مراقبت از کودکان در فضای مجازی

مراقبت و نگه داری کودکان در فضای آنلاین امری گاها دشوار و عجیب میباشد. در ویندوز 10 قابلیتی داریم که به وسیله آن میتوانیم گشت و گزار کودکان در این فضا را محدود کنیم. فی ویژگی بسیار خوبی برای محافظت کودکان در فضای آن لاین می‌باشد. به راحتی از طریق داشبورد ویندوز 10 ، می‌توانید وب سایت های نامناسب را بلاک نمایید و حتی می‌توانید یک لیست از سایت‌های بلاک شده و اجازه داده شده را ایجاد نمایید.

این ویژگی کاربردی نه تنها بر روی مایکروسافت ادج و اینترنت اکسپلورر کار می‌کند بلکه بر روی هر مرورگر وب دیگری مانند کروم و فایرفاکس نیز قابلیت پیاده سازی دارد. بنابراین فیلتر کردن محتوای وب در سطح سیستم عامل تنظیم می‌شود نه در سطح مرورگر وب، که در مورد کودکان زرنگی که به دنبال راهی برای دور زدن فیلتر می‌باشند بسیار مناسب می‌بلتر Web browsingاشد.

حال اگر کودک تلاش کند تا به صفحاتی که اجازه دسترسی ندارد دسترسی پیدا کند چه میشود؟

اگر کودک تلاش کند که به وب سایتی که اجازه داده نشده دسترسی پیدا کند یک صفحه وب ظاهر می‌شود و پیغام می دهد که اجازه دسترسی ندارد. همچنین دکمه ای با عنوان  ‘Ask for permission’ نیز وجود دارد که جهت دسترسی از طریق یک اکانت Adult تعبیه شده است.

حال میخواهیم درباره بخش  Apps & games اطلاعاتی ارائه دهیم. این بخش قابلیتی را ارائه می‌دهد تا ازاجرای برنامه‌ها و بازی‌های نامناسبی که کودکان بر روی کامپیوتر اجرا می نمایند جلوگیری به عمل آورد. این تنظیمات از امکانات ویژه ویندوز 10، ویندوز فون 10 و ویندوزفون ۸٫x  میباشد.

قابلیتی هم در بخش فروشگاه ویندوز وجود دارد. در فروشگاه ویندوز با تعیین درجه بندی سنی میتوانید امکانی را فراهم سازید که بازی و برنامه های مناسب رده سنی کودکان نمایش داده شود. بدین صورت خیالتان از جانب دسترسی کودکانتان به برنامه های نامناسب راحت باشد.

محدودیت زمان استفاده برای کودکان

مساله مهم دیگری که باید در هنگام مصرف کودکان به آن توجه داشته باشیم مدت زمان استفاده از فضای آنلاین میباشد. بخش Screen time اجازه می‌دهد زمانی که یک کودک می‌تواند از کامپیوتر استفاده‌کند را محدود نمایید. می‌توانید یک برنامه را برای هر روز یا هفته تعیین کنید؛ همچنین زمان ورود و مدت زمان را کنترل نمایید. همچنین اگر تکالیفش را انجام ندهد می‌توانید دسترسی وی را در طول روز یا کل هفته بلاک نمایید.

به خاطر داشته باشید که هر اکانت داشبورد اکانت مایکروسافت خودش را دارد. در جایی که یک اکانت Child  فقط می‌تواند ببیند که کدام اعضای خانواده به کامپیوتر دسترسی دارند، هراکانت Adult  می‌تواند یک اکانت child  یا اکانت های دیگر Adult  را کنترل نمایند.

Adding multiple accounts to windows 10

بسیاری از خانواده ها کامپیوتر را به عنوان وسیله ای شخصی مورد استفاده قرار میدهند و هر فردی یک کامپیوتر متعلق به خود دارد. با این حال خانواده های بسیار دیگری با اینکه بسیاری از خانواده‌ها برای هر یک از اعضایشان یک کامپیوتر دارند، خانواده‌های بسیاری هم وجود دارند که تمام افراد آن از یک کامپیوتر استفاده می‌کنند، در این حالت نیاز جهت دسترسی به اکانت های دیگر به وجود می آید. در این حالت با توجه به روش زیر میتوانید این کار را انجام دهید:

برنامه Settings را اجرا کنید.

 به بخش Accounts بروید.

 وارد Family & other users شوید.

بر روی Add a family member کلیک کنید.

 یک پنجره ظاهر میشود.

 نوع اکانتی که می‌خواهید ایجاد کنید را انتخاب کنید.

آدرس ایمیل را وارد کنید.

 بر روی Next کلیک کنید.

بر روی Confirm کلیک کنید.

در انتها بر روی  Close کلیک کنید.

توضیحات بیشتر : این موضوع را باید در نظر بگیرید که کلیه افرادی که میخواهید اضافه کنید باید دارای اکانت مایکروسافت باشند. حال اگر یک نفر اکانت مایکروسافت نداشت باید چه کرد؟

 بر روی  “The person I want to add doesn’t have an email address” کلیک کنید

یک اکانت مایکروسافت از طریق آن لاین بسازید.

یک اکانت بر روی ویندوز ایجاد نمایید.

حال اکانت جدید بر روی کامپیوتر قرار دارد.

توجه: کاربر جدید قبل از اینکه بتواند وارد گروه خانواده شود باید وارد ایمیل خود شده و دعوت را قبول نماید.

کاربر جدید دعوت را از طریف ایمیل خود قبول کند.

 تگ  “Pending” از روی اکانت برداشته می‌شود .

وقت ورود کاربر است.

نکته : هر زمانی که تمایل داشته باشید میتوانید با انتخاب گزینه Change account type  عضوی را اضافه نمایید. همچنین با کلیک بر روی گزینه block هر عضوی را دوستدارید به صورت دایم و یا موقت محدود کنید. 

مدیریت بیشتر اکانت ها

اگر تمایل دارید که اعمال نظر بیشتری بر روی اکانت ها داشته باشید و بیشتر مدیریت کنید یا حتی اکانت ها را پاک کنید میتوانید مراحل زیر را تکرار کنید:

به بخش Settings بروید.

بر روی مرورگر بروید.

به داخل usr accounts رفته.

 بر روی Manage family settings online کلیک کنید

حال به داشبورد اکانت مایکروسافت دسترسی دارید.

توضیح بیشتر: توجه داشته باشید که اگر اکانت از طریق کامپیوتر پاک شود ایمیلی مبنی بر این که “You’ve been removed from your family”  دریافت خواهید کرد. در این حالت آگاه باشید که مایکروسافت به اکانت خانوادگی اشاره دارد.

عضویت اکانت های غیرمایکروسافت در گروه خانوادگی

برای عضویت در گروه های خانوادگی محدودیت هایی وجود دارد. یکی از مهم ترین آن ها این است که اکانت کاربر باید حتما یکی از اکانت های مایکروسافت باشد. در این صورت استفاده اکانت های متعدد بر روی سیستم کاملا بلامانع است. اما اگر بخواهیم از اکانت هایی که جزو خانواده نمیباشند هم استفاده کنیم چه باید کرد؟

تصور کنید سیستم خود را به صورت موقت به شخصی میسپارید حال این فرد چگونه میتواند از امکانات موجود استفاده نماید؟

: Other users پاسخ این سوال  در دست اکانت Other users میباشد. Other users نوعی اکانت میباشد که ویژه افرادی است که عضو خانواده نیستند و تمایل دارند به صورت موقت از سیستمتان استفاده کنند. در این حالت باید یک اکانت جدید در “Other users” با ویژگی های یوزر Standard  نمایید.

 این اکانت به داشبورد اکانت مایکروسافت اضافه نخواهد شد. همچنین کاربر جدید نیازی به تایید ایمیل دعوت برای وارد شدن ندارد و برای حذف آن فقط می‌بایست کاربر را انتخاب کرده و بر روی Remove  کلیک کنید.

محدودسازی سیستم برای میهمان

برای آنکه بخش های مختلف سیستم همچون فروشگاه را محدود سازید. مثلا میهمان تنها بتواند به یک برنامه از فروشگاه سدترسی داشته باشد. میتوانید از بخش Set up assigned access استفاده کنید. این ویژگی بسیار مفید می‌باشد و برای اینکه سیستم تان محدود به شود به اینکه فقط یک برنامه را اجرا نماید.

مثالی ساده میزنیم. تصور کنید که میزبان یک میهمانی هستید و میهمانان تمایل دارند از سیستم شما برای پخش موزیک آنلاین استفاده کنند در این حالت با استفاده از بخش  Set up assigned access می‌توانید اکانتی بسازید که تنها به Groove  دسترسی داشته باشد. همه افراد می‌توانند با این برنامه به پخش آهنگ ها بپردازند با این خاطرجمعی که هیچ کدام به سایر برنامه‌ها، مدارک یا وضعیت پست های فیس بوک شما دسترسی ندارند.

sync your settings

حال به روی دیگر همگام سازی و اکانت ها میپردازیم. تاکنون از این گفتیم که چطور یک سیستم را برای میزبانی چندین اکانت مهیا سازیم و چطور سیستم خود را با چند نفر به صورت اشتراکی اما بدون هیچ دغدغه بابت در خطر بودن حریم شخصی استفاده نماییم. جال میخواهیم بگوییم که چگونه یک اکانت را در چند سیستم فعال و همگام سازیم.

اگر از یک اکانت مایکروسافت استفاده می‌کنید می‌توانید تنظیمات کامپیوتر را بین وسایل تان همگام سازی نمایید. در این بخش می‌توانید همگام سازی را به صورت کلی فعال یا غیرفعال نمایید و یا می‌توانید همگام سازی دستی را فعال سازید. تنظیماتی که می‌توانند بین وسایل و همگام شوند عبارت از تم ها، تنظیمات مرورگر وب، پسوردها ، تنظیمات زبان، ease of acces  و تنظیمات پنجره ای مختلف دیگر هستند.

wrapping things up

مدیریت کردن کاربران در ویندوز ۱۰ بسیار شبیه  ویندوز ۸ وحتی شبیه به ویندوز 7 میباشد. لذا برای کابران قدیمی ویندوز این بخش تکراری و ساده میباشد.

موردی که تفاوت ویندوز 10 با ویندوز 7 و8 آشکار میسازد بخش مدیریت اکانت های متعدد است. در ویندوز 10 ساده‌سازی ها و تنظیم های مجددی انجام شده است. همچنین در داشبورد اکانت مایکروسافت بهبودهای گسترده‌ای مشاهده میشود که توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز