آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ با آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ در خدمت شما عزیزان هستیم.

لایه های تنظیمی (Adjustment Layers) لایه های ویژه ی فتوشاپ هستند. به جای اینکه محتوای خود را داشته باشند، اطلاعات روی لایه ی زیرین خود را تنظیم می کنند. به طور مثال، میتوانید از یک لایه ی تنظیمی برای افزایش روشنایی یا کنتراست عکس استفاده کنید، بدون اینکه عکس اصلی را تغییر دهید. آنها جزو مهمترین ابزار هایی هستند که باید در فتوشاپ نسبت به آنها تسلط کافی پیدا کنید.

ویرایش غیر مخرب یکی از مهمترین مفاهیم فتوشاپ است که میتوانید آن را یاد بگیرید

هنگامی که در فتوشاپ کار می کنید، هیچ وقت نباید پیکسل ها در عکس اصلی را تغییر دهید. اگر اشتباه کنید، نمیتوانید چیزی را به حالت اول باز گردانید. در عوض، باید از ابزار و روش های غیر مخرب استفاده کنید. لایه های تنظیمی، جزو این دسته از ابزار به شمار می روند. آنها عکس زیر را تغییر می دهند اما شما همیشه میتوانید آنها را خاموش کنید یا آنها را اصلاح کنید تا تصویر اصلی شما دست نخورده باقی بماند. میتوانید به عقب باز گردید و اگر اشتباهی کردید آن را تغییر دهید.

به طور مثال: اگر به صورت مخرب یک تصویری را به سیاه و سفید تبدیل کنید، تمامی اطلاعات رنگی را دور می ریزید. اگر فایل را ذخیره کرده باشید، نمیتوانید به عقب باز گردید و چیزی را تغییر دهید. با این وجود، اگر از لایه ی تنظیم سیاه و سفید استفاده کنید، میتوانید در هر سطحی تغییر ایجاد کنید و هر رنگی را تنظیم کنید- یا لایه را به طور کلی خاموش کنید تا رنگ های تصویر شما باز گردد. به همین دلیل است که فایل پشتیبانی برای هر نوع فایل مهمی، لازم و ضروری است.

پنج لایه ی تنظیمی پایه (و نحوه ی استفاده از آن ها)

برای استفاده از یک لایه ی تنظیمی، در Adjustment Layers روی آیکون آن کلیک کنید. میتوانید از پانل Properties، افکت هایی که میخواهید را استفاده کنید. تنظیمات هر لایه ی تنظیم متفاوت است و مختص هدف آن می باشد.

 

هر لایه ی تنظیمی، به طور خودکار با یک ماسک لایه همراه می شود. از این طریق میتوانید به جای اثر گذاری روی کل تصویر، تنها محدوده های خاص را تحت تاثیر قرار دهید.

فتوشاپ 16 لایه تنظیمی دارد. با این وجود، اگر یک فرد مبتدی هستید، تنها پنج لایه هستند که لازم است با آنها آشنا شوید. هنگامی که وارد حوزه ی تخصصی کار با فتوشاپ شدید، میتوانید ده لایه ی دیگر را نیز یاد بگیرید.

Brightness/Contrast

آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

لایه ی تنظیمی Brightness/Contrast ساده ترین راه برای تنظیم نوردهی یا کنتراست یک تصویر است. اسلایدر Brightness را به سمت راست بکشید تا تصویر را روشن کنید، آن را به سمت چپ بکشید تا تصویر را تاریک تر کنید. این موضوع در مورد اسلایدر Contrast نیز صادق است: آن را به سمت راست بکشید تا کنتراست را اضافه کنید، و اگر به سمت چپ بکشید، کنتراست را کاهش می دهید.

Levels

آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

لایه تنظیم Levels یک شیوه ی دیگر برای تنظیم نوردهی و کنتراست است. این نمودار تمامی تُن ها (tone) در تصویر را بیان می کند.

دسته ی سیاه زیر نمودار را به سمت راست بکشید تا تصویر را تیره تر کنید. دسته ی سفید را به سمت چپ بکشید تا آن را روشن تر کنید. دسته ی خاکستری تُن های میانه را تنظیم می کند: آن را به سمت چپ بکشید تا تُن های میانه را روشن تر کنید، آن را به سمت راست بکشید تا آنها را تیره تر کنید.

چند گزینه ی پیشرفته تر در قسمت Levels وجود دارد اما الان که تازه کار هستید، لازم نیست در مورد آن ها نگران باشید. صرفا اسلایدر ها را چپ و راست کنید تا به افکت دلخواه خود برسید.

Curves

آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

لایه ی تنظیم Curves قدرتمند ترین (و پیشرفته ترین) شیوه برای اصلاح نور دهی و کنتراست است. کمی فراتر از سطح افراد مبتدی است اما به هر حال در خودآموز های فتوشاپ زیاد در مورد آن مطلب میبینید، در نتیجه ارزش دارد که آن را یاد بگیرید.

خط های شیب دار در نمودار گرافیکی، بیان کننده ی تُن های فعلی تصویر هستند. تغییر دادن شیب های خط، تعیین می کند که چطور هر دسته از تُن ها تحت تاثیر قرار بگیرند.

در هر جایی از شیب که کلیک کنید میتوانید یک نقطه اضافه کنید. نقطه را به سمت بالا بکشید تا تن های مربوطه را روشن کنید؛ آن را به سمت پایین بکشید تا تن ها را تیره تر کنید. هر تعداد نقطه که بخواهید میتوانید اضافه کنید. با تغییر دادن هر یک از نقاطی که بالا یا پایین می کشید، میتوانید کنتراست را به تصویر اضافه کنید.

البته همانطور که قبل تر گفتم، این ابزار بسیار پیشرفته است، اما  کار های زیادی میتوانید با آن انجام دهید و آن را در بسیاری از خودآموز های فتوشاپ مشاهده می کنید.

Hue/Saturation

آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

لایه تنظیم Hue/Saturation برای تنظیم رنگ ها در تصویر، شیوه ی  ساده ای است. هر رنگی، مقدار ته رنگ، سیری و روشنایی دارد. اسلایدر های لایه ی تنظیم Hue/Saturation به آنها مربوط می شوند. اسلایدر مربوطه را چپ و راست کنید تا رنگ ها را تغییر دهید.

به صورت پیشفرض، تمامی رنگ ها را به عنوان یک کل ویرایش می کنید. از طریق منویی که روی آن نوشته شده Master، میتوانید هر یک از شش رنگ اصلی فتوشاپ را انتخاب کنید- قرمز، زرد، سبز، آبی، یشمی، جوهر قرمز- تا آن ها را اصلاح کنید. به این وسیله میتوانید تمامی انواع افکت های مختلف را به دست آورید.

Black & White

آموزش Adjustment Layers در فتوشاپ

لایه تنظیم سیاه و سفید (black&white) بهترین راه برای تبدیل کردن تصویر به تصویر سیاه و سفید است. شش اسلایدر دارد: هریک برای یک رنگ اصلی فتوشاپ. هریک از آنها کنترل می کند که چگونه هر رنگ به سیاه و سفید و خاکستری و تیره و روشن تبدیل می شود. اسلایدر مرتبط را به سمت راست بکشید و رنگ ها را تیره کنید؛ آن را به چپ بکشید و رنگ ها را روشن کنید.

لایه های تنظیم بهترین راه برای اصلاح تُن ها و رنگ های تصویر است. اما از همه مهمتر: آنها پیکسل های اصلی را تغییر نمی دهند در نتیجه میتوانید همیشه به عقب بازگردید و اشتباهات را اصلاح کنید. برخی لایه های تنظیمی مثل Curves، ممکن است کمی پیچیده باشند اما ارزش دارد که آن را یاد بگیرید. این لایه های تنظیمی، بخش زیادی از کار فتوشاپ را شامل می شوند.

منبع : howtogeek


نویسنده : فرجام خانی

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر