تخفیف ویژه آموزش طراحی سایت حرفه ای

نمایش عکس در ویندوز 10

ویندوز 10 دارای برنامه کاربردی ویژه نمایش عکس های شماست. این برنامه امکانی را فراهم میسازد تا شما عکس های موجود در وان درایو و آرشیو عکسی خود را به صورت گالری تماشا نمایید. برنامه عکس قبلی ویندوز یعنی نسخه موجود در ویندوز 8 دارای محدودیت هایی بود. در واقع این سیستم توانا نبود که به سرویس هایی همچون فیس بوک،  Flickr, and Google Photos دسترسی پیدا کند. به همین دلیل محدود به OneDrive و تصاویر کامپیوترتان می شد. اما برنامه فعلی موجود در نسخه جدید ویندوز علاوه بر اتصال به همه برنامه میتواند از طریق برنامه OneDrive در موبایل های ویندوزی، اندرویدی، و iphone ها به صورت اتوماتیک تصاویری که از گوشیتان گرفتید را آپلود کند در سرویس ذخیره سازی ابری، ذخیره کند. در واقع رسالت این برنامه همچون برنامه people که وظیفه جمع کردن مخاطب در یک جا را دارد، ذخیره سازی همه عکس های شما در یک فضای ابری است. 

برنامه عکس  همان برنامه پیش فرضی است که به شکل خودکار هنگام باز کردن تصاویر در ویندوز 10 اجرا میگردد.

مشکلات برنامه عکس در ویندوز 10

برنامه photos شاید یکی از نفاط قوت این نسخه از سیستم عامل ویندوز 10 نباشد. در واقع خیلی ها اعتقاد دارند که این اپلیکیشن دارای سه ضعف عمده است ، لذا ترجیح میدهند که از همان نسخه photo viewer قدیمی که در نسخه ویندوز 8 استفاده میشد، استفاده کنند. این سه ضعف عبارتند از :

 سنگین بودن، عملکرد کند و ضعیف

 تحت مترو بودن.

 کیفیت پایین نمایش عکس ها.

اجرای برنامه Photos

حال در این قسمت به آموزش چگونگی اجرای این برنامه میپردازیم. آموزش ما را دنبال کنید.

به منوی استارت بروید.

عبارت Photos را تایپ کنید.

 اولین نتیجه به دست آمده را باز کنید.

مرور عکس ها در برنامه Photos

سه عکس جهت مشاهده عکس ها در برنامه photos طراحی شده است. در ادامه به توضیح این سه بخش خواهیم پرداخت:

 Collection : در این بخش میتوانید عکس هایی که اخیرا ذخیره کرده اید را مشاهده کنید.

Albums : آلبوم در برنامه photos به صورت خودکار به ساماندهی عکس ها میپردازد. این ساماندهی خودکار منجر به تولید آلبوم های عکس متنوع میشود. اما این ساماندهی به صورت دستی قابل تغییر است یعنی شما میتوانید به صورت دستی عکسی بیفزایید یا عکسی را حذف کنید.

Folders : نیز عکس های موجود در بخش Pictures ویندوز را به نمایش میگذارد. به این بخش میتوانید پوشه های دلخواه خود را  بیفزایید . افزودن عکس نیازمند تنظیماتی است که در ادامه به بیان آن میپردازیم:

بر روی گزینه ی “Choose Where to Look” کلیک کنید.

 گزینه ی “Add a Folder” را کلیک کنید.

 نهایتا پوشه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دیگر نکات Photos

جهت استفاده بیشتر از گزینه های برنامه photos و انجام تنظیمات گسترده تر میتوانید ازگزینه هایی که در بخش های مختلف برنامه Photos تعبیه شده است. مثلا گزینه هایی موجود در بالا سمت راست پنجره برنامه وجود دارند. لذا با استفاده از این گزینه ها میتوانید عکس هایی را کپی کنید، از آنها پرینت بگیرید، یک آلبوم ایجاد کنید و یا یک اسلایدشو شروع کنید.

 همچنین برای بازگشتن از هر بخش به صفحه اصلی میتوانید بر روی  پیکان موجود در بالا سمت چپ موجود کلیک کنید و یا یکی از کلید های Esc و یا Backspace را فشار دهید. 

رابط کاربری برنامه Photos در بخش مشاهده عکس

 زمانی که یک عکس را باز کنید پنجره برنامه سیاه به رنگ سیاه تغییر میکند  و همچنین پهنای پنجره افزایش پیدا خواهد کرد. جهت حرکت کردن در بین عکس ها ، آلبوم ها و یا پوشه ها میتوانید از اسکرول موس استفاده کنید. همچنین ترکیب کلید Ctrl و موس اسکرول به شما کمک میکند تا بتوانید عکسی را زوم کنید.

کلیدهای مربوط به پاک کردن عکس و افزدون عکس به آلبوم در پایین رابط وجود دارند. همچنین اگر تمایلی ندارید که با استفاده از کلیدها این فعالیت ها را انجام دهید میتوانید از کلید های ترکیبی استفاده کنید. کلید ترکیبی Ctrl+D جهت افزودن عکس به آلبوم مورد استفاده قرار میگیرد. و همچنین کلید Del کیبورد هم به منظور پاک کردن عکس مورد استفاده قرار میگیرد.

 همچنین دکمه هایی هم در بالای پنجره جا خوش کرده اند . عملکرد این دکمه ها در کنارشان نوشته شده است و هیچ سردرگمی در استفاده نخواهند داشت. با این حال توضیحات کوچکی میدهیم تا استفاده از این دکمه ها راحت تر و ملموس تر شوند.

Share:  با کلیک بر روی این گزینه قادر خواهید بود عکس دلخواه خود را با استفاده از ایمیل اشتراک گذاری کنید، آن را کپی کنید و در جایی پیست کنید، و یا آن را با هر روش دیگری اشتراک گذاری کنید.

Zoom: با کلیک بر روی این گزینه ضامنی ظاهر خواهد شد. با استفاده از این ضامن میتوانید روی عکس زوم کنید و آنرا کوچک یا بزرگ کنید. البته انجام این کار به واسطه میانبر کلید Ctrl و اسکرول موس بسیار سریع تر و راحت تر است.

SlideShow : با کلیک بر روی این گزینه نیز اسلایدشویی از عکس های موجود در همین آلبوم، کالکشن و یا پوشه خواهیم داشت.

 Draw: این نرم افزار دارای قابلیت های متنوعی است. برای مثال میتوایند بر روی عکس ها بنویسید و یا نقاشی بکشید. با استفاده از Draw توانید قلم و رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و سپس بر روی عکس مورد نظر نقاشی کنید. این گزینه بیشتر برای سیستم هایی کاربرد دارد  که دارای قلم هستند، سیستم هایی همچون تبلت های Microsoft Surface. میتوانید بر روی عکس مورد نظر نقاشی کنید و سپس آن را ذخیره کنید.

: Edit با کلیک بر روی این دکمه میتوایند بخش ویرایش عکس را باز کنید. در ادامه این بخش را مفصلا توضیح خواهیم داد.

Rotate : با کلیک بر روی این گزینه میتوانید عکس را بچرخانید

crop : برنامه photos یک ویرایشگر حرفه ای همچون فتوشاپ نیست. اما میتواند شرایطی را فراهم بیارود تا ویرایش های کوچکی همچون بریدن عکس و حذف نقاط زائد را خودتان انجام دهید. این قابلیت پرکاربرد ترین قابلیت این ویرایشگر است. میتوانید با گرفتن و کشیدن نقطه های موجود در چهار گوشه ی عکس آن را ببرید.

Aspect Ratio : این گزینه نسبت اندازه عکس را تغییر میدهد.و میتوانید پس از ایجاد تغییرات گزینه  Save را انتخاب کنید.

 “Enchance” و “Adjust” : با استفاده از این دو گزینه که در زیر گزینه crop قرار دارند میتوانید رنگ ها و میزان روشنایی عکس را تنظیم کنید و تغییر دهید و همچنین به عکس ها بهبود ببخشید و یا آن را سیاه و سفید کنید و افکت هایی بر روی آن اعمال کنید.

Clarity : با استفاده از این گزینه میتوانید سایه هایی به لبه های عکس بیافزایید و آن را زیبا کنید.

Vignette:  با استفاده از این گزینه میتوانید افکت های سیاه و یا سفید بر روی عکس اعمال کنید.                                                        

در بخش های محتلف آموزش از این برنامه نام برده ایم . حال میخواهیم مفصلا درباره این برنامه کاربردی صحبت کنیم. برنامه ای که اگرچه جایگزین کنترل پنل نمیتواند باشد اما برنامه ای همگانی به منظور انجام تنظیمات سریع است.

البته این احتمال میرود مایکروسافت تنظیمات دیگری را به این برنامه اضافه کند تا جایی که دیگر کنترل پنل لازم نباشد.

در منوی جدیدSettings ، منوهای سریع آشنایی از قبیل System, Devices, Network & Internet, Personalization, Accounts, Time & language, Ease of Access, Privacy, and Update & recovery را مشاهده می کنید.

System : بسیاری از تنظیمات سیستم خودتان را می توانید از همین گزینه انجام دهید.

About : در این تب میتوانید به دنبال اطلاعات سیستم بگردید. اطلاعاتی از قبیل  خصوصیات فنی کامپیوتر، از جمله پردازنده، حافظه و اطلاعات سیستم عامل، و نیز ورژنِ ویندوزی در این بخش موجود است.

: Storage sense با مراجعه به این گزینه میتوانید اطلاعات مرتبط با گنجایش درایورها و حافظه موجود را مشاهده نمایید.

App sizes : اگر فضای کافی برای ذخیره سازی اطلاعات ندارید و نیاز به خالی کردن فضا دارید با مراجعه به تب سیستم، گزینه App sizes را انتخاب کنید.

: Notifications با کلیک بر روی این گزینه میتوانید نیز مرکز اعلان های ویندوز خود را راه اندازی نمایید.  

Display : این گزینه شما را به منوی صفحه نمایش محدودی هدایت خواهد کرد. این اندکی از منوی نمایش ویندوز 8.1 قوی تر است و شبیه منوی Screen Resolution  در ویندوز 7 می باشد.در این منو قابلیت  انجام تغییراتی از قبیل زوم به منظور بزرگ کردن متن، آیکن ها و سایر آیتم ها، جهت گیری(orientation)، رزولوشن، و خاموش و روشن کردن تنظیم روشنی خودکار را دارید .

: Power options  این منو محدودیت های بسیاری دارد، البته گزینه های متنوعی در این منو وجود دارد به عنوان مثال گزینه هایی از قبیل انتخاب به خواب رفتن و خاموش شدن صفحه نمایش آنجا قرار داده شده است، اما لینکی به سایر تنظیمات پیشرفته نمی بینید. منظور از تنظیمات پیشرفته اتصال به پروفایل ها،  طرح های انرژی مختلف و ... است.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز