دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

حذف فایل و پوشه در ویندوز

در این بخش از آموزش ویندوز 10 با روش های حذف فایل و پوشه آشنا می شوید. همچنین کار با سطل آشغال در ویندوز را می آموزید.

بهترین روش برای پاکسازی و نظافت ویندوز حذف فایل ها و پوشه های اضافه و مزاحم است. اگر درایو های شما حاوی فایل های اضافه متعددی است که هرگز نیاز به آن ها ندارید و تنها فضا را پر کرده اند پیشنهاد میکنیم اقدام به حذفشان کنید. این عملیات منجر به بهبود کارایی سیستم، افزایش سرعت عملکرد و افزایش فضای سیستم میکند. جهت حذف فایل روش های مختلفی موجود است که به توضیح آن ها میپزدازیم.

روش اول حذف فایل در ویندوز 10 :

فایلی که تمایل به حذف آن داریم را انتخاب نمایید.

بر روی سربرگ Home کلیک چپ کنید.

گروه Organize را انتخاب کنید.

بر روی گزینه Delete کلیک چپ کنید

. مشاهده می شود فایل مورد نظر حذف گردیده است.

آموزش حذف فایل و پوشه در ویندوز 10

روش دوم حذف فایل در ویندوز 10 :

بر روی فایلی که تصمیم به حذف آن داریم کلیک راست کنید.

گزینه Delete را انتخاب کنید.

مشاهده می شود فایل مورد نظر حذف گردیده است.

آموزش حذف فایل و پوشه در ویندوز 10

روش سوم حذف فایل در ویندوز 10 :

فایل های مورد نظر را انتخاب نمایید.

 سپس دکمه Delete از صفحه کلید را بفشارید.

 مشاهده می شود فایل مورد نظر حذف گردیده است.

سطل زباله یا Recycle bin

وقتی فایلی را پاک میکنید به کجا میرود؟ آیا این فایل ها قابلیت بازیابی دارند؟ به راستی در صورتی که فایلی را اشتباها پاک کنیم چگونه میتوانیم اقدام به بازگردانی آن کنیم؟

وقتی فایلی را حذف میکنید، فایل  های حذف شده به فایل دیگری که سطل زباله یا همان Recycle bin نام دارد منتقل میشود. بازیابی فایل های حذف شده تا یک مرحله امکان پذیر است. یعنی اگر عمدا یا سهوا فایلی را حذف کردید و سپس از حذف آن پشیمان شدید نگران نباشید میتوانید با مراجعه به فایل سطل زباله سیستم (Recycle bin)  آنرا بازیابی کنید. اما دقت داشته باشید که بازیابی فایل های پاک شده از سطل آشغال تا زمانی ممکن ات که شما فایل سطل زباله را خالی نکرده باشید. در صورتی که فایل سطل زباله را خالی کنید بازیابی فایل های پاک شده نمیگوییم امکان پذیر نیست. هست! اما دیگر به سادگی قابل انجام نیست و نیاز به نصب نرم افزار خاص و بک آپ گرفتن از ویندوز دارد.

لذا در پاک کردن سطل زباله سیستم خود دقت داشته باشید. پیشنهاد میکنیم قبل از اینکه گزینه EMPTY سطل زباله را انتخاب کنید حتما نگاهی به داخل آن بیاندازید تا مطمئن شوید فایل مهمی در آن نیست.  

آموزش حذف فایل و پوشه در ویندوز 10

عدم انتقال فایل پاک شده به سطل زباله

سیستم عامل ویندوز 10 به گونه ای طراحی شده که فایل پاک شده به صورت پیش فرض ب فایل سطل زباله منتقل میشود. حال اگر تمایل ندارید که فایل حذف شده به سطل زباله منتقل شود باید به روش زیر عمل نمایید:

در این حالت لازم است قبل از اقدام به حذف دکمه Shift از صفحه کلید را فشار دهید و سپس تصمیم به حذف فایل به یکی از روش های بالا اقدام نمایید. در انتها بعد از تایید حذف فایل دکمه Shift را رها سازید.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز