دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

اکانت یا حساب کاربری در ویندوز 10

ویندوز ۱۰ مایکروسافت سیستم عاملی به شدت متکی به فضای ابری میباشد. برای انجام فعالیت های کاربری خود باید به سیستم اینترنتی متصل باشید در غیر اینصورت کاربرد چندانی برای شما نخواهد داشت.

احتمالا به عنوان یک کاربر مایکروسافت باید با اکانت های مایکروسافت آشنا باشید. برای توضیح بیشتر باید بگوییم که مایکروسافت  در ویندوز ۸، در اکانت های محلی، قابلیتی را به کاربران معرفی کرده تا در آن به وسیله اکانت مایکروسافت  بتوانند پروفایل ایجاد کنند. حال اگر شما هم دارای حساب هایی  در سرویس های Outlook ،  Hotmail ،  Live یا MSN هستید، باید خدمتتان عرض کنیم که بله شما دارای یک اکانت از شرکت مایکروسافت هستید.

یک اکانت مایکروسافت وظیفه ای مهم بر دوش دارد. در واقع مهم ترین وظیفه ای که یک اکانت مایکروسافت بر دوش دارد ایجاد همگام سازی بین کامپیوترها ، لپ تاپ ها و تلفن‌هاست. . این تنظیمات شامل تم فعلی، تنظیمات مرورگر، پسوردها، تنظیمات زبان و تنظیمات عمومی ویندوز می‌باشد.

اگر ویندوز ۱۰ را به تازگی نصب کرده باشید یا یک کامپیوتر جدید خریده باشید میتوانید بخش عظیمی از تنظیمات گذشته خود  تنها با وارد کردن اکانت مایکروسافت خود در ویندوز جدید همگام سازی کنید.  البته باید عنوان کنیم که، مایکروسافت اخیراً اظهار داشته که برنامه‌های فروشگاه ویندوز و همچنین طراحی های منوی استارت بین وسایل همگام سازی نمی‌شود. اما این مساله برای ما چندان هم مهم نیست. به هرحال ما در کشوری زندگی میکنیم که کمتر به فروشگاه ها یا استور های اورجینال سیستم عامل ها مراجعه میکنیم. به دلیل مشکلات در پرداخت استفاده از فروشگاه اورجینال ویندوز گاها برای ما غیر ممکن است لذا امور مرتبط به آن در بخش کمرنگی قرار میگیرد.

حال اگر شما از وان درایو استفاده می کنید  که جای هیچ نگرانی برای اطلاعاتتان وجود ندارد. زیرا تمام فایل هایتان بدون درنگ در دسترستان هستند. برای اجرای برنامه‌های ویندوز ۱۰ از فروشگاه، به یک اکانت مایکروسافت احتیاج دارید.

تنظیمات اکانت شخصی شما

حال که با  اصول اساسی اکانت مایکروسافت و اکانت محلی آشنا شده اید فرصت آن فراهم رسیده است مه با مشکلاتشان هم آشنا شوید . همانطور که در گذشته بیان کردیم به راحتی نمی توان از برنامه‌های خاص استفاده کرد و یا نمی‌توانید به فروشگاه دسترسی داشته باشید حتی نمی توانید به عنوان یک کاربر ویندوز اینسایدر نسخه های جدید ویندوز ۱۰ را دانلود کنید. اگر این اتفاق برای شما رخ داد دلیل چیسن؟ راه حل را باید از کجا جستجو کرد؟

پاسخ اینجاست:  نخستین چیزی که باید چک شود که آیا با اکانت مایکروسافت وارد شده اید یا خیر؟

جهت چک کردن این موضوع مراحل زیرا را ترتیب انجام دهید:

 برنامه Settings  را باز کنید.

  بر روی accounts  کلیک کنید .

به Your account  بروید.

توضیحات مهم : در این قسمت نگاهی به زیر نام کاربری خود بیاندازید. امیدواریم که با عبارت Local Account در زیر نام کاربری خود مواجه شوید. چون این حالت گویای آن است که شما دارید از یک اکانت محلی استفاده می‌کنید. و تنها با تغییر این گزینه به Sign in with a Microsoft account  میتوانید حساب رسمی خود را باز کنید. فعال کردن حساب رسمی هم که فرآیندی همچون فعال سازی هر حساب دیگری دارد.

گزینه Sign in with a Microsoft account  را انتخاب کنید.

در پنجره “Make it yours” مشخصات خود را وارد کنید .

بر روی Sign in کلیک کنید.

از شما خواسته می شود پسوردتان را دوباره وارد کنید .

بر روی  Next کلیک کنید.

نکته: این احتمال وجود دارد که از شما درخواستی مبنی بر ایجاد یک Pin  شود. به گفته خود مایکروسافت این درخواست دارای امنیت بیشتری به نسبت پسوورد های طولانی است. اما شما می‌توانید این مرحله را فعلا بدون اقدام پشت سر بگذارید.

امکانات بیشتری در پروفایل اکانتتان موجود است به عنوان مثال میتوانید عکسی متناسب برای پروفایل خود برگزینید. این امکان فراهم شده است که این عکس را از آرشیو خود انتخاب کنید و یا در همان لحظه توسط وبکم عکسی تازه تهیه کنید. همچنین قابلیت فعالسازی چند اکانت همزمان موجود است. شما می‌توانید اکانت های دیگری که استفاده می‌کنید را به این قسمت اضافه کنید.

sign-in options

مورد دیگری که در ویندوز 10 همانند ویندوز 8 موجود است روش شناسایی میباشد. در این روش میتوانیدگزینه های گوناگونی را جهت فعالسازی حساب کاربری خود تنظیم کنید. تا بدین گونه امنیت حساب های خود را ارتقا دهید. با مراجعه به صفحه تنظیمات در بخش Sign-in options می‌توانید پسورد فعلی تان را تغییر دهید، یک پسورد پین و Windows Hello قرار دهید. حتی می‌توانید یک تصویر را به عنوان پسورد قرار دهید.

تغییر پسورد : تغییر پسورد فعلی بسیار ساده است. کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید:

 به بخش Password بروید.

بر روی گزینه Change کلیک کنید .

 پنجره ای باز خواهد شد.

پسورد قدیمی خود را وارد کنید.

در گزینه بعدی پسوورد جدی خود را وارد کنید.

به همین سادگی!

قراردادن PIN : قرار دادن پسورد پین نیز بسیار ساده همچون تغییر دادن پسوورد میباشد. کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید:

بخش PIN  را بیابید.

بر روی Add  کلیک کنید.

 پنجره ای باز خواهد شد.

 پسورد فعلی تان را وارد کنید.

 پسورد عددی پین خود را دو بار وارد کنید.

 بر روی ok  کلیک کنید.

توضیح بیشتر : این نکته را از یاد نبرید که پسوورد پین تنها در اکانت محلی قابلیت استفاده دارد و شما نمیتوانید از راه دور به سیستمتان دسترسی پیدا کنید و از پسورد پین استفاده کنید. لذا این محدودیت یکی از دلایلی است که پسورد پین امنیت بیتشتری به نسبت پسوردهای قدیمی دارد زیرا اگر شخصی پسورد پین شما را به دست بیاورد نیمتواند به همین راحتی آز آن استفاده کند و اطلاعات شما را استخراج کند. همانطور که میدانید حتماً می‌بایست دسترسی فیزیکی به دستگاهتان داشته باشد تا پسوورد پین قابل استفاده باشد.

Windows Hello

در ابتدای این متن اشاره ای داشتیم به Windows Hello  . شاید برای برخی از افراد این نام نا آشنا باشد که البته هیچ جای تعجبی هم ندارد. زیرا این قابلیت به تازگی  در ویندوز ۱۰ معرفی شده است. Windows Hello یک  ویژگی امنیتی جدید در ویندوز 10 است. این ویزگی امنیتی قابلیتی به سیستم شما میدهد که بدون وارد کردن رموز امنیتی همچون پسوورد و یا پین وارد اکانت خود شوید. در این سیستم قابلیت تشخیص چهره یا اثر انگشت برای ورود کاربران به اکانتشان فعال است. البته قابلیت اصلی امکان تشخیص چهره می‌باشد.  Windows Hello می‌تواند با استفاده از دوربین های اینفرارد و سه بعدی چهره شما را تشخیص دهد و در چشم به هم زدنی شما را وارد ویندوز ۱۰ نماید.

این ویژگی دارای محدودیت هایی بملاشد. در واقع این ویژگی  در وبکم های قدیمی پشتیبانی نیمشود. لذا جخت استفاده از ویژگی  Windows Hello نیازمند کامپیوتری هستید که دارای یکی از دوربین های RealSense 3D ساخت شرکت اینتل باشد. در حال حاضر تعداد بسیار کمی از کامپیوترها دوربین های تشخیص چهره دارند هرچند اگر شما کامپیوتر خود را به مدل بالاتری ارتقا ندهید هم می‌توانید دوربین RealSense developer را به قیمت ۹۹ دلار خریداری نمایید و بر روی سیستم خود نصب نمایید.

یک پسورد تصویری هم می توانید قرار دهید. وقتی که یک پترن را برای پسورد قرار می‌دهید نیاز به قراردادن تصویر به عنوان پسورد هم دارید. جهت افزودن یک پسورد تصویری میتوانید مراحل زیر را انجام دهید:

 بر روی Add  کلیک کنید.

پسورد اصلی تان را وارد کنید.

در قسمت سمت چپ بر روی  Choose picture کلیک کنید.

 یک تصویر را انتخاب کنید.

 بر روی Use this picture کلیک کنید.

 در روی تصویر سه رسم شامل دایره ، خط مستقیم ، و ضربه بکشید یا ترکیبی از این سه را .

بر روی Finish برای کامل شدن این مرحله کلیک کنید.

توضیحات بیشتر: در بخش “Sign-in options” در قسمت Require sign-in می‌توانید تعیین کنید که در چه مواردی پس از این که از کامپیوتر دور بودید از شما پسورد خواسته شود.

Work access

این قابلیت به تازگی به ویندوز 10 اضافه شده است. Work access یک قابلیت تجاری و آموزشی است که به کامپیوتر ویندوز ۱۰ اجازه دسترسی به منابع مشترک مانند شبکه ، برنامه‌ها ، ایمیل را از طریق اداره یا مدرسه می‌دهد. معمولا ، ادمین شبکه تان اطلاعاتی که برای کانکت شدن را لازم دارید به شما ارائه خواهد کرد .

Family&other users

در بخش Family & other users میتوانید اکانت های جدید به کامپیوتر اضافه ، حذف یا مدیریت کنید.

این بخش به نوعی برای به اشتراک گذاری سیستم شما با افراد مورد اعتمادتان طراحی شده است. بدین صورت که در  بخش Your family می‌توانید به اشخاص دیگری که اعتماد دارید اجازه دهید از کامپیوتر شما با اکانت و تنظیمات و برنامه‌های خودشان استفاده کنند.

امکان افزدون دو نوع اکانت موجود است: Adult  وChild  که هر دو نوع آن ها ویژگی‌های مختلفی دارند.

Adult : این مورد را در یوندوزهای 7 و 8 مشاهده کرده اید و شاید هم تجربه استفاده از آن را داشته باشید. این مورد برای مواقعی است که  کاربر دارای فرزندی نیستاین اکانت دارای دو نوع متفاوت می‌باشد. می‌توانید آن را به عنوان Administrator  یا Standard user تعیین کنید.

هنگامی که اکانت تازه ای میسازید این اکانت به صورت پیش فرض به عنوان  Standard user ساخته می‌شود. این تنظیمات به کاربر اجازه می‌دهد که آزادانه تقریباً هر کاری را مانند اکانت administrator انجام دهد. اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد  و آن هم این است که کاربر این نوع اکانت توانایی تغییر در تنظیمات امنیتی را ندارد. همچنین نمیتواند برنامه‌ها را بدون اجازه نصب کند یا هر کار دیگری که بر یوزرهای دیگر تأثیر می‌گذارد. ( این اکانت یوزر پیشنهادی برای مواقعی است که به افراد دیگر اجازه می‌دهید از کامپیوترتان استفاده کنند ).

administrator : همه چیز درباره اکانت administrator گویاست. این اکانت کلیه امکانت حالت Adult به همراه تنظیمات مدیریتی و ... را داراست. در واقع اکانتی است که به شما کنترل کامل کامپیوترتان را می‌دهد .

Child : حال میخواهیم درباره Child با شما صحبت کنیم. بسیاری از شما دارای فرزند هستید و قطعا مجبورید تا سیستمتان را با آن ها مشترکا استفاده کنید. اما بخشی از اطلاعات باید امن بمانند تا فرزندانتان هنگام استفاده آنلاین از سیستم شما نتوانند به آن ها دسترسی داشته باشند . نوع Child دقیقا با همین نوع کاربرد طراحی شده است. چگونه؟

در واقع این اکانت امکانی را به شما میدهد که وقتی اکانتی برای فرزندانتان می‌سازید آنها می‌توانند دسکتاپشان را شخصی‌سازی کنند، برنامه‌ها را اجرا نمایند و از اینترنت استفاده کنند. همچنین می‌توانید گزارش فعالیت، اجازه های لازم برای مرور وب، محدودیت‌های بازی‌ها ونرم‌افزارها و همچنین زمان استفاده را در این خصوص تنظیم کنید.

نکته مهم : درباره یک موضوع هم باید خیالتان را راحت کنیم.  یک یوزر Child  مانند یک یوزر Standard نمی‌تواند تنظیمات امنیتی را تغییر دهد یا بدون اجازه نرم‌افزار نصب کند.

مدیریت چندین یوزر user در ویندوز 10

مدیریت چندین یوزر وقتی جالب تر می‌شود که  از داشبورد آن لاین اکانت مایکروسافت استفاده نمایید. حتما میپرسید چطور میتوانید از این داشبودر آنلاین به منظور مدیریت آن لاین اکانت ها استفاده نمایید. با ما همراه باشید.

کافیست تا به   account.microsoft.com/family وارد شوید. در این حال قادر خواهید بود تمام اکانت هایی که بر روی کامپیوترها ، تبلت با ، تلفن ها تنظیم شده‌اند را دیده و مدیریت کنید. اما از طریق داشبورد فقط می‌توانید اکانت Adult  را اضافه یا حذف کنید، در اکانت Child  می‌توانید ویژگی‌های بسیاری را کنترل نمایید.

برای بهتر لمس کردن موضوع مثالی میزنیم. برای مثال شما قادر خواهید بود گزارشی از یک فعالیت تنظیم کنید که شامل جستجوهای آن لاین، وب‌سایت های مشاهده شده، برنامه‌ها و بازی‌های اخیراً استفاده شده و مقدار زمانی که شخص از کامپیوتر استفاده کرده است، میباشد.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز