تخفیف ویژه - مدت محدود محصولات آموزشی

تنظیمات ماوس در ویندوز

در این بخش از آموزش ویندوز 10 شیرازلرن به سراغ تنظیمات موس در ویندوز 10 می رویم و با آن آشنا می شویم.

آیا نشانگر موس شما خیلی کوچیک است؟ آیا سرعت حرکت ماوس شما نامناسب است؟ اگر این مشکلات را دارید باید بگوییم که میتوایند با بهره گیری از بخش تنظیمات ماوس به راحتی همه امکانات ماوس خود را تنظیم نمایید.

مهم نیست که از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید یا یک لپتاپ، به هر صورت برای استفاده از ویندوز 10 همواره به موس یا تاچ پد وابسته هستید. موس سالهاست که جزو جدایی ناپذیری از زندگی دیجیتال ماست و به همین دلیل تنظیم صحیح و مناسب آن بسیار ضروری است.

در پیدا کردن پوشه ها و دیده شدن آن ها دارد.

برای شروع تغییرات در ظاهر فایل ها کافیست:

روی پوشه مورد نظر کلیک راست کنید.

منویی ظاهر می گردد.

بر روی گزینه properties کلیک چپ می کنیم.

پنجره properties ظاهر می گردد.

بر روی سربرگ customize کلیک چپ کنید.

به ناحیه folder icons مراجعه کنید.

کادر change icon نمایان می باشد بر روی آن کلیک چپ کنید.

در ناحیه Select an icon from the list below آیکون های پیش فرضی قرار داده شده است.

با حرکت لغزنده می توانیم سایر آیکن ها را نیز مشاهده کنید.

بر روی آیکون مورد نظر کلیک چپ کنید.

توضیح بیشتر : اگر آیکنی جداگانه دارید و قصد استفاده از آن دارید، کافیست بر روی گزینه Browse کلیک کنید . سپس با مراجعه به پوشه مورد نظر آیکن دلخواه خود را انتخاب کنید.

اگر از انتخاب خود پشیمان هستید میتوانید با کلیک بر روی دکمه Restore Defaults تنظیمات را به حالت اولیه بازگردانید.

در انتها جهت ذخیره تغییرات بر روی دکمه Ok کلیک چپ کنیم.

تنظیمات اضافه‌ی ماوس

ماوس تنظیمات متنوع دیگری هم دارد. شاید دلتان بخواهد که تنظیمات پیشرفته تری روی ماوس خودتان اعمال کنید. تغییراتی همچون تغییر ظاهر نشانگر ماوستان، تنظیمات سرعت و افرودن افکت هایی همچون سایه ماوس و ...

برای اعمال این تغییرات میتوانید مراحل زیر را انجام دهید:

تغییر سایز و ظاهر ماوس

بر روی Additional mouse options کلیک کنید .

آموزش تنظیمات ماوس در ویندوز 10

 صفحه‌ی Mouse Properties از کنترل پنل نمایش داده میشود.

در سربرگ Buttons به تنظیمات مختلفی دسترسی خواهید داشت.

Switch primary and secondary button :  تعیین کننده عملکرد  کلیک چپ و راست است.

آموزش تنظیمات ماوس در ویندوز 10

Double-click speeds : تعیین کننده میزان سرعت دابل کلیک است.

ClickLock : این قابلیت جالب امکانی را به شما میدهد که بتوانید آیکون ها را بدون پایین نگه داشتن کلید ماوس جابه‌جا کنید. برای درک ساده تر اینگونه بیان میکنیم که تصور کنید میخواهید آیکونی را جابه جا کنید. در این حالت نیازی نیست تا در همزمان با کلیک بر روی آیکون ، کلیک چپ را در حالت فشرده نگه دارید. کافیست تنها بر روی آیکون مورد نظر کلیک کنید. سپس به مکان مورد نظر رفته و دوباره کلیک کنید. به راحتی آیکون مورد نظر به مکان فعلی جابه جا میشود.

آموزش تنظیمات ماوس در ویندوز 10

Pointers : این سربرگ تعیین کننده اندازه و ظاهر نشانگر ماوس است. با استفاده از این سربرگ میتوانید تغییرات دلخواهتان را انجام دهید.

:Pointer Options این سربرگ برای تنظیمات دستی سرعت ماوس تعبیه شده است.

Enhance pointer precision option : سربرگ مورد نیاز در تتظیم دقت ماوس است.

Snap To : گزینه مورد نظر در صورت فعال بودن عملیات جالبی را انجام خواهد داد. اگر یک dialog box نمایش داده شود این گزینه ، نشانگر موس را به کلید پیشفرض این dialog box منتقل خواهد کرد.

Visibility : این گزینه به منظور فعال یا غیر فعال کردن نشانگر ماوس استفاده میشود. این گزینه جهت تعیین اندازه نشانگر نیز کاربرد دارد. همچنین از این گزینه جهت مخفی کردن نشانگر ماوس در زمان تایپ و مشخصی کردن نشانگر موس در زمان فشردن کلید CTRL استفاده میشود.

Wheel : این سربرگ همانند اپ Setting میتواند میزان جا به جایی صفحه با اسکرول کردن را تعیین نماید. البته این گزینه یک امتیاز دیگر به نسبت ذاپ Setting داراست . به واسطه wheel میزان جابه‌جایی صفحه در زمان اسکرول کردن افقی صفحه را نیز تنظیم کنید.

:Hardware این بخش جهت تنظیمات درایوری ماوس تعبیه شده است. با این حال قابلیت چندانی برای کاربر ندارد.

تنظیمات دسترسی پذیری ماوس از طریق بخش setting

سیستم عامل ویندوز 10 قابلیت های دیگری هم جهت انجام تنظیمات به منظور دسترسی پذیری فراهم آورده است. جهت انجام تنظیمات بیشتر میتوانید به صفحه Setting مراجعه نمایید.

جهت تنظیمات ماوس در بخش Ease of Access مراحل زیر را مرحله به مرحله دنبال نمایید، این صفحه به منظور تغییر رنگ و اندازه نشانگر ماوس طراحی شده است.

Setting را باز کنید

بر روی Ease of Access کلیک کنید

بر روی Mouse کلیک کنید

Mouse keys : این بخش دارای گزینه های متفاوتی است که با فعال و غیر فعال کردن آن ها میتوانید از صفحه کلید جهت انجام فعالیت های ماوس استفاده کنید. گزینه هایی همچون “Use numeric keypad to move the mouse around the screen”  که کلید های بخش عددی کی‌بورد را برای جا به جایی نشانگر موس فعال میکند. همچنین اگر تمایل دارید که از صفحه کلید بیشتر استفاده کنید گزینه هایی همچون “Hold down Ctrl to speed up and Shift to slow down” و “Use mouse keys when Num Lock is on” را میتوانید فعال کنید.

لازم به ذکر است که کلیه توضیحات ارائه شده ، تنظیمات پایه ای ماوس هیتند و تقریبا در تمام ماوس ها و تاچ پدها قابل اعمال میباشند. با این حال ماوس و تاچ پدهای بسیاری در بازار وجود دارند که قابلیت اعمال تغییرات بسیاری بر روی آن ها وجود دارد. اما توجه داشته باشید که تغییرات مازاد تنها از طریق نرم افزارهای مخصوص قابل انجام هستند و این گزینه ها در بخش setting یافت نمیشوند.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز