر قرار بود آن را بیش از این بزرگ کنم، کیفیت تصویر به شدت پایین می آمد.

در اینجا دلیلش را متوجه می شوید. زمانی که از دستور Image Size برای کوچکتر کردن تصویر استفاده می کنید، فتوشاپ در اصل با دور انداختن پیکسل ها آن را کوچک می کند. دقیقا تعدادی از پیکسل های تصویر را بر می دارد و آن ها را دور می اندازد. خوشبختانه، فتوشاپ خیلی خوب تشخیص می دهد که کدام پیکسل ها را بدون از بین بردن کیفیت دور بیاندازد، در نتیجه کوچک کردن تصویر، معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.

مشکل زمانی مطرح می شود که از فتوشاپ بخواهیم تصویر ما را بزرگ تر کند. اگر فتوشاپ با دور انداختن پیکسل تصویر را کوچکتر می کند، فکر می کنید چطور آنها را بزرگتر می کند؟ اگر پاسخ دادید، "با اضافه کردن پیکسل ها به تصویر"، حق با شماست. اما سوال بزرگتری مطرح می شود. فتوشاپ این پیکسل هایی که به تصویر اضافه می کند را از کجا می آورد؟ اگر پاسخ دادید، "مطمئن نیستم. حدس می زنم آنها را از هیچ می سازد"، پاسخ شما باز هم صحیح است.

و مشکل در همانجا قرار دارد. زمانی که فتوشاپ تصویری را بزرگتر می کند، مجبور است پیکسل هایی را اضافه کند که قبلا آنجا نبوده اند، و از آنجایی که فتوشاپ در هنگامی که عکس را گرفته اید حضور نداشته است، هیچ اطلاعی ندارد که نسخه ی بزرگتر و پر جزئیات تر تصویر باید چگونه به نظر برسد که در نتیجه مجبور است حدس بزند. البته، فتوشاپ برنامه ی  بسیار قدرتمندی است و حدس های آن بر اساس محاسبات بسیار پیچیده و پیشرفته ای هستند اما در نهایت، تنها یک حدس است و قرار نیست به درستی حدس بزند. در نهایت، هرچه سعی کنید تصویر خود را بزرگتر کنید، ظاهر تصویر شما بدتر خواهد شد. به جای نسخه ی شارپ (دارای لبه های تیز) و پر جزئیات که انتظار داشتید، چیزی را به دست خواهید آورد که کدر، نرم و تار است.

خب پس یک مرتبه دیگر، هنگامی که اندازه ی تصویر خود را تغییر می دهید، کوچک تر کردن آن مشکلی را به وجود نمی آورد اما باید به هر شکلی که شده از بزرگتر کردن آن بپرهیزید، مگر اینکه به هیچ عنوان به کیفیت تصویر اهمیتی ندهید. و واقعا، چه کسی به کیفیت تصویر اهمیت نمی دهد؟ بی معنی است.

منبع : photoshopessentials


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر