دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ به روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ می رسیم.

تعمیر و روتوش عکس قدیمی در فتوشاپ

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

در این خودآموز با استفاده از Photoshop CC یک عکس قدیمی آسیب دیده را تعمیر و روتوش می کنم؛

اما میتوانید از هر نسخه ی جدیدی از فتوشاپ نیز استفاده کنید. عکسی که از آن استفاده می کنم، به خاطر اینکه دولا شده است، چین خوردگی دارد.

من این قسمت و همچنین قسمت هایی که کمتر آسیب دیده اند را روتوش می کنم. من همه ی این کار ها را با استفاده از ابزارهای Clone Stamp، Spot Healing Brush، Content-Aware Patch و سایر ابزار های دیگر انجام می دهم.

همچنین از پانل Adjustment برای تنظیم کردن روشنایی (brightness)، کنتراست و رنگ استفاده می کنم. در نهایت، عکس قدیمی من بدون اینکه رنگ قرمز قهوه ای که در عکس های ابتدای قرن بیستم و قبل از آن مشاهده می کنید را از دست بدهد، به خوبی یک عکس جدید به نظر می رسد.

برای اینکه با من همراه شوید، روی لینک زیر راست کلیک کنید و یک فایل تمرینی دانلود کنید، سپس فایل را در فتوشاپ باز کنید و تک تک مراحل این خودآموز را دنبال کنید.    

تنظیم خمیدگی

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 در پانل Adjustments روی دکمه ی Curves کلیک می کنم تا آن را در پانل Properties ببینم. سپس روی Auto کلیک می کنم. رنگ بندی عکس به عنوان خط قطری مستقیم نشان داده می شود اما زمانی که تنظیم شود، خمیده می شود.

پس از تنظیم خودکار، هنوز اگر بخواهم میتوانم رنگ ها را طبق میل خودم تنظیم کنم. برای تنظیم کردن آبی، از منوی موقت RGB رنگ آبی را انتخاب می کنم، سپس روی خط کلیک می کنم تا یک نقطه ی کنترل ایجاد کنم و آن را بکشم تا خمیده شود.

کشیدن یک نقطه به سمت بالا یا پایین باعث روشن تر شدن یا تیره تر شدن رنگ ها می شود، و کشیدن به سمت چپ و راست کنتراست را افزایش یا کاهش می دهد. در صورت لزوم روی هر نقطه ای از خط کلیک می کنم تا نقطه ی دوم را ایجاد کنم و بکشم.

اگر بخواهم میتوانم تا 14 نقطه را اضافه کنم اما حس می کنم آن یک یا دو نقطه کافی است. وقتی چیزی را که دوست دارم ببینم، میتوانم ادامه دهم.

اگر میخواستم رنگ ها را در عکس سیاه، سفید و خاکستری کنم، متوانستم Image > Mode > Grayscale را انتخاب کنم. با این حال این کار را نمی کنم چون رنگ قرمز قهوه  ای را دوست دارم.

روشنایی و کنتراست را تنظیم کنید.

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

  نحوه ای که عکس تغییر کرده است را دوست دارم اما میخواهم بدون از دست دادن هیچ مقدار از کنتراست، عکس را کمی روشن تر کنم. برای انجام این کار، میتوانم تنظیم کردن را در Curves ادامه دهم اما راه ساده تری هم وجود دارد.

در پانل Adjustments روی Brightness/Contrast کلیک می کنم و سپس در پانل Properties اسلایدر ها را تا زمانی که از بابت ظاهر آن راضی شوم حرکت می دهم.

اگر تا الان فایل را با نام جدیدی ذخیره نکرده اید، اکنون زمان مناسبی برای این کار است. این کار باعث ذخیره کردن پیشرفت و حفظ کردن فایل اصلی می شود. برای انجام این کار، File > Save As را انتخاب می کنم و نام را تایپ می کنم.

من نام آن را عکس قدیمی می گذارم، سپس برای فرمت، Photoshop را انتخاب می کنم و روی Save کلیک می کنم. بعد تر، هرگاه که بخواهم پیشرفت را ذخیره کنم، میتوانم File > Save را انتخاب کنم یا Control + S را فشار دهم یا Command + S.

کراپ کردن گوشه ها

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

  علاوه بر علامت تاشدگی در این تصویر قدیمی، علامت ها و لکه های ناخواسته ی دیگری هم وجود دارند. برای اینکه به سرعت در امتداد گوشه ها آنها را از بین ببرم، به سادگی از ابزار Crop استفاده می کنم تا آنها را برش دهم.

برای استفاده از ابزار Crop، ابتدا باید آن را از پانل ابزار ها انتخاب کنم، کلیک کنم و بالا سمت چپ، سپس گوشه های راست را به داخل بکشم و به جایی که میخواهم برش دهم. از آنجایی که تصویر تا حدی کج شده است، موس را بیرون از محدوده ی کراپ می گذارم و می کشم تا آن را بچرخانم.

حتی در صورت لزوم میتوانم نشانه گر را داخل محدوده ی کراپ بگذارم تا عکس را حرکت دهم. زمانی که درست شد، دابل کلیک می کنم تا کراپ کنم.

از بین بردن لکه ها

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 اکنون میخواهم لکه های ناخواسته را از بین ببرم. میتوانم با استفاده از ابزار Zoom، برای دید نزدیک تر روی هر قسمتی از محدوده کلیک کنم. میتوانم همیشه Alt یا Option را فشار دهم تا از حالت زوم خارج شوم.

من از گوشه ی بالا سمت چپ عکس شروع می کنم و کارم را از چپ به راست به سمت پایین انجام می دهم، به گونه ای که انگار کتابی را میخوانم، تا هیچ یک از لکه های کوچک را از دست ندهم.

برای از بین بردن لکه ها، روی Spot Healing Brush tool کلیک می کنم، سپس روی هر یک از لکه ها کلیک می کنم، و از علامت تا شدگی دوری می کنم (بعدا به علامت تا شدگی رسیدگی می کنم).

در صورت لزوم میتوانم با فشار دادن کروشه های چپ و راست اندازه ی قلم مو را تنظیم کنم، یا میتوانم اندازه را در نوار گزینه ها در بالا نشان دهم. اندازه ی قلم مو را هر مقدار که لازم باشد تنظیم می کنم تا کاملا لکه ای که در حال از بین بردن آن هستم را پوشش بدهد.

اگر اشتباه کنم، به سادگی از Edit > Undo Spot Healing Brush استفاده می کنم و دوباره سعی می کنم. 

اصلاح پس زمینه

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 برای از بین بردن علامت تا شدگی روی پس زمینه، از ابزار Clone Stamp استفاده می کنم. با اندازه ی قلم موی نرم 30 پیکسل شروع می کنم اما اگر لازم باشد از کروشه های چپ و راست برای تغییر اندازه استفاده می کنم.

همچنین میتوانم اندازه ی قلم مو را در پانل Brush تغییر دهم. دکمه ای در نوار گزینه ها به من اجازه می دهد که به سادگی در حین کار کردن وضعیت پانل قلم مو را تغییر دهم.

از ابزار Zoom استفاده می کنم تا روی علامت تاشدگی که سمت چپ صورت دختر است زوم کنم، سپس با ابزار Clone Stamp ، بلافاصله بعد از اینکه روی محدوده ی آسیب دیده و جایی که رنگ شبیه به محدوده ای است که میخواهم اصلاح کنم، کلیک کردم، کلید option را نگه می دارم.

من میبینم که این عکس ویژه دارای بافت خط های عمودی است، در نتیجه سعی می‌کنم پیکسل ها را جایی قرار دهم که خط ها به صورت یکپارچه به هم متصل می شوند.

برای قرار دادن پیکسل ها، در امتداد علامت تا شدگی کلیک می کنم. زمانی که به یقه ی دختر برسم دست نگه می دارم (در مرحله ی بعدی به سراغ یقه و صورت می‌روم). وقتی که اصلاح کردن سمت چپ تمام شد، میتوانم به سراغ سمت راست بروم، و به همان شکلی که قبل تر کار کردم، سمت راست را هم اصلاح کنم. 

تعمیر صورت و یقه

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 برای تعمیر صورت دختر، باید بین ابزار ها عقب و جلو کنم. جایی که آسیب زیاد باشد از ابزار Clone Stamp استفاده می کنم و از ابزار Spot Healing Brush برای حذف محدوده های کوچکتر استفاده می کنم. محدوده های بزرگ را میتوان با استفاده از ابزار Patch اصلاح کرد.

برای استفاده از ابزار Patch، روی پیکان کوچک کنار ابزار Spot Healing Brush  کلیک می کنم تا ابزار Patch را آشکار کنم و آن را انتخاب کنم، سپس در نوار گزینه ها، Content Aware را انتخاب می کنم. دور محدوده ی آسیب دیده خط می کشم تا آن را انتخاب کنم، سپس در مرکز انتخاب کلیک می کنم و به سمت محدوده ای که از لحاظ رنگ روشن و تیره شبیه باشد، می کشم. قبل از اینکه انتخاب کنید، پیش نمایشی از آن را میتوانید ببینید.

زمانی که بابت ظاهر کار رضایت داشته باشم، حالت انتخاب را غیر فعال می کنم.  در محدوده هایی که به آسانی با ابزار Patch تعمیر شده اند، این کار را بار ها و بار ها تکرار می کنم، اما اگر لازم شود بار دیگر به سراغ ابزار های Clone Stamp و Spot Healing Brush می روم.

کشیدن آنچه از دست رفته

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 اکنون بین این دوراهی قرار دارم که محدوده ای که از دست رفته را طراحی کنم یا آن را به همین شکل باقی بگذارم. زمانی که روتوش کردن عکس ها مطرح باشد، معمولا بهترین کار این است که آن را رها کنیم، زیرا انجام کار زیاد ممکن است باعث شود عکس غیر طبیعی به نظر برسد. با این حال، گاهی اوقات لازم است که کار بیشتری انجام دهیم.

در این تصویر، هنگام از بین بردن علامت تا شدگی، مقداری از جزئیات در پایین چونه را در سمت چپ از دست دادم، در نتیجه با استفاده از ابزار Brush  آن را باز می گردانم. برای انجام این کار، در پانل لایه ها روی دکمه ی Create a New Layer کلیک می کنم، ابزار Brush را از پانل ابزار ها انتخاب می کنم، در حالی که روی رنگ تیره در عکس کلیک می کنم تا نمونه برداری کنم، Option را پایین نگه می دارم، اندازه ی قلم مو را 2 پیکسل قرار میدهم و خط چونه می کشم. از آنجایی که خطی که میکشم خیلی سخت به نظر می رسد، باید آن را نرم کنم.

ابزار Smudge را انتخاب می کنم و کنار نیمه ی پایینی خط، جایی که با گردن برخورد می کند آن را حرکت می دهم. برای اینکه خط را حتی از این بیشتر نرم کنم، در پانل لایه ها تیرگی (Opacity ) را 24 درصد یا هر مقداری که بهتر به نظر می رسد قرار می دهم.

اضافه کردن هایلایت

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 هایلایت روی چشم چپ بزرگتر و روشن تر از چشم راست است. یعنی هایلایت چپ در واقع قسمت ناخواسته است. برای رفع آن مشکل، تا که هر دو هایلایت شبیه بهم و طبیعی به نظر برسند، از ابزار Clone Stamp برای رفع هایلایت ها استفاده می کنم، سپس از ابزار Brush استفاده می کنم تا آنها را باز گردانم.

اغلب هایلایت سفید است، اما اگر در این مورد آن را کرمی نزدیک به سفید کنیم طبیعی تر می شود. در نتیجه با ابزار Brush  و تعیین اندازه ی آن روی 6 پیکسل، Alt یا Option را پایین نگه می‌دارم در حالی که روی محدوده ی نور در عکس کلیک می کنم تا آن را نمونه بر داری کنم، یک لایه ی جدید ایجاد می کنم، سپس روی چشم چپ و سپس راست کلیک می کنم تا هایلایت های جدید بسازم.

با اینکه میدانم وقتی چیزی به عکس اضافه می کنم الزامی نیست که لایه ی جدید بسازم، اما به این نتیجه رسیده ام که حتی اگر لازم باشد به عقب بر گردم و ویرایش انجام دهم، انجام چنین کاری مفید است.

تعمیر رنگ رفتگی

روتوش کردن عکس قدیمی در فتوشاپ

 اینجا یک لکه ی رنگ رفتگی در امتداد پایین و سمت راست عکس وجود دارد. این را با جایگزین کردن پیکسل ها با استفاده از ابزار Clone Stamp و Patch انجام می دهم. زمانی که انجام شد، از حالت زوم خارج می شوم، بررسی می کنم که ببینم آیا چیز دیگری هم هست که من جا انداخته باشم یا نه و اگر لازم باشد تعمیر بیشتری انجام می دهم. و همین بود. تمام شد.

زمانی که نحوه ی انجام کار را بدانید، روند ساده است اما زمان و تمرین نیاز دارد تا به دقت کاری که روتوش کردن یک تصویر نیاز دارد را انجام دهید. 

منبع : lifewire


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر