تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

آموزش نصب ویندوز 10 بدون از دست رفتن اطلاعات

در این بخش میخواهیم از بعدی دیگر به نصب ویندوز 10 بپردازیم. تصور کنید که شما تاکنون دارای سیستم عامل ویندوز 10 بوده اید اما با مشکلی مواجه میگردید که تنها راه رفع مشکل نصب و راه اندازی مجدد ویندوز است. در این حالت با دو چالش مواجه هستیم.

نصب صحیح و بدون اشکال ویندوز

از دست نرفتن اطلاعات پیشین

در این بخش آموزشی خواهیم داشت مبنی بر اینکه چطور بدون از دست رفتن اطلاعات نصبی بی نقص و راحت داشته باشید.

ویندوز 10 قاعدتا مانند تمامی سیستم عامل ها و نسخه های موجود سرویسی بی اشکال نیست و تعیین منشأ مشکلات نیز در آن گاها به آسانی نخواهد بود. به همین سبب یک اپلیکیشن، درایور و یا به روز رسانی خاص ممکن است سبب ساز  ایجاد درگیری ها و مشکلاتی باشد. نصب مجدد ویندوز به کاربر کمک می کند تا به راحتی از سد این دشواری ها بگذرد و آن ها را حل کند.

از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

پیشگیری بهترین درمان است. پیشنهاد ما به شما برای جلوگیری از فجایعی از قبیل از دست دادن اطلاعات گرفتن نسخه پشتیبان میباشد. حتما از فایل های شخصی، برنامه های مهم و همچنین فایل های رجیستری نسخه پشتیبان تهیه کنید.

به هنگام پشتیبان گیری باید توجه داشته باشید که نسخه پشتیبان شما نباید در همان درایوری که نسخه اصلی اطلاعات در آن قرار دارد، ذخیره شود. پس از نصب مجدد سیستم عامل، درایور سیستم شما نیز پاک می شود. در همین رابطه نسخه پشتیبان شما باید در یک درایو مجزا نگهداری شود. پیشنهاد میکنیم اطلاعات را در یک هارد خارجی ذخیره کنید.

اگر چنین امکاناتی در اختیارتان نیست می توانید از رسانه های کوچک تر همچون فلش مموری استفاده نمایید و یا از مزایای سرویس های ذخیره سازی ابری آنلاین برخوردار شوید.

از چه اطلاعاتی باید نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟

قبل از هرچیزی قطعا خودتان بتر از هرکسی میدانید که کدام فایل های باید نگه داری شوند و کدام فایل ها یا برنامه ها بود و نبودشان فرقی به حالتان ایجاد نخواهد کرد. فایل های مهم شخصی همچون اطلاعات مهم کاری و تصاویر و فیلم های شخصی در این بین مهم ترین چیزهایی هستند که باید حفظ شوند.

برای شروع ذخیره و پشتیبان گیری از اطلاعات مورد نیاز کلید میانبر Windows key + E را بفشارید. این احتمال وجود دارد که کلیه اطلاعات مورد نیاز شما در پوشه هایی چون Documents ،Pictures ،Videos و... قرار داشته باشند. این پوشه ها ماوای فایل های نصب شده مهمی هستند که خود شما آن ها را نصب کرده اید و شاید مهم باشد که آن ها را هم حفظ کنید.

با فشردن کلید میانبر Windows key + R ابزار Run را اجرا کرده %appdata% را داخل آن بنویسد و سپس روی گزینه OK ضربه بزنید. با انجام این کار باید با چند سری پوشه مواجه شوید.

در حالت مشابه ابزار Run را مجدداً باز نموده و پوشه Program Files که به احتمال زیاد (C:\Program Files (x86 خواهد بود را جستجو کنید. از اینجا قادر هستید فایل های نصب واقعی برنامه های خود را پیدا کنید. بنابراین اگر قصد دانلود مجدد این برنامه ها را ندارید فایل آن ها را کپی کنید.

در رابطه با این موضوع چیزهای دیگری همچون Save بازی ها و تنظیمات آن ها نیز ممکن است از اهمیت بالایی برایتان برخوردار باشد. بهتر است بازی ها را در وبسایت اصلی با ثبت نام و ایجاد اکانت کاربری رسمی کنید. توجه داشته باشید که در مورد اطلاعاتی که از آن ها پشتیبان می گیرید و اقدام به بازگردادن آن ها روی سیستم خود می کنید، احتیاط بسیار به خرج دهید.

در نهایت قادر خواهید بود از کلیه ویرایش هایی که در رجیستری انجام داده اید نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای انجام این فعالیت ابزار Run را باز کرده و عبارت regedit را در آن بنویسید و سپس برای اجرای ان Registry Editor روی گزینه OK ضربه بزنید.

احتیاط :

گاها مشاهده شده که پس از بازگردانی فایل هایی که از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کرده اید مشکلات گذشته هم به همراه آنان بازمیگردند لذا در تهیه نسخه پشتیبان و بازگردانی آن دقت لازم را به عمل آورید تا نسخه معیوب را دوباره به ویندوز تازه نصب شده برنگردانید. به وسیله پنجره سمت چپ می توانید برای ایجاد یک نسخه کپی از پوشه های مورد نظر، روی آن ها راست کلیک کنید و گزینه Export را انتخاب نمایید.

ویندوز خود را مجدداً نصب کنید

نصب مجدد ویندوز بسیار راحت و ساده است. برای نصب مجدد نیازی به نصب نرم افزارهای متعدد ندارید و این فعالیت را میتوانید با چند کلیک ساده به انجام برسانید در ابتدا لازم است که کلید میانبر Windows key + I را بفشارید .سپس  مسیر Update & security > Recovery را دنبال نمایید تا با دو گزینه متفاوت مواجه شوید.

گزینه اول: Reset This PC

اولین گزینه ای که با آن مواجه خواهید شد Reset this PC نام دارد. این گزینه سیستم شما را به تنظیمات کارخانه بازمیگرداند .  با انتخاب این گزینه احتمال است Bloatware هایی که در ابتدا روی سیستم خود با آن ها مواجه بودید، از برنامه های آزمایشی گرفته تا ابزار تولید کننده، را مجدداً مشاهده کنید.

استفاده از این گزینه را پیشنهاد نمیکینیم ، با این حال اگر تمایل به استفاده از این گزینه دارید می توانید با ضربه زدن روی Get started و سپس انتخاب Keep my files فرآیند مورد نظر را آغاز کنید.

گزینه 2: Flash Start

گزینه دیگری هم وجود دارد که پیشنهاد ما استفاده از آن است. در این گزینه شما به تظیمات اصلی کارخانه باز نیمگردید. از طریق همان پنجره تنظیمات و در زیر بخش More recovery options یک روش جایگزین دیگر نیز وجود دارد. روی عبارت Learn how to start afresh with a clean installation of Windows کلیک کنید. با انجام این کار از شما پرسیده می شود که آیا مایل به سوییچ کردن برنامه ها هستید یا خیر. روی گزینه Yes کلیک نمایید تا ویندوز دیفندر اجرا شود. حالا روی Get started ضربه بزنید.

مراحل را با زدن گزینه Next پشت سر هم طی کنید. پس از آن فهرستی از برنامه هایی که حذف خواهند شد در مقابل شما قرار می گیرد. این روش ضمن حفظ اطلاعات شخصی و برنامه های پیش فرض ویندوز به کاربر این اطمینان را می دهد که سیستمش از نسخه های اخیر ویندوز استفاده خواهد کرد.

با پشت سر گذاشتن این مراحل فرآیند تکمیل می شود و می توانید از ویندوز 10 کاملاً پاک خود در حالی که اطلاعات شخصی شما دست نخورده باقی مانده اند لذت ببرید. اگر همه چیز با موفقیت پشت سر گذاشته شد باید یک نسخه پشتیبان از سیستم تان در درایو C و داخل پوشه Windows.old نیز وجود داشته باشد.

اما یک هشدار بسیار مهم داریم: ویندوز 10 به صورت خودکار پس از 10 روز از نصب موفقیت آمیز ویندوز شما اقدام به پاک کردن نسخه مذکور خواهد کرد. لذا بهتر است دلخوش به این نسخه نباشید و در صورت تمایل به داشتن نسخه پشتیبان این پوشه را در جایی دیگر هم ذخیره کنید.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز