دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

اسکایپ و موزیک و ایمیل در ویندوز 10

در این بخش از آموزش ویندوز 10 با اسکایپ ، People app ، Groove Music ، ایمیل و غیره آشنا می شویم.

برنامه کاربردی و بسیار با کیفیت اسکایپ به صورت پیش فرض بر روی ویندوز 8.1  نصب بود. اما درست یک ماه قبل از ارائه ویندوز 10 این نرم افزار بدون هیچ تشریفات و توضیحی از روی ویندوز 8 پاک شد و در نسخه 10 ویندوز هم اثری از این برنامه نیست.

انما نیاز کاربران به این برنامه را فراموش نکرد و برنامه ای با عنوان “Get Skype”  را بر روی دسکتاپ قرار داد که یک راه سریع برای دانلود برنامه قدیمی اسکایپ است.

توضیحات بیشتر : مایکروسافت برنامه های چت و گفت و گو ای را مثل اسکایپ در به روز رسانی های آینده ی ویندوز 10 قرار خواهد داد ، ولی آن ها هم الان در دسترس نیستند.

Get Started

اگر ویندوزتان هنگ کرد چگونه رفتار میکنید؟ ویندوزهای قدیمی را به یاد دارید که چطور سیستم هنگ میکرد؟ اگر در سال های گذشته کاربر ویندوز بوده باشید این هنگ ها را باید به خاطر داشته باشید. هم اکنون خبری از این هنگ ها نیست ولی خب از آنجا که هیچ چیزی صد در صد نیست گاها پیش می آید که سیستم برای دمی از کار می ایستد یا درصد کوچکی وجود دارد که هنگ های بزرگتری رخ دهد در این حالت باید چه کرد؟

ویندوز برنامه ای با عنوان  Get Started تعبیه کرده است. این برنامه دارای  ویدئو، آموزش، نکات و ترفندهای مختلف به منظور رفع هنگ کردن در ویندوز 10 و برنامه های آن است.

در واقع مشکل عدم درسترسی به راهنما در ویندوز 8 مایکروسافت را به فکر انداخت که برنامه ای جهت راهنمایی و ارائه نکات مهم تعبیه کند.

Groove Music

Groove Music برنامه ای جدید نیست . این برنامه که در گذشته با نام Xbox Music شناخته میشده برنامه موسیقی مایکروسافت است . این برنامه به مظنور رقابت با سرویس آن برای رقابت با Spotify, Apple Music, Google Play Music, Rdio و سرویس های مشابه طراحی شده.

با این برنامه میتوایند موزیک هایی که در وان درایو و یا سیستمتان ذخیره کرده اید را اجرا کنید. همچنین می توانید “Groove Music Pass,” را خریداری کنید. در اینصورت میتوانید که به میلیون ها آهنگ هر ماه به شکل مجانی همچون apple یا spotify دسترسی می یابید.

چگونه Groove Music را در ویندوز 10 ریست کنیم؟

گاها مشکلاتی در استفاده از برنامه Groove Music پدید می آید که تنها راه حل آن ریست کردن این برنامه است. به عنوان مثال گاها پیش می آید تعداد آلبوم ها زیاد میشود و امکان مدیریت آن ها برایتان غیر ممکن میشود لذا راحت ترین روش ریست کردن برنامه است.

حال پس این سوال پدید می آید که چگونه مجموعه آهنگ های روی Cloud را در Groove Music ریست کنید؟

کافیست مراحل زیر را پشت هم اجرا کنید:

برنامه Groove Music را اجرا کنید.

 در قسمت بالای صفحه سمت چپ روی علامت منو کلیک کنید.

وارد بخش Settings شوید.

بر روی گزینه “Delete your playlists and any music you’ve added or downloaded from the Groove catalog”  کلیک کنید.

 حال از بین گزینه ها میتوانید مواردی را که باید ریست شوند انتخاب کنید. گزینه ها را در ادامه به ترتیب توضیح داده ایم.

گزینه 1: همه آهنگ های اضافه شده از کاتالوگ Groove حذف شود.

گزینه 2: همه آهنگ هایی که خریداری کرده اید حذف شود. (توجه داشته باشید چون یک دفعه این آهنگ ها را خریداری کرده اید لذا در اینده نیازی به خریداری آن ها ندارید و تنها باید دانلودشان کنید.)

گزینه 3: همه لیست آهنگ های من (playlists) حذف شوند. (توجه داشته باشید که این گزینه مجموعه آهنگ های دلخواه شما را حذف نمیکند.

گزینه های دلخواه خود را تیک دار کنید.

روی گزینه Reset Now کلیک کنید.

نکته مهم: جای نگرانی برای افرادی که دارای ویندوز فون هستند نیست. قابل ذکر است که همه این موارد در ویندوزفون هم عمل میکند.

حال در این بخش میخواهیم به آموزش ریست کردن کل برنامه Groove Music بپردازیم. پس آموزش ما را دنبال کنید:

ریست کل برنامه Groove Music زمانی لازم است که برنامه یا خیلی کراش میکند و یا درست کار نمیکند در این حالت ریست کل برنامه بهترین راهکار است. برای این منظوزر کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

Settings ویندوز 10 را باز کنید.

روی System کلیک کنید.

Groove Music را انتخاب نمایید.

روی لینک Advanced Options کلیک کنید.

روی گزینه Reset کلیک کنید.

دوباره روی Reset کلیک نمایید.

با انجام مراحل بالا برنامه  به حالت Groove Music اولیه خود باز میگردد و کلیه تنظیماتی که به روی آن اعمال کرده بودید حذف میشود.

نکته مهم: در نظر داشته باشید که پس از انجام این تنظیمات، راهی برای برگشت نمی ماند پس اول فکرهای خود را بکنید تا یک موقع پشیمان نشوید.

ایمیل

برنامه Mail در ویندوز 10 دارای پیشرفت بسیاری شده است. در ایمیل میتوایند حساب های کاربری بسیاری همچون گوگل ،Outlook.com،Echange accounts،Apple iCloud اضافه کنید و تقریبا محدودیت ها به حداقل رسیده است. و یک نکته مهم پیشتیبانی یاهو است. اتفاقی که در ویندوز 8 رخ نمیداد.

برنامه ایمیل در ویندوز 10 بسیار خوب و به جا ارتقا یافته است. دقیقا هرچیزی که از یک برنامه ایمیل انتظار دارید در این برنامه هست. این یک برنامه کم حجم و راهی ساده برای ارسال ایمیل است و یک فضای کاشی مانند به خودش اختصاص داده است.

برنامه کاربردی نقشه

این برنامه هم یک برنامه انحصاری از مایکروسافت است که به منظور رقابت با رقبای مایکروسافت نظیر نقشه گوگل و نقشه اپل طراحی شده است. نقشه bing شامل تمام نقشه رقبا میباشد. این نقشه  شامل مسیر ها ، موارد علاقه مندی، انتخاب نزدیکترین مسیر تا مقصد ، نمای سه بعدی شهر، و سایر موارد .. است.

این برنامه در برابر برنامه های دسکتاپی ، از نقشه های آفلاین هم پشتیبانی می کند، به شما اجازه ی جست و جو در جاهای مختلف ، رهیابی مسیر، و نزدیکترین راه برای مقصد حتی وقتی اینترنت ندارید را می دهد.

Solitaire

اگر کاربر ویندوز 8 بوده باشید دیه اید که شرکت مایکروسافت کلیه بازی های قدیمی ویندوز از جمله Solitaire را پاک کرده بود، که این موضوع اعتراض خیلی از افراد که به این بازی ها اعتیاد داشتند را بر انگیخت. با آنکه این شرکت به منظور احترام به نیاز مصرف کننده دسترسی به این بازی ها را فراهم ساخته بود اما در store !

اما در ویندوز 10 این برنامه به شکل پیش فرض بر روی دسکتاپ نصب است.

پول در ویندوز 10

برنامه پول موجود در ویندوز 10 همچون  MSN Money است . این برنامه اطلاعات مالی را از MSN  میگیرد. همچنین علاوه بر اطلاعات مالی ، می توانید سهام ها را دنبال کنید، ارزش و واحد های پولی، نوسانات بازار،… یک کاشی در منوی استارت اطلاعات مالی به روز شده در این برنامه را نشان می دهد.

Movies & TV

این برنامه هم یک برنامه قدیمیست همچون Groove Music . در واقع Movies & TV هم همانند Groove Music  نامش قبلا Xbox Video  بوده است. لذا افرادی که کاربران قدیمی ویندوز هستند باید با این برنامه آشنا بوده باشند.

همانطور که Groove Music برای رقابت با Apple Music ساخته شده ، Movies & TV هم برای رقابت با بخش خرید فیلم و ویدئوی iTunes Store  طراحی شده است. شما قادر خواهید بود به راحتی از طریق Windows Store فیلم ها و برنامه های تلوزیونی متنوع را خریداری کنید. حتی میتوانید فیلم اجاره کنید و یا به صورت آنلاین مشاهده کنید.

همچنین این امکان را دارید که فیلم هایی که در آرشیو خود دارید را هم از طریق این برنامه مشاهده کنید.

برنامه اخبار

خب یک ویژگی جذاب ویندوز 10 برنامه اخبار است. این برنامه در واقع همان برنامه ابتدایی  وب سایت Microsoft’s MSN News است. این برنامه قابلیت شخصی سازی دارد تا بتوانید اخبار محلی خود را دریافت کنید و همچنین میتوانید اخبار گوگل را همزمان ببینید، البته در بین اسامی کشورها خبری از نام ایران نیست!  در ویندوز 8 شما اجازه اضافه کردن هرگونه RSS به این نرم افزار را داشته اید اما در ویندوز 10 دیگر خبری از این ویژگی نیست و در داخل برنامه میتواند این عملیات را انجام دهید.

OneNote

ویندوز 8 در همه جهات منفی نبوده است. به هر حال هر نسخه ناموفقی میتواند نقاط قوتی هم داشته باشد. یکی از محدود نقاط قوتی که ویندوز 8 دارا بود برنامه 8 OneNote است. این برنامه به خوبی نشان دهنده این است که برنامه های پر قدرت و مفید می تواند از طریق فریم ورک برنامه های جدید مایکروسافت ایجاد بشود.

برنامه Onenote  برنامه پیشرفته و پیچیده ای است و برای افرادی که به همه بخش های آن نیازی نداشته باشند با این حال استفاده از این برنامه به صورت کاملا رایگان است.

از این برنامه به منظور یادداشت برنامه های روزانه استفاده به عمل می آید. در واقع کار اصلی این نرم افزار نگهداری و حفظ یادداشت های روزه مره شماست نه فقط یادداشت بلکه توانایی ذخیره کردن فایل های ویدیویی و صوتی را هم دارد . در ادامه روش فعال کردن این برنامه در ویندوز 10 آموزش داده می شود .

بر روی منوی استارت کلیک کنید.

 از قسمت کاشهای پیش فرض بر روی OneNote کلیک کنید .

نکته مهم :  جهت استفاده از این ابزار حتما باید دارای حساب کاربری هات میل باشید .

بر روی کلید Start using the OneNote کلیک کنید .

اندکی صبر کنید تا برنامه باز شود .

برای شروع بر روی علامت 3 خط کلیک کنید.

از لیست باز شده بر روی علامت مثبت + Notebooks کلیک کنید .

 سپس یک عنوان باید برای دفترچه یاداشت تایپ کنید.

توضیحات بیشتر : همانطور که مشاهده می کنید برنامه از 4 سربرگ Home . insert . Draw.View تشکیل شده است . هر 4 بخش دارای یکسری ابزار می باشد . ابزارهایی برای ایجاد ، تایپ ، ضمیمه کردن فایل ، رنگ کردن و ایجاد جدول از آن ها استفاده به عمل می آید.

چند نکته در مورد One note

در سمت چپ می توانید با کلیک بر روی Page یک یادداشت ایجاد کنید .

در هر پیج می توانید یکسری جزییات را تایپ کرده و مشخصات و یاداشت خودتان را ذخیره کنید .

برنامه نیازی به ذخیره ندارد و اطلاعات به صورت اتوماتیک ذخیره می شود .

با بستن OneNote اطلاعات از بین نمیرود و می توانید از دوباره با کلیک کردن بر روی برنامه یادداشت های قبلی را داشته باشید .

People app

این برنامه کاربردی در واقع مرکزی برای تمام مخاطبین شما تلقی میشود. این برنامه که از طریق حساب کاربری همیشگی شما (مثلا ایمیلتان ) فعال میشود . به راحتی به شما امکان دسترسی به کلیه مخاطبینتان در کلیه فضاهای ارتباطی را میدهد. این برنامه به عنوان یک مرکز مدیریت مخاطب توانایی نگه داری اطلاعات بسیاری از جمله نام، آدرس ایمیل، آدرس منزل، شماره تلفن و بسیاری از جزئیات دیگر از مخاطبین را دارد.

هدف از ایجاد این برنامه،  محیا ساختن لیستی تلفیقی از مخاطبان است که به ترتیب حروف الفبا در سمت چپ نشان داده می شود. در سمت راست نیز، جزئیات مربوط به مخاطب انتخاب شده، ظاهر می شود.

اگر مخاطبان بسیاری در اکانت های انلاین متنوع خود دارید میتوانید به راحتی در People app به دور هم جمع کنید. برای انجام این کار لازم است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 بر روی سه نقطه در سمت راست باکس جستجو کلیک کنید.

 Settings را انتخاب کنید.

 بر روی Add an acoount کلیک کنید.

 صفحه Choose an account نشان داده میشود.

یکی از اکانت های آنلاین خود را انتخاب کنید.

 دستورات مربوطه را دنبال کنید.

هم اکنون به اکانت خود وصل شده اید.

هم اکنون برنامه People App، مخاطبین را با اکانت های آنلاین شما سینک می کند.

توضیحات بیشتر : اگر شما در People app حضور دارید و تغییراتی در تنظیمات مخاطبین خود ایجاد کنید این تغییرات را به صورت اتوماتیک در اکانت اصلی هم مشاهده خواهید کرد و بالعکس

همچنین اگر یکدفعه این اطلاعات را ثبت کنید دیگر همه برنامه های مایکروسافت مانند میل، کلندر، پیپل و دیگر برنامه ها نیز می توانند از آن اطلاعات استفاده کنند.

تاکنون هرچه که آموختیم ویژه افزدون مخاطبانی بوده که از قبل در اکانت های خود داشته ایم و در واقع فقط این مخاطبان را با People app  همگام ساختیم. حال اگر بخواهیم مخاطب جدیدی که در هیچ یک از اکانت های خود نداشته ایم را اضافه کنیم چگونه است؟

کافیست تا مراحل زیر را ادامه دهید:

 دکمه “+” را که در بالای لیست مخاطبان قرار گرفته است، کلیک کنید.

صفحه ای به منظور اضافه کردن یک مخاطب جدید ایجاد می شود.

 اگر چندین اکانت داشته باشید، می توانید مشخص کنید که این مخاطب در کدام اکانت قرار گیرد اما اگر دارای تنها یک اکانت هستید مخاطب شما به صورت خودکار به همان اکانت اضافه میشود.

تنظیمات People app

در صفحه مخاطب جدید فیلدهای بسیاری را مشاهده میکنید. اما نیازی نیست که همه فیلدها را پرکنید. میتوانید تنها فیلدهایی را که به آن ها نیاز دارید پرنمایید. برای حرکت کردن بین فیلد ها کافیست کلید TAB را بفشارید.  همچنین برای ایجاد تغییراتی از قبیل عوض کردن برچسب یک شماره تلفن،  خانه، محل کار و غیره، بر روی منوی کشویی کلیک کنید تا به برچسب بعدی بروید.اگر تمایل دارید تصویری از خودتان در بخش پروفایل قرار دهید کافیست تا بر روی “Add Photo” کلیک کنی. سپس عکسی را از آرشیو برگزینید.

  Other: جهت افزودن فیلدهای اطلاعاتی ویژه مخاطبان میتوانید این گزینه را انتخاب نمایید. فیلدهایی جهت افزدون اطلاعاتی از قبیل شرکت، سالگرد تولد و اطلاعات دیگر موجود است. بعد از افزودن اطلاعات دکمه save را بفشارید تا اطلاعات ذخیره گردند.

حال برای آنکه در صفحه مخاطب تغییراتی ایجاد کنید باید بر روی آیکونی که علامت مداد دارد کلیک کنید. یا راه دیگری هم وجود دارد بر روی لیست مخاطبان نشانگر ماوس را ببرید و کلیک راست کنید سپس گزینه ادیت را انتخاب نمایید. به همین سادگی .

اشتراک گذاری مخاطب

حال میخواهیم روشی ساده جهت به اشتراک گذاری مخاطبین را به شما بیاموزیم

بر روی گزینه “More -> Share a contact” کلیک کنید.

 حالا مخاطب مورد نظر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اگر گزینه اشتراک گذاری از طریق Mail را انتخاب کنید میتوانید اطلاعات مخاطب را ایمیل کنید.

Phone Companion

این برنامه به منظور همگام سازی برنامه های موجود بر روی کامپیوتر و تلفن همراه میباشد. در واقع فرقی ندارد که گوشی شما دارای چه سیستم عاملی هست. شما میتوانید همه برنامه های مشترک را با برنامه های موجود بر ویندوز 10 همگام کنید.

کار این برنامه بسیار جالب است برای مثال به این برنامه می گویید که شما گوشی اندرویدی دارید یا آیفون، و این برنامه خودش به شما پیشنهاد میدهد که OneDrive, Skype, OneNote, Outlook, and the Microsoft Office را روی اندروید نصب کنید.

این امر حکایت از سیاست جدید مایکروسافت دارد.زیرا مایکروسافت تمایل دارد که که سرویسش همه جا روی هر دستگاهی در دسترس باشد ، حال چه سیستم عامل کامپیوتری باشد چه اندروید گوشی های هوشمند.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز