دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

ویژگی های ویندوز 10

در این بخش از آموزش ویندوز 10 به سراغ ویژگی های جدید ویندوز 10 می رویم. 

تهیه بازخورد کاربران و تغییر مدیریت مایکروسافت در سال 2015 موجب به تغییر نگرش در تولید سیستم عامل شد. مدیران و طراحان تصمیم گرفتند که سیستم عاملی مطابق نیاز مردم بسازند. زیرا کاربران به روشنی اشاره به استفاده از سیستم عاملی منعطف با پلتفرم های گوناگون و کاربری راحت داشتند.

پیش تر از عرضه رسمی این سیستم عامل، ویندزو 10 در چند نسخه بتا طراحی  و بین گروهی خاصی از کاربران عرضه شد تا باگ های آن شناسایی شود. و بالاخره موفق شد در تاریخ 21 ژانویه 2015  نسخه ای کامل با طراحی ظاهری پیشرفته تر به نسبت نسخه بتا  را رونمایی کند. به روشنی پیداست که مایکروسافت توانسته است بهترین رابط کاربری را برای ویندوز 10 خود به کار بگیرد.

در ادامه اشاره هایی خواهیم داشت به برخی از ویژگی های مهم و کلیدی این سیستم عامل که منجر به آن میشود که توجه ویژه ای به این سیستم عامل داشته باشیم.

ویژگی های پایه ای ویندوز 10

منوی استارت ویندوز 10  یکی از پایه ای ترین و مهم ترین ویژگی های ویندوز 10 است. ناپدید شدن منوی استارت در ویندوز 8 موجب ناراحتی و واکنش شدید کاربران شده بود. لذا مایکروسافت برای جبران این ناراحتی و ایجاد تاثیرگزاری متعاقب باید ابتکاری منحصر به فرد میزد. بازگشت شکوهمندانه منوی استارت نقطه عطف شروعی قدرتمند و دوباره بود.

بهبود قابل ملاحظه بخش اکشن سنتر هم یک ویژگی پایه ای مهم و تاثیر گزار در ویندوز 10 تلقی میشود. در این بخش کلیه میانبرهای مهم از جمله قابلیت وای فای، بلووتوث و ... به آسانی در دسترس کاربر قرار گرفته شده اند و کاربر به راحتی میتواند اتصالات مهم را انجام دهد.

بخش جدیدی در ویندوز 10 طراحی شده است که کاربر را قادر میسازد به راحتی به کلیه ناتیفیکیشن های دستگاه دسترسی داشته باشد. قابلیت سینک این بخش با دیگر سیستم عامل های نصب شده کاربر در دیگر پلتفرم ها جذابیت خاصی بدان بخشیده است. به عنوان مثال تصور کنید که در تلفن ویندوز فونی خود یک ناتیفیکیشن دریافت نموده اید این بخش شما را قادر میسازد که این ناتیفیکیشن را در لپ تاپ خود هم مشاهده کنید.

آموزش ویندوز 10

قابلیت مولتی دسکتاپ multi desktop

یکی از جدیدترین قابلیت هایی که شرکت مایکروسافت به ویندوز 10 افزوده است قابلیت مولتی دسکتاپ ای چند دسکتاپی است. در واقع این قابلیت میتواند به راحتی امکانی را فراهم سازد که برای هر محیط کاربری و یا اکانتی یک دسکتاپ جداگانه موجود باشد و با کلیک بر روی دکمه مورد نظر آن امکان انتخاب دسکتاپ مورد نظر موجود باشد.

البته ناگفته نماند کلیه  دسکتاپ هایی که در این بخش ساخته میشوند مجازی هستند . افرادی که سابقه کاربری سیستم عامل لینوکس را داشته باشند به خوبی این موضوع را تجربه کرده اند. این قابلیت موجب میشود که نمای دسکتاپ به سلیقه شما قابلیت تغییر نداشته باشد. به عنوان مثال امکان استفاده از آیکون های خاص در مولتی دسکتاپ وجود ندارد و یا نمیتوان تنظیمات خاصی بر روی آیکون ها اعمال کرد و یا حتی تصویر  پس زمینه را تغییر داد. تنها متوانید برنامه های مورد نظر خود را در این دسکتاپ ها ذخیره کنید.

آموزش ویندوز 10

تقویم فارسی

یکی دیگر از ویژگی های ویندوز 10 ، افزوده شدن تقویم فارسی و این همان تقویم جلالی خودمان به تقویم اصلی ویندوز 10 اتفاقی خوشایند برای ما ایرانیان است. در نسخه های پیشین ویندوز نزدیک ترین تقویم هایی که میتوانستیم استفاده کنیم تقویم های میلادی و قمری بودند. اما هم اکنون امکان تنظیم زمان بر مبنای تقویم رسمی کشورمان موجود است.

آموزش ویندوز 10

قابلیت tablet mode

ویندوز 8 و 8.1 شاید برای افراد بسیاری خوشایند نبود اما قطعا راضی ترین کاربران را از بین قشر دارندگان تبلت دارا بود. این ویندوز که ویژه مصارف لمسی یا همان تاچ اسکرین طراحی شده بود ویژگی های متناسبی برای دارندگان تبلت قائل شده بود. ویندوز 10 با آنکه ویندوز سفارشی ویژه لوازم لمسی نیست. اما با دقت بیشتری روی این بخش هم کار کرده و علاوه بر رفع باگ های ویندوز 8 توانسته نسخه ای بهبود یافته و قوی برای کاربران تبلت و لپ تاب های لمسی باشد.

کاربر با انتخاب حالت تبلت مود میتواند به راحتی نسخه ویندوز خود را به حالت متناسب با دستگاه های لمسی تغییر دهد و از استفاده از آن لذت ببرد.

آموزش ویندوز 10

دستیار صوتی کورتانا (Cortana)

کاربران ویندوز فون با دستیار صوتی کورتانا به خوبی آشنا هستند. این دستیار صوتی که به صورت اختصاصی برای سیستم عامل ویندوز فون طراحی شده بود و دارای قدرت بسیار بالایی است، در نسخه ویندوز 10 برای دیگر پلتفرم ها قابلیت دسترسی یافت.

استفاده از این دستیار صوتی بسیار ساده و آسان است. کاربر به راحتی میتواند فرامین صوتی خود را به کورتانا ابلاغ کند به عنوان مثال میتوانید به دستیار مجازی بگویید کلیه فایل های word موجود در درایو E را به شما نمایش دهد.

آموزش ویندوز 10

از نظر بسیاری از منتقدین نسخه دسکتاپ کورتانا بر روی ویندوز 10 برگ برنده ای بود که مایکروسافت موفق به عرضه آن شد.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز