دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

تنظیمات AutoPlay

در این بخش از آموزش ویندوز 10 به سراغ تنظیمات AutoPlay می رویم.

ویندوز 10 دارای قابلیت های بسیار کاربردی و جالبیست. یکی از این قابلیت ها ، Auto Play میباشد. این قابلیت به شما امکانی را میدهد که رفتار دستگاه های جانبی که به سیستمتان متصل هستند را از پیش تنظیم نمایی. دستگاه های خارجی از قبیل فلش USB.

مثالی میاوریم تا فهم این قضیه راحت تر باشد.  تصور کنید که دوستدارید  USB خود را به گونه ای تنظیم کنید که در زمان اتصال به سیستم به شکل خودکار اقدام به پخش موسیقی، باز کردن Explorer، Backup گیری یا مانند آن کند. با قابلیت Auto Play این مساله به راحتی امکان پذیر است.

برخی مواقع با مسائلی در هنگام کاربری سیستم خود مواجه میشویم که شاید بسیار پیش پا افتاده و بدیهی به نظر بیایند. با این حال امکان دارد که همین مسائل پیش و پا افتاده مشکلاتی را برای ما به وجود بیاورند که از حل آن ها عاجز باشیم. به عنوان مثال شاید همه شما با باز شدن خودکار صفحه AutoRun به محض اتصال CD, DVD و یا فلش مموری مواجه شده باشید. این صفحه برای برخی از افراد اصلا خوشایند نیست و افراد ترجیح میدهند خودشان به مای کامپیوتر مراجعه کنند و درایو دلخواهشان را انتخاب نمایند.

البته این سرویس در برخی موارد بسیار کاربردی است. در نظر بگیرید که یک سی دی یا دی وی دی راه انداز را متصل کرده اید. برای خیلی از افراد استفاده از طریق مای کامپیوتر سخت است. اما با استفاده از قابلیت Auto Play به راحتی میتوان از این دسته از سی دی ها استفاده نمود.

نکته مهم : البته استفاده از این سرویس در مواقعی میتواند خطرآفرین باشد. چه موقع؟

درست در زمانی که سیستم شما مجهز به آنتی ویروسی قدرتمند نباشد. دلیل اینکه میگوییم میتواند خطرناک هم باشد این است که این امکان وجود دارد یک فایل exe بر روی سی دی یا دی وی دی یا حالا هر شی خارجی دیگری وجود داشته باشد. باز شدن درایور به صورت Auto Run ویروس را فعال میسازد .

حال که توضیحات مختصری راجع به ماهیت قابلیت AutoPlay مطالعه کردید وقت آن فرا رسیده که چگونگب عملکرد و استفاده از این قابلیت را قدم به قدم برای شما شرح دهیم. لذا پیشنهاد میکنیم که روش هایی که به ترتیب در ادامه ذکر میکنیم را به کار گیرید تا استفاده ای امن و قابل اعتماد داشته باشید.

بر روی منوی Settings کلیک کنید.

 گزینه Device را انتخاب کنید .

 در پنجره تنظیمات بر روی گزینه Autoplay کلیک کنید .

توجه داشته باشید که می توانید با غیر فعال کردن گزینه Use Autoplay for all media and devices تمام پنجره ها و تنظیماتی که به محض اتصال حافظه های جانبی به کامپیوتر نمایش داده می شود را غیر فعال کنید .

جهت غیر فعال کردن این قابلیت کافیست ON را برابر با OFF کنید.

تنظیمات AutoPlay ویندوز 10

Removable Drive

Removable Drive : تنظیمات این گزینه مربوط به درایوهای خارجی می باشد . وقتی بر روی لیست کشویی کلیک کنید تنظیمات مختلفی در اختیار شما قرار می گیرد . بهتر است گزینه پیش فرض را تغییر ندهید یا برای غیر فعال کردن از گزینه Take no action استفاده کنید تا وقتی درایوی اجرا می شود اتوران پنجره ای را نمایش ندهد .

Memory Card : حافظه های خارجی (فلش مموری . کارت حافظه اس دی یا میکرو اس دی)به محض اتصال به کامپیوتر با توجه به تنظیمات این پنجره یک دستور را اجرا می کنند که شما با کلیک بر روی لیست می توانید یکی از گزینه های دلخواه را انتخاب کنید .

بخش سومی هم در کنار دو گزینه پیشین داریم که مرتبط با ویندوز فون تلفن های همراه می باشد . می توانید از طریق این گزینه مشخص کنید وقتی گوشی را به کامپیوتر متصل می کنید ابتدا چه پنجره ای نمایش داده شود .

حال اگر به دنبال انجام تنظیمات پیشرفته بر روی  AutoPlay هستید کافیست به کنترل پنل مراجعه کنید. با انجام مراحل زیر به ترتیب میتوانید به صورت کاملا پیشرفته قابلیت AutoPlay سیستم خود را تنظیم کنید.

دستور AutoPlay را در کادر جستجو تایپ کنید.

بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

صفحه ای به روی شما باز میگردد که می توانید برنامه های پیش فرضی که باید هنگام اتوران نمایش داده شود را از طریق این صفحه مدیریت کنید .

برای درگک بهتر مثالی را مطرح میکنیم. تصور کنید میتوانید انتخابی مبنی بر این داشته باشید ، هنگامی که فلش مموری به سیستم متصل شد تصاویر آن از طریق چه برنامه ای اجرا شود ؟

 یا هنگامی که  DVD فیلم را داخل درایو نوری قرار دادید با چه برنامه ای شروع به پخش و اجرا شود ؟

همه این موارد و موارد بسیار دیگری را میتوانید به صورت پیش فرض برنامه ریزی کنید تا کاربری راحت تر و دلچسبی از سیستم خود داشته باشید.

اگر تنظیمات را در گذشته تغیر داده اید و هم اکنون تمایل دارید که تنظیمات همچون تنظیمات اولیه شوند کافیست صفحه را به طرف پایین اسکرول کرده و گزینه Reset all defaults را انتخاب کنید .

در این قسمت میخواهیم تنظیمات AutoPlayرا غیر فعال کنیم. ساده است ف غیر فعال سازی این تنظیمات از طریق رجیستری امکان پذیر است. دستور gpedit.msc را داخل کادر جستجو تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

 پس از باز شدن تنظیمات به مسیر Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > AutoPlay Policies بروید .

 بر روی فایل Turn off AutoPlay دابل کنید.

AutoPlay را غیر فعال یا فعال کنید .


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز