دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

مدیریت شبکه در ویندوز 10

در این بخش از آموزش ویندوز 10 شیرازلرن به سراغ مدیریت شبکه در ویندوز 10 می رویم و با تنظیمات و کار با آن آشنا می شویم.

همراه با تغییرات عمده ویندوز 10 در ساختار بخش شبکه سازی هم دستخوش تغییراتی شده است.البته پیکربندی و اتصال به شبکه هیچ تغییری نکرده است و همچون گذشته است با این حال قابلیت های جدید به این بخش اضافه شده است. در این بخش سعی کرده ایم که نگاهی به تغییرات موجود بیاندازیم وآموزش جهت ایجاد تنظیمات در بخش شبکه به شما ارائه کنیم.

توجه کنید که برخی از تنظیمات را باید بلد باشید چون این تنظیمات تاثیر زیادی بر روی امنیت شبکه شما دارند و در صورت عدم رعایت این موارد تاثیرات منفی بر روی امنیت شبکه خود را لمس خواهید کرد.

تنظیمات اندک در رابط گرافیکی تنظیمات شبکه

برای آنکه بدانید چه شبکه های بی سیمی در اطراف سیستم شما موجود هستند کافی است روی آیکون شبکه کلیک نمایید تا مشخصات شبکه های بی سیم اطراف را مشاهده نمایید. همچنین در این خش میتوانید مشاهده کنید که به کدام شبکه بی سیم متصل هستید.  اگر در گذشته کاربر ویندوز 7 بوده باشید باید بگویین که ظاهر این بخش هیچ تغییری با نسخه ویندوز 7 خود نکرده است و کاملا مشابه آن است.

یک نکته : در ویندوز 8 و 8.1 میانبر بخش View Connection Settings در بالای فهرست شبکه قرار داشت كه در ویندوز 10 با یک میانبر ساده Network Settings موجود در پایین فهرست شبکه جایگزین شده است که همچنان شما را به تنظیمات بی سیم (وایفای) موجود در اپلیکیشن Settings هدایت میکند.

برگرداندن تنظیمات اولیه شبکه در ویندوز 10

با همه گیر شدن مصرف اینترنت در سراسر کشور مشکلات مربوط به آن هم روز به روز پر رنگ تر میشود. اگر کاربر اینترنت هستید قطعا با مشکلات مربوط به اتصال مواجه شده اید و یا شاید پیش آمده باشد که تجربه کنید با آنکه سیستم شما بدون محدودیت به شبکه wifi متصل است اما باز هم امکان باز کردن وبسایتی برای شما میسر نیست. در این گونه مواقع چه کاری از دست شما ساخته است؟ برای رفع این مشکل عموما چه اقدامی میکنید؟

در این بخش میخواهیم از چگونگی اقدامان در این گونه مواقع بگوییم. قبل از بیان هر نکته ای باید آگاه باشید که هنگامی با چنین مشکلی مواجه میشوید که سرویس اینترنت شما بدون هیچ مشکلی وصل است اما توانایی باز کردن هیچگونه وبسایتی را ندارید اغلبا تنظیمات شبکه شما دستکاری شده است.

این دستکاری به آسانی صورت نگرفته است. اغلب عوامل مخربی همچون نرم افزار و یا اشخاص خبره در آن نقش داشته است که بروز چنین اتفاقاتی در فضای شبکه ای بسیار طبیعی و عادی است. با این حال مشکلی در این بخش نمود پیدا میکند این است که چگونه باید عیب را شناسایی کرد و اقدام به عیب یابی و اتصال دوباره اینترنت را به عمل آورد.

اولین پیشنهاد برای رفع این مشکل استفاده از گزینه Troubleshoot ویندوز است. این گزینه به راحتی مشکل موجود را نشان داده و رفع مینماید. اما اگر مشکل به واسطه این گزینه رفع نشد بهتر است به سراغ دستورات CMD در زمینه شبکه بروید. ساده ترین و بدیهی ترین روش های ممکن دو موردی بود که بدان ذکر کردیم. این دو روش نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارد و مبتدی ترین افراد هم میتوانند به راحتی آن را انجام دهند. حال این سوال پیش می آید که اگر این دو روش پاسخگوی مشکلات ایجاد شده نباشد باید چه کرد؟

پاسخ:  بهترین راه حل که در آپدیت جدید ویندوز 10 به ویندوز 10 اضافه شده است ریست کامل تنظیمات شبکه و برگرداندن آن به همان تنظیمات اولین استفاده شما بعد از نصب ویندوز است . با این کار تمام تنظیمات شبکه به روز اول باز خواهد گشت.

تنها این نکته را در نظر بگیرید که انجام ریست کامل زمانی باید صورت گیرد که شما دو روش اولیه را انجام داده باشید و با درهای بسته مواجه شده باشید. در واقع ریست آخرین راهیست که به شما پیشنهاد میکنیم.

نکته:  توجه داشته باشید که با اینکار تمام پسور های ذخیره شده برای شبکه های مختلف و همچنین vpn های ایجاد شده تابحال از بین خواهد رفت و تنظیمات شبکه از اول نصب خواهد شد.

برای ریست تنظیمات شبکه ویندوز10 کافیست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 کلید ویندوز بر روی صفحه کلید خود رابفشارید.

 بر روی setting کلیک کنید.

میانبر: این فعالیت را میتوان به روش دیگری هم انجام داد. کافیست کلید های windows+Iرا بفشارید.

پنجره windows settings را باز کنید.

بر روی “Network & Internet.” کلیک کنید.

بر روی تب status که در سمت چپ پنجره قرار دارد کلیک کنید .

 در سمت راست به پایین پنجره بروید.

مدیریت شبکه در ویندوز 10

بر روی “Network reset” کلیک کنید.

پنجره “Network reset” درباره ریست شدن کل تنظیمات شبکه هشدار می دهد .

 بر روی “reset now” کلیک کنید .

 تنظیمات ریست اعمال شده و سیستم ریست میشود.

مدیریت شبکه در ویندوز 10

بعد گذر دقایقی ویندوز دوباره بالا می آید.

سوالات مربوط به تنظیمات شبکه همانند زمان نصب ویندوز از شما پرسیده خواهد شد.

تنظیمات دوباره اعمال خواهند شد.


نویسنده : --

تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز