دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

تسک منیجر یا Task manager

تسک منیجر یا مدیر وظایف ( task manager ) یک ابزار ویژه مدیریت و مشاهده وضعیت ویندوز و تغییرات آن است. این ابزار که در ویندوز8 هم وجود داشته است با کمی تغییر و به روز رسانی به ویندوز 10 آمده است.

اجرای task manager در ویندوز 10

راه میانبر:

سه  کلید Alt+Ctrl+Delele را همزمان بفشارید

هم اکنون شما وارد یک صفحه شده اید.

در این صفحه باید تسک منیجر را انتخاب کنید.

راه غیر میانبر و عمومی :

 بر روی نوار تسک بار یا (Taskbar) کلیک راست کنید.

 بر روی Task Manager کلیک کنید.

مدیریت پردازش ها یا Processes در تسک منیجر

در حالت اولیه  پس از باز شدن تسک منیجر شاهد برنامه های در حال اجرا هستید که با کلیک بر روی هر برنامه و فشردن کلید EndTaskمیتوانید به فعالیت آن خاتمه دهید.

اما حالت پیشرفته تری هم وجود دارد میتوانید بر روی گزینه  “More details” کلیک کنید تا وارد حالت پیشرفته شوید. در این صورت میتوانید جزییات بیشتری از تسک ها را مشاهده نمایید. در این قسمت از تفکیک رنگ می توانید دریابید که برنامه ها یا تسک ها چقدر از منابع شما را اشغال کرده اند. در واقع رنگ های تیره تر نشان دهنده اشغال کردن درصد بیشتری از منابع هستند.

وضعیت سیستم

 وارد تب Performance شوید.

از ستون سمت چپ هر مورد را که نیاز دارید انتخاب نمایید.

 جزییات اطلاعات انتخابی در سمت راست نمایش داده میشود.

App History

Processes : در این تب تنها برنامه و منابعی که اکنون استفاده می کنید قابل مشاهده است.

: App history در این تب میتوانید وضعیت شبکه و ی پی یو و … را که هر یک از Metro app ها به طور کلی مصرف کرده اند را مشاهده کنید.

برنامه های خود اجرا

برنامه های Startup با همان برنامه های خود اجرا شامل برنامه هایی هستند که به صورت خودکار پس از بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند. اجرای این برنامه ها موجب کاهش سرعت ویندوز میشود لذا در تین تب میتوانید این برنامه ها را مشاهده کنید و آن هایی که نیاز ندارید را غیرفعال کنید.

کاربران یا Users

این تب نشان دهده این است که هر یوزر چه مقداری از منابع سیستم را مورد استفاده قرار داده است.

جریان پیشرفته Process و سرویس ها

Details : در این قسمت قابلیت های خاصی را مشاهده خواهید کرد. این قابلیت ها در قسمت های دیگر وجود ندارند. قابلیت هایی از قبیل تعیین اولویت های پردازش که به آن priority می گویند و همچنین تعیین CPU affinity که تعیین می کند در رایانه هایی که سی پی یو های چند هسته دارند و یا چندین سی پی یو دارند با کدام هسته کار شود و یا کار نشود.

services : در این تب میتوانید لیست سرویس ها را ببنید و آن ها را فعال یا غیر فعال سازید. یا حتی میتوانید در  همان صفحه با کلیک بر روی گزینه Open services پنجره اصلی مدیریت سرویس ها را باز کنید.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز