دانلود رایگان آموزش کامپیوتر و برنامه نویسی

کپی و کات و انتخاب فایل

در این بخش از آموزش ویندوز 10 روش های copy,cut و انتخاب فایل را می آموزید.

انتخاب فایل (Select a file) در سیستم عامل ویندوز 10

مدبریت فایل ها موجب ایجاد نظم و هماهنگی در سیستم میشود. لذا با توجه به این امر آشنایی با شیوه مرتب سازی، انتخاب فایل ها و جابه جایی آنها منجر به سهولت در این امر میگردد. این عملیات هیج تفاوتی با ویندوزهای پیشین ندارد. یعنی در ابتدا باید فایل به صورت گروهی یا جداگانه انتخاب شود و سپس منتقل گردد.

جهت انتخاب فایل ها چندین روش وجود دارد که در این بخش به معرفی آن ها میپردازیم:

روش اول: انتخاب فایل هایی که پشت سر هم قرار دارند

جهت انتخاب چندین فایلی که پشت سر هم قرار دارند میتوانیم به راحتی با فشردن دکمه چپ ماوس از اولین فایل تا آخرین فایل را انتخاب کنیم. سپس با کلیک راست گزینه copy  و یا cut را انتخاب کرده و به پوشه مورد نظر برویم. سپس میتوانیم در یک فضای خالی از پوشه مورد نظربا کلیک راست گزینه paste را انتخاب کنیم.

آموزش انتخاب فایل و کپی در ویندوز 10

روش دوم: انتخاب فایل های پشت سر هم با کلید shift

در این روش که همانند روش پیشین تعدادی فایل پشت سر هم قرار دارند کافی است اولین فایلی را انتخاب نمایید. بر روی فایل مورد نظر کلیک چپ نمایید، سپس کلید Shift از صفحه کلید را بفشارید. در این مرحله نیازی به انتخاب همه فایل ها نیست کافیست همزمان با فشردن دکمه shift بر روی آخرین فایل مورد نظر کلیک چپ نمایید به ههمین راحتی فایل های مورد نظر انتخاب شدند. حالا میتوانید کلید shift  را رها کنید.

روش سوم: انتخاب فایل های پراکنده

انتخاب فایل همیشه با نظم و ترتیب دو مدل پیشین نیست. گاها پیش می آید که تمایل دارید تعداید فایل پراکنده در یک پوشه را انتخاب کنید. در این صورت دیگر نمیتوایند از دو روش پیشین استفاده کنید. بلکه میتوانید با استفاده از کلید  Ctrl این مرحله را به انجام برسانید. ساده است کافی است کلید Crtl موجود در صفحه کلید را پایین نگه داشته و سپس بر روی هر کدام از فایل هایی که تصمیم به انتخاب آن دارید کلیک چپ کنید. دقت کنید که فایل های انتخابی باید تغییر رنگ دهند. این تغییر رنگ به معنای انتخاب شدن فایل ها میباشد. در هنگام انجام این عملیات دقت بسیار لازم است. زیرا اشتباهی کوچک منجر به کپی شدن فایل ها در همان مکان و تکرار خواهد شد. سعی داشته باشید که بدون لغزیده شدن دست بر روی کلید Crtl و جابه جا شدن دست انجامش دهید. پس از انتخاب فایل های مورد نظرتان میتوانید کلید Ctrl را رها کنید.

آموزش انتخاب فایل در ویندوز 10

روش چهارم: انتخاب کلیه فایل های موجود در پوشه یا صفحه

انتخاب کلیه فایل های موجود در صفحه بسیار راحت و ساده است. انتخاب به کلیه روش های بالا قابل انجام است اما پیشنهاد میکنیم با استفاده از کلیدهای میانبر  (Ctrl+A) استفاده نمایید. انتخاب فایل ها خیلی سریع تر و بدون نقص تر از آنچه که تصور میکنید انجام میشود.

نحوه کپی کردن فایل (Copy a File) در سیستم عامل ویندوز 10

کپی کردن فایل در ویندوز یکی از مهم ترین و واجب ترین فعالیت هاست. در واقع اگر در حال کار با سیستم خود هستید ناگزیر با انجام این کار هستید. مخصوصا اگر تمایل به انتقال اطلاعات خودتان از وسایل جانبی همچون  دوربین های دیجیتالی، مموری، هارد، موبایل، انواع USB ها،CD ،DVD و …. به سیستم خود دارید کپی کردن فایل تبدیل به مهم ترین معملیات میشود. انتقال اطلاعات از یک پوشه به پوشه دیگر و یا از درایوی به درایو دیگر توسط عملیات کپی قابل انجام است. البته روش دیگری هم وجود دارد که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت. با این حال کپی روش امن تر و قابل اطمینان تری است.

آموزش کپی فایل و پوشه در ویندوز 10

کپی کردن به معنای تکثیر فایل و یا اطلاعات می باشد. یعنی اطلاعات شما در مکان قبلی خود به جا میماند و پاک نمیشود و در بخش تازه دیگری هم ذخیره میشود. با وجود تعاریف پیشین دیگر روشن است که اگر  بخواهید فایلی را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنید به گونه ای که فایل مورد نظر هم در این مکان قرار داشته باشد هم مکان جدید از عملکرد Copy استفاده کنید.

عملکرد کپی به روش های متعددی انجام میشود که در ادامه به شرح این روش ها میپردازیم.

آموزش کپی فایل و پوشه در ویندوز 10

روش اول کپی کردن فایل ها :

به منظور انجام عملیات  کپی فایل ها لازم است ابتدا فایل های مورد نظر خود را انتخاب نمایید.(روش های انتخاب فایل در قسمت های قبلی به طور کامل گفته شده است در صورت عدم آگاهی کافیست بخش قبلی را با دقت مطالعه نمایید.) بعد از انتخاب فایل های مورد نظر :

بر روی سربرگ Home کلیک چپ کنید.

گروه Clipboard را انتخاب کنید.

از این گروه بر روی گزینه Copy کلیک چپ کنید.

فایل های مورد نظر Copy شده اند. حل باید به  مقصد مورد نظر فایل ها بروید.

 بر روی سربرگ Home کلیک چپ کنید

گروه Clipboard را انتخاب کنید.

روی گزینه Paste کلیک چپ کنید.

مشاهده کنید، فایل های انتخابی شما در مکان دلخواهتان با موفقیت تکثیر شده اند.

روش دوم کپی کردن فایل ها :

جهت کپی کردن فایل ها مثل همیشه اول لازم است فایل های مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

بر روی یکی از فایل های انتخابی کلیک راست نمایید.

گزینه Copy را انتخاب نمایید.

به مکان جددی دلخواه بروید.

در یک ناحیه خالی کلیک راست کنید.

گزینه Paste را انتخاب نمایید.

مشاهده می شود فایل های انتخابی در مکان مورد نظر با موفقیت بارگزاری شده اند.

روش سوم کپی کردن فایل ها :

عملیات کپی هم همانند فعالیت انتخاب فایل میتواند توسط کلیدهای ترکیبی میانبر انجام شود. کلید های ترکیبی (Ctrl+C) مختص انجام عملیات کپی است.

برای  Paste کردن فایل ها هم میتوان از کلید های میانبر مخصوص آن یعنی (Ctrl+V) نیز استفاده کرد.

نحوه انتقال دادن یا منتقل کردن یک فایل یا نحوه کات کردن فایل (Move a file) در سیستم عامل ویندوز 10

کات کردن روش دیگر انتقال اطلاعات از فایلی به فایل دیگر و یا پوشه ای به پوشه دیگر است. این روش دقیقا همانی است که در بخش توضیحات کپی کردن بدان اشاره داشتیم و وعده توضیح کامل آن را به شما داده بودیم. در این روش امنیت نگه داری اطلاعات کمتر است لذا در انجام آن باید دقت کامل را داشته باشید.

زیرا اطلاعات در این حالت از مکان اولیه خود نقل مکان به مکان جدیدی میکنند . در واقع اطلاعات به صورت کامل منتقل میشوند و دیگر در مکان قبلی خود قابلیت بازیابی و مشاهده را نخواهند داشت.

تعریف دقیق عملیات کات کردن فایل ها میتواند بند زیر باشد:

"کات کردن به معنای جابه جایی فایل و اطلاعات می باشد. اگر قصد آن را دارید تا فایلی را از یک مکان به مکان دیگر انتقال دهید به گونه ای که فایل مورد نظر در مکان اولیه دیگر موجود نباشد و آن را به طور کامل در مکان دیگر بخواهید انتقال دهید از عمکرد Cut استفاده نمایید."

عملکرد کات اطلاعات به روش های متعددی انجام میشود که به توضیح یکایک آن ها میپردازیم:

آموزش کپی فایل و پوشه در ویندوز 10

روش اول کات کردن اطلاعات :

ابتدا فایل های مورد نظر را انتخاب کنید.

بر روی سربرگ Home کلیک چپ نمایید.

گروه Clipboard را انتخاب نمایید.

بر روی گزینه Cut کلیک چپ کنید.

به مکان جدید مورد نظر بروید.

بر روی سربرگ Home کلیک چپ کنید.

گروه Clipboard را انتخاب کنید.

بر روی گزینه Paste کلیک چپ نمایید.

مشاهده می شود فایل های انتخابی با موفقیت در مکان مورد نظر شما بارگزاری شده اند.

روش دوم cut یا کات کردن اطلاعات :

ابتدا فایل های مورد نظر را انتخاب نمایید.

 بر روی یکی از فایل های انتخابی کلیک راست نمایید.

گزینه Cut را انتخاب نمایید.

به مکان جددی نقل مکان کنید.

 در یک ناحیه خالی از صفحه مورد نظر، کلید راست کنید.

بر روی گزینه Paste کلیک چپ می کنیم.

مشاهده میکنید که فایل های مورد نظر شما با موفقیت به مکان جدید منتقل و یا در واقع کات شده اند.

روش سوم کات کردن اطلاعات :

عملیات کات کردن اطلاعات توسط کلیدهای ترکیبی میانبر قابل انجام است. در این روش میتوانید به سادگی با استفاده از دکمه های (Ctrl+X) عملیات کات را آغاز کنید. بدین صورت که ابتدا در صفحه ای که فایل های اولیه حضور دارند فایل ها را انتخاب نمایید و دکمه های (Ctrl+X) انتخاب کنید. سپس به صفحه مقصد بروید و در دکمه های ترکیبی  (Ctrl+V) را بفشارید تا عملیات کات کردن اطلاعات با موفقیت انجام شود.


نویسنده : --

تگ ها :
تاپ سایت 98
عضویت طلایی
محصولات آموزشی
ثبت نظر

سرفصل آموزش ویندوز